Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

lady, intr-adevar, la voi nu cred ca e aceeasi problema. tin pumnii sa se repare repede.
si noi am incercat cu stimulat cu jucarii zornaitoare, dar nu prea merge. problema ei e ca din cauza ca unul dintre muschii de la gat e mai putin dezvoltat, ii e incomod sa-si tina capul intors in partea stanga. asa ca se uita preferential inspre dreapta si cand se intoarce in stanga o face cumva cu tot corpul. si mie medicul de familie mi-a zis sa o stimulez tot timpul inspre stanga, sa o pun in patut astfel incat sa se uite in partea asta etc. daca nu i s-ar fi deformat un pic caputul nu cred ca m-as fi dus la alt pediatru. acum o controlez tot timpul in somn si ii intorc capul si in partea stanga si i-l sprijin cu un prosop rulat. de luni incepem kineto si o sa fie tot mai bine.

of, ce de strengarei cu probleme avem, mult curaj si putere mamicilor sa treaca peste toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Amy: am fost azi la reprezentanta chicco si am luat scaun polly la oferta cu 560 ron. E mai greu decat cel happy snack (care era 230 ron) dar mi-a placut mai mult. Se da mult pe spate, il pot folosi si inainte de 6 luni, ca nu sta deloc fara mine si asa poate o mai pacalesc sa fac si eu una alta prin bucatarie, ca leaganul e cam jos si nu-i place daca nu vede ce fac. Si are protectie intre picioruse sa nu poata aluneca in caz ca reuseste sa desfaca centura.
Happy: am laudat-o la sot pe Alexia ca adoarme singurica Noi aseara am incercat varianta no cry, adica o lasam in patut pana plangea, apoi o linisteam si o puneam iar si tot asa. Nu a prea plans dar ne-a luat o ora jumate pana sa adoarma, eram gata sa cedez Si noi avem o nunta in 18 aug si cred ca vine soacra, dar eu o pot lasa cu ea doar dupa ora 23 cand adoarme ca nu papa decat la san, oi vedea cum o rezolv si pe asta.

Nu stiu deloc ce sa fac cu adormitul, am o cunostinta care si acum la peste 2 ani alapteaza copilul ca sa adoarma, merge acasa in pauza de masa de la servici ca sa poata adormi copilul la san ca altfel nu adoarme, nici bona nu reuseste sa o faca sa adoarma. Eu parca n-as vrea sa o intind in halul asta... Of ca n-as vrea sa ma stresez pana nu e cazul dar parca nici nu vreau sa-mi reprosez mai tarziu ca nu am insistat acum sa nu se deprinda asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ronina, si eu cred ca nu voi alapta decat pana la 1 an maxim 1 an jumate,ca mie mi se pare chinuiala mare dupa aceea sa-l dezveti de san, mai inspre doi ani cand deja au personalitate si sunt mai greu de dezvatat.Vad ca Bianca ta chiar de acum isi manifesta personalitatea, deci sigur nu vei scapa usor
Vladul meu nu e disperat dupa titi, ca a mai acceptat si biberonul, cand am fost plecata, cu greu, dar l-a acceptat. Maine planuim o excursie pe biciclete la Comana si poate un gratar dupa...asa ca tot biberonul il asteapta...ca sa nu uite cum e
Nu stiu daca ai spus, dar stai un an sau doi acasa cu Bianca?
Eu stau un singur an si ma gandesc ca va fi greu cu alaptatul dupa un an ca o sa lipsesc 9-10 ore de acasa

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Miha cam asa ma gandeam si eu sa alaptez pana pe la 1 an jumate sa nu se dezvete apoi prea greu. Eu actele mi le-am depus pt 1 an dar am de gand sa stau si al 2-lea fara indemnizatie, asa primesc mai multi banuti chiar daca doar in primul an, ma voi descurca eu cumva sa lungesc de ei. In cateva sapt. cand incep diversificarea si voi da apa Biancai voi testa si eu biberonul din nou, poate pt altceva decat lapte il primeste, m-as mira dar ramane de vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

ronina am gasit Gripe Water cu girafa la farma Help Net de la realul de pe aradului.
Si Maria prefera sa se uite spre stanga, se enerveaza cand o oblig sa intoarca capul la dreapta tot asa ni sa spus, ... sa o stimulam daca nu sa apelam la kineto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, ma tot tineam sa zic ca si Miruna vomita mai demult la leganatul pe picioare pana sa ii dam debridat si motilium, abia dupa aia n-a mai vomitat. De ex. in leagan, daca o leganam lateral, nu sus-jos, mereu da in sughit, invariabil. Asta e tot de la reflux. De multe ori seara ne ia minim o ora sa o adormim oricum, asa ca mie o ora si jumatate nu mi se pare mult - e bine daca ti-a iesit asa.
Ma gandeam in seara asta daca sa-i iau conforter, ca si Mirunei ii place sa-si traga scutecel pe ochi, dar nu e periculos sa-i lasi sa-si traga ceva pe fata? De cand e safe sa le dam conforter?

Cum adica stai si al doilea an fara indemnizatie?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Lelu: merci, intre timp am luat gripe water cu girafa de la farmacia stejara. Inca nu l-am incercat, ca de cand ii dau iarasi homeopatele n-a mai sughitat deloc, cand ramasesem fara ele ma innebunise cu sughitatul de vreo 10 ori pe zi
Dara: eu in leagan o dau pe viteza minima si asa nu o ia sughitul, dar pe picioare se cam zbatea si am leganat-o mai tare Nu stiu sa-ti spun legat de conforter, Bianca nu si-l trage pe ochi, decat alezele de sub ea le tot prinde de margini si trage de ele peste fata si ma tot gandeam si eu daca sa nu o las fara si sa spal cearceaful de cate ori scapa pipi sau baloseste mai rau decat sa risc vreo nebunie. In loc sa stau 2 ani cu indemnizatie 1200, stau un an cu mai mult si al 2-lea cu 0. Legal pot sa-mi iau 2 ani, asa ca voi prelungi la 2 dupa ce termin primul an. Dezavantajul e ca cica firma are voie sa nu-ti mai pastreze pozitia daca faci asta dar pe mine nu m-ar afecta prea rau ca nu tin cu dintii de firma aia si oricum contractul de munca e suspendat pe parcursul celor 2 ani chit ca te intorci apoi in acelasi loc sau altul. Drept e ca daca n-as avea experienta ok si o meserie cautata nu mi-as permite asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, merci, nu stiam ca ai voie al doilea an cu zero, oricum iesi mai bine asa, intr-adevar, per total. Eu sunt cu aia 600 doi ani (adica tati, ma rog) - asta e downside la a fi propriul stapan. La concedii si la pensie. La noi nu conteaza viteza daca o dau in leagan pe lungime, nu sughite, insa daca o dau stanga-dreapta sughite indiferent de viteza. Ca e leagan bidirectional.
Tu ii dai homeopate din alea cu concentratii, pt. reflux, sau din alea tip oscilococcinum? Parca ai zis tu ceva de Pulsatila ch catva? Adica ai ramas la aia sau ai schimbat? Intreb pt. ca cele tip oscilococcinum (cu substanta activa) ma intereseaza si pe mine.

Sunt curioasa daca Miruna o mai avea reflux fara debridat si motilium, dar mi-e teama sa le intrerup de capul meu, dr. vine abia pe 30 sa aflu cum le intrerupem. O sa aiba aproape 4 luni atunci.
Eu o tin direct pe cearceaf din ala din bumbac, ieftin, tip husa cu elastic (dedesubt are chestie din aia cu gaurele si dedesubt din aia impermeabila, ca in caz de ceva sa nu ajunga lichide la saltea). Pipi nu scapa, iar de balosit baloseste mai mult dupa masa, cat o tinem in sus, dupa aia nu prea mult. Aleze are numai la masa de schimbat. Insa noi o mai invelim partial dupa baie cu scutecel de finet si il mai lasam pe ea cat o imbracam si pe ala il trage cu mare placere pe ochi. Tre' sa reusesc sa aflu de la ce varsta sunt safe conforterele, ca tare e haioasa cand isi trage scutecelul ala pe ochi si ii place mult.

Pe picioare am grija sa fie inclinata (cu capul mai sus, nu la orizontala) si s-o tin de manute la inceput (abia dupa aia ma las pe spate) dar treaba e ca deseori trebuie si suzeta la inceput...fara e mai nelinistita, abia dupa aia o mai lasa si e ok. Eu si soacra o adormim pe picioare, mama si sotul o leagana in brate. Sotul ii si canta vreo ora. Si cand o pun ei jos in patut si se mai trezeste sau e semi.adormita, o balangan (o leagana) usurel de spate. Adica asa cum e culcata, pe o parte, o misca usurel de spate, cu mana, ca sa se continue leganatul. Uneori chiar si vreo 15-20 de minute. Zic adica pentru idei de adormit.

Btw, Tala, merci din nou, m-am dotat cu Fevral in casa si scrie ca e bun si pt. inflamatii, nu doar pt. febra, ma gandesc ca poate e bun la dintisori.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu ii voi da biberon lui Euan cand iincepem diversificarea. Finn inca mai foloseste biberonul si e tare enervant pt ca a facut o gaura mare in tetina si varsa laptele peste tot. O sa ii dau apa si suc in canite cu cioc sau cu pai.

Finn a avut conforter de cand l/am adus acasa de la spital, dar pe fata a inceput sa si.l puna dupa 3 luni. Nu m/am intrebat daca e safe pentru ca el oricum nu suporta nimic pe fata care il impiedica sa respire.

Euan nu accepta suzeta decat foarte rar, numai cand e in marsupi. Si nu suporta nimic pe cap. nu stiu ce o sa ma fac cu el la iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si eu am aceleasi nelamuriri legate de conforter. Noi avem 2, iar Matilda cum prinde o paturica (ii mai pun in carut cand e racoare ca acum) o tzocaie cu mare constiinciozitate. Insa daca si-o trage pe fata nu reuseste de fiecare data sa o dea la o parte repede.
Eu inca ammusafiri,e destul de solicitant insa norocul e ca-mi sunt dragi. Dar sunt obosita fleasca.

Mergi la inceput