Bv Ile,Roxy, Balanta!Hai Gabi,Bea,Tamys!(52)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

OHH, ce bebelusi frumosi. Trebuie sa vi-l pun neaparat si pe Nectarel ca el e batranelul Odiseei, sa vedeti ce s-a buflit.Ali, mie mi-a zis doctorul 60-65 de zile.Eu fac 65 de zile maine de ziua sotului. Probabil, ma gandesc ca mi-a dat termenul asta ca am uterul taiat in T. Acum, nu ma pricep. Am fost la control acum 2 saptamni si mi-a facut eco intravaginala si mi-a zis ca mai am putin pana se vindeca in interior. Chiar se vedea pe eco o portiune mica mai inchisa. Asa ca, maine pot sa prestez. Sper sa nu ajung acasa rupta de oboseala si mulsa de Nectarel ca nu mai am niciun chef. Pana acum, nu stiam cum sa adormim mai repede.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, nu stiu daca la mine a fost ciclu sau lohii. Cred ca lohii totusi, se intrerup, revin. Acum nu mai am deloc, dar tot cu always umblu, ca pot sa revina oricand.
Si eu stiam ca ai liber la prestat dupa ce inceteaza complet lohiile, cca 6 saptamani.
Asa e cum spunea cineva, avem niste piersicute una si una, care de care mai frumoase si speciala.
Diana, Irinuca ta e o frumusete, Rocsy si Natalia ta la fel. Pe gemenasii Mirunei i-as papa. Denis al lui Ali e un bufliu frumos (vorbesc de pozele noi aici, sa nu se supere careva).

Carmina, Danett, Carmen, please vrem si noi poze pe picasa sa va vedem comorile!

Si al meu e un frumos bineinteles (cra, cra...) si in fiecare zi ii descopar mutrite si expresii noi. Nu stiam ca bebelusii inca din primele zile pot fi atat de frumosi si expresivi, cu temperament bine conturat. Inainte mi se pareau toti la fel.
Al meu e un temperament calm, pasnic si conciliant din cate obsrev pana acum. E un meditativ... Dar e suficient sa nu-i dai din secunda 1 ce vrea ca se transforma intr-un mic tiran, hotarat si fortos. Cand plange se cambreaza tot si barbata-miu zice ca deja are muschii abdominali bine dezvoltati. Se impinge puternic si cu piciorusele iar cand il tinem pe verticala la ragait isi ridica, capsorul singur si aproape si-l tine (a observat si infirmiera de la clinica). Ca sa nu mai zic in cate pozitii sa intoarce in patut.
Si uite asa trec zilele si maine facem si noi o luna.

Va pup, iesim la plimbare, revin mai tarziu.

O gasca de pentru fetele care urmeaza la nascut! Hai cu fetitele Roxy puy & co!

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fetelor am o durere de cap crunta , am voie sa iau ceva ? Am si un pic de febra , nu cred ca-l afecteaza pe bebe ca il alaptez .
M-am muls si i-am dat 60 ml cu biberonul ca nu se mai trezea si erau sanii plini . Ma gandesc ca si de la asta ma doare capul ?!?

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Da Laura,sigur ai durere de cap de la sanii plini.Scoate laptele afara pina are chef bb sa suga.

Ali,nu te lua dupa mine ca eu nu am avut ceza si nu stiu cum e cu lohiile si alte alea.

Ada,frumos cadou ai pentru sotul tau maine!
Vezi sa nu adormi numa.

Si eu vreau sa vad pozele cu bb-i!!!!

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna!
La mine pe biletul de externare scrie : Recomandari:repaus fizic si sexual 6 saptamani.
Cat despre alaptat...multe probleme si ficare iti spune cate ceva diferit. Adica, inteleg ca e la cerere, dar parca stiam ca nu mai mult de 30 de min ca se obosesc prea tare. Teoretic ar trebui sa goleasca un san in 10-15 min. Sper sa nu pierd laptele, mai mulg si ii dau cu biberonul. De exemplu azi a supt 40 minute, m-am gandit ca e deja prea mult si nu se saturase. A mai manct apoi 60 ml lp, in conditiile in care o portie intreaga de lp pt el inseamna 90 ml. Deci? 40 de min ce a baut acolo, ca lapte inca curgea, nu exista varianta sa fi golit sanul si sa-l fi tinut ca pe suzeta si nici aia ca a stat degeaba pt ca simt cand trage. Asa ca...multe dileme...

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Ce mai fac burtikile? Dupa linistea de aici ori s-au plimbat ori sunt in butoi. Mamicile cred ca sunt cu bebeii in brate.

Noi ne incadram la prima varianta - m-am hotarat si eu sa merg sa cumpar cateceva pt. spital si consumabille pt. bebe. Nu am terminat lista dar macar am inceput cu ceva ca trece timpul ...

Toata ziua am avut dureri de bazin si intepaturi in col degeaba am stat linistita asa ca dup#259; ora 17 si pana acum o ora am umblat si surpriza parca nu ma mai doare nimic.

Ada la multi ani pt. sotul tau sa va dea Domnul putere sa va cresteti copii.
ps - frumos cadoul la care te-ai gāndit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata fetelor!
Eu sunt o insomniaca azi, m-am trezit de la 5, dar sunt o insomniaca fericita. Am iesit de vreo 2 zile din butoi, plimbarile si timpul petrecut cu sotul si-au spus cuvantul, vad totul mult mai roz acum. Aseara am iesit si la restaurant cu vechea gasca de prieteni si mi-a prins bine socializarea, chiar daca imi e clar cat de mult m-am schimbat. La noi toata gasca e in categoria 25-30 ani, au alte griji fata de noi acum, cariera, cluburi, mondenitati, vacante, cam ce faceam si noi pana acum 1-2 ani. Dar e fun uneori sa privesti si in trecut. Ei acum se mira de mine si de burtica, fac pariuri cum o sa ne descurcam cu bebe, se ofera sa o ia cu ei in club daca vreau sa dorm... de-astea :))))

Am fost ieri la doctor, toate bune si frumoase la TNS, nu aveam contractii, mi-a zis ca ne vedem luni. In schimb iar mi-a bagat un cui cand m-a pus la ecograf, a zis ca se vede o mica formatiune la bebe, probabil un mic chist ovarian si ca va trebui sa ii fac o ecografie dupa nastere. Zice ca e din cauza hormonilor mei si ca se va resorbi dupa nastere la scurt timp. Sunt convinsa ca asa va fi si nu ma agit, am incredere in DD ca bebe va fi bine.

In rest ce sa zic, tin galerie pt urmatoarele din lista:

Hai Roxy! Hai Gabriela! Hai Ilenuta! Hai Beatrice!


38+ Ana Grace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Va pot pune eu cateva poze cu Mirunica daca imi dati id si parola.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

neatza burtici si mamici! m-am trezit pe la 7 azi, nu mai am rabdare!!! vad ca dorm din ce in ce mai bine de cateva nopti sa profit akum cat mai pot, nu-i asa mamici?
astept sa vina ai mei sa mai facem cate ceva prin casa, sa punem lenjeria pe patutz si sa ma ajute mami la pedi k io nu mai pot sa ma aplec
aruba - ma bucur k ai iesit din butoi nu-ti face griji legat de formatiunea aia k oricum la bebei majoritatea se resorb pana la/dupa nastere in primele luni (sunt chestii functionale)
ali, diana - tre sa-mi fac stoc de lubrifiant k io nici inainte nu prea functionam ok fara din cauza de endometrioza + ca nici utrogestanul nu l-am putut pune fara lubri
fleur - BB are momente cd seamana tare tare cu tati, dar si momente cand e mami intreg
anca - iti dau PM acum cu userul si parola de la picasa k sa o vada tt fetele pe mirunik
ada - sa-ti traiasca sotzulache! sa fiti sanatosi si fericiti si sa va bucurati de flacai baga si tu un red bull virtual k sa rezisti diseara
mey, fetelor, da' ce o fi cu balanta? i-am tot dat mesaje pe FBK si nimik aku butoi, butoi, da' noi am mai tot intrat, am iesit din el, am mai dat cate un semn...sper k e totul in regula cu ea si bu bebelashii...

imi vine sa ma duc acum la spital k nu mai am rabdare pana maine vreau sa-mi vad minunea

Roxy
38+ AMR O ZI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata burtiki si mamamici.
Haideti la o cafeluta tarzie.
Ce fac mamicile de , tot obosite?

Eu de vreo doua zile as manca non stop si nu stiu de ce. Pana acum chiar nu am avut pofte sau sa-mi fie foame in mod deosbit dar acum....

Aruba bine ai revenit. Ti-au sosit in sfarsit toate lucrurile comandate? Sa stii ca si noi dupa nasterea fetitei ne-am schimbat multe din obiceiuri si ne-am marit sfera de amici cu persoanae care au copii cu varste apropiate fetitei. Este mult mai usor de mers undeva/ de socializat atunci cand si fetita are copii cu care sa interactioneze.

Mergi la inceput