Bv Ile,Roxy, Balanta!Hai Gabi,Bea,Tamys!(52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Si eu recomand suzeta cu cea mai mare incredere. O calmeaza in ff multe situatii, noi nu am renuntat la ea nici acum si nici nu am de gand ca mai are un rand de masele care trebuie sa ii iasa.

Pt stimularea lactatiei:
- ceai semintre chimen, fenicul, anason
- Galactogil
- Galafor
- Nutrinatal
- More Milk Plus
- Spirulina (de la Hofigal)
- Ceai www.fares.ro/ro/magazin online/ceaiuri functionale - mama si copilul/stimularea lactatiei/414" target="_blank">Fares
- Ceai www.humana.ro/humana/ceaiuri/humana-ceai-de-fenicul-x-200-gr" target="_blank">Humana
- Ceai www.teekanne.ro/teekanne/mama-si-copil/ceai-stimularea-lactatiei" target="_blank">Teekanne
- Bere fara alcool :)
- URTICA URENS CH 5, 4-5 granule sublingual de 2-3 ori pe zi, efectele se vad in 2-3 zile




Ce am folosit eu: ceai de chimen anason fenicul de la plafar, ceai fares, urtica urens (homeopate), spirulina si bere FA

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">37+ cu
AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ai dreptate Danuta. In primul rand este el, asa imi zic si eu, numai ca ma gandeam ca daca mananci prea mult te ingrasi in timpul alaptatului. Asa povestesc fetele de aici de la lactarium. Merci si tie Ali, ptr. raspuns. Eu chiar mananc acum, dar vreau si eu altceva. M-am saturat de fripturi.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

am si eu o intrebare mai rusinoasa dupa cezariana la cat timp se poate presta?stiu ca oficial e dupa 6 sapt dupa controlul la dr.dar neoficial???a incercat cineva?daca da la cat timp si cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

buna dragelor.am fost si eu azi la dr.bbelina e bine.....dar cam ar vrea sa iasa.

col scurtat,am inceput sa pierd si din dl dop si ea a coborat f mult, lichid pe duca.....

mi-au spus sa stau lipita de pat cu perna sub fund,poate prindem sapt 38.
pupici la toate.nu cred c-o sa mai intru-din motive de pozitie...

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+36sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Ali,ma gindeam ca dupa ceza nu e problema,doar dupa naturala ca atunci ai oaresce jena.Eu dupa capul meu as fi zis ca imediat.

Valy,stai cumintica in pat ca nu mai e mult.Eu vad la mine ca tare mi-au ajutat zilele astea de stat in pat.Sper sa mai pot insa pina duminica sa rezist sa intru in sapt 39 si apoi chiar ca nu ma mai stresez.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Ali,

Buna intrebare. Noi nu mai prestam din luna februarie, de cand mi-am facut cerclajul. Dar am mareee noroc de sot rabdator si intelegator. Ne mai distram pe seama asta, zice ca l-am scos la pensie anticipat. .
Eu o sa intreb pe doctorita, dupa ce nasc (inca nu stiu cum voi naste) la cat timp vom putea presta din nou.

38+ Sara


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Valy,

La fel si la mine, la controlul de luni: bebita coborata tareee jos, col scurtat, usor deschis. Daca nu se intampla nimic zilele acestea, vineri mergem la un nou control. Pana atunci,consemnata la pat.

Sa stai cumintica si tu, nu mai e asa mult.

38+ Sara


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

valy - nu ti-a dat ceva tratam care sa ajute la suplinirea lipsei de lichid? mie mi-a dat sa iau actovegin - ajuta la oxigenarea placentei. si la mine e pe duca si mi-a zis sa iau asta pana vineri la ceza k ajuta. sa bei ff multe lichide si sa stai in patuc, da? hai k mai e putin
ali - chiar la asta ma gandeam si io mai devreme am citit ca dupa 6 sapt putem relua activitatea, dar o sa-l intreb si pe dr pt orice eventualitate. noi n-am mai prestat de prin martie k lui sotzulache i se parea ciudat cu bebelina akolo, mie mi-a fost un pik teama sa nu se intample ceva...deci cred k m-am virginizat la loc aku k mai fac si ceza si nu mai trece nimik pe akolo...sa vezi chin la prima incercare
dana - hang on! poate macar al tau iese leutz am vazut pozele - tu fata, nu te-ai ingrasat, doar burta e de tine
vai, m-am emotionat maxim cand am vazut colectia de piersicutze sunt niste scumpici toti, care mai de care mai bufli le-am vazut pe FBK si pe printesa carminei si pe a lui danett, bebelozaurul lui carmen a crescut si el de numa, eric al lui fleur e genial cum se uita dupa albinutze, echipa dianei este senzationala, gemenashii mirunei sunt niste dulci...ce sa mai! avem o colectie super speciala de pierscutze vad ca de acum incolo ar cam trebui sa se echilibreze balanta cu fetitzele
michelle - ms pt sugestii am trimis-o pe mami sa-mi ia de la plafar chimen, fenicul si anason si o sa-mi prepar eu amestecul (parti egale nu?) dupa ce termin pliculetzele de la fares.

Roxy
38+ AMR 2 zile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Multumim pt. urari, fetelor, mai pe seara iesim sa luam o inghetata si va servim si pe voi cu o cupa.

La lista Mihaelei mai adaug semintele de Fenugreek, stimuleaza f f bine lactatia (la noi e schinduf).
Plus alimentatia corecta, cu proteine pt. a fi laptele de calitate. Si somnul, bineinteles, poate ati observat cat lapte aveti dupa un somn bun .

Ali, teoretic astepti 6 saptamani pt. ca atata dureaza lauzia si pot curge lohii. Daca ele curg inseamna ca e colul deschis si nu se recomanda diverse activitati.
Ideea este ca poti incerca atunci cand simti ca te-ai reparat in zona (la nastere naturala), s-a cicatrizat operatia la cezariana si nu mai ai lohii deloc. Si ai chef (adica revin hormonii la normal).

Probleme nu sunt, la mine dupa nasteri a fost mult mai bine .

Roxy, poti folosi lubrifiant prima oara, dupa nastere vaginul e putin mai uscat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

dana am vazut ca tu o sfatuiai pe laura deja dupa cateva zile sa presteze sa se mai relaxeze.apropo laura ai ascultat sfaturile danei?

pusi dr iti va spune probabil 6 saptamani.

roxi cum zice si diana trebuie folosit lubrifiant la primele dati.ce fericit va fi sotul tau din nouuu virgina

diana asa ma gandeam si eu ca daca nu mai curge nimic probabil s a vindecat tot pe acolo.si cum de cateva zile nu a mai curs nimic am indraznit sa lansez intrebarea asta.dar exact dupa ce am lansat o mi a curs mai mult sange ca la ciclu.asa ca nu mi se arata.
sa imi fi venit ciclu oare sau se mai curata ceva pe acolo?fleur parca tie ti a mai venit asa nu?ce a fost si cat a durat?ce ti a zis dr?mie la prima sarcina mi a venit ciclu dupa un an si mi ar fi placut sa imi vina si acum asa

Mergi la inceput