Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

oana, mie tot nu mi-e clar: e sau nu obligatoriu rapelul? in plus, daca nu il faci nu risti sa fi facut degeaba vaccinurile? adica sa nu fie "suficient" imunizat copilul fara el?
legat de numarul de caca pe zi: dani facea 4 (luni multe de zile). acum e la 3 in general. asa face el. i-am facut analize si nu e nimic in neregula. si nu are diaree. uneori chiar face f tare. desi in general sunt ok (se lipesc de pampers fara sa fie moi)
legat de somn: de cand m-am intors la munca dani pare sa caute o varianta de a optimiza timpul cu mine. doarme putin noaptea si mai mult peste zi. plus ca de la un timp incepe sa refuze sa se culce in a doua repriza de somn a zilei, ma asteapta pe mine. cand ajung accepta sa adoarma doar la san si nu vrea sa-mi dea drumul de langa el. poate totusi ma insel si are legatura cu dintii. i-a iesit recent nr 7 si acum 2 zile si al 8-lea. urmeaza masele si canini.
legat de mese: azi m-a amenintat ca vomita la fructe. el manca tot ce ii dadeam. a trebuit sa renunt sa i le mai dau. pur si simplu stia ce face si nu vroia sa le manance. urat ca a inceput cu santajuri din astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Salut! Ne mai tineti minte?
Intru sa va las invitatie la eveniment despre alaptare
http://mihneapuimic.blogspot.ro/2012/07/saptamana-internationala-alaptarii-in.html


Noi suntem bine. Tudor experimenteaza prima lui febra si a atins 39.9 ( apoi a primit antitermic si a scazut la 38.5). E un copil vesel, grasun, inca aproape exclusiv alaptat. Incearca sa faca primii pasi singur dar, evident ca e prea devreme sa-i iasa. E dintos( 5+1 pe cale sa explodeze), jucaus si foarte determinat in tot ce-si propune.

Facem autodiversificare de pe la 6-7 luni, a inceput sa inghita cate ceva din ce rupe abia pe la 8 luni . Nu accepta deloc lingurita si isi alege singur alimentele care neaparat trebuie sa fie in stare cruda. Nu a gustat inca deloc carne(pentru ca nu am aflat cum sa ii dau bucati mari nefierte dar mancabile :))) ca daca ii dau cu lingurita varsa tot ).
Nu stiu ce greutate are sau inaltime dar ii vin hainute de 12-18 luni :)) mititelul.
Interactioneaza demential de frumos cu Mihnea, se joaca deja impreuna, iubeste sa stea in groapa cu nisip, sa se dea in leagan dar si sa se tarasca prin parc pe jos.
Sper ca nu deranjez cu detalii prea multe, mai ales ca nu am mai apucat sa va urmaresc asa cum mi-as fi dorit si nu mai sunt la curent cu prea multe.



Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Rach, da noi papam bine deja :D

Alex, sper sa rezolvi

Maia nu se uita la TV. daca e aprins nici nu e interesata, foarte rar arunca o privire de cateva secunde.

Noi suntem racite, am avut febra 39,5 axila si de aseara nu mai avem febra, dar o doare gatisorul si are si o afta pe limbuta. O doare... se vede...
Am fost la medic si ne-a dat doar nurofen si panadol pt febra. Am dat analize si nu e nevoie de antibiotic. Mai mergem maine.

Acum ca o doare gatul nici nu i-am dat nimic solid





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

poftiti la cafeluta!

ionela si lena sanatate la pruncisori. lena ce analize ai dat¿

Noa de 2 zile nu se opreste din mancat. Sa fie puseu¿¿

acu 2 zile i-am dat si un sfert de galbenus fiert, si-l tolereaza bine. saptamana viitoare incepem sa mancam si peste. meniul de ieri:

7 - lapte cu o masura cereale
1o.3o - lapte si o bucata paine
13.45 - pireu din miel (cam 2oo grame gros) cartof, dovlecel si praz
17.3o - fructe: o banana mica, 3/4 piersica + biscuite
2o - crema groasa de cereale
22.3o - laptic

intre mese mananca paine,portocala, biscuite, pufuleti, pepene...

may si Noa e stirba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatzaa

la noi azi e zi de ploaie

fetele, ayan este bine,am obs ca atucnic and ii dau piersica facea asa,altfel nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neata...
La noi e racoarea dupa ploaie... aaaaa

Ionela. ne-a fost dor de voi

Lenaa.. sanatate Mayei , si liniste tie

O zi faina fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna fetele , bine v am regasit !

am revenit si noi din calatorii , a fost tare frumos dar a trecut repede
am fost o sapt la mare si una la munte , lui T i a placut teribil in ambele locuri
la mare a fost fascinat , a mancat nisip fara numar si a baut apa de mare ca haplea , nu puteam sa l stapanesc , doar daca il tinea in brate il puteam opri
soarele si apa il oboseau tare si dormea de rupea , una doua el se culca , il vedeam cum ii cade capu' si somn de voie
s a jucat mult , in apa , in nisip , a fost tare fericit
pana la urma nu am mai plecat singuri ci cu tot familionul asa ca am avut si eu parte de ceva odihna si lenevit la plaja , T a fost purtat din brate in brate , fericirea lui
am avut si unele probleme , T a fost intr o greva tare tare urata , nu vroia sa manance nimic nimic nimic , cum vedea biberonul incepea sa urle , de solide nu se atingea , numai cu apa s a hranit
eu am si plans de cateva ori , nu mai stiam cum si ce sa i fac sa manance si el ceva
am prins cateva zile cu vant , lui ii lacrimau ochii f tare si ca urmare am plecat acasa cu o conjuctivita tare urata
i am pus cateva zile picaturi dar era din ce in ce mai rau , asa ca la munte am vizitat spitalul din Sinaia , am dat de o dr tare amabila , i a pus diagnostic conjunctivita alergica , a primit tratament si deja in cateva ore era bine
si la munte a fost frumos , am prins si mai racoare , am facut si drumetii pe munte cu T , buuun tare carutul chicco :D
fiind mai racoare , dormea f bine noaptea , era lemn , se trezea in pozitia in care se culca si asta se intampla pe la 8.30-9 , boierie curata
nici aici nu a vrut sa manance lapte dar in schimb a mancat cereale
nu l am cantarit , dar a slabit vizibil , deja nu mai are cute pe el , mie mi se pare slabanog tare

sambata seara am venit acasa si s a terminat distractia
dupa doua sapt de stat numai afara si inconjurat de atata lume , nu mai vrea sa stea in casa , e tare suparat si bazait si morocanos
deja face crizute de nervi , daca nu faci ce/cum vrea el , incepe sa urlee si ii curg instant lacrimile pe obraji
vrea numai in picioare , sa se catare , umble etc , stiti voi
vorbeste intr una , mama , mamaie , tata mai putin , ii striga pe verisorii lui , dade (vlad) si dedea (andreea) , cand are chef raspunde la intrebari cu da si nu , in rest turuie pe bebelusasca
de doua nopti sunt nedormita , revenind in canicula de aici s a dus si somnul nostru linistit
se frichine toata noaptea , maraie , plange , are treziri fara numar iar la 6.45 e in picioare la propriu
are tot 5 dinti si sus are doua boabe de fasole care se chinuie sa iasa

am rasfoit si eu din urma si am obs ca au fost/sunt tare multi copilasi bolnaviori si imi pare tare tare rau ,sanatate multa tuturor !
revin pe parcurs in leg ce s a mai discutat

va pupam !



_


de T 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna.
Jade mi-a fost dor de tine.Sa va fie de bine vacanta. Eu anul asta n-o iau la mare pe Eva.Cred ca tasu ar innebuni sa manance fica-sa nisip.Cred ca numai ne-am certa.

Noi de vreo 2 zile mancam mai bine.Apoi iar urmeaza zile cand nu mananca decat lapte.Vad ca nu suntem singurele care mancam in hopuri.
De vorbit, jade sunteti avansati.Noi inca silabisim ma-ma, pa-pa, ta-ta.Nici pomeneala de tataie.Bravo bebe T.

Am vazut ca multi strugurasi au suferit in ultima perioada.Doamne ajuta sa fiebine toti.

Am si o veste buna. Teodora de azi e acasa.Multumim lui D-zeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Jade, sa va fie de bine odihna

Sei, mersic :*

Vineri febra 38, i-am dat antitermic la 38,9 axila, pentru ca avea stare nasoala.
Sambata a fost cam nasol... am fost la medic, era gat rosu si ne-a dat panador si nurofen alternat pt febra. Mi-a placut mult de doctorita pentru ca nu s-a aruncat la antibiotic, spray pt gat etc.
Nu a strambat din nas cand i-am spus ca nu dau vitamina D3, nu a comentat cand i-am spus ca ii dau de o sapt carne, nu a sarit in sus cand a vazut 9 hemoglobina.
i-am facut analizele ca sa excludem vreo bacterie. a fost nasol la recoltare :(

Azi am fost la o doctorita care mi-a umplut reteta cu recomandari: fier, vitc, nustiu ce imuno stimulator... eu am impresia ca unii doctori considera ca e cool sa dai multe medicamente... in fine, evident ca nu o sa ii dau nimic de pe acolo... yet :D

Sambata noaptea a fost prima noapte nedormita, deci a fost nasol, greu, plangea in brate... la noi nu exista notiunea aceasta si era ft speriata (eu cred k de la recoltare sange, dar nu bag mana in foc)

acum suntem ok


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

salutare fetelor

noi nu mai avem timp de nimic, mergem, mergem si iar mergem. am mers ieri la tara, prin gradina bunicii pana s-au gaurit pantofii in talpi

nu mancam decat chestii din mana din care se poate musca, gen bucati de mar, paine, cate un biscuite. i-am facut spaghete integrale cu carne si sos cu usturoi si a mancat cateva lingurite, in rest nimic. cred ca mergem si noi la analize saptamana viitoare.

ionela, mi-a fost dor de tine, ma bucur ca ai mai intrat pe la noi

jade, bine ai revenit din vacanta, mi-ai lipsit. pupam vorbaretul mic

camady, ma bucur ca e mai bine nepotica ta si a revenit acasa

Lena, imi pare rau tare ca Maia e bolnavioara. Unde ati racit? fetele pe aici spuneau ca hemoglobina de obicei e mai mica pe fondul racelii.Dar cum i-au recoltat sange de s-a speriat asa mititica? si imuno-stimulator pentru ce trebuie sa ii dai? ca Maia nu e un copil bolnavicios...

sei, s-a facut bine Ela?

Mergi la inceput