Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

si noi ne uitam la tv la ducktv , eu nu prind babytv am vazut la Piatra si e mult mai super.Si la mine se duce in fata plasmei si vrea sa vb cu ele asa ca de la om la om, cand vad ca face asta de obicei incerc sa il iau de acolo dar nu prea reusesc.

Fetelor eu una ma gandesc sa fac zacusca saptamana viitoare ca tare cred ca o sa fie fff scumpe legumele la toamna si acum chiar sunt acceptabile,si mai e si faptul ca de la 3 septembrie incep munca deci papa timp, dar acum nu sunt gogosari.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Dbuuny, ce te invidiez...

Sei, nu se mai uita la Tv.Acum se duce si apasa pe butoanele de jos.Si eu le trag din priza.Inca nu avem plasma.
si cand sta in scaunel sa papam, il avem intre pat d si televizor in dormitor, nu se uita la el.Se joaca.


Anca ce vrednicuta esti si dulceata si compot acum zacusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Ollllaa

nu mais itu ce sa fac cu ayenutu meu cu diareea..i-amd at ieri smecta si hidrasec, nu a mai facut,dar face maole oricum,de vreo dou aori pe zi si ffffffff urat miros de ne lesina pe toti..el as ae ok na..merge toata ziua prin casa si eu ma tin dupa el

de tv, da,se uit,asi e chair fascinat , la reclame,aia ii place,si sta in fusdnulet in patutul lui , si se uita f atent,iar dacama pun in fata lui,se da intr-o parte sa vada..si ma enerveaza dar na,ce sa ii fac..incerc sa nu prea il las mult timp cu tv..cred ca s-a invatat asa de cand a stat bunica la mine,si ea toata ziua era cu ayan in camera,cu tv deschis....dar nu imi fac asa multe griji din asta, adik nu mi se pare ca exagerez eu ca nu il las ff mult timp in camera la tv

meniu azi:
8.00 - 210 ml lp
11.30 - doua piersici + 4 biscu
15.00 - supica legume ( pe care am incercat sa o fac cam cum o facem pt noi, adik am lasat toate elgumele un pica la abur cu ulei si apa si cimbru, apoi am ad apa, la sf rosii, fidea si un ou batut ) cu carnita de pui
19.00 - lp cu cereale
22.00 - 250 ml lp





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Zubi cu diareea nu e de jucat.De ce nu mergeti la dr?
Daca e diaree mie dr mi-a spus sa-i opresc 2 zile laptele.Mai ales ca e LP.Sa-i dau morcov, orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Zubi daca face de 2 ori pe zi nu e diaree
Piersicile sunt purgative, poate de asta fac mai moale.. depinde ce inseamna moale.. e apa? atunci e diaree..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Voi ce papuci le luati strugurasilor?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

asa, asa, imi place sa vad meniuri ca sa imi dau seama si eu cum stati si sa ma mai inspir :D

zubi, nu cred ca e diaree la 2 ori pe zi. a mea face si de 4 ori pe zi si nu ma sperii.
da-i banane, orez, daca face moale.

sei, si eu am aceeasi intrebare. mi-a zis o prietena sa ii iau incaltari cu umflatura in interior - am uitat cum ii spune. ca sa i se formeze scobitura la picior si sa n-aiba platfus.
stiti ceva de asta?
eu duminica merg laclarks. nu stiu in romania, dar aici cica le masoara piciorusele si iti dau sfaturi ce incaltari sa poarte.
poate fac asta si la clarks in romania.

azi a mancat tot pranzul in scaunelul atasabil la scaunul de adult
cred ca mai mult bona era problema :))
sa vedem cum evolueaza treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

zubi si Iancu face de doua ori pe zi de cand mananca nectarine sau prune, si miroase de nu poti sta in camera, dar nu cred ca are diaree atata timp cat nu e apa.
tratamentul e smecta si mancare care constipa, de evitat cartof, fructe etc.

may umflatura aia de la pantof la noi se cheama talonet.Acum despre incaltari sunt fff impartite parerile : inainte se zicea sa ii iei incaltari inalte sa ii tina bine glezna , acum noul trend e sa ii iei incaltari fff moi cu care sa fie ca si cum ar fi descult, fiecare are argumente deci nu stiu ce sa mai zic.
Eu i-am luat lui Iancu niste sandalute Din piele destul de inaltute si de rigide, dar piele interior exterior.Tin fff mult sa poarte incaltari din piele chiar daca costa cat o pereche de-a mea. Eu cred ca multe picioare mirositoare isi au originea in incaltari care nu erau din materiale ok.
Dar sincer mie mi se pare ca merge mult mai bine descult, deci de obicei mergem descult chiar si prin parc.

pup fug la somn
in seara asta Razvan il adoarme pe Iancu deci sunt free

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Fetelor va multumesc pt raspunsuri legate de scaune ff dese.

Noi am fost la medic ieri nu de alta dar am zis ca vine weekendul si nu mai am cum sa merg. Dr a zis ca nu e de glumit la un bebe asa mic cu diareea ca se poate deshidrata repede. Dani e bine, nu e deshidratat si nici nu a scazut in greutate. A zis sa-i dau mai de regim si fara fructe (decat banane si mere). Mi-a dat si enterolactis, inca nu i-am dat dar ii dau azi.

Zubi, dr mea de familie a zis ca daca e fff urat mirosul trebuie mers si vazut ce are. Nu stiu daca e sau nu diaree la Ayu dar mai bine mergi la dr daca ai dubii

Meniul nostru de azi:
la 8 lapte
la 10.30 banana+mar+biscuite
la 14 orez+ morcov+ putin cartof+carnita de vitel
la 17.30 branzica+iaurt si poate ii pun putin mango, mai ales ca incerc sa-i dau mai de regim sunt ff limitata la alegeri :(

Fetelor eu abia astept sa mergem la munte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Sei, subscriu problemei tale. Sunt atat de obosita, incat am devenit muta
Incep serviciul pe la 7-8. Am program flexibil, dar si mult de lucru, deci trebuie sa lucrez min 9 -10 ore. Vin acasa rupta, urmeaza iesitul cu copilul in parc si o nesfarsita chinuiala cu adormitul. Asta mica e foarte activa, in perioada in care descopera lumea, e exaltata. Se relaxeaza greu, chiar daca e obosita. Merg la bazin cu ea. Cand nu, ii fac baie, o alaptez in brate si apoi stau cu ea in patul meu cam o ora, o mangai, ea pune capul pe perna doua minute, apoi il ridica. Ar dormi si nu poate, cred ca e obisnuita sa doarma la san si nu stie altfel.

Lena, as fi de acord cu tine daca n-ar fi nevoie sa merg la serviciu, dar chiar e chinuiala maxima asa. Continui sa o iau cu mine in pat si daca intr-o sapt nu o invat sa adoarma fara san, incerc altceva. Dar ce?

Eu nu am nervi sa o las sa planga 3 nopti.

Noi am mancat 200 ml iaurt, san
Piure de spanac, broccoli, conopida, rosie si un pic de usturoi, ulei de masline, busuioc si patrunjel
San
Piure dintr-o banana si un mar
lapte cu cereale
San

Eu am gasit legume eco si am inceput sa fac pachetele la congelator ptr iarna. Imi e foarte usor sa ii fac piureuri.

Mergi la inceput