Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei traieste clipa prezenta... nu poate sa dureze o vesnicie :) ai sa vezi ca pana ajungi sa pleci la serviciu o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salutare.
ce mai faceti?

noi suntem bine. avem 10 luni, niciun dinte si nici par
mai e vreun struguras stirb ca noi?

eu sunt f ocupata, nu mai am timp de nimic. vreau concediu

pup strugurasii bolnaviori.

Sei, poti incerca sa muti patutul in camera ta, langa pat si sa o muti in el cum adoarme. se trezeste, o iei langa tine, cum adoarme o pui in patut si tot asa. treptat muti patutul in alta camera.
eu asa as face.

eu incerc acum sa o dezvat de mancatul in brate si sa o invat sa stea in scaunel cand e de papa. chestia e ca intai tre sa o dezvat pe bona de luat in brate :))
are 3 alternative de dat mancare: scaunel, carut si un de ala de se leaga de un scaun si sta copilul la masa cu adultii. i-am specificat clar ca nicio lingurita fiind tinuta in brate.
sa vedem...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

am uitat meniul de ieri si azi

8: banana + biscuite
10: 150 ml lapte
14: supa crema din dovlecel, morcov, rosie, fasole verde, patrunjel/ pateu din ficatel innabusit cu ceapa si orez cu legume. totul cumuland 200 gr (ca sa nu va speriati )
18: iaurtel cu biscuite si un pic de banana
20: 210 ml lapte
2: 150 ml lapte

meniul de maine:
8: 2 prune + biscuite
10: 150 ml lapte
14: supa crema din dovlecel, morcov, rosie, fasole verde, patrunjel/ conopida cu branzica
18: iaurtel cu biscuite si banana
20: 210 ml lapte
2: 150 ml lapte



mai ziceti si voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Fetelor exista vreun struguras care doarme noaptea bine?
Eva m-a capiat.Se foieste toata noaptea, scoate suzeta, o cauta, scanceste, plange, se ridica in fund, se arunca cu capul pe perna.Cateodata o linistesc numai daca o iau in brate.Nu ma pot odihni deloc. Nu stiu ce m-oi face cand incep serviciul peste 3 saptamani.Brrrr.

May noi mancam cam asa:

ora 8 - 240 ml lapte
ora 12 - piure legume cu carnita sau galbenus (ii fac cam 150 gr dar nu mananca niciodata atat)
ora 16 - fructe, iaurtel, cereale ( una din ele)
ora 19 - 200 ml lapte
ora 22 - 200 ml lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Neata, neata

Bravo Ela pentru achizitii

May, meniul nostru

7-7,30 tzitzi
8,30 o nectarina cu 3-4 biscuiti
12 tzitzi
15 azi mancarica de cartofi cu carnita de pui ieri am facut oreez cu ficatel
17-tzitz
18, 30 cereale
10 tzitzi



Fetelor ai Anastasia se trezeste din ora in ora.Eu cred ca din cauza caldurii.O si schimb de 2-3 ori pe noapte la maieu ca se trezeste fleasca.Si eu sunt chiauna dar dupa o cafea imi revin.
inainte nu se trezea decat de doua ori sau o data.acum ma capiaza.

I-au iesit si coltisorii incisivilor din mijloc/sus.Acum papa mai bine


Camady, Lena, Mikka imi pare rau ca nu papa puiutii.
Anastasia mea a avut o perioada de 4-5 zile cand nu a papat deloc si m-a distrus psihic.Ajunsesem sa tip la ea si imi venea sa dau si in ea.
Acum mi-am mai revenit... dar si ea mananca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Noa de la 6 luni a dormit foarte bine(nici inainte nu dormea prost). F bine inseamna de la 1o.3o pana la 6-7. la 6-7 incepeau ceva foiri care se rezolvau cu bagatul suzetei de 2-3 ori. la 8 era trezirea finala. de 3 sapt incoace doarme prost: o culc la 11, maraie la 11.3o, se trezeste la 4 sau 5 sau 6 bea lapte, doarme pana la 7, maraie, bag suzeta de 2- ori si doarme pana la 9. De 2-3 zile parca s-a mai linistit. imi doarme legat de la 11 la 6. papa lapte si doarme iar pana la 9 si ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

cu mancarea, laptele si cerealele stam bine, cu fructele nu. mai nou mananca fructe la borcanel, asa cam 8o de grameam observat ca-i plac fructele facute de mine doar daca bag si suc de portocala, insa portocala o cam suceste pe toate partile. se agita si doarme mai prost in zilele in care papa portocala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, schema de imunizare pt dtp cuprinde 3 vaccinuri: la 2,4,6 luni. ce se face dupa cele 3 vaccinuri sunt rapeluri care au rolul de a readuce titrul de anticorpi la un anumit nivel. asa e si vaccinul asta de la 1 an care se poate face de fapt pe tot parcursul anului 2 de viata. dpdv legal niciun vaccin nu e obligatoriu ci doar recomandat. dpdv al gradinitei iti pot respinge copilul pt ca nu le are facute. eu pe fii mea o dau la gradi particulara si sper sa nu am probleme.

si fii mea suge in nestire. invata sa mearga. face progrese de la zi la zi iar noaptea suge la greu. astept si eu sa treaca per asta ca sunt rupta.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

cred ca si la noi trezirile sunt din cauza noilor achizitii, pe care inca nu le-am facut dar sper sa apara, vad ca incepe sa mearga mai bine.Altceva nu vad , de caldura nu cred ca are in camera maxim 25 grade si doarme doar in bady maieu, de foame nu cred ca mananca inainte de culcacare 200 ml lp plus titi cat vrea, de schimbat nu se pune problema, trezit de dinti nu cred ca ar plange de durere. Deci nu imi ramane dacat sa cred ca invata ceva nou.

Nu mai plecam la mare in we, stau acasa la mine mi-e asa de dor.

Meniu Iancu

8:00 titi
10:30 nectarina+para+banana blenduite
15:00 supa de brocoli, dovlecel, morcov si carnita de pui de la buni belenduita
19:00 iaurt simplu
21:30 200 ml lp +titi (azi poate sarim peste titi ca oricum e doar de alint)
si dupa urmeaza trezirile fara numar cand ne culcam cu titi

Meniu noi:

varza cu afumatura
salata de vinete
ardei copti
si ca desert porumb fiert.

Dar pana e gata mai e cale lunga.

pup ma duc la treaba daca vreau sa mananc azi ce mi-am propus

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

MAy.. la noi nu se pune pb dormit in patut, nici nu mai avem patul.
Bafta la invatatul /dezvatatul bonei si a Beei la masa..
Noi cand manacam duminica in familie, ii dau jos tavita si ii cobor scaunul ei la nivelul mesei.. asa mancam toti 3 la masa

Bunny.. ne faci in ciuda u somnicul asta frumos?.. norocoas-o..

CAMADY, RACH, se pare ca asa e moda acum treziri orare

Voi ii lasati la TV? Noua n merge televizorul pe baby tv toata dimineata, se uita selectiv, insa nu imi place ca merge langa plasa si se uita d apropae , ca vrea sa puna mana pe personaje.. SOtu imi zice ca plasma nu e periculoasa pt ochisori sau radiatii.. insa ?

Anca fain meniu...

JADE????????????????????????????????

Mergi la inceput