Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Salut fetelor..
Noi suntem bine acum, nu am mai fost la dr pt ca Ela e ok..
Am vb insa cu dr. am stabilit vaccinul pe 14.08.. facem deocamdata rapelul.. am vb de ROR, mi-a zis ca ea la baiatul ei cel mic nu l-a facut, si decizia de a-l face sau nu e a mea, nu ma sfatuieste de nimik, pt ca si a a luat o decizie personala si nu medicala desi e doctor.. oricum vonm vb mai multe cand ne vedem la 1 an, si ma sfatuieste sa ma gandesc pana la 1.3 ani..

Rach .. eu prefer hainele second decat chinezesti, nici eu nu cumpar numai de firma, si kiabi pleaca din CLuj.. chiar nu stiu de unde vom mai cumpara acum hainute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Voi tot vorbiti de vaccinul ROR.Acum am si eu cateva intrebari.

Este obligatoriu?
Daca il facem nu mai fac picii rubeola, oreion?
Daca fac aceste boli ale copilariei este vreo problema?

Sunt

Eu nu-l fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Rach..
vaccinul e obligatoriu
daca face vaccinul, poate sa faca bolile dar cica intr-o forma usoara
daca nu-l face pot exista pb la inscrierea in gradinita/scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

V azand bubitele lui
ANto si MAYA, imi dau seama ca si Ela a avut ceva similar.. bubitele ei nu erau atat de compacte si rosii ca si ANto, semanau mult cu cele ale Mayei, insa numai pe gat, piept, spate si brate pana sub cot.. e posibil sa fie Roseola in cazul asta? noi am luat si aerius , poate de asta ne-au trcut mai repde (apropo BUNNY.. teortic se da aerius dupa 1 an, insa dr de garda a zis ca la greutatea Elei-10.5 kg- a hotarat ca ii putem da, ca e greutatea pt copil mai mare de 1 an)..

INTREEBARE:
ELA doarme jumatate din noapte cu titi in gura, daca nu o are in gurita se trezste din 30 in 30 min.. eu sunt rupta(am crzut ca sunt dintii dar deja sunt sapt).. nu pot sa dorm decat intr-o parte ( de ma intorc cu spatle la ea e jale..) CUM as putea sa o dezvat ? insa soft way fara lasat sa planga 3 zile si 3 nopti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, de ce sa o dezveti? daca sta cu titi in gura inseamna ca are nevoie, oferai ce are nevoie si ai sa vezi ca o sa fie cel mai bine.
Incearca sa ai o pozitie propice
Eu cand ma doare spatele o alaptez ceva de genu http://www.lalecheleague.org/faq/positioning.html
Eu stau pe spate culcata si ea langa mine pe o parte cu fata spre mine si ii tin o mana sub ea ca sa fie mai aproape de san. Adorm instant cu ea in pozitia aceasta. si iti pui perne ca sa iti fie comod.
Cand se trezeste se va atasa singura asa nu trebuie sa stai treaza :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!

ne-am gasit bona!!!!, sper sa fie ok am zis sa inceapa de dupa 6 august cam cate trei-patru ore pe zi.Acum am din nou emotii ca eu una nu prea stiu cum sa ma comport cu un om nou in casa, ma pierd total si stiu ca nu e momentul sa se intample asta.Dar o sa vad la momentul potrivit.

Ma bucur ca strugurasii incep sa isi revina , parca suntem mai bolnaviciosi decat iarna, dar bine ca trece.

Sei si Iancu se trezeste fff des de vreo saptamana cam din ora in ora,m-am saturat sa fac naveta in camera lui, o sa fac o gaura in parchet de atatea drumuri.Oricum eu o pun pe baza caldurii, dar sincer chiar nu stiu ce e cu el, ca dintii nu sunt ca nu plange isteric vrea doar sa ii dau titi.Sper sa treaca repede ca chiar nu vreau sa se obisnuiasca sa doarma cu mine, curand ma duc la munca si chiar vreau sa ma odihnesc noaptea.
Chiar daca recunosc ca la munca o sa ma odihnesc mai mult decat acasa, mi se pare mult mai relaxant la birou(sunt ciudata stiu), daca as putea sa il iau si pe Iancu cu mine totul ar fi super.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. stii ca sunt pro chestiile astea, insa cum zice Anca, imediat ma intorc la munca si am nevoia sa ma odihnesc, oricum ar fi , nu pot sa dorm intr-o pozitie o noapte intreaga.. sper sa trecem per asta fara suparare..

Anca.. bravoooooooo.. lasa ca o sa te obisnuiesti cu bona si o sa te relaxezi ..

eu am desfacut patutul Elei, de 7 luni nu a mai dormit in el, si o puneam de maxim 1 data pe sapt .. am redecorat camera, avem camera de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

nici eu nu ii fac ror.ul fetei. dtp ul la un an il aman la 1.5 ani sau nu il mai fac deloc pt ca este rapel. nu face parte din schema de imunizare initiala.



buna oana,

ce ai vrut sa spui cu dtp-ul e rapel si nu face parte din schema de imunizare initiala? poti explica din punct de vedere medical dar si al obligativitatii?
multumesc anticipat.
Dani are deja un an si un pic si pentru mine e foarte important de stiut ce si cum acum.
Noi am mai scos 2 dinti. Urmeaza canini. Brrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, pai sa pui neaparat poze cu camera.

Noi folosim patutul pentru depozitat chestii :D

apropo de trezit noaptea.
copii pot sa fie agitati si sa se trezeasca noaptea cand invata ceva nou: sa mearga, sa vb sa faca o anumita chestie.am citit in cartea anii magici
Un caz real, am o prietena a carei fetita se trezea de 10=15 ori pe noaptea cand a invatat sa mearga. A fost doar o perioada
Copiii daca vad ca li se raspunde la cerere si se pot baza pe mami si sau tati nu continua sa se trezeaca de n ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LEna... nu pun poze ca e numai organizata cu tonele de jucarii

ELa intr-adevar a facut achizitii, vb intruna, merge bine sustinutaa(ceea ce nu mergea pana acu cateva zile), si lucrusoare marunte gen dat jos din pat, impins jucarii cu roti, aruncat mingea mai cu exactitate.... insa achizitii mari nu..
Pai stie ca sunt mami si tati, normal, insa mami e zombie dimineata, c ma fac cand mai si muncesc cu cifre? si daca mami nu se arata dispusa,gaseste ea un ton sa ma convinga
APP: a mea e somnanbula...am citit ca e ceva normal, nu ma panichez.. daca pana acum se ridica in fund doar/4 labe.. acu si vorbeste

Si noi depozitam lucruri in patut.. insa era cam dezordine

Mergi la inceput