Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Dbunny, cu mare placere. De ce intrebai? sa nu imi spui ca faci comparatie k te urechesc :P

Camady, mie pediatru in general nu mi-a spus nimic. Daca vrei pun pozele cu bubitele pe grup sa vezi dak e la fel. Eu am pus pozele pe un grup de pe FB cu mamici si acolo este un medic si mi-a spus ca e posibil sa fie roseola, ideea este ca nici un medic nu stie sigur.
Dupa orice febra facuta din orice cauza pot aparea aceste eruptii pe corp, deci poate fi roseola sau orice altceva. Sper ca nu te-am bagat in ceata :D


Pentru diaree sunt foarte bune afinele, ca tot e sezonul lor

Sei, ce face Ela?

Jade pe unde va plimbati?

Hayat, ce face Razvanel?

Pt May3
Dimineata la 8 o para potrivita data prin razatoarea de sticla
la 11 cateva bucati de piersicuta
la 13 piure din: telina, dovlecel, ardei, rosie, ceapa, patrunjel, marar, cartofel, morcov.
Pana seara ii mai dau fructulete.

Putem da castraveti la pici?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

Azi-dimineata, mare parte din bubite disparusera. Deci e sigur Roseola Infantum! M-am dus cu el sa-i iau analize dar nu a mai fost nevoie. Inca nu terminase tura dr care era de garda ieri, l-a vazut si ea, si a zis ca diagnosticul banuit de mine era cel corect. A scapat Anto de recoltare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Am pus pe grup 2 fotografii cu eruptia lui Anto. La fel aratau si bubitele de roseola ale celorlalti strugurasi?

Camady cat de mare a fost febra Evei? Daca a ajuns peste 39 mai mult ca sigur a avut roseola. Pojarelul e insotit de febra moderata, 38-38,5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La noi petele n-au fost asa unite si rosii.Erau niste bubite mici rosii .Intai au aparut pe fara, apoi pe trunchi si in a treia zi pe maini si picioare.Cand i-au iesit pe maini si picioare cele de pe fata erau estompate.Cred ca Eva a avut rubeola.Nu seamana eruptia. Febra a avut si 38.6 si 39.2.Insa eu nu-l lasam sa-i creasca.La 4 ore ii dadeam antitermic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La 4 ore ii dadeam antitermic nu ptr ca n-avea febra, dar n-o lasam sa urce f. tare.Cam la 4 ore facea 38.6.Dar o data dupa 1 ora de la antitermic cand avea 38.6 avea 39.2.Atunci i-am dat novocalmin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Camady si la Anto a fost aceeasi ordine in ceea ce priveste eruptia. El are o piele f alba, sensibila. La acest tip de pacienti eruptiile arata mai grav decat la pacientii cu tip normal de piele.
Si eu i-am dat 3 zile antitermic la 4 ore, si cu toate acestea febra nu scadea( 3 ore era undeva la 39,5, apoi o ora la 38,8, dupa care incepea sa creasca iarasi). L-am impachetat, i-am dat sosete ude, l-am dezbracat, i-am facut bai la 37 grade. Degeaba... A fost f frustrant pt noi, credeam ca stim sa-i venim de hac unui episod febril.
In fine, ma bucur tare ca s-a terminat! Acum mai are cateva pete estompate pe picioruse.

Daca Eva a avut intradevar rubeola trebuie sa-i faci cateva analize sa-i verifici imunizarea. Daca are anticorpi suficienti nu mai este nevoie de ROR. In Bucuresti astefel de amalize se fac la Institutul Cantacuzino.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna dimi

abmariana, iti multumesc mult pentru raspuns, esti tare draguta si m-am linistit dupa ce am citit cele scrise de tine, inseamna ca nu are nimic grav piticuta mea

Lena

Sei cum mai sunteti, ce face Ela?

Nanna, daca Indra a facut rubeola cu tot cu vaccin, lui Inez ii mai faci ROR-ul? eu am auzit multe cazuri din astea, de ineficienta a vaccinului, asta ar fi unul din motivele pt care nu vreau sa i-l fac...ii bag mercur in corpusorul ei micut si 3 virusuri combinate si totul degeaba, ca oricum poate face bolile astea...
si cred ca e mai bine sa faca aceste boli ale copilariei cand e mai mica, le duce dmult mai usor decat sa le faca in adolescenta sau ca adult cand sunt mult mai periculoase pt ca asta e un alt aspect al ROR-ului nu ofera imunitate pe viata si te trezesti pe la 20-30 de ani cu pojar sau oreion...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata, va pupam

nici eu nu ii fac ror.ul fetei. dtp ul la un an il aman la 1.5 ani sau nu il mai fac deloc pt ca este rapel. nu face parte din schema de imunizare initiala.

noi azi am papat asa bine ciorbita de porumbel. mai mult carnea, aproape un piept intreg. dupa a baut un milkshake: o gura de banana, 2 guri de tita, o gura de banana, 2 guri de tita...am ras cu mama de ne am stricat.

mai tarziu incercam si o jumatate de galbenus si niste fructe. mananca cu bunica sa de sparge..imi vine sa o opresc pe mama de tot la mine.

ce de a struguras cu roseola..oare cum de au facut asa multi deodata?...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Oana pai stia fata de ce vrea si tzitzi, nu se ducea babana singurica pe gat
Ma bucur ca mancati


Sei, eu ii mai cumpar si hainute chinezesti.Nu-mi permit sa-i iau numai lucruri scumpe.Mai ales ca ne jucam numai in nisip si le face ca naiba.
Am primit si eu niste rochite de zici ca sunt din nailon.Pe ale nu i le dau pe ea.

Imi pare rau de picii care au roseola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui abmariana

Am pus pe grup 2 fotografii cu eruptia lui Anto. La fel aratau si bubitele de roseola ale celorlalti strugurasi?

Camady cat de mare a fost febra Evei? Daca a ajuns peste 39 mai mult ca sigur a avut roseola. Pojarelul e insotit de febra moderata, 38-38,5.

Mamica de baietel minunat, Anton Daniel (7.9.11)



Offffff saracutul de el

Mergi la inceput