Bv Nycosia&Ramona!!!Hai Gabitza!!! (51)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Mamicilor am si eu o intrebare : Cand am plecat din spital ii curgea un ochisor , ia luat proba , am sunat dupa rezultat si mi s-a spus ca nu are nimic legat de infectie , sa-l sterg cu comprese sterile si ser fiziologic .... problema este ca s-a accentuat de astazi , curge si mai tare si nu poate sa tina ochisorul deschis
Pot sa-l sterg cu un ceai anume? S-a mai lovit cineva de problema asta ?
Multumesc

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Laura, noi nu avem aceasta problema, dar iti sugerez ceai de musetel daca vrei neaparat cu ceai.

noi avem alta: nu a cazut inca buricutul. am dat la inceput cu antiseptic si cred ca nu a fost bine. acum dau cu betisoare de urechi umezite in apa simpla si e deja mai bine, se curata si se usuca bine dar tot se mai tine in ceva. sugestii?

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Laura, noi avem aceasta problema. Ni s-a zis tot de comprese cu ser fiziologic si il sterg de cate ori e necesar. Marti merg si la oftalmolog si iti spun.

Fleur, pt buricut curatat in interior cu betisoare de urechi cu betadina si apoi baneocin. Se usuca si cade.

Roxy, super cadou!! Sa-l folositi aanatosi. O sa fie de mare folos pt temperatura bebelinei.
Apropos de termometre. Eu folosesc rectal si nu e atat de rau... Si mie mo se parea brutal, dar e ok

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Aruba o sarcina nu seamana cu alta; la baiat am lucrat pana cu o zi inainte de nastere (ca in ziua aia am facut curat in casa) si am nascut la 40 de sapt; am luat la un moment dat no spa si gynipral dar per ansablu a fost ok

tura asta am facut tot ce mi am propus, dar cu eforturi f mari si cu tras de mine. acum o sapt am stat in pat din cauza de hemoroid trombozat (si wk trecut am plans de m am umflat din cauza durerilor); dar de ex pt ca sotul e plecat din Buc azi am mers cu baiatul mare in parc, la paine etc desi vad privirele pline de mila aruncate de diverse persoane (unele imi si zic- mergeti dna acasa ca o sa nasteti pe strada)

dar stii vb aia? gura lumii nici pamantul nu o astupa...

e treaba ta dc ai chef sa faci sau nu ceva, dc poti sau nu...
iar cu dispoziitile, nu cred ca te incalzeste insa s-a mai zis de ele, sunt de la hormoni. or sa se rezolve... dar o sa mai tot ai up & down pana spre un an al copilului

laura nu mai asculta la cum sunt alti copii.. intotdeauna e unu care va dormi/manca/invata/face mai bine si de care tu vei auzi exact cand esti mai cu nervii in pioneze...

daconst eu am limitat statul in pat pt cand efectiv incepe sa jeneze/doara tare hemoroidul... si nici nospa nu mai vreau sa iau...
sunt cam 5-6 contractii dureroase pe zi si multe nedureroase, doarte ffffff rau osul bazinului si e o presiune fff mare cumva in interior unde e linia chilotului (desi copilul s-a mai ridicat) dar incerc sa nu mai bag in seama si imi vad inainte de ale mele...

apopos de nu poate fi mai rau...

baiatul meu cel mare are 3 ani jumate; prima data in viata lui cand a dormit toata noaptea avea 2 ani jumate

media de treziti era de 5-6 per noapte (ff rar doar 1-2 treziri, si de multe ori si 16-17 treziri); l-am alaptat pana la 1 an jumate si am incercat tot ce puteam pt somn (in afara ca nu l-am lasat sa planga in nestire pt ca nu consider ca e normal); am dormit cu el doar eu, toti trei, el singur, ritual de seara, cu poveste, fara, cu mers ma mult afara , cu sch alimentatia , cu muzica/fara muzica...dar ce nu am incercat...

a, si nicioadata nu accepta pe altcineva noaptea decat pe mine,...
deci nici poveste sa am macar "schimb" de tura...

asa ca acum sunt pregatita sufleteste sa trec prin acelasi "calvar" in ideea ca la un moment dat tot apara lumina de la capatul tunelului
sper doar sa apara mai repede de 2 ani jumate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

kimmy distractie placuta la mama ta!!


laura nu il sterge cu ceai; vezi ca era o tehnica cu stersul, parca dinspre exterior spre interior ca sa nu se "imprastie";
oricum cel mai bine vb cu pediatrul


fleur am intrebat eu la cap trecut si fetele au zis fie alcoolo alb de 70% care se prepara la farmacie fie betatina


roxyfelicitari pt AC

maine merg si eu la control... tr sa decidem dc ramane cezariana pt vinerea viitoare sau nu... presiunea familiei e f mare... toti ar vrea dc se poate ieri sa fi nascut,.. eu raman pe baricade si abia ce am reusit cat de cat sa ma impac cu ideea de cezariana la rece pt vineri... chiar nu vreau mai devreme.... insa recunoasc ca astept controlul de maine sa vad ca e totul ok pt ca de ieri bb e fff lenes cu miscatul si nu imi place...


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Laura,am avut si noi cu ochishorul la Lucs si moasa mi-a spus sa incerc cu citeva picaturi de lapte matern sau pur si simplu apa.Vezi ca e o tehnica dinspre exterior spre interior parca si sa nu atingi ochiul celalalt ca se ia.In niciun caz ceai de musetel,nu se mai recomanda.
Fetele din Ro au rezolvat-o parca cu niste picaturi,Tobex se numeau parca...nu mai retin exact.
E un canal lacrimar infundat si se desfunda cu timpul...la noi a durat citeva luni bune,dar nu te ingrijora...trece.


Fleur,la buric am pus betisoare de urechi cu spirt.S-a uscat si a cazut urgent.Nu te speria ca nu ustura absolut deloc.Poti testa incet,daca nu ma crezi.

Porumbita,ca bine le mai spui!
La fel a fost si cu fi-miu cu dormitul...abia l-am scos din patul nostru,dar din cauza ca vina astalalt si sa nu creada ca e din vina lui...asa l-am scos mai repede.In rest,parca ma descrii pe mine.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Porumbita,am scris in acelasi timp...si la fel,haha.

Roxy,sa folositi sanatosi AC.Cred ca e o fericire sa-l ai pe canicula aia.La noi nu e chiar asa...noaptea avem 8 grade,mai nou.

Temperatura am masurat-o si eu doar rectal...e cea mai sigura.Trebuie pus putina crema pe varful termometrului si nu simte nimic bb.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Pentru ochisori,sters doar cu ser si compresa sterila,dinspre exterior,bine au zis fetele.Si facut masaj usor la baza nasucului,pentru ca in foarte multe cazuri se infunda canalul lacrimar,si de aceea supureaza,curge.In cazul in care secretia devine mai vascoasa,galbena,noua ne-a prescris tobrex.Mi s-a spus in nici un caz ceai de musetel,pentru ca poate contine mici particule si se risca infectii urate.Pediatrul fetei mi-a zis in nici un caz lapte matern.
Cu buricutul,la Timi i-a cazut pe la 2 saptamani.Eu nu am dat-o cu absolut nimic.Am curatat pe acolo cu apa de cate ori o spalam.S-a uscat frumos,a cazut si a ramas curat.
Miscarile bebelinei si pe mine ma streseaza de multe ori.Ultima data eram fosrte aproape sa ma duc la dr.3 zile a miscat foarte putin,si molcut tare.A 4 zi a recuperat .
Ma duc sa esuez putin la tv

_

Mamica mandra 36+Emma Iulia
AMR 19 ZILE

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Bun venit bebelusilor de Mygirl si Anaoi. sa creasca mare si sanatosi si sa va bucurati de ei. Of, fetelor care mai aveti de asteptat sunt convinsa ca va este tare greu, mai ales pe caldurile astea. Vreau sa-ti spun Aruba ca nicio sarcina nu este la fel ca cealalt#259;. La una poti sa fii ok, iar la cealalta, varza. Despre noi, nici nu stiu ce sa va mai spun. Suntem, ok, insa de cand suge la san a inceput sa stagneze cu greutatea. Mi-au spus ca este normal, ca face efort acum si nu-i mai vine asa de-a moaca. O scoatem noi la capat , pana la urma, dar, simt uneori ca nu mai pot. M-am saturat de drumuri, de presiunea tuturor din jurul meu sa fac lapte, de parca as fi masina. Si nu pot sa scot mai mult de o suta la cate o masa, nu mai am congelate decat 4 pungute la spital si ma apuca groaza. Nici nu stiu ce sa mai iau pentru lactatie. Mi-au spus sa beau 6 litrii de lichide, pai cum? Macar, sa mai am pana-l pun la toate mesele la san, ca-si revine lactatia, asa cred.M-am plans destul. Imi este cald, nici AC parca nu mai merge cum trebuie, toata lumea ma enerveaza si simt ca o aiu razna.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

adarev sa iti zic ce a functionat la mine:

- zilnic 2 litri de amestec chimen/fenicul/anason (insist pe ideea de amestec, adica iei ceiurile de la plafar separat si le amesteci)

- galactogil


tu te mulgi doar la spital?

daca da atunci mulgete si acasa. presupun ca ai pompa electrica.

fa un fel de program de muls intre alaptari, ideal noaptea in jur de 1-3 (dc te culci la 10-11) sau cumva sa ai cateva ore de somn, dimineata dupa ce te trezesti
lactatia creste mai mult/repede dc te mulgi sau suge bb noaptea



cand folosesti pompa creaaza un climat favorabil
eu la munca inchideam tel 10 min, incuiam usa si ma uitam pe laptop la poze cu baiatul
cand era o per f stresanata puneam un videoclip facut cand plangea

instincul de mama intra in actiune si apare let downul mult mai usor cand ii auzi glasul sau cand il vezi

dupa o per e deja banal (adica tineam pompa cu o mana si cu una butonam la laptop sau sunam acasa sa vad el cat a mancat la masa aia )

stresul e inamicul nr 1 al alaptarii, sa nu uiti asta....




Mergi la inceput