PRIETENE FARA TITLU (86)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Nu mai scrie nimeni,ce faceti, dar Copiii?
Noi binisor,ai vad oncologu s vad ce plan Mai zice si Copiii destul de ok, cu scoala si activitatile zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danast spune:

'Neata la toate fetele!

Denisa sper sa ai numai vesti bune de la oncolog

Am citit ca toti copii au inceput cu bine scoala, ma bucur mult. Va urez sa aveti numai succese si coronite la sfarsitul fiecarui an!

Fetelor vroiam sa va intreb care sunt standardele la clasa I la scolile unde sunt inscrisi copilasii vostri. Eu imi aduc aminte ca noi in clasa I invatam sa scriem, sa citim, sa adunam... dar ma gandesc ca acum este diferit fata de acum 20-30 de ani. As vrea sa compar putin cu scoala de aici, pentru ca - sincer - nici nu stiu la ce sa ma astept. Andrew a fost la gradinita pregatitoare si acum e in clasa I, si a trecut prin cu totul alte etape decat m-am asteptat eu. Noi am invatat sa scriem facand liniute si bastonase, va mai amintiti? Aici li se pune creionul in mana copiilor si li se cere sa scrie direct cuvinte!!! Chiar daca nu le scriu corect la inceput, in timp tot ajung ei sa le scrie corect. E doar un alt sistem, si nu inseamna ca este mai rau sau mai bun decat cum am invatat noi; rezultatul e acelasi la urma urmelor. Pana acum la gradinita au invatat sa scrie toate literele, si chiar unele cuvinte, iar acum invatatoarele le cer copiilor sa scrie ce vor ei pe hartie, doar sa se obisnuiasca cu scrisul. Accentul pe corectitudine il vor pune mai tarziu. Cam asta e cu scrisul deocamdata.

Pe de alta parte copii nu au manuale, deci nu am nimic prin ce sa ma orientez vis-a-vis de ce vor invata la scoala anul acesta.

Asa ca m-am gandit sa va intreb daca voi aveti idee de cum va decurge clasa I la copilasii vostri.

La noi nu se fac sedinte cu parintii, DAR saptamana viitoare este Open House la scoala si putem merge sa vedem clasa, materialele cu care lucreaza, si sa ne vedem si cu invataroarea. Nu stiu daca ea are ceva pregatit pentru parinti, dar daca nu are as vrea sa fiu eu inarmata cu cateva intrebari. Daca aveti sugesti cu ce as putea aborda am sa le accept cu placere.

Va pup si ne mai auzim,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Hola !!
Danast aici sistemul e asemanator cu ce spui ca e la voi . Ei de la grupa mijlocie si mare au invatat litere , la mijlocie cele de tipar si aveau saptamanal de citit 2 carti de povesti (scurte) scrise cu litere de tipar . Apoi in grupa mare au facut literele de mana si aveau 2 carti pe saptaman de citit scris cu litere de mana . De altfel, au facut toate tipurile de litere , la sf gradinitei putea sa citeasca orice fel de scris .
Acum , in clasa 1 , accentul se pune sa scrie , dar sa scrie cuvantul asa cum il aude nu neapart corect , important e sunetul . Ma rog confuziile care le fac ei e intre B si V , si C si S de obicei , banuiesc ca de asta nu considera o asa mare catastrofa (ma rog eu cand am facut cursul anii trrecuti ma tot minunam de unii adulti de cum naiba nu fac diferentele astea, na acum stiu de ce )
Denisa . Mai e mama ta la voi ?
Restul fetelor ? Teolinda, Cristina , Anda , Mira ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

buna dragelor.
Eu am fost luni la sedinta cu parintii la Seline. Invatatoarea se tot minuna si se intreaba de ce la o adica toti la un monent dat scriu cu litere de tipar si nu de mana. Pai bine daca asa invata cum sa scrie altfel?. Scrierea cursiva o incep candva pe la mijlocul clasei II dar abia in a 4 se pune accent pe ea. Si nici atunci. Vad la David scrie cursiv doar la germana sau unde i se cere in mod explicit altfel cu litere de tipar.
asa citesc ei. Fara literele de desupra capetelor. abia acum vor aduga litera la imegine. culmea Seline reusea sa citeasca foarte repede. eu nu
Nici aici nu stiu sa scrie corect. Abia acum la David le cere asta. Dupa ce 3 ani de zile au scris "dupa ureche".....le este foarte greu
Seline a inceput saptamana asta literele. Pana acum au facut mai mult matematica. Adunarea pana la 10, >, < (cu un crocodil cu gura cascata, sau un peste. Pestela mare il inghite pe cel mic........)
Au mai ramas doar 15 copii in clasa. de un baiat stiam ca a plecat. din pacate a plecat si o fetita. A murit mama ei la una sau 2 saptamanai dupa inceperea scolii. Am intrebat-o pe Seline si ea mi-a spus. Offf, mi-a fugit imediat gandul la Diana.
In decembrie nu vor avea teme, cica au destul stress in restul anului. In schimb vor avea un fel de Adventskalender si in fiecare zi vor trebui sa citeasca 10 min. ............si noi parintii sa-i punem sa citeasca. In ianuarie invatatoarea si-a luat concediu neplatit zboara la capatul celalat de lume in Australia. cica si ea si sotul se sarbatoresc "rotund" anul care vine si uite asa copii vor avea pentru o luna in mijlocul anului scolar un alt invatator.
Dana sa stii ca si eu m-am intrebat cum fac ei. Nici aici nu au liniute bastonase. Incep direct cu litere si cuvinte. si aici in cei numai 2 ani de gradi nu invata mai nimic. cifrele le-au invatat la gradi sa le scrie. asa inceptinel intr-un an intreg, au 2 manuale. Mai bine zis caiete de lucru. Temele le primesc pe cate o foie. La ei mai scrie in carnetele ce au de facut. Dar fiecare invatator cu politica lui. Invatatoarea Dariei nu-i lasa sa scrie nimic, cica sa fie ei atenti la scoala sa stie ce sa faca acasa.....ei, na ti-ai gasit!!!!!!!

Seline se descurca bine, cica doar ca e putin c-am inceata. Na, asa sunt toti 3 ce sa le fac, si-or da ei drumul candva. si mai si intarzie de dimineata. Culmea ea merge cu Daria, si joi cu David la scoala si numai ea intarzie. Cred ca se pierde de cand suna clopotelul si intra in scoala pana ajunge sa intre in clasa.

......azi am fsot la balaceala. Cat m-or fi inebunit toata vara ca ei vor la bazin. . Vara mergem la strand, la lac, nu la bazin!!!!!! Asa ca le-am promis cand vine toamna, iarna si ploua afara mergem. Si cum a plouat toata ziua azi nu am mai scapat

Mai o saptamana de scoala si avem vacanta. Inca nus tim ce facem in prima saptamana. In a doua eu lcurez iar pe copii i-am inscrie intr-un proiect 4 zile de la 9 la 4 dupa amiaza. David la fotbal iar pe fete la kids..... Denisa tu ma intrebai de scoala. am inceput-o pe 13 aug. Acum avem vacnata de toamna. O mai avem cea de Craciun, anul acesta e ceva mai lunga pana pe 6 ian , apoi mai e o saptamana vacanta sportiva in feb, de Paste inca 2 sapt, intre Inaltare si Rusalii 10 zile, si vacanta de vara 5 sapt. Asta la noi. E foarte diferit de la un canton la altul.


revin cu ceva poze de pe la noi....(cateva de la seline de la scoala, sua mai bine zis din cladirea cu sala de sport, unde isi au clasele David si Seline, Daria e in cladirea mare)
https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/September29201204#

O duminica placuta va doresc........

Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

http://picasaweb.google.com/kluckermira/WeekendDeRusalii#" target="_blank">Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna fetelor...

Eu ieri am primit o veste ingrozitoare..tatal meu s-a internat la Bucuresti in fundeni pentru niste probleme digestive si a sfarsit prin a afla ca are cancer metastazat inclusiv la creier...
Acum asta ma preocupa maxim pe mine..habar nu am ce o sa fac si cum va fi viata noastra i urmatoarea perioada:(((((((((((((((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Off Daniela ce veste , tare rau imi pare . Dar cum naiba , nu se simtea rau de mult timp ? offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Offf, Daniela. Imi pare asa de rau. Multa sanatate tatalu tau si voua multa putere !

eu sunt la farmacie, inca putin, si apoi vacanta, Vacanta care ne-o vom petrece acasa sau pe langa casa. Al meu barbat a promis ca facem cate ceva. Sunt asa de obosita, as fi plecat in lume dar si acasa am atata treaba. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Daniela, imi pare tare rau! Stiu ca ai o relatie cu totul speciala cu tatal tau... si durerea cred ca este pe masura...
Of, Doamne.............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Daniela, imi pare foarte rau! Iti doresc multa putere si tie si tatalui tau sa luptati cu aceasta boala ODIOASA si PARSIVA si NEMILOASA.

Stiu ca ai nevoie de incurajari, ca nu stii incotro sa apuci si ce sa faci mai intai sa il salvezi. Eu iti doresc sa petreci alaturi de tatal tau cat mai mult timp si sa va bucurati de fiecare moment petrecut impreuna. Sa ii faci toate poftele si sa nu va mai ganditi la diagnostic.

Te imbratisez tare, tare si . Daca ai nevoie sa te ajut cu ceva... poti sa imi spui.
La ce medic a mers? Daca vrei te pot ajuta cu o "pila" acolo... da-mi de stire.

Sa fii tare! Sa-l incurajezi pe tatal tau si sa-l menajezi cat poti de "vestile rele".

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna fetele.
Nu am multe noutati, de aceea nu prea scriu. Va citesc, in schimb.
Mi-e foarte, foarte dor de Moni a noastra , si stiu ca nu numai mie... Din pacate, ea nu se mai intoarce . Azi am citit la Aradence cum Tudor o asteapta pe mami a lui.... m-a bufnit plansul si la fel imi dau lacrimile si acum.... sunt inca fara cuvinte....

Lui Razvan ii merge bine. La scoala este foarte bine, am avut o scurta intalnire (la cererea noastra) cu dl. invatator, in afara faptului ca uneori devine neatent nu sunt alte probleme, se descurca foarte bine, ceea ce nu poate decat sa ma umple de o stare de bine.
Face sport: luni si vineri judo, marti si joi fotbal. La amandoua se descurca bine, atat cat poate el, la fel nu pune probleme deosebite, merge cu placere, desi eu ma gandesc ca el mititelul inca nu a aflat ca exista si o a doua optiune, aceea de "nu-mi place" sau "nu vreau sa merg" etc.
Miercuri este zi de Bucuresti, deci avem saptamana foarte plina de activitati si totul este destul de obositor pt. el.

De maine sper sa inceapa si ei sa lucreze pe vestitele caiete speciale, au venit foarte greu, probabil ca sunt multe comenzi la editura aceea.
Eu... cu ale mele... fara solutii, evident, cu moralul foarte jos.... asta-i viata cand ti-o faci cu mana proprie
Cam atat despre noi.

Daniela, Liliana cred ca are dreptate in ceea ce spune, inca o data iti spun ca-mi pare extrem de rau pt. tine si tatal tau, sper sa nu sufere mult, in sensul de a nu avea dureri foarte mari.

Va imbratisez pe toate si succes in saptamana care urmeaza.

Mergi la inceput