PRIETENE FARA TITLU (86)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Hop si noi...gata scoala. Copilu' fu foarte dezamagit ca "am fost degeaba mami azi la scoala, n-am facut nimic, doar ne-am spus numele si un baiat nu a stiut cum il cheama.. a zis ca il cheama Denis Pericol Public".

Asa... da' sa o iau cu inceputu'... eu m-am emotionat cand a cantat imnu' in rest.. n-am avut timp sa ma mai .
Mi-a placut de doamna... cel mai mult dintre cele 3 cate sunt la clasa pregatitoare... la prima vedere, evident. Am reusit sa schimbam cateva idei dupa ce i-am luat de la scoala. La 10:00 ne-am dus dupa ei..in conditiile in care intrasera in clasa abia pe la 9:00. Cat au mai stat parintii atarnati de usa pe-acolo... iaca d-aia n-au avut timp copii sa priceapa care-i treaba cu scoala.
Asa cu mi se spusese...este o doamna in jur de aprox. 40 ani.Mi se pare blanda cu copii, nu mi s-a parut ca ar avea vocea stridenta sa tipe la ei...
Mi-a placut de ea in special pentru ca are incredere ca acest "experiment" cum l-au numit unii dintre parinti si ea considera ca le va fi mult mai bine/usor copiilor anul viitor cand vor fi clasa I-a.

Azi la 17:00 avem sedinta. O sa revin atunci cu mai multe detalii.

Va pupic!


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Intru repede pe fuga, sa citesc impresii despre prima zi de scoala dar in primul rand vreau sa ii urez DENISEI sa ii iasa bine rezultatul si sa vina cu vesti bune! Sigur e ok, are un ingeras acolo sus care o apara.

ANA, tu ai luat cea mai buna decizie pentru tine si tu stii cel mai bine ce trebuie sa faci. Sper sa faci repede operatia in Austria. Iti inteleg temerile, si mie mi-ar fi fost teama in locul tau gandindu-ma la Mark. Norocul nostru e ca avem niste prieteni super buni aici, cu trei copilasi minunati pe care ii iubim si noi din toata inima si il putem lasa pe Mark la ei oricand, pustiul meu ii adora.

LILI, dragut tare Nicolas cu prima zi de scoala. Sper sa ii placa la scoala, multa bafta!

Mai asteptam impresii.

La noi prima zi de scoala a fost emotionanta rau de tot mai ales pentru mine, ca asta mic nu parea foarte impresionat. A schimbat scoala, colegii, tot, dar era zen, parea ca nu se streseaza foarte tare. Ce sa zic, sa imi dea lacrimile cand l-am lasat in clasa, i-am facut poze, l-am pupat, m-am dus sa il iau imediat dupa scoala, nu l-am lasat la afterschool in ziua aia, in fine, ce sa zic, emotii mari. Tati era mai cool dar era si el stresat. E totul super ok, ii place pustiului meu in clasa 1, face lectiile la afterschool singurel si noi doar le verificam acasa. Vineri ne-a venit cu dosarul cu tot ce au lucrat in doua saptamani, are numai foarte bine si bravo, tare mandra am fost de el. L-am inscris si la minifotbal, la periscolare, vrea si la scouts, si la karate si mai vrea si desen si engleza. Nu vreau sa il incarc asa ca vom vedea ce alegem. Toate bune deci la noi dar nu prea am avut chef sa scriu, am fost intr-o stare de spirit foarte proasta dupa disparitia lui Moni.

Nu pot sa nu ma gandesc la Moni, la prima zi de scoala a Dianei, la prima zi de gradi a lui Tudor si la cat de mult si-a dorit sa o vada pe Dia in clasa 1 si pe Tudor la gradi. Sper ca ii vede de acolo de sus si sper ca toate gandurile noastre bune o insotesc, Moni va fi mereu in sufletul meu si ma voi gandi la ea cu drag.

Ma intorc la lucru, sa aveti o zi frumoasa in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello fetele
Multumesc de gganduri dar din pacate nu erau gata rezultatele, spera medicul ca maine sa ma poata suna cu un raspuns favorabil
Dar am VESTI F BUNE DE LA BUNICA CELOR DOUA COMARI-la care ne-am gandit azi toti..
Diana era oricum de asteptat sa se comporte perfect, are cea mai bun ainvattaoare asa cum si-a dorit Moni si a fost f bine, amers cu buni la 3.30 sa il ia pe Tudor care si el a plins doar 2 min ca a vazut un alt baietel si apoi s-a jucat si dormit la prinz singur la gradi,aceleasi educatoare ale Dianei,deci dupa cum ne amintim sunt f bune si totul e mers bine, ma bucur ca era linistita buni,dar saraca inlacrimata la greu ca tare greu ii este sa ii vada fara mami
Asa ca merg sa scriu la aradence ca mi-a zis ca ii face pomana duminica ca asa e mai bine la 40 de zile si ar vrea sa stie lumea,of cat de greu e,,

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Denisa mersi de vesti . Draga de Diana , e o fetita inteligenta , sa-i fie cat mai usor la scoala !!! Ce ma bucur ca si lui Tudor ii va placea !!
Teolinda deci deja se anunta nazdravanii clasei , auzi Denis .
Mira la munte ati fost deci ? Foarte bine , macar v-ati mai recreat.
Anda bravo pt calificativele lui Mark , de fapt nu e nici o surpriza asta . Mi-amintesc mereu cum povestea Moni cat de cuminte e .
Gio , Cristina, Daniela am vazut pozele pe FB , foarte faine .
Asteptam impresiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Fetele, intru pe fuga ca mai am ceva de terminat, citesc maine ce ati mai scris.
Intru doar sa pun poze, ca am promis de multa vreme:

https://picasaweb.google.com/Pisoiasmic/Rentree1erePrimairePrimaZiDeScoalaClasa1#

si sa aveti o seara frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


Marco s-a comportat exemplar, eu am bocit cand au iesit pe sub tunelul de flori pe muzica: scolarei si scolarite...., nu m-am putut abtine.
am mers in clase, poze, si i-am luat la 11:30. Marco dezamagit ca a stat prea putin.
Chiar s-a apucat sa scrie in abecedar, noroc ca l-am vazut si l-am oprit la timp.

am fost la sedinta, sunt putin dezamagita, sunt 35 in clasa, in aug. pe liste erau 30....so....trageti voi concluzia.
am platit caietele speciale si culegerile, 100 lei fondul clasei, restul e ok...sala a fost cica pregatita d eun parinte....probabil unul dintre cei 5 care au aparut dupa listele oficilae[:d]. asa ca Ana nu dam bancile inapoi si nici nu mai cumparam altele, sunt ale noatre.

Doamna tare draguta, finuta si calma....
am completat un chestionar, ne-a dat lista de rechizite (recunosc e cea mai scurta din cate am auzit la altii):
- 2 caiete tip 1, 2 caiete de matematica, 3 maculatoare
- bloc desen mic, pensula, pahar, acuarele normale
- foarfeca, lipici
- carnetel de corespondenta
- pt sport: pantalon de trening, tricou alb si papuci de sala.
- penarul sa contina: stilou, pic, creion, guma, carioci, creioane colorate, pix cu gel verde (pt semestrul 2).
cam astea sunt...fara betisoare, socotitoare si trusa logi.
comanda dansa caietele speciale la abecedar, mate, cunoasterea mediului, abilitati practice si cele 2 culegeri de mate si abecedar, aa si caietul de engleza.

Orarul e stabilit, cate 4 ore zilnic.
in primele 2 sapt. avem voie sa-i ducem pana la clasa, la 11:40 trebuie sa fim prezenti la poarta scolii sa-i preluam.
primele 2 sapt. sunt de recapitulare si evaluare, inca nu se incepe munca prorpiu-zisa.
sedinta peste 3 saptamani.

Lili super inceput de an scolar! denis pericol public .
edi isi stie numele dar daca il intrebi cum il cheama se prezinta: Edi puternic bakugan ......
Denisa multumim de vestile despre Dia si Tudor. acomodare cat mai usoara le doresc!
tie iti tin pumnii, sa ai rezultat favorabil maine.
Anda si cum se descurca mark la scoala? ii place? pozele intru maine sa le vad, acum merg la somn, sunt varza.

va pe toate. numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna dimi

Azi am o zi super mega plina si nu am timp sa citesc dar o sa o fac cu siguranta cand ma liberez putin ca imi place foarte mult sa aflu cum va descurcati voi.
Sa va povestesc putin despre prima noastra zi de scoala.
Uratica este cuvantul potrivit! Doar minunata mea fata a facut soarele sa straluceasca pentru mine, in rest absolut totul mi s-a parut oribil. (Oare datorita faptului ca nimic nu-i prea bun pentru ea in viziunea mea?)
Nu....
In curtea scolii vacarm, dezorganizare, fiecare statea unde voia..se vorbea...aiureala completa.
Era scoasa o catedra pe terenul de fotbal si o statie la care s-au perindat pe rand sa tina cate un speach, 2 preoti, primarul, directoarea, presedinta comitetului de parinti...bla bla bla. Minciuni si mesaje politice. Nu tu muzica, nu flori NIMIC!!!!
In clasa niste banci vai mama lor si scaune mult prea mari pentru ei..decojite, vechi si urate. pe pereti mai nimic...nu au cuier, un dulap haos. nu exista etajere sau alte chestii similare.
Astazi ii va aseza in banci...criteriul va fi inaltimea, chioimea, surzimea, prostime...etc, va dati seama ca fata mea va fi in ultima banca fara indoiala!!!
Ieri pe banca am gasit 2 carti, abecedarul si matematica. Am mai dat cate 70 ron pentru un set de carti si doar 30 ron pentru fondul clasei.
Si la noi in clasa sunt 28 copii. Mie mi se par multi si astia?? Nu mai stiu dar nu se impusese de la minister o limita de 24???
Poate pana la final nu o fi dracul chiar asa de negru...Sper din suflet sa ma insel!!
Invatatoarea nu imi place in continuare, este moale dupa parerea mea, dar asta este si cu asta vom defila. Acum am alta strategie. Trebuie sa o castig cumva pe aceasta invatatoare ca sa o stimuleze, invete pe Ioana cat mai multe, adica n-as vrea sa o uite pe undeva prin vreo banca fara sa o intrebe zile intregi nimic!!! Nu stiu cum merge treaba!! Eu vreau sa invete, sa fie activa, sa nu o frustreze...
Va imbratisez mamici dragi si fug la ale mele. mai am doar doua ore la dispozitie!!!
Denisa ma gandesc si ma rog pentru tine!!! Sunt alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
M-a sunat medicul, in sfarsit nu au mai gasit cancer raspindit- deci piña in ianuarie cand merg la teste am scapat!,,
Multumesc tuturor pt ganduri si va pup
Moni- Multumesc ca ma veghezi si mie dor rau de tine.....

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Denisa Ma bucur din suflet pt vestea asta minunata . Doamne ajuta !!!! SA ramana doar o experianta a vietii si sa nu mai trebuiasca niciodata sa treci prin ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

DENISAAAA OAU! CE VESTE BUNA!

Ma bucur tare, tare de tot pentru tine! Fetele au avut dreptate, MONI a avut grija de-acolo de sus. OOOFFFF... si mie mi-e dor de ea!

Multumim si pt vestile despre Dia si Tudor.Ma bucur ca mama Monicai a reusit sa se mobilizeze pentru ziua de ieri. Sa ii trasmiti si din partea noastra toate gandurile noastre de bine pentru dansa si pentru toata familia!Sa fie puternica asa cum a fost MONI si sa aiba grija de dansa pentru ca au nevoie copilasii de sprijinul sau. Moni se baza pe mami a ei... Sigur e trista si MONI acolo sus cand o vede suferind atat de tare.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput