PINGUINII delibereaza - capitol interimar

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mianna, eu sambata era sa las niste sandale in Roma ca sa iau de acolo altele. Dar am reusit sa le comasez (si am zburat si cu Wizz, deci iti dai seama ce performanta a fost!). Ca idee, iau la mine mereu o punga- vacuum (nu stiu cum sa le numesc altfel) ca intotdeuna se lipeste cate o carpitza de mine in concediu si nu ma indur sa nu le fac loc.

Androix, nu ne zici si noua unde e gura aia de rai unde ati fost?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

mi-e frica sa va zic aici in public atat de frumos a fost. Langa Medias. Tu poti vedea si poze ca am pus pe FB.

Epopeea oalei arse continua. Cand am zis eu ca imi iau revansa am avut dreptate sau ce? Deci dupa ce am ars-o a doua oara mi-am zis totusi sa incerc sa "cioplesc" zaharul ala negru care era ca o crusta groasa de vreo juma de centimetru pe juma de fund de oala. Si da-i si lupta si baga cutitul ca buretele de sarma era depasit de situatie. Frate! Si o dovedesc!!! Si ce sa vezi, cand zic hai sa mai dau o singura data pentru o bucatica ce ar fi iesit si cu buretele, PAC! sare smaltul! In concluzie, atata munca pentru ca sa iau azi oala frumusel la o plimbare pana la usa ghenei.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Mianna, eu sambata era sa las niste sandale in Roma ca sa iau de acolo altele. Dar am reusit sa le comasez (si am zburat si cu Wizz, deci iti dai seama ce performanta a fost!).


daca n-ai platit bagaj de cala, a fost intr-adevar o performanta. si eu am fost cu wizz-ul in concediu, dar am platit taxa de bagaj de cala si nici macar eu n-am reusit sa ating limita de 32 kg (aveam doar 27 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ioana, e bine, multumesc de intrebare. Mi s-a terminat concediul si sunt iar ocupata. Astept vizite la nivel inalt de prin strainataturi si loco, ne distram pe la mare si piscina ca e vara(inca) si eu as tine timpul in loc.
Ma bucur ca ati avut concediu frumos. Zile frumoase mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragelor,

Am fost ieri, asa cum mi-am propus si la sushi si la film. De sushi nu mai vorbesc, dar filmul a fost
B E S T I A L.

Am vazut ultimul film a lui Woody Allen - To Rome with Love - excelent, am ras cu lacrimi, ceea ce mi se intampla foarte rar. Poate a fost starea mea buna de spirit si stomacul pin de sushi sau poate a fost filmul, nu stiu, dar eu zic, in masura in care acceptati asa putin umorul lui Woody Allen, ca merita sa ii dati o sansa.

In primul rand filmul se petrece la Roma, care, la fel ca si in cel cu Barcelona si in cel cu Paris, este prezentat din punct de vedere romantic, ca fiind un loc unde lumea vine sa admire ce e in jur, incepand de la agitatie, mod de viata (rufele alea atarnate in fatza geamurilor sau deasupra strazilor ), trafic, arhitectura si pana la trecatorii de pe strada. In contextul asta sunt definite 4 povesti, nu neaparat de dragoste, dar sa spunem "de cuplu", cu personaje diferite ca personalitate, ca nationalitate, ca varsta si desigur ca tip de umor.

Fiecare dintre povesti are ceva aparte si subliniaza fin anumite caracteristici amuzante ale cuplurilor din lumea intreaga:

- cei mai rodati in relatie nici nu se mai cearta, doar se ironizeaza dand ochii peste cap - "bickering" cum spune americanul

- cei mai indragostiti dar nu casatoriti sunt foarte toleranti, mai ales cu familiile extinse,

- cei indragostiti si casatoriti apreciaza conceptul commitmentului la care sau angajat dar brusc si fara explicatie ar exploata putin lumea relatiilor libere din care abea au plecat,

- cei care traiesc linistiti intr-o monotonie de cuplu careia ii spun "dragoste" ,se vad pusi in situatia de a li se trezi simturi de mult apuse, vis-a-vis de persoane total nepotrivite, carora cu siguranta nu le-ar fi acordat nici o atentie daca ar fi fost in procesul de cautare al unui partener stabil.

Facand abstractie de unele intamplari care desigur sunt exagerate, ca sa accentueze penibilul si umorul de situatie, tot ce li se intampla si ce simt cele 4 cupluri, sunt caracteristici foarte reale si foarte posibile in viata cotidiana. Si nimic nu este mai amuzant, cand ele sunt reliefate sub amprenta ridicolului, a ironiei si a situatiilor stupide in care protagonistii sunt obligati sa actioneze si mai ales sa gandeasca , convinsi fiind ca au dreptate si ca toti cei din jur trebuie sa le dea dreptate.

O sa mai spun ca filmul este vorbit in doua limbi, engleza si italiana, ca americanii care vorbesc italiana ca si italienii care vorbesc engleza au un accent adorabil (si se vorbeste mult in filmele lui Woody Allen ), ca filmul este plin, dar plin de nume celebre si americane si italiene, ceea ce, fara sa vreau sa par snoaba, ofera un grad elitist de interpretare ... si ca dupa mine, cel mai atragator personaj al filmului, ca personalitate, caracteristici, umor si interpretare a fost exact cel a lui Woody Allen.

M-am uitat pe imdb, vad ca are rating 6.5 - sunt putin dezamagita, ma asteptam sa ii dea mai mult. Vad ca Midnight in Paris are 7.5 (parca) si mie mi s-a parut mult mai slabutz, oarecum neterminat.

In fine, asta e parerea mea de cinefil amator - ceea ce desigur nu reprezinta nici un fel referinta.

P.S. O sa copiez mesajul asta si la filme, ca nu mai am inspiratie sa compun altul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor,

e racoare aici pe ghetar, ca la noi sunt 30 de grade la umbra. neoficial sunt vre-o 35-36.
de vre-o cateva zile am niste stari ... numa in pat as sta, n-am chef de nimik, somnolenta si dureri de oase. si inca nu ne-am mutat. sambata facem rocada.

buflea, ma amuz copios cand te citesc. io am auzit ca de la o varsta, kg pleaca mai greu. lasa supele de balarii, reprofileaza-te. organismul e obisnuit cu un anumit ritm si genuri de mancare, asa ca trebuie educat spre schimbare. incearca sa nu mai mananci seara, redu cu timpul cina pana ajungi sa n-o mai mananci deloc. cel putin dupa ora 6 seara mai nimik, eventual un mar si apa la greu. si desigur sportul. dar nu seara sau dupa-amiaza, ptr ca iti creaza foame. consumi calorii multe cand executi zumba-dumba, dar apoi ti se face foame.... si le bagi la loc prin mancare.
gata cu teoriile!

cum va spuneam, la noi lenea si lipsa de chef s-au instalat cu nerusinare. barbatul zice ca avem scuze serioase, bine la el se refera mai mult. ca pe mine nu m-a scutit nimeni de mersul la servici, de facut mancare, de calcat rufe, de impachetat lucrurile din casa.
si am asa o vaga senzatie ca vom mai renunta la niste mobila. chiar ma gandeam sa desenez pe cate o hartie pat-dormitor, sifonier, canapea si sa le pun in noua locuinta drept mobile. ce sa le mai caram pe astea de aici?
v-am spus ca am bucatarie noua? e deja instalata, i-am dat instructiuni sa ne gateasca mancare buna, acuma vedem noi maine daca s-a si executat. imi place mult mobila, in ziua cand ne-au montat-o am admirat-o ca pe Gioconda. ar trebui sa pun snur rosu la intrare in bucatarie si taxa de vizionare ptr musafiri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Va scriu rapid ca sunt intre 2 bagaje - exact ceea ce urasc mai mult!
La ora 15 am ajuns acasa dupa o super vacanta vantoasa la Mamaia.

Acum tocmai ce am terminat de facut alte bagaje. Plecam maine dimineata in Bucovina.

Vacanta placuta pinguinelor.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Kari, succes(uri) maxime la mutat si felicitari pentru buctaria noua, ceea ce imi doresc si mie (bucatarie).

Viviana, bucovineala placuta si racoroasa ...

Ioana bine ai revenit, zau asa, 2 sapt de vacanta ? Asta e abuz ...

Mianna, bine ai zburat - nu stiu unde dar sper ca fie cu domnul cu dantela de fier.

Bird ce-o mai face, pe unde o mai fi catzarata ?

Alinuk, daca copiii i-ai lasat la munte sa nu uiti ca si pe noi ne-ai lasat pe aici pe forum ...

Androix, e cu mintea la oala ei, eu cu ea la dulceata ei. Sper sa nu ma ingras si din asta ...

Si mie, drum bun la zumba !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Mianna, bine ai zburat - nu stiu unde dar sper ca fie cu domnul cu dantela de fier.



fu si domnul, asa, pe la mijlocul intervalului - ca io circul de joia trecuta: Sibiu, Tg Mures, Cluj... in seara asta (tarziu, ca a mai si amanat Taromul plecare cu o ora) ajung in sfarsit si pe-acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am trecut sa iau un suflu de aer racoros de la voi

nu am vreme de povesti

revin pe sapt viitoare

aseara a fost revederea de liceu
emotionant
imi venea sa-i pup pe toti si sa-i iau in brate nonstop
ne-am regasit
am lasat mastile acasa, sacourile si camasile scrobite si ne-am purtat cu bucurie suvitele (sau kilogramele) rebele...chiar daca pe alocuri cernite (respectiv mai multe la numar) acum de ani

Viviana concediu placut!
Kariguld felicitari pt bucatarie... o sampanie de pereti ati trosnit?
Buflea esti talentata la ademenit oamenii la filme. Nu stiu cum se face...dar am deja doua pe lista de to do uri
si nu sunt o cinefila infocata
Androix ..si tu brutus cu aventuri cu oale!?
IoanaPos bun venit cu fortze proaspete din concediu! ma bucur sa ne intersectam pe ghetarul asta elitist


tuturor



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput