PINGUINII delibereaza - capitol interimar

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

am si eu una de bucatareala, da' nu tocmai culinara.

stateam in dristor, aveam cea mai mica bucatarie posibila (s-a dovedit un lucru bun, pana la urma), mi-am pus neste ceara pe aragaz.
am inchis usa dupa mine si m-am dus sa sporovaiesc cu husbandu'.
taca-taca discutam noi de diverse, ne intrebam daca am platit rata de asigurare la casa si RING! imi aduc aminte de ceara. deschid usa de la bucatarie si o inchid imediat.
bat oameni cu disperare la usa, le deschid, imi comunica ca "iese un fum negru si gros de pe geamul de la bucatarie", le spun "multumesc, stiu".
inchid usa de la intrare, deschid iar usa de la bucatarie in incercarea disperata de a stinge aragazul si ceara in flacari. apa, carpe ude, disperare. pana la urma reusesc. ies, inchid usa, astept vo 2 ore sa iasa fumul.
dupa doua ore deschid iar, era cenusa neagra peste tot, toti peretii erau absolut negri. curatam cat-de-cat (adica luam cenusa). deschid dulapurile si incepe sa iasa si de-acolo fum.
pana la urma am ras peretii (incl. tencuiala) si i-am refacut de la caramida.

si in aceeasi bucatarie a avut loc si un diluviu. am pus niste borcane in chiuveta sa le scot etichetele, am inchis dopul de scurgere, mi s-a parut ca apa nu prea are presiune si m-am carat la trebile mele. cateva ceasuri mai tarziu adunam apa fierbinte cu farasul (dar am remarcat calitatea mozaicului turnat in saisdoi - nu a ajuns niciun strop de apa pe tavanul vecinilor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai bine pinguine flambate ca vaz ca aveti probleme cu focul!

Ceara lui Corap mi-a adus aminte de ceara mea.
Va spun pe scurt: am vrut sa ma depilez acasa, am trecut cu bine peste tot ce inseamna flacari si topit. Primul picior a iesit super, la al doilea m-am cam balbait. Am pus un strat prea subtire si nu am putut sa il mai scot.
Asa ca m-am culcat frumusel cu ceara gandindu-ma ca ma duc a dua zi la cosmetica sa ma scoata alea din rahat.
Vreti sa stiti cum arata piciorul meu a doua zi?
Nu era bolnav sau asa ceva doar se lipisera de el multe scame in nenumarate culori si multe alte scarbosenii.

Brava fetelor tineti-o tot asa cu bucatareala!




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Desi sunt intr-o perioada in care dispozitia imi joaca feste, nu pot rezista spiritului competitiv care dat navala aci. Nu sunt o persoana competitiva de felul meu, asa incat trebuie sa imi aleg cu grija o sectiune in care sa concurez singura. Sectiunea cu bucataria este deja foarte aglomerata si nici nu am lucruri spectaculoase cu care sa "bat" concurenta. Ca sa realizati dimensiunea banalitatii mele, cea mai recenta "peripetie" a mea in bucatarie ar fi ca am pus supa pe aragaz sa fiarba si am uitat sa aprind focul, (lucru pe care l-am realizat dupa o vreme, cand am constatat mirata ca era la fel de nemiscata cum o lasasem). Deci, e ceva prea modest ca sa conteze, ar fi de categoria "zero barat" la spectaculozitate, dar poate ar castiga un pic la originalitate, fiind total diferita de incercarile nereusite de incendiere la care am "asistat" aici.
Ei, si uite asa, pentru ca toate trebuie sa poarte un nume, mi-a venit ideea cum sa se cheme sectiunea mea: "cea mai banala". Ha! sa vedem daca ma "bate" cineva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Glimmer

Da' cum iti suna concursul asta de vara "Am uitat sa fac de mancare"?
Sau poate "Am uitat sa mananc"? Sa fim in trend.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Glimmer

Da' cum iti suna concursul asta de vara "Am uitat sa fac de mancare"?
Sau poate "Am uitat sa mananc"? Sa fim in trend.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


noh, mai, "Am uitat SA DAU FOC la mancare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Glimmer

Da' cum iti suna concursul asta de vara "Am uitat sa fac de mancare"?
Sau poate "Am uitat sa mananc"? Sa fim in trend.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


noh, mai, "Am uitat SA DAU FOC la mancare"


Suna foarte bine!
Eu ma gandisem la "Vara nu mananc", sa fiu in ton si cu hitul estival. Dar poate il vor fetele care tin dieta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

ceara Vivianei instigata cu aplomb de ceara lui Corap mi-au amintit de o patanie personala cu ceara mea
numai ca nu era vorba despre bucatarie, picior, ci despre fix zona inghinala cea mai intima posibila
nu ma intrebati cum am rezolvat, cert e ca nu am cerut ajutor... m-am descurcat eu pana la urma... cu pretul unui strat de pielicica cumva auch

Glimmer cu toata modestia care nu ma caracterizeaza deloc, la mancare pe foc fara foc - te pot concura cu succes in competitie, pe bune.
dar nu ma bag , am zis ca o sectiune mi-i de ajuns
sper sa nu am competitor

ooo ce tare e asta cu 'Eu vara nu mananc' sau 'pinguinele care au uitat sa manance' / clar nu am nicio sansa, macar sunt realista ..cine se baga aici? dupa cum miros eu treaba e cam flambata, nu cred ca o sa avem concurenti







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Dar ma pot califica la top cu prima mea ciorba dreasa cu tuica! A fost cea mai gustoasa ciorba care mi-a iesit din maini.

Hahahahaha - numai lucruri noi si originale se invata de pe subiectul asta ...cui ii mai trebuie topicul "Ce gatim azi ?"

In alta ordine de idei, ca sa stralucesc si eu cumva pe tema gatitului, am sa va spun ca la SPA-ul corean de lanaga mine, exista o sauna de argila, foarte puternica unde agatzate de tavan sunt niste coshuri cu oua ... practic se coc acolo in tavan, dupa care dai alti bani ca sa le mananci. Nu ati pierdut mare lucru daca nu ati incercat - au acelasi gust ca ouale fierte, doar ca au coaja si albushul putin mai maronii.

De ce au sarit ale Vivianei din ibric, este intrebarea care ma macina azi .

Alinuk, n-am inteles ce proiect ai pentru sapt viitoare, speli peretii sau vopsesti cu vopsea lavabila ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Ha! sa vedem daca ma "bate" cineva!

Imi pierd audienta ... ati lasat barbatii mei pe ecran si ati trecut la concursuri din astea "de gospodine", zau asa ... la care nu ma pot inscrie ... la dat foc bucatarind nu am nici o aventura, la zugravit nici nu stiu cum arata o pensula, la depilat ma trag altii de par, pentru cafele cu necunoscuti confundati cu fosti iubiti tocmai mi-am pus strategia asta in carnetel ... sunt aproape in panica, ma gandesc sa o "bat" pe Glimmer ca sa fiu iar in centrul atentiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Asa doamnelor, fie cu apa, fie cu foc, vaz ca nimeni nu se plictiseste in bucatarie :) Asta e de bine.

Alinuk, io cred ca ar trebui sa concurez la sectiunea dizasters waiting to happen, ca odata scoasa din birou - care e singurul loc unde fac ceva bine cap-coada - numai de aventuri am parte.

Dar inainte sa va mai povestesc, trebuie sa ma lamuresc ceva cu Vivi - adica baiatul ala, the old flame, nu era cine ai crezut tu? Ca nu pricep... asta dupa ce m-am hlizit singura ieri gandindu-ma cat de tare ai fost la faza aia :))))

Glimmer, nu fii timida, sunt sigura ca si ti-ai dat in petec cu ceva odata. Marturisteste!

Buflea, adica voi stati in sauna aia, va trec toate apele care se transforma in aburi si apoi merg si coc ouale cu arome? SI mai si dai bani sa le mananci?





Cuvintele sunt harta mintii.

Mergi la inceput