Hai Carmina, Anaoi & Niccostea! (50)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Legat de alaptat: aici vor fi mereu discutii interminabile. Vin si eu sa confirm ceea ce au mai spus fetele, pompa nu scoate atat lapte cat trage bebe, daca voi mulgeti 30-40 ml el scoate mai mult decat dublu, e dovedit.
Daca plang dupa supt nu inseamna ca le e foame, ei simt nevoia sa stea la san pt. ca acolo sunt in siguranta, suptul le da o stare de confort. Pe masura ce cresc se vor adapta si ei mai usor, la inceput se trezesc si ei pe alta lume, din caldura burticii trebuie sa invete sa infrunte foame, durere, nelinisti... Doar la pieptul mamei se simt ca in burtica.

Fiti relaxate, calme, tratati totul ca fiind normal. Le transmiteti si lor starile voastre, ei sunt adevarate "mamometre" . Vor veni si zile mai bune, vor disparea si colicii (care sunt dureri din cauza maturizarii intestinului, nu apar din cauza a ceea ce mananca mama; in lapte trec doar molecule si particule de gust; mancati normal, introduceti treptat si cruditati pt ca aveti nevoie de ele).

Noi tocmai am trecut prin al doilea puseu de crestere, cel de la 3 saptamani. A supt ziua din ora in ora cate un pic, noaptea a facut pauza. Asta e, am stat cu ea la san si ne-am reglat in 2 zile, acum am lapte suficient. E f f usor sa cedati tentatiei laptelui praf, mai ales ca vedeti cat mananca. Eu va asigur ca se satura doar cu sanul, dar trebuie sa fiti voi tari in primul rand si sa nu cedati presiunilor de orice natura.

Pt. mine alaptatul a fost si este o bucurie, cu toate micile probleme aparute. Le-am tratat cu "indiferenta" si am reusit sa alaptez 3 copii pana dupa 1 an, cand s-au intarcat singuri. Sper sa fie totul in regula si acum.

In concluzie, faceti cum vreti si credeti ca e mai bine, dar aveti incredere in voi si in corpul vostru, asa cum a stiut sa dea nastere unui pui perfect, fiti sigure ca stie sa-i faca si lapticul potrivit si in cantitate suficienta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Inca una si ma duc (se vede ca am timp liber ): nu mai confundati traditiile bisericii cu ceea ce spun babele .
Dupa nastere se face o molitfa la 8 zile (se citeste o rugaciune si pt. copil) si inca una la 40 de zile, dupa care mama poate intra in biserica (interdictia are legatura cu lauzia si cu lohiile, nu ca s-ar fi intamplat vreun mare pacat).

Biserica nu interzice sub nicio forma scosul copilului afara, taiatul unghiilor, strigatul pe nume, spalatul rufelor copilului seara, vizita femeilor aflate la menstruatie etc etc etc. Astea da, sunt superstitii si nu e cazul sa va cramponati de ele.

Multumiti-i lui Dumnezeu pt. bebelus, rugati-va sa nasteti usor si sa fiti toti sanatosi, rugati-va si pt. copil, asta e important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dianami

Porumbita, ai grija cu operatiile acum, dupa nastere e f posibil sa revina problema si va fi mai dureros. Intreaba daca nu iti pot face ceva temporar si sa intervina dupa ce nasti.
De la varful durerilor eu am inceput sa ma simt mai bine in vreo 2 zile. Acum s-a retras aproape de tot, nu mai doare deloc.
Daca sangerezi nu mai da cu heparina acolo.
Sper sa-ti treaca si tie cat mai repede.


pai asta vroiam si eu
dar proctologul vazut azi zice ca am depasit stadiul de creme supozitoare si ca obligatoriu tr sa ma vada un chirurg,,,

asa ca maine ma duc sa vad ce zuce chirurgul...

sunt oricum demoralizata bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Diana ai mare dreptate in ceea ce spui

POrumbita chiar ca te urmaresc ghinioanele Ai avut si īnainte probleme cu hemoroizii de s- a ajuns la o asa complicatie? Nu poate interveni temporar si eventual sa devansezi tu cezariana? Parca suna cam riscant o interventie chirurgicala cu atāt de putine zile īnainte de nastere. tinem pumnii sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Nu ma dati disparuta,va rog! revin maine;azi avui crapme si migrene toata ziua si stare de voma si imi tremura mainile....,sper sa nu fie vreo viroza sa nu dau fetei!!!Ce mama holdelor sa am???

In weekend fu mnealui la Tampa sa o vada pe donsoara Laila....avuram meci....i spusei ca si presedintele Romaniei e demis zilele astea......i-am spus tot ce am avut de spus;Laila a ajuns la 2048 de grame azi!!!!Ce mai,e mare domnle,E MARE si e trecuta pe canula de ieri,adica respira aproape singura.Sunt nebuna de dragul ei,am impresia ca o stiu decand lumea!!!Am trimis cateva pozici cu ea...ma uit la ea si zambesc asa....ca o tampa,efectiv nu-mi vine sa cred ca e a mea....si imi pare ...cea mai cea dintre puii de om ai omenirii! V-am spus ,am luat-o pe aratura....uite ce face oxitocina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Delia numai vesti foarte bune despre curajosii nostri am primit azi. Laila sta foarte bine cu greutatea, cand o poti lua acasa? Despre tatic ce sa mai spunem, nu a fost impresionat de o asemenea minune?

FLeur arata fff bine Eric in poza de la avatar, se vede ca a progresat mult si e un frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Porumbita, la ce clinica ai fost? Proctologii astia au o oarecare tendinta de a interveni chirurgical/cu laser/etc aproape imediat ce-i consulti, ca sa nu zic altfel .
E musai sa mai amani putin pt. ca iti trebuie anestezie pt. orice ti-ar face, esti la 2 pasi de nastere si problema va reaparea.
Daca s-a trombozat, cheagul se va duce, trebuie sa se opreasca sangerarea si poti da cu heparina in continuare, cheagul se va resorbi si apoi vezi ce se intampla dupa nastere, faci interventia atunci daca mai e necesara, cand va disparea si cauza (presiunea lui bebe pe rect).
Eu zic sa mai vorbesti cu ginecologul si poate reusiti sa stati in expectativa, incearca sa reduci presiunea pe zona aia, stai cu fundul sus pe o perna, pune comprese reci.

Doare rau, din pacate, dar mi-e sa nu fii nevoita sa repeti si dupa aia interventia. Ai grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dianami
am fost la proctoline ca acolo am gasit o fereastra libera...

de vineri am stat doar culcata, doar la baie ce am mers si azi la doctor...
ginecologul zice ca nu arata prea bine pe acolo si in cazul cezariei cand oricum apare ceva constipatie s ar putea agrava

sicer nu as face nici o interventie dar nu vreau nici sa se agraveze lucrurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Delia, Ada, ma bucur mult ca puii vostri cresc, in curand ii veti lua acasa .

Porumbita, vorbeste cu ginecologul si vezi daca poate sa aduca si un chirurg la cezariana, te repara si pe acolo daca tot ai anestezia facuta si vei primi calmante iv dupa operatie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Dianami, foarte bune sfaturile tale in privinta alaptarii. Multumim ca ne incurajezi, mai ales pe noi astea incepatoare si mai fricoase, panicate ca nu ia copilul in greutate destul etc.
Am vorbit azi si cu o consultanta in alaptare, o voluntara care iti da sfaturi telefonic, m-a incurajat si ea si a zis ca am facut treaba buna pana acum. Mi-a zis sa renunt treptat la suplimentul de lapte muls si sa il tin doar la san. Zis si facut...ei a stat Ericutul la san o eternitate mi s-a parut mie...nu se mai satura... in fine perseveram in directia asta.

Carmina multumim pt vesti, o asteptam pe Mirunica!

Porumbita, imi pare rau de complicatiile cu hemoroizii asa de aproape de nastere, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc.

Delia, bravo Lailei, e fetita mare! Cat despre daddy...

In rest noi azi am fost la plimbare de 2 ori, si dimineata si seara, luam la rand parcurile din zona. BB a dormit neintors, in schimb seara acasa a facut scandal mare sa ii dau papa imediat ce am ajuns.Simt ca ne paste si pe noi un puseu de crestere. Am citit si eu despre asta, dar mai intreb sa fiu sigura: cum se manifesta mai exact?

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput