Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Liviana, le-a luat de la cineva care se ocupa doar cu chestia asta, dupa Mioveni, mai spre munte incolo, nu stiu sa-ti spun localitatea, cu 12 lei kg.

Gabriela, nici eu nu mananc dulceata in mod curent, de cand cu monti doar gem de topoloveni bag, dar la 20 de lei cat s-a facut borcanul, am zis pas! oricum, acum la afine, am pus la 35 de kg, doar 12 kg de zahar si-a iesit foarte bun! O sa-mi pun pe papanasi cand o sa facSi in alta ordine de isei, voi concediu? Ramaneti doar cu Grecia?

Georgi, si gazonul meu este o frumoasa plantatie de mohorEra frumos, infratit si desteptu de sot, s-a gandit el sa-l mai indeseasca, ma si nu-s ce samanata de iarba a cumparat, ca acum este dezastru


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc, Valentina. Daca mai ajunge cumnatul pe acolo, ma anunti si pe mine te rog?
Gabriela, dar de ce atata ura pe biata iarna care ne ofera bucuriile zapezii si pregateste gradina de un nou an roditor?
Cat proveste dulciurile, sa stii ca in comert sunt f multe produse nocive sanatatii si mult mai dulci (bogate in glucide, adevarate bombe calorice unele) decat gemul de casa. Nici eu nu ma omor dupa el, dar sotul si copiii le consuma cu mare drag pe o felie de paine cu unt si eventual alaturi de o caan de lapte. In general, incerc sa ofer copiilor produse cat mai aproape de starea lor normala si naturala. Fac paine si iaurt de casa, oua si lapte iau din surse sigure, doar carnea o iau din piata. Trebuie sa ne protejam sanatatea caci nimeni nu o face pt noi.
O curiozitate: tu in gradina de ce nu vrei sa pui si legume (anii trecuti aveai)? Le-ai creste natural si fara chimicale, iar o astfel de leguma tinde sa devina lux! Am fost tare mirata sa vad ca rosiile din soiul pe care il am eu in gradina se vand cu 5-7 lei la piata din Suceava! Chiar se vind bine la pretul asta, pt ca-s rare si deosebit de bune.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Liviana, daca stiam iti spuneam inainte sa se duca! Acum la anu, ca s-a cam terminat sezonul la afine si oricum nu se mai duce!
Voi aveti violete? Eu am la serviciu pervazul plin, le merge bine, nu au foarte multa lumina, dar sunt ok! Asta de acasa e pe moarteAm tot avut, le-am pierdut, am pus altele si tot asa, daca o pierd si pe asta, nu mai iau niciodata acasa! Nu inteleg de ce nu merg si pace!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

sa vedeti cum arata marul meu "bot de iepure" starkrimson adica!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana, nu stiu de unde atata ura...pur si simplu nu mi-a placut iarna niciodata - nu-mi place frigul, nu-mi place zapada (decit s-o vad pe geam ), nu-mi place sa ma imbrac asa de gros, nu-mi place felscaiala si mizeria care rezulta cand incepe sa se topeasca zapada, nu-mi plac facturile astronomice care vor veni la gaze, nu-mi place ca traficul devine dezastru in oras...sa continui?
Legume as mai pune eu in gradina - dar din pacate eu o ingrijesc singura si nu am rude la tara - prin urmare nu are cine sa mi-o sape toamna, nu am de unde lua balegar ca sa ingras pamintul (si imi trebuie, vad pe rosii - este al treilea an de recolta si nu am ingrasat pamintul deloc pana acum, iar rosiile sunt de la an la an din ce in ce mai firave) - astea fiind cele mai importante operatiuni pe acre nu le pot face singura (sotul nu se baga deloc, singura lui "specialitate" este tunsul gazonului si smulsul burienilor din gazon - probabil de asta gazonul nostru este impecabil - el sat si smulge buruiana cu buruiana...).
O sa ma gindesc pentru la anul (daca o sa am ceva bani in plus) sa face ceea ce vroiam de cativa ani - niste straturi inaltate, in care sa aduc pamint bun (sa vad de unde...) si sa mai incerc din nou cu dovlecei, ardei gras si vinete...
Cat despre dulciuri din comert - recunosc ca eu le cumpar doar prajiturele kinder si mai primesc ciocolata cu diferite ocazii, restul dulciurilor sunt facute in casa, de mine sau de soacra mea, la fel oaua si carne de pui iau din surse sigure, legume iau de obicei din sat, de la vecinii mei...

Valentina - da, concediul de anul asta a fost doar Grecia (bine si concediul de iarna din Austria) - mai am doar o saptamana de concediu si prefer sa mi-o iau si eu de sarbatori ca sa stau acasa cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Fetelor... eu am un prieten bun care a lucrat la un moment dat la o fabrica de gem si miere... nu a adus un borcan de gem acasa si mi-a recomandat sa nu cumpar ever pt ca toate gemurile sunt facute din mere bagate la malaxor cu totul (cozi, cotor, stricaciuni, doar spalate sub jet de apa), adaugat zahar, fierte bine si la urma adauga colorant si aroma + conservant, functie de cerere.. daca azi au comenzi pt gem de pruna, devine gem de pruna, daca vor gem de caise il fac de caise... la cele de capsuni si zmeura adauga partial fructul respectiv ca sa aiba samanta caracteristica... sa va mai zis si de mierea artificiala? la aia nu-i stiu reteta exacta, dar oricum tot o facatura... este poveste de vreo 5 ani, acum el nu mai lucreaza acolo, dar mi-a deschis ochii in privinta gemurilor din comert, asa cum varul meu mi-a deschis ochii in privinta mezelurilor...

Eu sunt adepta preparatelor in casa... si din fericire inca mai am acces la gaini si oua de la bunicul si acum am acces la produse de tara chiar de prin vecini. Restul alimentelor pe care lu luam de la magazin e clar ca nu am alta varianta de a le procura, dar macar limitez cat pot accesul la conservanti, coloranti si alte cele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Nu ma intrebati ce fac in gradina pt ca nu mai fac nimic Aleile mele sunt acoperite de buruieni de nici nu se mai vad pietrele si cam toata curtea e in plata ei...adica neingrijita. O sa-i vina randul la anul ...sper eu.
Gabriela ingrasamant poti cumpara ambalat. A luat cumnatul meu din 1decembrie cred saci de gainat de pasare (care cica e f bun si asta) si nici nu a costat f mult. Nici eu nu suport iarna, in plus si din cauza de imbracat/dezbracat copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tala, daca-mi poti da si un contact - adresa macar - de unde a luat el ingrasamintul, ti-as ramane recunoascatoare!
Te inteleg sa stii - imi dau seama ca e greu cind ai si copil mic...eu sunt oarecum descurajata din cauza cartitei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Va pup pe toate si desi n-am mai scris ca nu mai am cine stie ce vesti am mai bagat cate-un ochi pe-aici. Mie vara asta mi s-a parut tare urata, asa uscata si fierbinte cum a fost, n-am mai facut poze, n-am mai incarcat nimic. Gazonul e si la noi plin de buruieni, legumele mici si amarate, fructe ioc! Ud cat sa nu moara pomii, zmeurisul, coacazii(o fi corect pluralul asta?) si florile, mai ales trandafirii si hortensiile. Acum am la cuptor gem de prune, aduse din Arges, prune Stanley dulci si parfumate, de nu pun deloc zahar! O nebunie! Oare daca pun samburii in pamant, in cati ani am pom cu fructe? Prunii mei sunt al soi si oricum anul asta n-au facut decat o mana de fructe, restul au ajuns pe jos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabriela promit ca iti trimit contactul imediat ce il aflu de la cumnat

Mergi la inceput