Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Gabriela promit ca iti trimit contactul imediat ce il aflu de la cumnat

tablouri pentru copii


Multumesc mult Tala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata gradinareselor

eu ma declar multumita de recolta din gradina, tinand cont de conditiile vitrege
castravetii s-au ars, dar am pus la murat pentru iarna o gramada, deja ma saturasem, ii adunam tot la doua zile si nu prea am gasit amatori. am facut doua ture de bulion, la ceaun , am "executat" operatiunea in gradina, m-am felicitat pt asta, ca altfel mi-as fi stropit toata bucataria
ardei avem foarte multi, se pare ca le-a priit caldura, mai trebuie sa pun la murat o tura de bulgaresti
am copt si vinete, de la noi din gradina, am pus pe iarna, poate fac si o zacusca, mai vedem
morcovii, inca n-am acces la ei , pamantul e foarte tare, abia scoatem cu harletul. cartofii sunt cam mauntei, oricum mai slabi decat anul trecut
iarba s-a cam uscat, pamantul e crapat, sper sa fei o toamna mai ploioasa, sau o iarna cu zapada, sa se refaca apa din sol

gainatul de pasare este foarte bun, dar trebuie avut grija sa nu dati prea mult, sa nu se arda plantele. noi il mai diluam cu apa, il lasam la "macerat" cateva zile si udam rasadurile, dar doar daca e vreme ploioasa, ca altfel arde plantele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Voi aveti violete?
Eu am la serviciu pervazul plin, le merge bine, nu au foarte multa lumina, dar sunt ok! Asta de acasa e pe moarteAm tot avut, le-am pierdut, am pus altele si tot asa, daca o pierd si pe asta, nu mai iau niciodata acasa! Nu inteleg de ce nu merg si pace!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Eu am una matura ,pe pervazul geamului, care de o luna are iar flori , mai am cateva frunze prinse deja in pamant,, si alte cateva mustacite in apa

Mai am si 4 gloxinii care au inbobocit iar, pe langa faptul ca s-au innaltat f mult fata de cum erau in mai cand le-am cumparat

Dar sunt si suparata pt ca am pierdut o gardenie matura, s-a ars pur si simplu, si tre imi e ca pierd si Yucca. Nu cred in babisme, dar exact de florile astea s-a minunat mama , iar la cateva zile s-au palit

Am bagat si eu la beci castraveti in otet, ardei bulgaresti in otet, zacusca si ardei iute. La congelator am pus vinete , ardei intregi, verdeata(leustean), ardei gras si kapia tocat pt mancare....cam atat deocamdata Asteptam gogosarii , gogonelele, varza....si gata

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 12+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Am vazut noul catalog de la Sieberz,si am bifat deja cateva variante de bulbi de comandat....

intrebare;DACA ATI COMANDAT SI DACA ATI FOST MULTUMITE DE CALITATEA BULBILOR?.......ca prin restul magazinelor inca nu au aparut ofertele,si parca imi e teama sa nu fie material prost,mai ales ca nu il vezi decat cand soseste coletul.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Exact despre bulbi am intrat sa scriu......au aparut prin supermarketuri . Mi-am laut azi din Dedeman niste bulbi de lalele, zambile si muscari . Mi-as fi luat eu mai multe da eram cu sotul, si ma grabea, da nu-i bai , ca am Ms.Bricolaje peste strada.......o sa tot intru la bulbi (numai sa am unde-i planta, ca jgheabul meu a ramas la stadiul de "promisiune").Pe limba de pamant din spatele casei nu bate soarele , asa ca nu prea vad sanse de gradina cu flori

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 12+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

simina!!!!

zi repede niste preturi din dedeman,ca sa ma orientez cum ""merge '" piata!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

simina!!!!

zi repede niste preturi din dedeman,ca sa ma orientez cum ""merge '" piata!!!!


4 si 6 lei punga (pt ca erau de la 2 firme)

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 12+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

Am vazut noul catalog de la Sieberz,si am bifat deja cateva variante de bulbi de comandat....

intrebare;DACA ATI COMANDAT SI DACA ATI FOST MULTUMITE DE CALITATEA BULBILOR?.......ca prin restul magazinelor inca nu au aparut ofertele,si parca imi e teama sa nu fie material prost,mai ales ca nu il vezi decat cand soseste coletul.......

Sieberz este f. serioasa si eu am fost f. multumita de ei.Dar, ca sa iei numai bulbi de acolo mi se pare prea costisitor! Sunt altele care sunt tentante la ei.Desigur, daca faci aum comanda pt. altele este convenabil sa adaugi si bulbi.
Da o fuga pe la Kauf., Brico., Horn., etc., si vezi ce poti lua fara sa platesti transportul si avand posibilitatea sa analizezi bine bulbii.

Ca sa compensez faptul ca nu am mai postat pe aici, parca am avut o premonitie pt. ca s-a ales praful de toate de la tara, hai sa va spun de ce sunt mai nou incantata, de un "gutui japonez Cido". Unde mai pui ca a rezistat mititelul de este a mirare!
Face niste flori de vis si fructe ale caror virtuti le puteti gasi pe net.Eu va spun doar ca are conc. de vit. C mai mare decat lamaia.

Ca sa nu uit, vedeti fetelor care ati luat afini ca acum este o perioada in care isi pierd frunzele dar nu mor, se vor regenera inaintea iernii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Am si eu o violeta careia nu-i merge deloc bine... e pui pus recent in ghivecel, are frunzele tare palide, pamantul nu-mi place ca s-a facut beton si s-a distantat de peretii ghiveciului, motiv pt care toata apa parca curge pe langa si ajunge in farfuriuta... si in plus traiesc cu impresia ca e prea soare pe acel pervaz... pamantul intentionez sa il schimb zilele astea... si garantat o mut la alt geam sa vad cum evolueaza... E prima mea violeta si nici timp si nici cunostinte sa o ingrijesc nu am avut.

Un spatifilum cu floarea rosie-roze primit recent pare sa se fi acomodat la un geam mai pe nord, are 2 boboci care insa nu se deschid de 2 saptamani

Nu stiu daca v-am spus ca mi s-a uscat de tot un ficus mic si pitic benjamina cu frunza in de grade... imi plange sufletul dupa el, dar numai ghinioane l-au urmarit... in schimb primulele din gradina si trandafirii parca "infloresc" (si la prorpiu si la figurat), plus o gladiola mica si intarziata da sa infloreasca...

Suna minunat noul sezon de bulbi... ma bag si eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

eu sunt la etapa de "prospectat" piata....nu ma grabesc ,astept sa ajunga ofertele si pe la magazine si hipermarketuri,dar ca sa fac daca mi s-au "lipit"niste lalele de suflet!!!!

ma mai tenta de la ei si pomul de kiwi,am inteles ca s-a aclimatizat bine pe la noi!!!

Mergi la inceput