Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Am reusit si eu sa sap printre floricele, am pus si trandafirii cei 2... la noi a plouat atunci putin si cam atat... innourat, dar nu prea productivi norii... temperatura este ideala pt mine, dar copii mei la tara sunt mucosi...

Mi-e dor de racoare, dar nu-s pregatita de toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

MadalinaM, o alta idee ar fi sa faci inghetata cu mure, asta daca nu e f mare cantitatea de fructe. Cred ca merge si sa le congelezi. Iti dau reteta de otet de mere pe PM acum.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna fetele! N-am mai trecut de nu stiu cand pe la voi! Eu sunt in plin proces de conservaraie, am facut deja o transa de bulion, sambata fac iarasi, suc de data asta, am copt la vinete de mi s-a acrit, cartofii trebuie scosi, parca nu-mi mai ajunge timpul!
Si chiar asa, cand a trecut vara asta????

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Si eu am facut prima transa de zarzavat... urmeaza a doua si mi-a luat sotul 40 kg vinete (nu din gradina mea ca e prea mica sa fi avut atata productie) deci o sa trag tare sambata .

Mi-a inflorit a doua oara margareta, trandafirii sunt in floare, garofitele, panselutele sunt mult mai mici la floricica, iar clematisul cam sufera si el de la caldura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Sunteti niste harnicutze! Eu marturisesc ca la partea cu conservaraia nu ma bag - nu fac nici bulioane, nici conserve de zarzavat, nici nu pun la congelator (cu exceptia catorva pachete de vinete). Bine, nici nu am productie asa de mare - rosiile ne ajung pentru consumul saptamanal si cam atat.

In rest nimic de lauda prin gradina mea...dar am vazut ca au inceput sa apara tufanicile/crizantemele, deci clar vine toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Dat fiind ca a vremea in weekend a fost una foarte ok, am profitat sa mai ingrijim gradina - am tuns gazonul si l-am udat din plin (oricum, spre surpriza mea, cele 3 zile de ploi si-au facut datoria si gazonul s-a regenerat frumos ), am tuns gardul verde - bine pe asta mai are sotul sa-l finiseze - a crescut enorm de mult, are peste 3 m si trebuie tuns la nivelul gardului, adica la 2 m...
Si am mai tuns florile uscate la trandafiri si salcia din fata curtii care deja facea prea multa umbra.

Acum astept sa vina de-adevaratealea () toamna ca sa vina nebunia bulbilor de primavara si a crizantemelor multicolore!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu zic sa mai astepte toamna un pic, ca mai am treaba, multa!
Sambata alta tura de bulion de data asta, minunat mi-a iesit. Udat, cules vinete, mi-am copt ultimii 2 porumbi cruzi de prin gradina si am facut dulceata de afine! A cumparat cumnatu 35 de kg de afine si am invartit in tuciuri de mi-a venit rau! data aviatoare cine mai vrea, sa ma platesca nene!Mi-a iesit excelenta, dar sunt rupta de oboseala!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Valentina... ce m-ai distrat

Am copt si noi sambata vinetele de ne-au iesit ochii din cap... si am facut zarzavat si suc de rosii din vreo 40 kg de rosii de la matusa mea... cultura proprie nu acopera decat consumul nostru de zi cu zi.

In rest.. la gazon am renuntat de tot... nici nu l-am mai udat, nici ploi nu au mai fost pe la noi, a ramas numai buruiana aia nesuferita care ni l-a sufocat... in toamna o sa-l intoarcem, o sa ierbicidam bine si semanam din nou in primavara.

Florile de sezon infloresc in voie, iarba nu am lasat-o sa creasca printre ele... vita de vie a luat elan, petuniile tunse la sange se regenereaza, dar mi s-a uscat de tot un ficus pitic in degrade tinut peste vara pe terasa... ma supara omizile alea chele ca-mi franjuresc trandafirii... vreau sa le stropesc din nou...

Si cam atat de la noi din ograda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Valentina, de unde a cumparat cumnatul afine si cu cat kilu'?
Anul asta bulion n-am facut decat o data, slaba tare productia de rosii, chiar si cherry nu au produs ca alta data, sigur din cauza vremii. Bine ca mai am bulion de anul trecut.

Mai fetelor, am fost sapt trecuta in Moldova la niste neamuri de-ale sotului. Pfaa, ce legume am vazut acolo, nu mi-a venit sa cred: ardei cat dovlecelul de mare (fata de chichinetele mele), rosii mari de peste 500g (necrapate ca ale mele), vinetoaie iarasi mari, cartofi galbeni la interior ca galbenusul - pamantul e fertil dar si balegarul isi spune la greu cuvantul. Am ramas incantata, sincer. Pe camp insa in sudul tarii, porumbul era tot ars si "spanzurat" cum zic moldovenii, iar la ei, in nord, inca era verde. Nu e de mirare ca se vor scumpi toate.

MadalinaM, ai inceput sa faci otet de mere?
Gabriela, deci tu astepti de fapt primavara, asa-i?
Lacramioara, tu ce mai zici?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana, m-ai ghicit , da, de fapt astept primavara pentru ca eu urasc din suflet iarna... dar sper sa avem parte de o toamna lunga, calduroasa si frumoasa (ca altfel oricum toamna ma deprima...).

Dar ma bucur si eu ca cind vad ca v-a cuprins asa harnicia!
Eu nu fac dulceata pentru ca la noi se maninca rar - copiii nu se omoara, iar noi suntem mai tot timpul la cure de slabire, asa ca dulceata prin definitie e aliment interzis... La congelator as vrea insa sa pun si eu niste vinete si niste ardei copti - trebuie sa-mi fac curaj sa le cumpar si evident sa le coc... asa ca poate ma inspirati voi!
Am uitat - singurele conserve pe care le pun sunt castravetii murati in saramura - suntem mari amatori de muraturi, dar pe astea le voi pune abia luna viitoare.

Mergi la inceput