Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Si noi colectam selectiv, dar ca sa inteleaga copii mai bine conceptul ii implic in actiuni din acestea....

De la noi nimic nou... tot seceta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am reusit aseara sa urc pozele cu canna inflorita (intre timp s-a trecut, dar o alta este imbobocita, tot din cele puse in ghiveci) si cu "coltul vesel" pe care am reusit cat de cat sa-l termin (intre timp a aflat si prietena mea cartita de coltul asta, asa ca i-a facut o vizita am un ditamai musuroiul fix la radacina trandafirului pitic...)...
Cele doua poze le gasiti aici...

Si la mine e seceta mare, nu fac fata deloc cu udatul - va spuneam ca undeva in spatele curtii mi-a crapat rau pamintul - ei bine s-au adincit crapaturile si s-au inmultit... avem mare nevoie de o ploaie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Noi nu am avut noroc de ploaie ieri seara... pe la voi a plouat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

La Constanta a plouat binisor... dar la Valu nici nu picurase cand am ajuns... spre ora 19 a tras o ploicica scurta rau, de vara... dar insuficienta...

Mie mi-a inflorit crinul Hosta... poate reusesc diseara sa-i fac o poza.. trandafirii luati de la Baumax nu am reusit sa-i plantez...sper sa nu sufere din cauza mutarii si a caniculei.

Ar fi momentul sa scot si bulbii de gladiola, nu? Vad ca unele tulpini dau sa se usuce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Nu, nu se scot bulbii de gladiola acum! tai tulpinile, si mai uzi locul din cand in cand ca sa mai creasca in pamant. Se scot inainte de primele ingheturi, ca si daliile si canna.
Si trandafirasii, de ce vrei sa ii muti acum, Georgi?? e prea cald! mai tine-i pe la umbra, macar pana prin sept! vor trece iarna, oricum, ff bine, dar sa ii ingropi.

Liviana, acele mere nu erau coapte, sunt mere in crestere(Golden, Ionatan, Bot de Iepure). Dupa ce am rupt din ele si am mai udat s-a vazut o crestere spectaculoasa la cele ramase asa ca am prins curaj si am mai rupt si sapt trecuta. Vreau reteta de otet de mere, dar cred ca trebuie cu mere coapte, nu?

Asa cum am mai spus avem mure in curte. Un fruct ciudatel. E ff acru daca nu prinzi momentul optim de cules(cand se rupe usor) si ff usor perisabil dupa acest moment cand e copt(se usuca/stafideste ff repede pe tulpina). De asemenea e si ff mare iubitor de apa. Dar daca indeplinesti toate ctiile astea e ceva bun! Fiindca am avut cateva in plus am pus in miere-ca idee de conservare(proportie 1 la 1). A mai pus cineva? tine? Le-am lasat in frigider si abia sambata vad ce s-a intamplat cu ele intr-o sapt. Daca le-as congela nu as sti cum sa le mancam/preparam asa, congelate(mi se pare ca s-ar inmuia etc).
Astept si eu pareri/idei de la voi.


Despre ploaie????? doar vise.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Mada... daca le tai tulpinile la gladiole nu o sa le mai gasesc sa le scot... si sunt atatea tipuri de bulbi invecinate ca si asa am emotii sa nu stric altii scotandu-i pe astia... zic si eu... scot bulbi de altceva din greseala... ma astept la orice, tinand cont de lipsa mea de experienta...

Inteleg ca-mi recomanzi sa las trandafirii in ghiveci pana mai la toamna? Asa fac, sa stii... buna idee..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

In sfarsit a plouat si la mine, dar a plouat serios! Nu stiu cit tine - sper totusi sa nu se mai intoarca calduri asa de mari...

Georgipuia - nu trebuie sa tai de tot tulpina la gladiola - e de ex tai numai tija florala si le las asa pana la toamna cand le scot - atunci las bulbii sa se usuce si abia apoi retez si frunzele si le pun la pastrat peste iarna.

De trandafiri nu stiu ce sa-ti spun - in principiu daca sunt din aia in ghiveci poti sa-i pui oricind, chiar daca este cald - doar sa-i uzi bine in prima saptamana...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Tijele florale le-am taiat, dar acum se usuca si restul de tulpina si frunza... le mai las cat s-o putea...

Vad ca s-a racorit si la noi... pun si trandafirii mai linistita... sper sa se prinda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

am ajuns si eu acasa dupa o luna de caldura in ro , ma asteptam sa fie mai totul uscat, chiar daca am rugat pe cineva sa mai treaca sa ude...dar surpriza: toate aratau f. bine, florile ca intr-o jungla am buruienit toata ziua, nici macar florile din casa nu au patit nimic si nu le-am pus nici un sist. de udare
fata a tuns iarba, mama s-a ocupat de legume si eu de flori, am carat de 2 ori cu masina resturile in camp, mai e si maine de lucru dar am facut grosul, si tot maine sper sa fac si poze


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mie una mi-au adus mare bucurie ploile astea din weekend, dar nu si frigul pe care l-au adus cu ele - si eu si copiii suntem cam fonfaiti...dar a fost bine pentru gradina, asta este clar!
Macar am apucat de am mai scos si eu din buruienile din gradina cu legume, asta printre doua ploi si am mutat o salcie care rasarise aiurea prin spatele casei si care ameninta in viitor sa se dezvolte unde nu ar fi avut loc si unde nici nu era cazul...

In rest nu am facut nimic-nimic si nici chef de facut nu am avut...in plus imi miroase deja a toamna...

Mergi la inceput