Initiativa CIVICA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

O opinie personala nu ai? Din citatul dat nu inteleg ce legatura avea MRU (sef SIE - Serviciul de Informatii Externe) cu "poporul decide" si cu Blejnar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu vad nici o selectie. Este doar amintit intr-un cadru simplu. In fine, este un articol constatativ, insa il apreciez pentru echidistanta.

danielaq - mi-ai luat vorba din gura - asa este, lumea nici macar nu se mai uita in fapt despre ce este vorba.
SIE se ocupa de informatiile de o anumita natura (spionaj/contraspionaj samd) dinspre si spre exteriorul Romaniei deci este total divergent cu fiscul.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pe cine,articolul sau pe Deceneus?

Ca mie aseara nu mi s-a parut nici echidistant nici ferm...cam ezitant si-i fugeau ochii foarte repede stanga dreapta....

Nu stiu,vb aseara cu cineva...e ceva ciudat cu MRU..insa imi scapa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu vad nici o selectie. Este doar amintit intr-un cadru simplu. In fine, este un articol constatativ, insa il apreciez pentru echidistanta.

danielaq - mi-ai luat vorba din gura - asa este, lumea nici macar nu se mai uita in fapt despre ce este vorba.
SIE se ocupa de informatiile de o anumita natura (spionaj/contraspionaj samd) dinspre si spre exteriorul Romaniei deci este total divergent cu fiscul.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Blejnar pare a fi acuzat de implicare in trafic de petrol din import, cumparat la o calitate si inregistrat in Romania la alta calitate pentru a plati taxe reduse.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/fostul-sef-al-vamilor-a-fost-retinut-alte-10-persoane-au-primit-mandate-991267.html

Fiind vorba de importuri ele intrau in sfera SIE.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si toate astea au legatura cu Initiativa civica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Si toate astea au legatura cu Initiativa civica?

Marius si danielag intrebau ce legatura este intre MRU si Blejnar.
Daca MRU nu are legatura cu Initiativa Civica de Centru-Dreapta, atunci nu au nici o legatura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Fiind vorba de importuri ele intrau in sfera SIE.
Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Mai Deceneus importurile nu fac obiectul SIE decat in anumite conditii bine stabilite.

Blejnar este un infractor egal cu toti importatorii de citrice/rosii/castraveti care fac evaziune fiscala.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Fiind vorba de importuri ele intrau in sfera SIE.



Mai Deceneus importurile nu fac obiectul SIE decat in anumite conditii bine stabilite.

Blejnar este un infractor egal cu toti importatorii de citrice/rosii/castraveti care fac evaziune fiscala.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Importurile nu, dar contrabada cu produse de import, fiind transfrontaliera cred ca ar putea avea.
Nu stiu. Imi dau cu parerea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Selectie despre MRU in
www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/poporul-decide-si-cum-refacem-centrul-270191.html" target="_blank">Poporul decide. Si cum refacem centrul RL - Alina Mungiu-Pippidi
Citat:
Īntre timp, DNA l-a inculpat finalmente pe Sorin Blejnar pentru evaziune fiscala, deci cine interpreteaza situatia simplu si unilateral, ca o tabara e cu statul de drept si alta contra sa mai interpreteze o data. Acum un an de zile dl. Blejnar, cu serviciile secrete conduse de aproape de seful statului, conducea fiscul din Romānia ca pe un mecanism de extractie si santaj. MRU era pe atunci seful unuia din aceste servicii. Nu era nimeni la curent? De ce s-a renuntat la el doar la finele guvernului Ungureanu? L-ar fi inculpat DNA si daca ramīnea seful fiscului, stiute fiind relatiile lui cu dna Udrea? Asta nu e o situatie cu un pai versus o bīrna, ci o situatie īn care ambele tabere au grave probleme.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ancheta aceasta dureaza de ceva timp, pentru ca o ancheta de dimensiunile acestea nu se face intr-o luna. Mai multe despre ce inseamna asta aici:
http://www.romanialibera.ro/actualitate/justitie/blejnar-cercetat-de-dna-dosar-de-evaziune-fiscala-cu-prejudiciu-de-zeci-de-milioane-de-euro-dna-face-zeci-de-perchezitiii-269944.html

Deocamdata Blejnar e un om in care fosta putere a avut incredere, de vreme ce l-a sustinut intr-o asemenea functie, dar pe care l-a lasat din brate cand au aparut suspiciunile si care acum este anchetat. Mi mi se pare foarte plauzibil si corect. Si daca vreti sa-l includeti si pe MRU aici, n-aveti decat.

Atitudinea e mult mai corecta decat zidul facut de PSD-isti in jurul infractorilor proprii. Nastase este doar ultimul caz. Au mai fost cazuri in care conducerea PSD de la centru a organizat manifestari de sustinere la arestarea unuia de-al lor, imi scapa numele, a fost acum vreo 2 ani. Ei, de obicei striga ca din gura de sarpe "proces politic" si presupun ca daca esti membru PSD marcant esti si vei fi imaculat.

Edit: am gasit si celelalte nume mari pentru care s-au organizat adunat PSD-istii: senatorul Bivolaru (fara legatura cu guru) si in 2011 presedintele Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu, acuzat de fapte de coruptie, pentru care Ponta a propus organizarea unui miting de sustinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Importurile nu, dar contrabada cu produse de import, fiind transfrontaliera cred ca ar putea avea.
Nu stiu. Imi dau cu parerea.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Aaa deci, e doar o presupunere - Ok. Pe aceasta supozitie de ce nu am argumenta ca toate produsele de import aduse prin contrabanda unde prejudiciul fiscal estimat este de peste 2.3 miliarde de euro anual nu au dosare SIE si bineinteles sa fie in sarcina MRU?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput