Initiativa CIVICA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu prea poti face comparatie pe termene scurte, pentru ca masurile unui guvern sau ministru se concretizeaza dupa 5-6 luni sau chiar mai mult.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


O dar cine a zis sa compari realizarile actualului guvern respectiv al ministrului actual de turism ai caror activitate dupa 2 luni practic este zero.
Ai la dispozitie o gramada de guverne si ministrii ai turismului care au stat mai mult de 5 luni deci cred ca daca lansezi o informatie de genul "uite ministrul X a realizat doar Y% in comparatie cu (macar unul!) ministrul T care a realizat Z% comparativ deci a fost mai eficient"

Ai asa ceva?

Daca nu ai concret afirmatia ta este una oarecare constativa insa lipsita de validitate privind eficienta comparativa.

Nu uita ca afirmatia facuta de mine a fost ca Udrea a realizat cele mai multe proiecte fata de oricare alt ministru, adica a fost cel mai eficient fata de oricare alt ministru.
Daca ai exemplu concret de alt ministru mai eficient decat a fost Udrea la Min Turismului te rog concret.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Touche,monsieur Pusycat....

Dece,sa te vad....

Eu am primit ce am cerut.Deceneus,iti dau un sfat,pune la semnatura ceva de genul"asta reprezinta opinia mea" si scapi mai ieftin.

Si dupa parerea ta,Marius,pe ce criterii sau cum a obtinut Udrea cele mai bune rezultate in investitii?

Opinia mea e ca de fapt Cocos le-a obtinut si ca beneficiile firmelor capusa ale lui Cocos si compania au fost enorm de mari.
P.s. la ce folseste terenul de fotbal cu nocturna din satul ala in care locuiesc numai batrani peste 60 de ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu prea poti face comparatie pe termene scurte, pentru ca masurile unui guvern sau ministru se concretizeaza dupa 5-6 luni sau chiar mai mult.




O dar cine a zis sa compari realizarile actualului guvern respectiv al ministrului actual de turism ai caror activitate dupa 2 luni practic este zero.
Ai la dispozitie o gramada de guverne si ministrii ai turismului care au stat mai mult de 5 luni deci cred ca daca lansezi o informatie de genul "uite ministrul X a realizat doar Y% in comparatie cu (macar unul!) ministrul T care a realizat Z% comparativ deci a fost mai eficient"

Ai asa ceva?

Daca nu ai concret afirmatia ta este una oarecare constativa insa lipsita de validitate privind eficienta comparativa.

Nu uita ca afirmatia facuta de mine a fost ca Udrea a realizat cele mai multe proiecte fata de oricare alt ministru, adica a fost cel mai eficient fata de oricare alt ministru.
Daca ai exemplu concret de alt ministru mai eficient decat a fost Udrea la Min Turismului te rog concret.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Eficenta nu-i echivalenta cu numarul proiectelor.
Non multa, sed multum (nu mult si prost, ci putin si bine).

Nici "eficienta" primilor ministri cu ultimii nu poate fi comparata. In toata tarile absortia fondurilor nu a fost liniara.

Udrea are cele mai multe proiecte, care se dovedesc neviabile, si ea are proiecte multe asa cum Boc a avut multe panglici taiate de la proiecte finantate si derulate in guvernarea anterioara.
Nu-i exclus ca multe proiecte sa fie numarate de doua ori, odata cele demarate si a doua oara cele finalizate.
Nu putem evalua dupa cifre oferite de ministrii in functie. Fiecare prezinta ce il avantajeaza.
Sti vorba "orice gaina isi canta oul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu prea poti face comparatie pe termene scurte, pentru ca masurile unui guvern sau ministru se concretizeaza dupa 5-6 luni sau chiar mai mult.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


O dar cine a zis sa compari realizarile actualului guvern respectiv al ministrului actual de turism ai caror activitate dupa 2 luni practic este zero.
Ai la dispozitie o gramada de guverne si ministrii ai turismului care au stat mai mult de 5 luni deci cred ca daca lansezi o informatie de genul "uite ministrul X a realizat doar Y% in comparatie cu (macar unul!) ministrul T care a realizat Z% comparativ deci a fost mai eficient"

Ai asa ceva?

Daca nu ai concret afirmatia ta este una oarecare constativa insa lipsita de validitate privind eficienta comparativa.

Nu uita ca afirmatia facuta de mine a fost ca Udrea a realizat cele mai multe proiecte fata de oricare alt ministru, adica a fost cel mai eficient fata de oricare alt ministru.
Daca ai exemplu concret de alt ministru mai eficient decat a fost Udrea la Min Turismului te rog concret.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Eficenta nu-i echivalenta cu numarul proiectelor.
Non multa, sed multum (nu mult si prost, ci putin si bine).

Nici "eficienta" primilor ministri cu ultimii nu poate fi comparata. In toata tarile absortia fondurilor nu a fost liniara.

Udrea are cele mai multe proiecte, care se dovedesc neviabile, si ea are proiecte multe asa cum Boc a avut multe panglici taiate de la proiecte finantate si derulate in guvernarea anterioara.
Nu-i exclus ca multe proiecte sa fie numarate de doua ori, odata cele demarate si a doua oara cele finalizate.
Nu putem evalua dupa cifre oferite de ministrii in functie. Fiecare prezinta ce il avantajeaza.
Sti vorba "orice gaina isi canta oul".

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



Sau taiate ca sa-i demonstreze lui Badea ceva...unde e auostrada promisa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu putem evalua dupa cifre oferite de ministrii in functie. Fiecare prezinta ce il avantajeaza.
Sti vorba "orice gaina isi canta oul".

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


In acest caz, orice informatie de genul in perioada X s-a obtinut Y rezultate este si ramane doar o informatie constatativa fara nici o pretentie de a utiliza cuvinte sau notiuni comparative "mult, putin, doar X%" samd, nu de alta dar devine o simpla demagogie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
1. Si dupa parerea ta,Marius,pe ce criterii sau cum a obtinut Udrea cele mai bune rezultate in investitii?

2. Opinia mea e ca de fapt Cocos le-a obtinut si ca beneficiile firmelor capusa ale lui Cocos si compania au fost enorm de mari.
3. P.s. la ce folseste terenul de fotbal cu nocturna din satul ala in care locuiesc numai batrani peste 60 de ani?

Madalina


Copiii gasesc de toate īn nimic. Adultii, nimic īn toate."

1. Toate guvernele au avut si au la dispozitie posibilitatea de a exercita managementul guvernamental propriu. Insa eficienta este diferita. Dar aici deocamdata nu am gasit nici o informatie care sa ma contrazica.
2. Nu are legatura una cu alta.
3. Aici asa cum spuneam ar trebui sa apara si sa se aplice raspunderea privind gestionarea banului public.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada
1. Si dupa parerea ta,Marius,pe ce criterii sau cum a obtinut Udrea cele mai bune rezultate in investitii?

2. Opinia mea e ca de fapt Cocos le-a obtinut si ca beneficiile firmelor capusa ale lui Cocos si compania au fost enorm de mari.
3. P.s. la ce folseste terenul de fotbal cu nocturna din satul ala in care locuiesc numai batrani peste 60 de ani?



1. Toate guvernele au avut si au la dispozitie posibilitatea de a exercita managementul guvernamental propriu. Insa eficienta este diferita. Dar aici deocamdata nu am gasit nici o informatie care sa ma contrazica.
2. Nu are legatura una cu alta.
3. Aici asa cum spuneam ar trebui sa apara si sa se aplice raspunderea privind gestionarea banului public.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Opinia mea:
La 1. nu ai raspuns.Ca nu ai gasit informatii acre sa te contrazica e una,dar am impresia ca te aprobi tu pe tine,nu ca imi raspunzi la intrebare.
2.De ce nu are legatura?In politica totul are legatura si nimic nu e intamplator.Un proiect de investitii,discutat cu Base,tras sforile cunoscute la finantari europene,primit fonduri,subcontractat la suprapret(ca nu au fost facute publice licitatiile de atribuire a lucrarilor) firmelor lui Cocos,profit mare rezultat inutil.

3.sper si eu sa apara sau sa-i duca capul pe astia sa faca asa ceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu putem evalua dupa cifre oferite de ministrii in functie. Fiecare prezinta ce il avantajeaza.
Sti vorba "orice gaina isi canta oul".




In acest caz, orice informatie de genul in perioada X s-a obtinut Y rezultate este si ramane doar o informatie constatativa fara nici o pretentie de a utiliza cuvinte sau notiuni comparative "mult, putin, doar X%" samd, nu de alta dar devine o simpla demagogie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Nu "orice informatie de genul", ci orice informatie de tip autoevaluare nu este credibila.
Eu am dat informatie oferita de la KPMG - care-i o firma de evaluare ce nu poate fi susceptibila de interese ascunse, si procentul returnarii sumelor catre investitori ea este o informatie semnificativa.

Cand spui ca in Romania s-au inscris la Registrul Comertului 300 de firme nu este o informatie reprezentativa, pentru ca nu se stie ce aport invetitional aduc ele.
Cand se afirma ca aportul de capital sau cifra de afaceri, a firmelor nou infiintate este de 1 milard este o informatie mai reprezentativa decat numarul firmelor.

PS Dar suntem off. Discutam despre fonduri UE pe un subiect politic.
Poate poti sa separi ultimele mesaje pe un alt subiect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Subiectul asta parca era despre Initiatina Civica.
Daca nu - schimbati-i titlul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Selectie despre MRU in
www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/poporul-decide-si-cum-refacem-centrul-270191.html" target="_blank">Poporul decide. Si cum refacem centrul RL - Alina Mungiu-Pippidi

Citat:
Īntre timp, DNA l-a inculpat finalmente pe Sorin Blejnar pentru evaziune fiscala, deci cine interpreteaza situatia simplu si unilateral, ca o tabara e cu statul de drept si alta contra sa mai interpreteze o data. Acum un an de zile dl. Blejnar, cu serviciile secrete conduse de aproape de seful statului, conducea fiscul din Romānia ca pe un mecanism de extractie si santaj. MRU era pe atunci seful unuia din aceste servicii. Nu era nimeni la curent? De ce s-a renuntat la el doar la finele guvernului Ungureanu? L-ar fi inculpat DNA si daca ramīnea seful fiscului, stiute fiind relatiile lui cu dna Udrea? Asta nu e o situatie cu un pai versus o bīrna, ci o situatie īn care ambele tabere au grave probleme.


Mergi la inceput