Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, am ajuns si noi la apel. Offf am citit tot tot insa sa vedem ce mi mai aduc aminte.

Aever, daca doresti iti pot da eu un swaddle me. Nu i rpoblema ca eu deja incerc din ce in ce mai rarut cu infasatul ca na este mai marisor i din ce in ce mai cuminte nosptea. Asa ca suna ma si stabilim cum intri in posesia lui

Elena, scumpo nu te mai supara. Continua cu alaptarea atat cat este, mulgete ca sa stimulezi, bea ceai de alaptat si ia galofor. Ajuta mult i spirulina. Incerca asa, daca merge bine, daca nu sa stii ca copii cresc frumos si cu lp, mai important este ca tu sa fi linistota si senina sa te poti bucura de puiul tau.

Andra, o biserica care mie personal mi a placut mult, este cea de la Gradina Icoanea vis a vis de scoala centrala. Superba biserica si slujba de botez foarte dar foarte faina. Am fost acum 2 saptamni la un botez acolo. Mai este si Biserica delea Noua, unde facem noi. Si aceea este faina insa nu stiu inca cum e slujba. te anunt pe 22 iulie cand avem ni botezul.

Despre cadoul nasilor eu tare mult as vrea sa fie ceva special. Au de toate si chiar nu stiu ce sa le luam. Ma gandeam la acte o bratara din aur alb cu o tablita mica pe care sa fie trecut numele printului si dataa de nastere. Ma mai gandesc insa as vrea sa fie ceva personal. Daca aveti idei sunt tare binevenite.

Sport??? Eu demult imping carutul ac si cum alerg si am facut ceza. Fac si genoflexiuni si intinderi de brate. Vroiam sa si alerg insa nu ma lasa sanii. Ginecoloaga mi a at liber si la abdomene usoare dupa 3 luni asa ca mai am putin de asteptat. oricum am slabit multicel insa burtica tot acolo e



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Cristian dragul de el este cumintel noaptea, doarme de pe la 10 pana la 5-6 dimineata, manaca si apoi mai doarme 3 ore cu mine in pat. Este vis

Noi am fost plecati din Bucuresti in week end si de fiecare data cand iesim am asa impresia, si nu doar cred, ca tare il mai chinuim cu schimbarea de program si mediu. E marait, nu i convine nimic, nu vrea nici sa doarma nici sa manace. Off o sa incercam sa nu il mai trambalam asa des:)))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Elena, tare rau imi pare sa aud ca nu merge alaptatul la voi. Fetele ti-au dat sfaturi f. bune. Nu isi strange piciorusele la burta cand plange? Atunci eu stiu ca sunt dureri de burtica, plus un anumit tip de plans. Dar vad ca au mai fost fete care au zis ca au fost probleme :(

Eu nu ma plang de productia de lapte; glumesc eu ca in curand trebuie sa ne luam congelator. Ba de ieri am inceput sa beau si ceaiuri de lactatie, ca sa produc si mai mult sa avem pentru zile mai negre. Eu am fost foarte relaxata de la inceput - cred ca si citind atatea subiecte pe forum in care toata lumea zicea sa ramai calma, lapte e suficient, oferta e in functie de cerere, samd, mi s-au intiparit in minte. Si la spital am fost calma - stiam ca rezista fara lapte 24 de ore, ca daca nu era, nu era.

Vroiam sa va intreb de vaccinari - citeam la odiseea dinaintea noastra ca paracetamolul ar fi neindicat dupa vaccinari, ca ar anula efectul vaccinului cumva. Poate am inteles eu gresit - fetele cu mai multa experienta, voua ce v-au zis pediatrii? Vreau sa ma pregatesc, peste o saptamana jumatate trebuie sa ii fac seria de vaccinari de la doua luni. Am inteles ca totusi aici daca febra e peste 38 (parca), se recomanda Tylenol - acelasi lucru cu paracetamolul. Eu am paracetamol supozitor pentru sugari, ca am auzit niste chestii nasoale legate de tylenol. Daca ati dat paracetamol supozitor, cat ati dat? Am mai citit ca unele fete au dat cate jumatate de supozitor? Cum ati facut? Inca nu am apucat sa vorbesc cu pediatra despre asta ca am si schimbat-o intre timp.



***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Las cafeaua pe foc mic sa fie calda si aromata cind va treziti.
Azi am botezat copilul.Dupa biserica am fost la o terasa,pe malul lacului.A fost simplu si frumos.
Marti mergem la doctor.Josefine- eu ii pling de mila baiatului inca inainte de a ajunge la vaccinari.De ce nu trebuie sa folosesc tylenol?ce e rau?ce ai citit?
Elena-mai bine pleaca mama ta acum si salvati relatia,decit sa se ajunga la ceva greu sau imposibil de reparat.
Si sa ma descarc si eu:rusine angajatilor Postei Ro.Domnilor si doamnelor reprezentanti ai PR nu am dat gaura la macaroana aici in America,deci in plicul pe care atit de atent nu l-ati lasat sa ajunga la destinatie,nu era caramida de dolari dupa care v-au curs balele ci doar pozele unui nepotel nou nascut pentru bunica lui.Sa va fie rusine!!! Dupa mai bine de 5 saptamini nu mai am speranta ca plicul o sa ajunga acasa.Si mesajul urit pe care vi l-am adresat este corect,atita vreme cit stiu ca o felicitare ajunge de obicei in 10-14 zile.Heads-up:aceeasi bunica m-a rugat sa ii trimit citeva poze facute la botezul nepotelului.Va rog,daca se poate,sa lasati plicul sa ajunga la destinatie.



Alexander Matthew-si soarele a zimbit cind te-ai nascut tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

felicity, nu te lua dupa mine cu tylenolul - e cam subtirica cercetarea mea:)))))) ca nu am avut chef/rabdare sa ma uit dupa studii.
mi-a povestit o profa cum cei doi copii au facut o reactie alergica imediat dupa ce le=a fost administrat tylenol. reactie care s-a manifestat cu o eczema de care nu au mai scapat (in sensul ca o tin sub control, dar tot mai apare). apoi, cica i-a mai zis un prof care a facut niste studii pe tylenol sa nu foloseasca tylenol - adica orice altceva pe baza de acetaminofen e ok, dar nu tylenol ca brand. eu nu m-am uitat dupa articole ca am facut rost imediat de paracetamol supozitor:) nu avea nici un interes sa ma dezinformeze, poate a fost o coincidenta cu eczemele. plus ca au avut atatea recall-uri de nu le mai stii numarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Asparagus n-am stiut chestia cu ingerasii pe DC. Am schimbat semnatura.

Andra sa-ti dea Dumnezeu sanatate o suta de ani de acum incolo! Cum stii tu sa-i spui omului ce are nevoie sa auda! Sunt asa de incordata si uneori ma simt asa depasita de situatie incat nu pot sa nu ma intreb daca sunt sau nu o mama buna sau daca macar sunt in stare sa fiu mama. Asa ca tare m-a emotionat si m-a incurajat cand ai zis ca sunt o mama minunata. Probabil ca nu-i asa, dar cand mi se pare ca nu reusesc sa fac fata cerintele si ma simt pierduta face foarte mult bine o apreciere de genul asta.

Joana multumesc mult pentru oferta! Mi-as dori sa-l incerc sa vad daca ne ajuta. O sa te sun, nu stiu cum o sa fac sa ma vad cu voi ca noi cam suntem consemnati in casa.

Ma gandesc ca nu-i corect sa imi tot iau ca punct de reper copiii vostri pentru ca al meu e mai mic si la varste de-astea diferentele trebuie sa fie foarte mari. Totusi ma apuca invidia cand aud ca dormiti noaptea muuult. Vreau si eu! In plus ma streseaza plansul asta al lui care ar parea ca sunt dureri de burtica si totusi sunt momente in care chiar ma intreb daca e asa sau ce o fi si cat o sa ne tina si daca n-o sa se extinda si pe perioada noptii. Din pacate momentan la noi pare sa mearga spre rau...Orele din zi cand a avut reprize de-astea s-au mai extins(fata de prima repriza care a fost doar seara), azi noapte spre dimineata de fapt parea ca iar il doare. Momentan vad ca se linisteste repede daca ma plimb cu el in brate, zici ca-i hipnotizat, dar daca n-o sa mai functioneze nici asta? Of, ca nu-mi mai aduc aminte cum a fost la voi la inceput, dar parca n-a fost usor la multe mamici. Pe vremea aia eram inca cu burta, incercam sa nu bag de seama astea ca sa nu ma sperii total.

Elena si la mine vin parintii mei(amandoi) sa-si vada nepotul. Teoretic era vorba sa vina mama sa ma ajute dar acum vor veni amandoi pentru numai vreo 3 zile sa vada piticul. Sincer incep sa cred ca nu prea au cu ce sa ma ajute mare lucru. Pentru mine cel mai mare ajutor ar fi sa stea cu copilul si sa-l linisteasca, dar cred ca va trebui sa-mi iau gandul ca va face cineva vreodata chestia asta. Sotul m-a ajutat mult la inceput cat a stat cu noi acasa, in weekend s-a ocupat de cumparaturi si curatenie, deci nu pot zice ca n-a facut nimic, insa nu prea se mai baga la linistit copilul. Zice ca n-are ce face ca eu sunt cu laptele si numai eu pot sa-l linistesc. E deprimant sa ma vad doar ca o sursa de lapte si ca totul legat de copil pica pe mine. Sunt convinsa ca nici mama n-o sa faca mare lucru mai ales ca noi si copilul vom dormi la etaj si ai mei in living la parter. Practic nici n-o sa-l auda plangand. Oricum noaptea e doar problema mea pt ca de obicei noaptea se trezeste doar sa manance. Of, ca-i tare greu numai cu san. Si eu nici nu ma pot mulge sa zic ca las biberon sa-i dea taica-su sau altcineva. Sunt complet legata de copil, nu pot merge nicaieri, nu pot iesi(ca e prea cald sa-l iau cu mine), nu pot sa-l las cu nimeni(momentan nici n-am cu cine), nu mai am haine nici de stat in casa...sunt o epava.

Iertati-ma ca v-am impuiat capul cu problemele mele, n-am si eu cui sa ma plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neataaaa!

Intru pe fuga. Suntem acasa, dupa ce o saptamana am fost fugiti de acasa la bunica mea, la curte. Frumoooosss!

Am probleme cu netul de asta nu am intrat, desi ne-am intors sambata de la bunica. Sper maine sau cel tarziu poimaine sa le rezolv.

Suntem bine, avem aproape 6 kg, crestem, gangurim, radem cu gurita pana la urechi, si deja avem un zvac in noi nevoie mareee....trebuie sa-l tina mami bine in brate ca altfel il scapa pe jos.

Ne-a curs un ochisor, dar am rezolvat cu laptic de la tzitzi si ser. Acum suntem ok.

Va puuuuuuuuuuup, nu pot sa mai stau!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Aever, iubita, asa e, e greu la inceput, dar stai sa vezi ca dupa saptamina a sasea o sa fie mai usor. Nu in sensul ca nu o sa se mai trezeasca copilul noaptea, dar o sa iti intri cumva intr-un ritm, o sa te adaptezi mai bine la nevoile puiului, o sa stii mai muolte si la ce sa te astepti.
Incearca sa vezi si partea buna a lucrurilor, este minunat ca sotul face cumparaturile (gindeste-te ce ar fi sa trebuiasca s mergi tu, cu copil cu toate alea. Daca ai si pe mama sa te ajute in sensul ca sa faca ea de mincare sau un pic de curatenie este bestial - altele nu au ajutoare.
Faptul ca alaptezi la sin este minunat, din pacate eu nu am reusit. Gindeste-te ca este cea mai buna sursa de hrana entru puiul tau, nu stai ca mine sa racneasca sa-i scoale pe toti din casa, pina termini de preparat sticluta, repede il pui la sin si gata. La sin nu inghite asa de mult aer ca la biberon, deci ai avantajul ca nu iti vomita asa de des (daca nu il lasi la orizontala in secunda doi dupa masa). O cunostinta de-a mea dormea noaptea cu copilul in pat, cind scincea de foame il alapta la orizontala, mi-a spus ca de multe ori nici nu se trezea de-a binelea.
Ca sa nu mai vorbim de costuri...n-ai de cumparat sticlute, tetine, perii de curatat sticlute si tetine, lapte praf (care nu-i asa de ieftin), nu pierzi timp spalind sticlute si tetine si nu irosesti o groaza de apa cu ele.

Na, am incercat sa iti arat partea buna. Sper sa fi reusit. Ia-o incet si incearca sa ai rabdare, stiu ca e naspa la inceput, eu am cazut chiar oleaca in depresie, ca al meu nu face nimic, doar tv. nu se ocupa de copil ca sa pot sa fac un dus de exemplu...Dar o sa fie din ce in ce mai bine. Hang in there!


Dana + Stefan

Edit: pentru colici, incearca Sab Simplex, al meu n-a mai comentat nik de cind ii dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Am completat mesajul de predarea a stafetei. Daca vi se pare ok, va rog eu sa-l postati la PIersicute, ca eu nu stiu cand mai reusesc sa intru zilele astea si poate terminam ultimul capitol.
Pupaceli la mamici si minuni!


"Incet, incet…minunile de Mai-Iunie s-au implinit, una cate una. Fluturasi si floricele au rasarit in viata noastra ca sa ne bucure sufletele zi de zi. Frumoasa noastra aventura continua, cu noi bucurii si provocari.
Acum, a venit si randul vostru sa va bucurati de magia nasterii unei noi vieti.
Sa va coaceti frumos si dulce, dragi Piersicute, sub soarele cald al cerului.
Dragi burtici, sa aveti nasteri usoare si intalniri memorabile cu puii vostri si nu uitati sa daruiti si voi mai departe miracolul vietii catre Odiseea Boboceilor 2012.

Dumnezeu sa va ocroteasca!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Elly, stiu ca ma repet, dar este superb mesajul! Iar m-a impresionat.

Aever, reactia ta este perfect normala.
Este epuizant sa il auzi pe bebe plangand. Te exaspereaza si ai face orice sa il linistesti macar jumatate de ora pana iti reincarci bateriile. Dar astia micii merg pana la extrem (asa avem impresia), pana nervul tau e intins la maxim, si cu cat te streseaza mai mult cu atat ne pierdem capacitatea de a-i linisti si uite asa se lungeste perioada de plans. El plange 1 ora, il legani pana obosesti, il lasi putin el plange mai rau, devii epuizata si el simte si plange si mai rau. Si uite tot asa.
De aceea e foarte important sa ai un ajutor cand ti se intind nervii la maxim, astfel incat sa ai un timp sa te relaxezi si dupa ai sa vezi ca in 15 min il linistesti pe bebe.

Cum e la mine, si poate iti ajuta experienta mea.
Si sotul meu ma ajuta enorm. El face cumparaturile, el gateste si la inceput zicea cand plangea bebe il schimba (asta stia sa faca din spital) si daca nu se linistea zicea ca ii e foame si sa ii dau papa. Am incercat sa il implic si pe el in treaba asta cu linistirea lui bebe, pt ca foamea nu e singurul motiv pt care plange si pt restul motivelor ar trebui sa fim egali in linistirea lui.
Ideea e ca la inceput greseam si eu pt ca: daca vedeam ca nu il linisteste repede (nesuportand sa il aud pe bebe ca sufera si e plangacios), il luam pe bebe si de multe ori eu il linisteam imediat sau in 5 min.
Si era frustrant pt el , deoarece credea ca nu e in stare si incepuse sa renunte repede si sa fie usor stresat cand il legana. Saracu, incepuse sa doarma invers in pat, sa fie cu capul mai aproape de bebe ca era suparat ca el nu il aude noaptea cand incepe sa planga (sa scranceasca, ca nu napuca sa planga ca ma duceam la el).
Incep sa creada ca nu sunt tati buni si nu e bine. E bine ca mi-am dat seama de asta si m-am controlat.
Am vb cu el, i-am aratat cum sa faca, am stat impreuna cu bebe (el ssss-ia, eu leganam sau invers) si acum il linisteste aproape ca si mine, exceptand cazul cand ii e foame si nu are ce sa ii faca. Uneori bebe il apuca de tzitzi sau tricou si ii zice: Nu am nimic, eu nu am lapte, nu te-ai prins? :))))
Sa vezi ce mandru e cand descopera o pozitie de linistire a lui bebe. Ma striga sa vad ce frumos dorm ei doi (pe burta lui de ex), se uita cand vede cum il linistesc si eu si incearca sa "fure" tehnica.
Si eu incerc sa fiu cat pot de "interesata" de tehnicile lui si sa il laud (gen: aa..ce interesant, cum s-a linistit bebe, sa incerc si eu asta), asa cum face si el cu mine.
Eu zic sa il incurajezi sa stea cat mai mult cu bebe si la orice chestie mica pe care o reuseste sa il lauzi si sa ii spui ce tata minunta este. Suna aiurea asta cu laudatul, dar gandeste-te ce bine te simti si tu cand el iti spune ca esti o mama buna.
Acum cateva zile fetele m-au intrebat de ce nu m-a chemat sotul din gradina cand bebe a tot plans 1-2 ore. Pai, doar ce ii dadusem sa pape si era clar ca nu ii e foame, ce puteam sa fac eu mai mult decat el (stiu ca acum nu e chiar asa, dar trebuie sa le dam sansa sa fie egali cu noi( ? Pana la urma suntem amandoi parinti, eu am un avantaj cu laptele si conetarea de 9 luni, dar si tatal poate crea o relatie la fel, daca are rabdare, incurajat si e lasat sa incerce.
si


Mergi la inceput