Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata!

Anitta, tocmai am terminat de citit din urma si ma pregateam sa-ti raspund. :) Iti amintesti bine, cu Ilincuta am avut probleme cu refluxul, am ajuns la medicamente dar n-a vrut nicicum sa le ia ( stiu ca suna ciudat, dar va zic ca iubita mea e un caz special - inca nu s-a gasit metoda prin care s-o faci sa ia vreun medicament pe gura, fie el tableta sau siropel sau orice altceva! Eu am tot zis asta de la inceput, dar toata lumea credea ca nu ma pricep eu, desi am ajuns sa vad filmulete pe net cu metode , pana la urma s-au convins toti, inclusiv la spital au ramas socati si au renuntat, i-au si scris in fisa ca nu accepta medicamente pe cale orala, ca sa nu se mai chinuie asistentele degeaba! . Se uitau la ea si-mi ziceau: Doamna, da' ce temperament are!!!) In fine, doctorul ne spusese oricum ca refluxul asta nu e grav atata timp cat bebe ia in greutate, si ea luaaaaaa oioi si ca va trece cu siguranta pana la maxim 6 luni - si asa a fost! Acum am aceeasi problema cu Maya, e incomod pt ca ne murdarim mereu plus ca se ineaca aproape la fiecare supt ( la fel ca si Ilinca) si sunt sigura ca nu e prea placut pentru ea. ..si, la fel ca si cu Ilinca, Mayuta ia in greutate intr-un ritm ametitor , asa ca nu ma ingrijorez - toata vomitateala va mai dura macim 5 luni! Ma distreaza ca de fiecare data cand citesc ce scrii despre Iulica am impresia ca vorbesti despre Maya - acelasi program, aceleasi problemute :).

Virgi, Stefulici

Elena, Eric iti seamana leit!!!

Fetelor, Mayuta mea zambeste cu gura pana la urechi cand O aude pe Ilinca, chiar si cand doarme..si Ilinca o pupa zgomotos si fuge sa-i dea suzeta cand plange..mi-s asa dragi de mooooor!

Aaa, si mai vroiam sa zic ca si Mayuta trece cred printr-un puseu de crestere - sapt adta am avuta cateva zile cand nimic nimic n-o calma din plans, doar tzitzi toata ziua buna-ziua, si colici nu cred sa fi fost ca n-am vazut-o sa se stranga, sa sufere..Creste pitica, creste, a ajuns la 57 de cm deja, e o lungana..de grasana nu mai zic!

Poze din pacate nu pot pune inca, accesez internetul denpe tel si pe picassa nu ma lasa sa uploadez poze, doar pe Fb pot.. dar in curan ma ochp si de mutatul internetului si recuperez si cu pozele!

Fug sa cumpar ceva, va pupacesc!

Cori, mami de Ilinca - 18 luni si Maya - puricel mic mic :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am trimis repede mesajul ca plangea de foame. Revin sper ca maine si cu altele.

Andreea, mamica de ingeras Mihai (20.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Aever, scutecele sunt de aproximativ aceeasi marime si tu nu ai nevoie sa il infasi decat in zona mainilor (picioarele pot ramane libere) doar ca ai nevoie si de fasha ( un fel de cordon mai lat cu care sa il legi)!
Nici mie nu imi iese infashatul de fiecare data dar incercam, incercam si curand sper sa perseveram! Spre exemplu acum l-am infasat si in 5 minute a scos ambele maini afara pfff
Al meu se mai linisteste ff repede cand il pun pe burtica doar ca trebuie sa il supraveghez indeaproape! Incearca si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Din fericire a adormit. Asa ca revin.
Eva si al meu se linisteste pe burtica, dar cel mai sigur se linisteste tinut in brate cumva pe umar sau cu fata spre mine(cam cum ar sta intr-un marsupiu). Nu prea e pozitie buna pt pitici asa mici, trebuie sa am grija sa-i tin capul, dar se linisteste repede asa, mai ales daca ma si plimb cu el. Se uita asa mirat, nu stiu la ce ca de vazut nu cred ca vede el multe. Recunosc ca n-am insistat cu infasatul, vazand cum se intensifica plansul m-am simtit vinovata ca si cum il chinui. Vad ca la mine s-a dus naibii toata teoria din carte! Deci mie nu mi se pare ca se agita mai mult din cauza mainilor, uneori sasaitul il face sa planga mai rau, la fel si leganatul. Probabil atunci cand se intampla asta are o problema reala care trebuie rezolvata cumva(gen foame, dureri de burtica sau cine stie ce) Trucurile astea mergeau la inceput, in prima saptamana le-am aplicat de vreo 2 ori, cu oarecare succes. Acum face mai rau daca le incerc. De leganat il mai legan seara in patut(are pat cu sistem de leganare) dar nu pare foarte impresionat. Copilul asta e in stare sa adoarma si singur(ceea ce pe mine ma depaseste complet ca intelegere) dar poate sa si stea treaz mult si bine oricat i s-ar sasai si oricat ar fi leganat. Zici ca-i om mare cateodata. Sau am luat-o eu pe aratura.

Apropo de scutece, de data asta altfel de scutece...I-am schimbat scutecele(Pampers Premium Care) cu numarul 2. Nu de alta dar are deja cam 4kg, se incadreaza in limita de la nr 2 si in cele nr 1 mi se parea ca nu prea ii mai incape pipi. Face foarte mult in ultima vreme si mai scapa pe langa. Din pacate cu astea mai mari vad ca scapa caca pe langa. Nu va zic ca azi m-a umplut de la brau in jos. Oare nu stiu eu sa le pun? Sa le prind? Cat de strans trebuie? Volanasele alea de la picioruse trebuie sa fie orientate in afara sau inauntru? Deci ma simt complet retardata, stiu ca pun intrebari stupide, cred ca nu fac eu ceva bine aici de tot iese caca. Iese pe la picioruse. Daca aveti idei, help!

Andreea, mamica de ingeras Mihai (20.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Buna fetele!

Revenim si noi la apel, de data asta din Romania. Am ajuns ieri in Bucuresti dupa aventuri mari pe drum. Trebuia sa ajungem alaltaieri. Am plecat la aeroport, cu catel si purcel, ne-am suit in avion ...unde am stat 3 ore la sol asteptand, caci se defectase sistemul de radar al aeroportului din Muenchen. Dupa 3 ore ne-au dat jos si ne-au reprogramat la cursa de ieri dimineata. Plecat acasa, dormit, revenit ieri dimineata la aeroport...Of, ce greu e cu 2 copii la drum!

Oricum am ajuns cu bine, aviz amatorilor de intalneala si de atunci murim de cald. Bianca suge din ora in ora, adio program

Am facut si noi ieri 2 luni. Am luat de la 3300 cat a avut cel mai putin pana la 5100 ieri, deci 900g pe luna, super bine, zic eu!
Fetelor din Bucuresti, voi dati puilor apa sau ceai? In Germania nu mi-as fi pus aceasta problema, dar aici, la cat e de cald nu stiu cum e mai bine.

Aever, vroiam sa-ti atrag atentia sa-ti schimbi semnatura, caci termenul de ingeras are aici pe DC forum alta semnificatie, intelegi sper ce vreu sa zic, mi se strange pielea pe mine cand iti citesc postarile

pupici tuturor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Andreea, volanasele alea de la pampers trebuie sa stea pe afara, iar scutecul cat mai sus strans pe burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever si eu am folosit pana acum Pampers Premium Care nr 1 si i-am schimbat cu nr 2, dar la 2 aproape ca ii iese kk din scutecel pe la danteluta de la picioare, cred totusi ca ii e cam largutz la bulanase. Dantela trebuie sa stea in exterior, pe interior trebuie sa asezi corect elasticele.
Fetelor sunt tare mahnita, lucrurile cu mama au degenerat si maine o sa incercam sa-i schimbam rezervarea la avion sa mearga acasa, tare regret ca am ajuns in situatia asta.
O seara frumoasa, pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

elena_gd, saptamana viitoare vine si mama. Sper ca la mine sa fie mai bine .
Eu i-am zis ca ma descurc dar a fost asa de dezamagita ca nu stiam cum sa o dreg. Moare sa il vada si sa stea cu al mic. Toata ziua ma pun sa le dau camera pe yahoo sa il vada.
E primul nepot din familie si va dati seama, toata lumea vrea sa il vada: parintii, sora-mea, bunicii, rudele, prietenii apropiati.
Si sincer, si eu de-abia astept sa li-l arat!

Apropo de foame in deplasare, eu ieri i-am dat sa suga intr-o cabina de proba de la C&A. Ghinionul meu a fst ca dupa 5 min au anunta ca inchid si a trebuit sa intrerup. Bineinteles, suparare mare pe bebe la deconectare!

A inceput si al meu sa nu mai doarma pe zi decat cateva ore, daca le adun si sa mai atipeasca daca il legani si il tii de "vorba". Facem cu randul eu si sotul. Eu ii cant si vad ca ii place. Cateodata cant aiurea, cu ce cuvinte si fraze imi trec prin cap. Poate pana la urma compun ceva, vre'un hit :))) Va dati sema ce iese :)))
+ a inceput sa vada si sa auda. Acum urmareste o jucarioara atarnata acolo unde il schimb (e la cativa cm de fata lui).

Nasol cu sportul. Ma gandeam ca daca am nascut natural si ma simt bine pot sa incep sa bag niscai gimnastica.
Eu faceam aerobic inainte si pe sarcina innot, pana la inceputul lunii 8 de sarcina. Adica de 3 luni nu am mai facut aproape nimic si mi-e cam dor..

stefulici Norocoaso. Slogan pt tine: "ramai insarcinata si ai sa slabesti!" :))). Dar burta ti-a ramas?

Ma duc la plimbare acum ca ma ameninta sotul ca pleca fara mine.
Mai am de citit pg 8. Revin :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Hei, se vede ca au inceput mamicile sa se obisnuiasca incet incet cu puii, incepe sa fie mai multa activitate pe aici!

Stefulici, stiu biserica din lemn din IOR, ma gandeam si eu la ea, de cea de la Marasesti nu stiu, stiu doar manastirea Radu Voda de acolo. Multumesc frumos de sfaturi
Elenaaaaa, ce rau imi pare de situatia cu mama ta Sper sa nu se supere si sa nu se deterioreze relatia voastra asa cum spui tu. La multe lunite pt Eric!
Asparagus, cand ai drum inspre ferma sa ma suni, iei nr de pe FB. Sau poate vrei sa vii direct la mine, om vedea cum e cu vremea sa prindem o zi mai racoroasa, ma anunti, da?
Aever, lasa sfaturile din carti si nu numai si fa cum simti tu ca e cel mai bine pt puiutul tau. Instinctul matern functioneaza cel mai bine. Parerea mea e ca esti o mama minunata! Nu stiu ce sa zic de scutecele nr 2, doar ca dantela trebuie in exterior, la bebe merg de minune, nu i-a iesit nimic pana acum.
Mmamita, daca vrei, pun eu pozele cu Maya pe picasa, trebuie sa pun si cu ai mei oricum. Ai niste fete minunate, sunt indragostita de ele!
Tzuky, si eu tot cu laptele praf, of of! Ce-mi place cum povestesti tu de Stefan si de mama ta
Crysaaa, fetele au facut cezariana, tu daca ai nascut natural cred ca de la 2 luni deja ai voie sa faci sport fara probleme (cred ca si mai devreme). Sa intrebe o fata care a nascut natural la controlul de 6 saptamani zic eu!

Sa va povestesc si eu de Robin, a facut 6 saptamani vineri, are si el 5 kg, nu am reusit sa il masor, poate la controlul de 2 luni mi-l masoara, tare sunt curioasa cat are. Dar mi se pare maricel. Ii facem si noi botezul pe 28, restrans, in familie si cu prietenii apropiati, sper ca saptamana asta sa gasesc o biserica. Dati si voi idei de cadouri pt nasi La nunta le-am luat monitor si inca ceva, spre rusinea mea, nu mai stiu ce, la botezul fetei aparat foto si cantar, dar acum chiar nu stiu, o fi aiurea daca ii intreb ce le trebuie? Nasa este si verisoara mea care imi este mai mult sora decat verisoara.
Va puppppppppp!!!



-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor in seara asta a venit la noi prietena mea de aici din Polonia si bineinteles ca bebe a dat reprezentatia de la masa de seara care a mai facut-o si ieri si alaltaieri si mi-a spus clar ca bebe nu are colici ci este f flamand si am zis sa-l incercam cu LP, eu senina ca nu mananca decat maxim 10 ml ca e satul cu tzatzi.... de unde el a ras tot biberonul de 60 ml. O fi de la supararile mele sau de la oboseala (dorm doar noaptea adunat 3-4 ore) dar nu se linisteste cu nimic si se intampla de 3 zile si numai la masa de seara. Nu ma lasa inima sa-l culc flamand si el tragand disperat din tzatzica pana la urma cedeaza si adoarme dupa o ora si ceva.
Sunt tare trista...

Mergi la inceput