Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Bunaaa!!!
O cafea si o felie de tort de la noi ca azi avem o luna!!!

Anitta ma ajuta amandoua atat cat pot nu le cer mau mult ca sa nu fiu dezamagita.

Elena roaga pe mama sa nu iti mai puna aceste intrebari daca simti ca te streseaza.

Ieri am fost la Medlife in sfarsit, ptr controlul meu, cu chiu cu vai am reusit sa intru. Sunt ok, mi-a facut si control si eco si mi-a zis ca sunt bine. Mi-a vb si despre complicatia cu vezica, m-a asigurat ca e totul in regula. Totusi de 4-5 ori mi-a sugerat sa ma opresc la acesti 2 copii ptr ca toate interventiile de pe abdomenul meu si-au pus amprenta si o a treia cezariana ar fi cam dificila (de evitat). Cam atat cu noi, acum sunt singura cu bb, tati e cu printesa la cumparaturi.

Weekend frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

La mai multe lunite,Lucas de Ylari!Sa cresti mare sanatos si norocos!
Multumesc Ylari pt tort si Tigruta pt cafea!
Anittule!Oare mai apucam noi vo intalnire cu atatia copkii cati avem???
Andra,cu masina de tuns l-am executat pe bebe acasa.Are o chelie dulce si scumpa si-mi vine sa-l pup non stop.Ce bine de voi ca sunteti la curte si va balaciti in piscinuta
O fina de a mea si-a botezat fetita acum vreo 3 luni si m-a invitat ieri telefonic la cumatrie(azi la 12.30),oare sa ma duc????Mi s-a parut destul de impersonal si din scurt...ori is eu cu capu
Anitto,mi-am adus acum aminte,noi le-am luat la nasii de botez ai lui LC,un LCD...dar ne-am simtit pur si simplu obligati de amabilitatea si grija oamenilor pt puiul nostru.Atat s-au zbatut pt botezul lui si atat se agita de fiecare data cand e vorba de el(sau de noi)ca nu ai cum sa nu le daruiesti ceva.Niste oameni extraordinari,intotdeauna sunt atenti si la Ioana,de cate ori vin cu ceva la cel mic ii aduc ceva si ei.Si cum stiam ca vor sa-si schimbe tv -ul am actionat in consecinta.

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Virgi eu am dat invitatiile miercuri deci cu o sapt jum inainte si am primit reclamatii ca a fost prea tarziu, dar mai ales la tine cu o zi inainte mi se pare putin aiurea sincer, eu una nu m-as duce, acum na depinde si ce relatie aveti..
Asa ma gandeam si eu daca sa iau cadou nasilor, habar n-am dar nici bani de LCD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elena, eu am citit ca e chiar normal ca sanii sa nu maio fie la un moment dat tensionati, ca se adapteaza muschii si se mai aranjeaza lucrurile pe-acolo. In plus, cum scria si Virgi, chiar daca bb suge intr-una si n-are ce(sau avem noi impresia), e doar formula naturala de stimulare a lactatiei.
Tigruta, eu o culc initial in patutul ei, pana la prima trezire (ora 2-3-4). Apoi o iau in patul meu si dormim impreuna, ea suge cand si cat vrea (de obicei are cam 2 treziri).
Virgi, ne-om vedea noi odata, nu stam chiar asa departe una de cealalta, in plus nasa mea sta in Roman, deci nu se stie cand tre trezesti cu mine la usa. Mersi de ideea cu cadoul, deci s-ar cam face cadou nasilor. Si noi avem o nasa minunata pentru fetita , dealtfel e si nasa lui Matei, iar petrecerea o facem la casa ei de vacanta. Problema e ca nu prea stiu ce sa cumpar unei persoane care are absolut tot ce vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Buna fetelor!

Am vazut ca Anitta ne-a chemat la apel Scriu repejor ca deja mormaie voinicul.
Scuze ca nu am de ce sa ma bag in discutiile voastre despre alaptat, noi am terminat cu de astea, fiindca am fost prea lenesi sa sugem tzitzi si am iubit mai tare sticluta. Avem aproape 6 kile (5960g), dormim noaptea de la 12 la 6, uneori 7 si mami e fericita. Nu trancaneste decit daca ii e foame (ca acuma), n-am mai regurgitat de vreo luna, am trecut la pampers 3, ne tinem bine capusorul, ne uitam dupa jucarii, dar inca ne e jena sa le apucam cu minuta.
Mami merge peste doua saptamini la gimnastica de refacere supa sarcina, ca e grav si ea e lenesa. Am ajuns la 74 de kg, mai avem vreo6 de dat jos ca sa fim ca inainte de sarcina, si apoi inca citeva ca sa aratam ca in vremurile bune. Noi nu prea esim la plimbare cit ne-ar placea, e dificil cu caruciorul cu landou pe scarile astea spiralate, dar compensam cu iesit mult pe balcon - bineinteles cind nu tuna si fulgera ca in ultimele zile.
Ma duc ca e alarma.
Va pup si va urez numai de bine, pup si puisorii

Dana+ Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Iubitelooor, mi-a fost dor de voi! Marturisesc ca n-am citit nimic nimic, dar promit sa recuperez tot! Sper ca toate mamicile si bebeii sunt bine, fericiti!

Noi ne-am mutat, au fost doua saptamani de munca non-stop - una cu impachetatul si a doua HORROR - cu mutatul..Doamn, cate prostii mai strange omul!! Am auncat vreo 12 saci mari de haine si alt chestii pe care le tineam doar ca sa ocupe spatiul, si tot au ramaaaas!!! Sapt asta am muncit ca negrii pe plantatie - de dimi de la 6 pana noaptea la 12-1-2-3, foc continuu.. si si gatit si timp pt prrintese printre toate astea!!! Uuuuf, greu greu a fost, acum suntm aproape gata, cate o chestiuta pe ici pe. olo dar asa se mai poate trai! Suntem super confortabili in noua casuta, e muult mai mare, purtem respira, Ilinca are loc de fugit, parcul e peste drum.. cu jocuri de apa, piscina, loc de jaoaca si toate cele.

Mayuta mea e o grasana, la controlul de o luna a avut 4,82kg, a pus deci 1,8 kg de la iesirea din spital..se pare ca se indreapta cu pasi repezi pe aceeasi cale ca si Ilinca!:)

Fug sa mai fac cate ceva, va puuuuuuup! :*

Cori, mami de Ilinca - 18 luni si Maya - puricel mic mic :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Fetelor, mersi pt informatiile referitoare la puseele de crestere.
Am citit tot ce ati scris, dar e greu cu scrisul :))

Al meu bebe a facut azi 3 saptamanute.
A inceput sa fie mai activ si normal baga si mai mult plans. Azi l-a stresat pe sot, a plans vre'o 2 ore incontinuu (nu a zis nimic saracu, dar era usor nervos si se vedea ca i se descarcasera bateriile ). Eu l-am lasat mancat si culcat dar cum am plecat a inceput sa planga. Plecat= am fost in gradina sa ingrijesc ce a mai ramas din ce am sadit (aveam puse si eu "cateva chestii", printre care ceapa si praz, pe care oricum nu mai le pot manca ca alaptez:)))) ), dar acum nu mai am timp de ele. Bine ca ploua in draci, ca erau moarte pana acum.

elena_gd ai incercat sa bagi ceai pt stimularea lactatiei? Eu zic ca daca bagi la greu (4-5 cani/zi) ar putea sa ajute. Bafta la laptic!

Ylari ..la cat mai multe lunite fericite!

Oare de la cat putem face sport, si ce fel de sport?
Pt aerobic sau alergat banuiesc ca e greu cu tzitile pline de laptic.
Eu acum vad ca daca merg mult simt un pic disconfort pe jos. Oare un pic de gimnastica sau abdomene sunt contraindicate?
SS-Tzuky, exista gimnastica speciala pt lauze? Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Cryssa, din cite am inteles - ca inca nu am inceput, ar fi vorba despre un fel de pilates. Si din cite stiu eu, dupa cezariana, sase saptmaini ar fi bine sa nu faci sport - sunt permise plimbari si cam atit. O sa poti intreba la controlul gineco de sase saptamini. Iar abdominalele sunt interzise pina pe la sase luni in caz de ceza. Stiu ca e greu, si eu vreau sa scap de multe kile, dar sa nu dam in alte probleme.

Ai grija de tine.



Dana + Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Tzuky, imi pare tare rau pentru laptele pierdut... sau te storci si i-l dai laptele tau cu biberonul? Am auzit si eu ca in Germania sunt furtuni, ploi abundente.
Mmamitule, mi-era tare dor de tine! Ce bine ca v-ati aranjat! Abia astept sa mai ai timp un pic de forumeala! Voiam sa te intreb cum ai rezolvat cu regurgitarea Mayei, daca ai vreo solutie ca bb sa pastreze laptele in burta, stiu ca la Ilinca ati ajuns pana la urma la tratament, sau confund? Te intreb pt ca si motata mea da jeturi la greu. Ce mult a luat in greutate!!! Numai din laptele tau? Neaparat sa ne mai arati ceva pozici!
Cryssa, eu pana acum n-am plecat deloc de langa bb, inca nu are un program previzibil si poate sa se trezeasca oricand si sa ma vrea, chiar si numai pentru alint. Cum de nu te-a chemat sotul in casa daca a vazut ca plange neconsolat? Cand plange, clar ca are o problema pe care o vrea rezolvata, iar daca nu i se rezolva, iti dai seama ca e foarte frustrant. Si eu as vrea sa ma apuc de ceva sport, dar inca n-am curaj, am avut cezariana si nu vreau sa fac rau, si-asa am avut destule probleme cu operatia asta. Dar imi e foarte-foarte dor de un masaj zdravan si mai ales de o sedinta de reflexoterapie... Vise, abia dupa ce se termina cu alaptatul o sa pup reflexo.
Noi am iesit aseara din casa la ora 7 si ne-am intors pe la 11. La ora 7 erau 36 de grade, iar la 11 - 29. Caldura mare, monsher!... Acum avem de gand sa iesim maxim la 8.30 si sa ne intoarcem pe la 10.30 maxim-maxim, iar diseara tot asa, pe la 7. Voi ce program aveti de plimbareli pe caldurile astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA DIMINEATZA!!!
Poftiti la cafea!
Azi avem petrecere in padure!Yupiii,doarme puiu mic de rupe in padure,la aer curat!
Ieri am fost pana la urma la cumatrie.L-am lasat pe bebe cu tati acasa si am fugit doua ceasuri.In schimb am iesit rau cu Ioana pe care am lasat-o la bunik-sa,care i-a umplut burta de dulciuri si ghici cine borashte de as noapte si stricata la burta si cu ce crampe?Evident,Ioana...A zis ca acu il intelege pe frat-su cand il doare burtik.
MAMITA,pupam gasca migratoare.Ma bucur ca v-ati gasit un barlog primitor.Si mai ales ma bucur pt minunea grasana.
ANITO,noi suntem cam puturosi dimineata,daca ne trezim devreme apucam si noi pana pe la 10-11 plimarea de dimi,iar seara iesim dupa 8 ca-i jale.Si noi aseara la 11 spalam plodu dupa plimbare
CRISSAaa,stai linistita ca avem tot timpu din lume sa facem sport.Si eu ma limitez acum la plimbari si masaje.nu vreau sa risc cine stie ce complicatii la operatie.Cum a zis si Tzucky,pana in 6 luni de la operatie,mai usurel cu abdomenu.
Va doresc o duminica placuta si mai ales linistita si racoroasa!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput