Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

TIGRUTA,imi pare nespus de rau ca s-a lovit puiu mic si treci prin astfel de momente de agitatie.Stii ca si copii te simt si apoi dansati intr-un cerc vicios.Si eu am ganduri din alea negre,dar incerc pe cat posibil sa nu le verbalizez.Ai auzit de " legea atractiei"?Adik pe scurt atragem ceea ce gandim,vorbim si cu cat ne concentram mai mult pe ideea respectiva si vizualizam cu detalii situatia respectiva,cu atat creste probabilitatea ca situatia sa devina realitate.Asa ca repede imi alung gandul uracios si-l inlocuiesc cu o imagine placuta.Pe LC l-am tuns de i-au mers fulgii,ca gaseam numai firicele mici de par pe lenjerie si in landou,si nu-mi placea numa cu ciufu ala mic la spate.Ii creste altu pan la luat din motz
Ylari,ce harnik esti!Piept de pui am facut si noi azi si salata,ca pe caldura asta....Am fiert si porumb,e moartea mea alaturi de cireseBebe al tau mi se pare ff bine,greutatea o calculam de la punctul cel mai de jos,normal.Pune si tu niste poze pe picasa sa-ti vedem comorile.
Mai fug un pic la treaba,va tzuc!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor, am venit de la dr, i-a recoltat Evei ptr analize, a cam chinuit-o mi-a zis sotul ca el a intrat cu ea si eu cu Lucas, dar m-a amuzat ca l-au intrebat alea daca ij este rau... Barbatii astia...
Bon, deci dra mi-a zis ca a luat bine in greutate dar nu spectaculos... Si ca se ia in calcul greutatea de la nastere nu aia de la iesitea din spital. Bullshit... In lungime are 55 de la 51 cu cat s-a nascut. Aever mie mi se pare mic ptr ca nici acum nu e cat era Eva cand s-a nascut... Wow, m-ai visat, eu nu mai visez... De vreoooo... 4 sapt? Tigruta imi pare rau de cazatura puiului. Te inteleg perfect, daca ai stii cat sufar si eu ptr ca nu ma mai pot ocupa de Eva aproape deloc, doar ii dau de mancare si stau cu gura pe ea. sufera saraca dar nu imi zice nimic. Doar se roaga de noi toti sa ne jucam si cu ea. imi rupe inima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna ziua !
Albinutza, vreo 3 zile am fost bine, de ieri iar s-a infundat una, dar mai am 10 zile de tratament, poate poate am noroc si scap de operatie.
Virginescule, cum intrebi tu de noi Copiii sunt bine, Amanei i-am pus o piscinuta in curte de cateva zile si se balaceste acolo, e super incantata, in rest e super cuminte si are grija mare de bebe, cand plange il mangaie pe burta si ii zice "gata doare burta bebe", iar bebicu e cumintel, a inceput sa ne studieze, zambeste, e un scump. Spune-mi cum l-ai tuns pe LC, ca ma bate gandul sa fac acelasi lucru cu Rob, lasa par peste tot, zici ca-i pisica :)) Ba parca Tomita nu lasa atata par
Lapte nu mai am, unul din medicamentele date pentru infectie inhiba lactatia, si si asa nu mai aveam eu foarte mult. A avut bebe probleme cu constipatia, dar am rezolvat simplu prin schimbarea apei plate cu care ii prepar laptele, face acum de 4-5 ori pe zi (ajunsese de facea la 2 zile saracutul).
Elena, zici ca ai nostri sunt frati, serios, imi pare rau pentru Luca, si Amana a cazut rau cand eram eu in maternitate, ii dadea bunica-sa sa manance cu paiul, a fost rau de tot, iar ieri a cazut iar si are ditamai vanataia pe frunte. Dar ei ii cam lipseste "reflexul parasuta" (nu pune mainile in fata cand cade, am fost la kineto cu ea, au facut exercitii cu ea, dar degeaba, va mai dura ceva) si de asta se loveste de atatea ori la fata, plus dintii sparti, poate asta are si Luca?


-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna seara
Multumim de grija doar ca i s-a infectat acolo, pe exterior are ca 2 pungi cu puroi, am sunat pe sotul verisoarei care e medic si mi-a zis sa dau cu fucidin.
Andra tot ce e posibil, ideea e ca mereu se accidenteaza la cap atunci cand cade, ba fruntea, ba nasu, ba gura..aseara a dat cu barbia si si-a muscat buza interioara cu caninii si are ca 2 taieturi pe interior, si acolo s-a infectat putin dar pe exterior arata mult mai rau.
?matei si azi a fost colicios, acum e singur in patut in dormitor, vad ca inca nu spune nimic.
Noapte buna ca ma calareste Luca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea cum ai rezolvat cu bb?
Al meu tocmai ce mi-a facut o figura asemanatoare... plange de rupe si cu tzatzi in gura si o scuipa si iar o prinde nervos, cred ca nu prea am lapte si e tare nervos de nu stiu cum sa-l linistesc. Mama tot ma pune sa ii dau LP in completare, dar eu nu vreau de frica sa nu pierd lapticul. Ce e drept m-am enervat f tare astazi, sper ca nu asta e cauza lipsei lapticului. Offff ca tare greu e cu alaptarea, eu tot sper sa reusesc sa-l alaptez 3 luni, mai am doua, laptic sa fie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Elena, insista, e mai greu acum cu oboseala deja acumulata, e laptic suficient. Sunt foarte rare cazurile in care nu ajunge laptele matern, productia se regleaza in functie de crestere. Uite aici, scris frumos:
http://www.whattoexpect.com/first-year/ask-heidi/baby-growth-spurts.aspx


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Fetelor felicitari din suflet pentru minunatiile care le tineti in brate, Bunul Dumnezeu sa le dea sanatate si lor si voua sa aveti grija de ei si sa-i iubiti.
Am citit poezioara de pe prima pagina si mi-au dat lacrimile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Deea, motata mea la fel suge nonstop cand e treaza, mi s-au lungit mainile de tinut in brate. Pe pat sta exact cat doarme. Si suge si suge si sugeeeee, apoi regurgiteaza de ma umple toata cu lapte, de unde inteleg eu ca suge nervos, si posibil sa confunde durerea de burta cu foamea. Nici ea nu accepta suzeta absolut deloc, de fapt nici nu e intentia mea sa i-o dau, insa mai am nevoie si eu la baie sau tre sa iau ceva de pe foc si il las pe M sa-i pazeasca gura sa i-o infunde cu ceva pana ma intorc, ca plange rau daca nu e conectata. Intr-o seara a supt 3 ore continuu, nu mai avea mititica ce suge, dar tragea cu speranta. Cum zice si Virgi, eram gata-gata sa incerc cu lapte praf, daca nu stiam cava trece si perioada asta.
Virgi, pup cheliosul cu ochi albastri! Si eu am mancat aseara porumb fiert, bun-bun!
Ylari, nu stiu daca te incurajeaza cu ceva, si Iulia a luat in greutate 700 de grame in prima luna de viata, are 4000g, deci mai mica decat Lucas (mie Iulia mi se pare maricica, nu o vad mica-mica). Dr spune ca in primele 4 luni ar trebui sa ia cate 750 de grame pe luna, deci e ok, ne incadram in mare. Ce gospodina esti cu atatea feluri de mancare! Cum te mai descurci cu doi copii? Mama, soacra, te mai salveaza cu cate ceva?
Tigruta , cum de m-ai visat? Nu ne-am vazut niciodata, mi se pare foarte interesant sa visezi pe cineva cu care nu te-ai intalnit vreodata. Cum mai e Luca? I-a mai trecut buza?
Aever, ai incercat sa il infesi punand paturica sau scutecul pe colt? Pe Iulia o ajuta foarte mult infasatul, ea da mult din maini si se sperie, mai ales daca doarme. Cand o infas adoarme foarte repede. Eu nu o legan pe genunchi, dar am observat ca daca ii misc patutul se linisteste.
Diana, imi era dor de voi! Mirciulica nu mai are nici o problema cu inimioara?
Enona, bble tau doarme de la 11 la 8??? Fantastic!
Andra, eu il tundeam pe baiat cu masina de tuns, asa facem si acum, la 8 ani. Cu alta masina, ca aia a obosit intre timp.
Elena, de ce ti-ai propus sa alaptezi doar 3 luni? Ti se pare alaptatul un chin? Nu ceda tentatiei de a trece pe lapte praf, o sa vezi ca nu dureaza mult cu suptul asta nervos, o sa se linisteasca.
Ce stiti, nasilor se da vreun cadou cu ocazia botezului?
Ma duc sa ma mai bag in pat, poate mai prind vreo ora de somn. Micuta s-a trezit la 4 si a adormit inapoi la 5.30, cand somnul meu deja se dusese demult.
Tzuky, Mamita, Titi, Alina, haideti la apel sa stim ce va mai fac copiii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta eu vreau sa-l alaptez minim 3 luni maxim cāt e laptic, numai ca sunt perioade in care tzatzili sunt moi si nu stiu dac#259; e satul, mai ales ca a inceput sa faca kk mai rar si mi-e frica sa nu-l subalimentez. Am inceput sa-l cantaresc sa vad cat suge la o masa si la 3 ore papa 70-100 ml ceea ce spun eu ca e ok. O am si pe mama pe cap care mereu m#259; intreaba dac#259; a supt bine bb, dac#259; am lapte si asta pune si mai mult#259; presiune pe mine.
Pupici
Elly da un semn , ca in weekend pot sa ajut cu mutatul in casuta noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza..va servesc cafeluta

Rau mai dormim noaptea, atata se foieste copilul asta si caraie ca nu ma odihnesc deloc, pana la urma l-am pus langa mine, voi cum dormiti cu ei?

anitta nu stiu nici eu cum de te-am visat, te-am vazut doar in poza dar erai exact asa cum scrii, nu stiu cum sa explic.
Luca s-a aranjat acum pt pozele de album, dar sper sa ii treaca pana sambata viitoare si sa nu se suprainfecteze.

Da chiar enona cat doarme al tau, boierie ce sa mai.

Elena sa stii ca, chiar daca sanii sunt moi aia nu inseamna ca nu mai e lapte, chiar deloc, iar faptul ca se agita poate sa fie si pt ca nil doare burtica, cel putin eu asa patesc exact cand ii vine laptele incepe sa il doara si burtica si plange si se agita.fii increzatoare ca va trece si perioada asta..bea multe lichide, ceaiuri eventual pt stimularea lactatiei si odihneste-te.

si al meu are tendinta de a suge non stop, isi baga pumnii in gura, dar eu ii dau suzeta si o mai ia din cand in cand..

Fug sa mananc cat mai sta linistit..
Pupici..

Haideti fetele la apel!

Mergi la inceput