Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Andra, nu pot sa cred! Doamne, prin ce-ai trecut si inca treci. Te imbratisez si iti urez multa putere si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Andra, nu stiu ce pot sa iti spun...multa putere iti doresc.

Eu iau Cerazette, de 2 saptamani,dr imi spusese ca in primele 14 zile nu isi fac efectul de contraceptie si sa am grija insa de doua zile si-a facut loc si menstruatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Shoshonik, pastilutele se iau si pe timpul menstruatiei, se iau zilnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andrada te imbratisez si iti doresc sa iti revii cat mai repede si sa uiti acest episod neplacut.
Diana puiul meu in spital mi-a facut de cateva ori pipi si gaseam roz pe scutec, dar pediatra mi-a spus ca e normal. Daca bb nu asimileaza bine calciul se poate sa nu absoarba bine picaturile de vit D3, poate ar trebui sa incerci D3 injectabil, zic si eu.
Fetelor bb meu e colicos de vreo saptamana. Si ma termina cānd urla neajutorat pana reuseste sa faca kk sa se linisteasca.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Elena, multumesc mult pentru raspuns. Ai idee de la ce sunt petele roz? Si episodul s-a mai repetat la voi?
Dimineata, de pe la 7 asa se agita si Mirciucul tare pentru primul caca al zilei, pana pe la 8-9-12, cand o fi, dar eu nu le consider colici. Stiu ca aia e probema, dar incerc sa il adorm, il tin strans lipit de mine, il tin pe burta mea, ii dau sa manance cat de des accepta, nu ajunge sa planga dar se chinuie rau. Nici eu nu suport sa il aud plangand, fac orice, am ajuns si sa alerg cu el prin camera cand e grav de tot, sa facem genuflexiuni rapide, orice ca sa ii mut mintea de la problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Fetelor, ce grup de alaptare pe Facebok? Vreau si eu!

Vai, Andra, doamneee...unde au studiat unii medici !?! Astia te omoara cu zile! Noroc ca nu si atat asa acasa. Sanatate si recuperare rapida.

Si bebele meu e cu durerile astea de burta. Cam dupa fiecare masa, la 5 min dupa ce termina incepe distractia.
Si eu la fel ca si voi, ma plimb cu el prin casa, dansez cu el in brate, cant...da ce nu fac, numai sa nu mai planga si sa ii distrag atentia de la durerea de burtica. Offf, ca tare greu e sa il vezi cum sufera, mititelul de el.

Studiind tema: ce mancam in timpul alaptarii:
Dau copy la ceea ce este despre alaptare si bebei, poate conspectul meu e util cuiva.

Citat:
Chimenul:
Este bun pt stomac, balonare, etc...
* Alaptare - se consuma zilnic 1-3 cani de infuzie combinata de chimen cu miere. Mai multe studii au obiectivat faptul ca administrarea chimenului creste secretia lactata si imbunatateste calitatea laptelui matern, reduce incidenta colicilor la sugari. In cazul in care apar inflamatii ale sanilor (ragade) in timpul alaptarii, se pune pe zona afectata o cataplasma cu seminte de in si de chimen, macerate in prealabil, vreme de patru ore, in apa calda.
La copiii mici se administreaza intern cu prudenta, intrucat - foarte rar - poate declansa crize de epilepsie. De regula, pentru copiii foarte mici este recomandat din acest motiv feniculul, in locul chimenului.

Feniculul
...
Insa, fara indoiala, cea mai larga utilizare o are in tratarea si prevenirea indigestiilor, enterocolitei, a colicilor, balonarilor, a constipatiei, a digestiei lente, a indigestiei pe fond nervos sau dupa o masa copioasa. Este un bun digestiv si vermifug, un tonic gastric, combate atonia digestiva si este folosit inclusiv in tratamentul colonului iritabil.


Eu am inceput sa beau ceai de fenicul si chimen, dar si sa le consum ca si cndimente.
In seara asta am mancat cartofii condimentati cu fenicul si chimen (pe langa patrunjel). Sper sa treaca si in lapte sa il ajute si pe bebe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Diana mi-a zis in poloneza doctorita explica#539;ie, evident nu am priceput o iota decāt cuvantul normalny. A facut cāte o pata roz de vreo 3-4 ori atunci si gata.
Genoflexiunile rapide sunt f bune pt gaze si colici dar te rup de genunchi si nu sunt indicate pt lehuze asa ca sotii disperati de bocetul bbeilor sa presteze!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA DIMINEATA!
dau cafea simpla,cafea cu lapte si cafea cu chimen
ANDRA,,nu cred ca sunt multe de spus decat multumim lui Dumnezeu ca ai scapat cu zile!Asta-ti mai trebuia dupa o nastere.Sper sa iti revii repede sa revii cu forte proaspete la minunile tale iubite!
BELISSIMA,pur si simplu nu suport pompa,simt niste intepaturi urate in san cand o pun(noroc ca am probat la cineva ca dadeam banii aiurea pe ea.Doar cu pompa manuala era ceva mai bine,da ma prinde noaptea pana culeg eu un 60 de ml.Iar timpul la noi e cea mai precara resursa.Noi ne-am intrat in ritmul asta si e f bine.Bebe si-a pastrat acelasi tranzit minunat de 7-8 scaune pe zi(moale apos cu seminte de susan si culoare galbui,daca tot veni vorba)
ANITTO,si noi am probat fiertura de tarate si apa cu bicarbonat ,dar n-am avut cine stie ce rezultate.E drept ca nici n-am perseverat prea mult.In schimb am fost constanti in utilizarea amidonului de orez si a cremelor de la A Derma(exomega si dermalibour).Si oricum bebe cand e f cald si se freaca de div chestii tot se mai irita(el si doarme f mult pe burtik si-si freaca mufitza de toate celea).Mi-a ramas gandul la tarate de orez
Mai DEEUTZO,AEVER cum va mai descurcati fetelor?
ASPARAGUS,cum mai e bebe?
TIGRUTA,a trecut buzica lui Luca?
Urez de azi o zi minunata de suflet pe maine fetelor care-si crestineaza puiutzii si petreceri racoroase!
Fug la un masaj.

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

nu-i asa usor sa fiu mamica... vrea sa stau cu el non-stop si are si el colici de luni cand a inceput sa urle si pana la sfarsitul zilei am plans amandoi
in patut nu vrea, am stat saptamana asta cu el in brate sa doarma, ca daca sta mai mult de 2 ore treaz face urat, e obosit si nervos si plange, nu ia nici tata... asa ca de frica l-am tinut in brate merei de am ajuns sa stau flamanda... nu-i ba ca mai slabesc , dar mi-e sa nu pierd laptele...
mai nou doarme lana mine in pat si tot de acolo ii dau si sa suga...asa e de ieri si asa l-am pacalit sa-l las singur cand adoarme...
am fost si la pediatru pt control la o luna si e bine in mare... are 4830 grame, 56 cm si capusorul 37, in sfarsit vb bune de la dr, ca la controlul de o saptamana ne-a facut cu ou si cu otet
a spus ca a luat in greutate bine, chiar foarte bine spun eu tinand cont ca a crescut cu 1 kg jum si 6 cm de cand am iesit din spital
i-a testat relexele tragandu-l de bluzita si el intinzand manutele ... l-a pus sa o prinda de degete si l-a ridicat... apoi s-a uitat la sanii lui si a gasit un nodul dar a spus ca e normal sa nu ne spriem ca o sa treaca... noi nu stiam de el si a fost bine ca am aflat la spital ca altfel ne-am fi panicat... chiar si asa, sotul tot a intrat pe net sa caute info sa vada dca chiar e ok cum spune dr...
bebe a facut si caca in drum spre spital, asa l-a vazut si doctorita si a spus ca e ok
toate bune, mai putin ochisorii :(, are o scurgere albicioasa de cand stateam in spital dupa nastere... si cand se usca se face galbena ... a facut si analize si i-a iesit ca ar avea strafilococ auriu ... asa ne-a pus sa-i facem tratament cu nettacin o saptamana si curatat cu ser fiziologic... dar tot nu i-a trecut, pare ceva mai bine in sensul ca nu se mai lipesc asa ochisorii dimineata.. dar tot ii curge


mami Anca de Rares Mihai 3 saptamani
burtica la 9 luni http://fotosivideo.blogspot.com/2012/05/irina.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

am trimis mesajul repede ca am auzit galagie, dar inca doarme, se screme saracu :( ii este asa greu sa faca caca...
cu ochisorii... am fost si la ofalmolog... si s-a spus ca nettacinul e cam puternic si ca nui bine sa dau cu ser prea mult.. spunea o data pe zi si atata... si sa ii fac masaj la nasuc laga ochisori.. acolo unde simt osul nazal... trebuie sa fie vb de canalul lacrimal infundat, dar a spus ca o sa treaca cu varsta ca o sa se mareasca nasucl... deci ca nu ar fi probleme .. iar despre analizele facute spunea ca ar fi bine sa le repet si sa le fac la 2 laboratoare
in fine, mai asteptam...
aaa, perdiatra l-a vazut cum papa, si spunea ca papa a

mami Anca de Rares Mihai 3 saptamani
burtica la 9 luni http://fotosivideo.blogspot.com/2012/05/irina.html

Mergi la inceput