Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Avem poze noi la semnatura, la Bianca, pentru cine vrea sa ne mai vada si nu are cont FB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Virgi, spuneai acum cateva zile ca nu te poti mulge sa ii lasi sotului acasa .. dar de ce? Nu te impaci cu pompa sau te dor sanii prea tare??
Mey fetelor ma apuca dracii cand vad cum unele farmacii jecmanesc pur si simplu cu niste preturi nesimtite! Ma uitam azi la Farmacia Tei ca Protectis de la BioGaia costa 48 ron iar de la Centrofarm am luat acum o luna cu 60 ron!
Ylari si Enona, parca voi ziceati ca v-a venit menstruatia ! Voi alaptati la san?
Doctorul meu mi-a recomandat cerazzette ca metoda de contraceptie dar dupa ce am citit niste pareri pe net,mi-am pus mainile in cap , mi-e si frica sa le iau
De altfel am inteles ca este probabilitate destul de mica sa raman insarcinata in timp ce alaptez . nici nu stiu ce sa fac .. uff


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eva eu am luat Protectis BioGaia aici cu 38 zloti, adica 40 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Fetelor, am fost la un pas de moarte. Luni m-a luat o durere in capul pieptului, am zis ca de la gastrita, pe la 5 dupamasa, apoi pana seara ma tavaleam pe jos de durere, au inceput frisoanele, R s-a speriat si a chemat salvarea, aia de pe salvare (de la puls) a zis ca e apendicita. M-au dus la Sf Pantelimon, aia de acolo mi-au facut un calmant ca cica am colica biliara, au ras de aia de pe salvare, si m-au trimis acasa. Toata noaptea am urlat de durere, la 6 dimineata m-am infiintat inapoi. M-au bagat in operatie si ce credeti? Se sparsese apendicele, eram plina de puroi, peritonita evident, dar nu gaseau apendicele care era in spatelle ficatulu, am o operatie cu 7 copci, imensa, pana la buric, fac antibiotic din 6 in 6 ore pana duminica, dar ii multumesc Domnului ca traiesc!!!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Andra_c sanatate,refacere usoara.
Sper ca ai ajutor cu micutii in perioada asta.
Ingerii pazitori(al tau si ai bebeilor tai)si-au facut datoria.Multumeste lui DD ca s-a terminat cu bine.O imbratisare calda din partea mea.Ai grija de tine.
Nu comentez faza cu trimisul acasa

Alexander Matthew-si soarele a zimbit cind te-ai nascut tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Asparagus pup dulcineea de la semnatura.
Multa sanatate pt Luca

Alexander Matthew-si soarele a zimbit cind te-ai nascut tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Andra, ai ajuns acasa ?
Insanatosire grabnica iti doresc si multa sanatate in continuare!
Nu am vrut sa postez nimic aici pentru ca nu am avut permisiunea ta si nu as fi vrut sa fac vreo nesarata, sa te supar!
Pup fetita si puiutii mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Andra, bine ca esti OK - cum sa te trimita acasa cu dureri nu pot sa inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Andra, m-au trecut toti fiorii cand am citit! Bine ca acum esri OK! Pe minjavascript:bold();e nu ma mai mira nimic in ceea ce priveste spitalele din Romania, am trecut prin prea multe ca sa mai fiu surprinsa!Iti doresc sa te refaci cat mai usor! te pup!
Mibebelina, incearca sa fii optimista... bebe e bine, o sa vezi!
Anitta, sa stapaniti sanatosi AC si racorire placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna seara!

Va citesc din cand in cand insa cu scrisul e mai greu. Puiul e cuminte tare insa vrea mai mereu atentie, iar cand am un moment de respiro mai spal un vas, mai pun o oala pe foc, mai strang prin casa ori atipesc langa el. Ziua doarme foarte superficial si se trezeste des, daca nu ma simte langa el se trezeste. Cum ma lungesc si-l pup pe frunte, cum incepe sa sforaie. Uite asa trec zilele, puiul creste si mi se face tot mai drag, gangureste, povesteste si rade cu gura pana la urechi cu toti care-s dispusi sa il asculte. Bunicii il adora, nu mai pot de dragul lui. Il las destul de des cu mama pana imi vad de ale mele, ies la cumparaturi ori fac o baie in bazinul gonflabil din curte. Se inteleg de minune.

Anitta, suntem bine cu inimioara. Am fost la consult in Portugalia inainte sa plecam si aici acum cateva zile, totul pare sa fie perfect. Doar la EKG e nu stiu ce usor alungit, insa asta a aparut dupa ce am inceput tratamentul profilactic cu Digoxin, eprobabil un efect secundar. In rest nu are nicio problema, la 6 luni ne oprim si cu Digoxina.

In schimb avem o alta mica problema, stern adancit. Se pare ca nu asimileaza suficient de bine calciul, din cauza asta coastele-s moi si cutia toracica e trasa inauntru de catre diafragma. Ultima pediatra la care am fost a tras semnanul de alarma, ca am mai fost la doua si nu au spus nimic, pe una chiar am intrebat-o daca e vreo problema cu "gaura" ce o are in piept si a zis ca nu . Si imi amintesc ca o are de la nastere, nu stiu cum dintre toti medicii ce l-au vazut nu a zis nimeni nimic... In fine, pentru asta a trebuit sa facem o Gramada de analize pentru care a fost nevoie de 2 eprubete mari de sange. Enorm. Nici nu va mai povestesc cum a fost episodul recoltarii, insa eu plangeam mai rau ca el de nu vedeam de lacrimi si pe tantitele alea era sa le iau la bataie, ca se purtau ca niste bucatarese de cantina si nu ca niste asistente la o clinica privata la care-am lasat intr-o singura zi o caruta de bani. In fine... acum asteptam rezultatele ce vin in vreo doua saptamani, ca trimit probele la Cluj si Bucuresti. In plus, am descoperit in cateva randuri pe scutec, in dreptul putulicii, niste pete rosu-portocaliu. Am suspectat o reactie a urinei cu scutecul, dar se intampla doar uneori, cu doua marci diferite de scutece. Nu cred sa sa fie aia. Asa ca am recoltat si niste urina sa vedem daca nu-i infectie urinara. Uite asa ne-am distrat noi...

In rest mancam doar san, laptic este si ma bucur, puiul creste si doarme bine. Uneori insa trebuie sa mai bag si cate ceva pentru stimularea lactatiei, am crezut ca natura se descurca dar aseara am ramas fara laptic si puiul s-a cam agitat. In seara asta insa, dupa niste ajutor as mai avea de vreo doua mese si inca vreo 4-8 ore sigur
nu se trezeste. Oricum, nu am disperat, sunt sigura ca ce-a fost mai greu din capitolul alapare a trecut, acum urmeaza partea placuta.

Elena, tare rau imi pare de neintelegerile cu mama ta, imi e greu sa inteleg cu atat mai mult cu cat a mea e minunta. Deseori atipesc cu puiul si pe cand ne trezim ne asteapta pe masa pranzul/cina si ea e plecata in treaba ei sa nu ne deranjeze. Ma ajuta cu absolut orice insa nu e deloc invaziva. De exemplu da cu mopul si spala vasele cand suntem plecati, ca sa nu ne deranjeze.

De alaptat - o fac si mai public, mi se pare absolut firesc, insa incerc totusi sa ma feresc cat pot pentru ca ma enerveaza privirile insistente. Acum doua zile alaptam in masina, langa o alee cu banci si un mos s-a asezat Exact in asa fel incat sa ne vada perfect, si-a pus ochelarii de soare pe ochi si... viziona . Pana acum am alaptat mai mult in masina parcata in diverse locuri si o data la zoo pe o banca.

Tzuky, te inteleg perfect cu corvoada alaptat+ lp. Si noi am fost asa vreo doua luni, doar ca fara lp - mulgeam si sticluta. Statea puiul si doua ore la san, apoi muls si sticla. Altceva nu faceam, decat mulgeam, sterilizam, alaptam si dadeam sticlute. Tare greu, ma bucur enorm ca a trecut, cu sanul e... incomparabil de usor.

Andra, am citit ca ati trecut pe lp si m-am mirat, pentru ca ultimele vesti de le aveam de la tine erau ca e lapte garla, mulgi cate 300ml la 3 ore. Ce te mai invidiam . Ce s-a intamplat?

Aever, si noi suntem la Pampers Premium Care 2. Caca iese tare rar, in principiu cand e sub presiune mare de tot sau cand il tinem in brate cu mana sub fundulet si scutecul fiind presat, nu are cum sa absoarba. Am patit asa de vreo doua ori de a facut balta in palma si m-a cacacit pe rochie cam 1m asa.

Profit ca s-a culcat puiul ca sa merg sa fac o inghetata. Am luat masina de facut inghetata de curand si inca experimentez cu ea, dar numai seara dupa ce se culca puiul apuc.

Mergi la inceput