Bobocei de sept-oct 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna dimineata , fetelor!
Ieri n-am mai reusit sa intru. Am fost la fostul medic de fam sa-mi iau transferul. Bineinteles ca a facut spume. Am intrat si sotul care abia astepta sa se ia de ea si cum la vazut s-a schimbat la fata si s-a abtinut de la comentarii.Mi-a dat fisele medicale, dar pentru a se razbuna dupa ce a pus parafa si a semnat ca e de acord cu transferul a sris mare pe transfer de la 1 aug, dar pe fisele medicale a scris ca se transfera de la data de 4.07.2012.M-am dus la actualul medic de familie, i-am arat fisa de transfer , a zis ca n-are nici o valoare ce a scris "fosta" acolo, ca cererea de transfer este din data de 2.07.2012. Iar a reusit sa ma enerveze idioata aia.
Bine ca pana la urma s-a rezolvat si am reusit sa ma transfer.
Bob, am vazut ca ai schimbat prefixul," La multi ani!"
Lalu, in legatura cu data nasterii. Nu-i musai sa se produca la 40 de saptamani. Astfel de cazuri sunt mai rare, de obicei intre 38 si 39 de saptamani are loc nasterea. La mine a fost la 38 de saptamani , dar a fost cezariana, acum va fi la fel tot la 38 de saptamani.
Contractii nedureroase am inceput sa am si eu, de vreo 2 saptamani, iau no-spa de 3 ori pe zi si din cand in cand mai iau si un magne B6 din cauza durerilor de spate.Pe mine cel mai tare ma termina faptul ca nu mai pot dormi noaptea. Bubulinei mele nu-i plac poztiile mele de sommn, adica pe stanga sau pe dreapta, ma loveste in continuu si singura pozitie pe care o agreaza e pe spate.Asa ca adopt o pozitie de semi culcat pe spate, imi pun 2 perne sub cap pentru a fi un pic mai sus partea superioara a corpului si o perna sub picioare si ma chinui asa sa motai, ca nu pot sa numesc somn in asemenea pozitie.Ma deranjeaza de asemenea foarte tare ca-mi amortesc mainile, ma dor picioarele, ce mai,parca ma doare tot corpul, dimineata ma trezesc extenuata. Zilele astea am avut un program mai lejer pentru ca o am pe Biuta la tara, dar duminica o aduc acasa si de saptaman viitoare o sa inceapa frecusul.Asta e... dar trebuie sa o aduc acasa ca plange saracuta ca nu mai vrea sa stea acolo, iar eu ma topesc de dorul ei.
Iar m-am intins ca o placinta.
Pup
Mami de printesa Bianca(29.08.2007) si +26 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici! pupici de la noi!
adina suntem tot asa, adica bine deocamdata...si eu ma simt prost ca nu pot face nimic si am atatea de facut...
bobisor felicitari pentru 30!
kytana pe mine m-am durut salele si burta rau-rau ca la ciclu...durerea ma tinea cateva minute, ma lasa cateva secunde si revenea...asa am dus-o vreo 2 ore...
chri multumesc de sfaturile legate de evitarea contractiilor!
lalu ce putin mai ai!!! concediu placut!

eu am luat masina dimineata si am mers la clinica dupa rezultatul la analize (urocultura, toxo, sange), apoi la medicina muncii la viza si la farmacie sa las concediul...si m-a certat dr de la medicina muncii...i-am zis ce-am patit si mi-a zis ca-s inconstienta..vreau sa nasc la volan??? a zis ca colul se poate deschide de la te-miri-ce...singurul efort pe care am voie sa-l fac e sa merg la pishu...mama a venit azi la noi sa-mi faca o surpriza, acuma e la cumparaturi, deci stam cuminti..
v-am pupat pe toate!


_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc Corinuka pentru explicatii. Cred ca totusi nu au fost contractii, era o durere suportabila, si m-a durut incontinuu cam 20 min, dupa care a incetat brusc. Ai grija cu caldura si condusul

Vero, este cumplit sa nu te poti odihni. Si bobul meu tot pe spate cand dorm se linisteste. Sincer, eu pot sa ma culc pe orice pozitie, tot pe spate ma trezesc. Am citit cate ceva despre dormitul pe spate, dar doar chiar asa periculos este?? Intreb si eu

De umflat, inca nu m-am umflat, dar mor de cald si ma trezesc si trebuie sa ma ud toata cu apa rece la baie ca sa mai pot adormi si sa ma racoresc un pic. Off, sper sa treaca repede caldurile astea!


27+ cu

-= Love life, live love =-
Bobocelul nostru[img=http://lmtf.lilypie.com/Fgsvp3.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata (la amiaza), macar sa va salut. SUnt inca la servici, nu stiu pentru cat timp, cert e ca nu mai rezist mult.
Felicitari celor care schimbati saptamana, e o mare victorie sa treaca inca o zi si inca o zi si sarcina sa fie OK, cel putin asa vad eu lucrurile.
Daniela, carutul tau este super fain, felicitari pentru perseverenta .
Incerc sa fiu mai activa dar e asa de greu sa ma concentrez la munca, ma dor coastele, spatele. La pranz merg acasa sa mananc, trebuie sa bag utrogestanul si apoi stau intinsa min 45 de min, abia astept .
Corina si Andidaz, eu stiu ce inseamna sa vrei sa faci si sa nu poti, multe mi-am propus sa fac in perioada asta cat lipsesc fetele, dar nu am facut nici 1%, cand ajung acasa de la servici nu pot sta in alta pozitie decat lungita .
27s3zile

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna gravidutelor!

Ce harnicute ati fost in aceasta dimineata!

Bob, sarbatorim impreuna! Nu pot sa cred ca s-au facut deja 30 de saptamani. Foarte simpatic catelusul tau Bob, scuze ca am pierdut in vedere, dar tu pentru ce iei no-spa?


Iar femibionul pt ce e? Intreb pt ca eu iau doar natalvit.

Kytana, noi suntem bine Ii tin pumnii prietenei tale. Si eu tot asa vreau sa nasc, natural, dar cu epidurala Sa ne tii la curent
Sa stii ca daca ti se intareste burtica doar intr-o parte, ar putea fi vorba de miscarile bebelui. Uite, la mine bebele e cu spatele pe partea dreapta, capul in jos si piciorusele undeva in stanga sus. Mereu simt ca mi se intareste partea dreapta pt ca el apasa cu spatele si funduletul acolo Iar despre BH am citit ca in general se intareste abdomenul inferior si fara durere. Mi s-a intamplat si mie sa le am, dar cam devreme, pe la 26 sapt motiv pt care doctora mi-a zis sa iau cate un no-spa la 8 ore. Statul pe scaun intr-adevar dauneaza enorm! Fa tot posibilul sa te ridici, sa te plimbi, chiar daca esti prinsa cu munca. Eu am intrat in concediu si simt diferenta, am o burtica tare relaxata, desi mai trebaluiesc prin casa.

Vero, medicul tau de familie, pardon FOSTUL tau medic de familie e exasperant! Nu stiu cum pot exista oameni atat de oportunisti si rautaciosi. Dar vorba mea, poate cam superficiala, karma is a bitch, asa ca doamna doctor sigur o sa si-o ia la un moment dat.
Legat de problemele cu somnul te inteleg perfect, si eu imi gasesc cu greu pozitia, mor de cald si toate cele Dar am observat ca ma ajuta daca fac un dus cald chiar inainte de culcare. Apa calda ma inmoaie si ma face sa suport mai usor caldura peste noapte si imi gasesc mai usor pozitia.

Lalu, distractie placuta la maaare!

Lulutza, ma bucur ca si-a mai revenit sotiorul tau. Sa stii ca eu inaitne de sarcina raceam in fiecare sezon. Ei bine, in sarcina n-am racit decat o data, nici n-o pot numi raceala. Am luat un paracetamol si a trecut intr-o zi. Deci cred ca gravidutele sunt mai rezistente pt puiutii lor!

Corinuk, intr-adevar nu e prea indicat sa te urci la volan, mai ales daca ai deja unele problemute. Este totusi un efort fizic si un stres, iar curbele, gropile, pot reprezenta un factor de risc.


fericita 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stela, asa e, statul pe scaun e crima si pedeapsa si pentru mine, sambata si duminica, chiar daca sa zicem ca ma foiesc mai mult sunt mai relaxata decat in zilele cat sunt la servici .

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Anidaz si Corinuk mare grija cu efortul...fetelor stati linistite si odihniti-va cat mai mult, chiar daca va manaca talpile sa faceti treaba nu uitati ca bblusii trebuie sa stea in burtici pana la termen
kytana sa ne tii la curent cu nasterea prietenei, asa vreau si eu sa nasc si ma intereseaza orice informatie
Legat de somn...asa ma cam chinuiam si eu dar vad ca acum de cand mi-a mai coborat burtica imi este mai usor.

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salutari burtici !!!

ce-mi mai place sa va citesc !!!

aici a plouat toata dimineata ( au fost 18-19 grade ) ... se va ridica la maxima de 22-23 ... si totusi imi este cald ! cum reusiti voi sa suportati temperetarile de acasa ??? eu cred ca as sta in cada cu apa non stop !!!
Florin se simte muuuult mai bine si i-am comunicat ca se datoareaza si gandurilor bune transmise de insarcinacici !!! se zice ca suntem cu "leac" in perioada asta !
vreau si eu ajutor la curatenie ! eu intorceam casa cu susul in jos in fiecare saptamana ( sunt o mica maniaca ) ... acum ii spun sotului ce sa faca si parca ramane murdar de nu pun eu mana ... saptamana asta nu am facut nimic si parca nu pot sa respir ... as vrea sa varuiesc holul si bucataria in week-end-ul asta dar imi este milutza si de sot , ca deabia i-a trecut febra si parca nu l-as obosi imediat , l-as lasa sa se mai intremeze !!!
la mine parca au intrat zilele in sac ! daca nu e cand vreau eu , degeaba e dupa , imi pierd interesul ... or fi tot hormonii ?!?!

fug sa pap ceva ca parca ma roade stomacul !!!


29 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Salut gagici cu burtici

Bob felicitari pt schimbarea prefixului

pe toate si va doresc o zii usoara si placuta

Paulafericita 27+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Of, greu e cand ramai in urma. Tot incerc sa recuperez si sa ajung la zi si nu reusesc. Asa ca doar va salut acum, va urez sa treceti cu bine peste caldura si sa va simtiti bine voi si puiutii din burtici!

Nu mai stiu numele, ca am citit destul din urma, incerc totusi sa fac referire la cateva subiecte. Cine se temea de recoltat ureaplasma, mycoplasma si chlamydia, am facut eu acum vreo luna si nu am simtit absolut nimic, ma asteptam sa imi bage lamele acelea de departat, sa ajunga la col, dar doar a sters niste betisoare cu vata, imbibandu-le cu secretie si atat. Acum, tu spuneai ca ai si analize de secretie, col, nu stiu, dar cred ca pentru astea trebuie sa iti bage valvele alea si sa suporti o oarecare durere. Dar nu te teme, e asistenta care asta face, nu degeaba te-a trimis medicul la ea! Fiecare medic abordeaza in alt fel sarcina. La sarcina trecuta nu ma controla deloc, imi facea doar eco si se uita pe analize. Doctorul actual mereu imi face si control cu valvele si cu mana. Bine, nu am patit nimic, nu am sangerat niciodata, dar fiecare are modul lui. Data trecuta am luat Elevit mai toata sarcina si spre final Tardyferon. Acum i-am spus de Femibion si m-a intrebat de ce vreau sa iau, ce, nu mananc, nu ma hranesc cum trebuie? Chiar daca vreau sa iau, ca nu vad ce sa strice, am zis sa imi fac intai analizele, macar de curiozitate sa vad cum imi vor iesi in conditiile in care nu am luat niciun supliment, doar acidul folic pana la un moment dat. Cat despre medic, ca nu prea era dispus sa imi faca cezariana la cald, o sa discut inca o data cu el si daca o tine pe a lui, o sa imi caut alt medic. Chiar tin cu tot dinadinsul sa nasc cat mai natural si daca nu se poate chiar natural, macar sa fie ceza, dar corpul si copilul sa fie pregatiti de nastere.

Of, nu mai stiu ce mai vroiam sa raspund

Stella87: De ce nu vrei sa faceti si cununia religioasa pana nasti? Si lasati doar nunta, petrecerea adica, pentru dupa aceea, eventual o data cu botezul? Ajutorul lui Dumnezeu e mare si e mai bine pentru voi sa fiti una in fata Domnului cat mai repede, iar bebe sa vina intr-o familie ocrotita. Scuze, nu vreau sa lezez nicicum, doar spun si eu, normal ca voi faceti tot cum veti dori. O cununie doar pentru voi doi, nasi si parinti, nu trebuie sa ai o multime de invitati, sa fie pentru sufletul si linistea voastra!

Anidaz: Sanatate multa si cat mai mult repaos. Sigur bebe va gasi loc, se pliaza ei, sunt niste artisti la contorsionism in burtica, asa ca sa nu ai griji ca nu mai are cum sa creasca fara sa impinga in jos. Cresterea de acum se accelereaza, iar masuratorile sunt oricum orientative, sa nu ai siguranta ca bebe are 1600g. Mie cu o saptamana inainte de nastere mi-a spus ca are 3000 g si, teoretic, pana am nascut a mai luat in greutate, iar la nastere a cantarit 2.510. Asa ca nu sunt reale masuratorile, se fac pe baza masuratorilor de oase si mai stiu eu cum, dar nu poti avea siguranta lor. Bebe e bine sa stea in burtica cat mai mult, asa ca nu te mai stresa cu cumparaturile, cumnatele tale chiar daca au copii mici tot iti pot intoarce serviciile. Ca sa nu mai zic ca si daca tu nu le-ai fi ajutat pe ele, si tot ar fi trebuit sa te ajute, ca doar nu au copii de cateva luni, de sa le fie frica sa ii scoata in lume, nu? Si daca nu si nu, si sotul te poate ajuta. Eu dupa nastere nu ieseam decat cu bebe la plimbare si sotul imi cumpara tot ce era necesar, chiar daca nu aveam siguranta ca a luat ce a trebuit. El are o obsesie pentru scump, considerand ca daca e scump e si bun. Si asa mi-a luat suzete Avent, iar Iulia nu le-a vrut deloc. (dar nici eu nu vroiam sa ii dau, am incercat doar cand a avut colici, de jena fata de vecini, ca urla noaptea). Asa ca au ramas nefolosite. Biberoane Chicco, care au ramas sigilate si tot asa.... Ideea e ca tu trebuie sa stai de acum cat mai linistita, atat fizic, cat si psihic! Psihic vad ca esti bine si ma bucur, pastreaza-ti optismismul si o sa fie bine, dar ai mare grija si de partea fizica. Pe caldurile astea si un om sanatos sufera, daramite o gravida! Gata cu drumul la Arad pentru cumparaturi, la doctor si inapoi acasa. Citesti, crosetezi, gasesti tu ce sa faci pe placul tau.

Legat de crosetat / tricotat, parca Bobpixel era cu asa ceva la inceputul odiseii noastre? Ai mai progresat, ai mai lucrat ceva pentru bebe? Cum faceti voi sa nu aflati sexul lui bebe, cum intrati la doctor ii spuneti sa nu va precizeze sexul, ca nu vreti sa aflati? Ma gandesc ca altfel s-ar scapa careva la un moment dat... Stiu persoane care nu au vrut sa afle, dar medicul s-a dat de gol la un moment dat, gen " vine printesa si ...", "o sa fie fotbalist, ca da din picioare tare"... Succes in pastrarea secretului!

pe toata lumea, mai revin cand termin de citit! Sper sa se intample si asta, ca e tare greu sa pierzi firul.... Sunt abia la pgaina 16 din capitolul precedent, asa ca mai am!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

25 +

Mergi la inceput