Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Sophia, ce mult ma bucura vestile de la tine! Sa-ti traiasca micutul si sa o tineti tot asa! Macar de-ai ramane cu noi de acum incolo...
Ligia, cred ca e destul de tarzie ora 17. Practic, legumele cu tot amestecul lor de carnita si ce-o mai fi pe acolo, ar trebui sa constituie masa de pranz. La 17, in schema mea, apar cerealele, asta evident, mult mai tarziu. Adica, ora 17 ar cam fi, ca si la copiii mai mari, ora de gustare, nu de masa, intelegi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Lexi muulta sanatate Johannei! Poate totusi nu are nasucul rupt. Mariei ai incercat sa ii faci baita cu ceai de musetel, poate ajuta (zic si eu )

Ligia, Bella eu am o husa ceva de www.bestkids.ro/p-8866-husa-duo-comfort.aspx" target="_blank">genu si imi place super mult. Se poate folosi si la carucior si la scaunul de masina si la cel de masa.


Aerlilian noi papam fruct la 9 - 9:30 si la pranz 12 - 12:30 legumele, dar avem 6 mese pe zi in continuare (papam tot la 3 ore).

Fetele m-ati bagat in ceata rau cu branzica de casa. La problema asta cu lapte de vacuta / lapte praf nu m-am gandit off. Noi mai avem pana atunci dar mi-ati dat un nou subiect de studiu.

Zicea cineva de cerealele bagate in masa de seara, la noi nu a tinut ideea ca ar fi mai satioase si nu s-ar mai trezi. Asa ca i le dau la masa de 18, iar la masa de la 21 papa doar lapte simplu si doarme dus de la 21:30 la 6:00.
edit: intre timp am recitit; Suzieq, tu nu stiai cum sa le bagi , cred ca depinde de copil. Alex s-a trezit dupa masa de cereale in fiecare noapte asa ca am mutat-o mai devreme si nu se mai trezeste. Nu stiu daca are legatura dar asa a functionat la noi.

Nu stiu daca am luat cele mai bune decizii cu mesele dar am mers undeva la mijloc fata de ce mi-a dat pediatra si ce am mai citit, totul adaptat dupa programul pe care Alexandru si l-a format singur.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Ileana pana ajungi la cereale o muti la 17 cu tot cu carne
pana introduci si ficatelul de pasare in scema mea trebuie sa fie asa
oar 5 dim lapte
ora 9-10 fructe cu branzica
ora 13 lapte
ora 17 legume cu carnita/ou/ficatel
ora 21 lapte
asa e in scema mea si intre iaurt facut in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Da, Ileana, masa de legume va deveni masa de pranz cu carnita si legume, un obicei pe care-l va avea toata viata iar masa de fructe va fi gustarea de la ora 10, iarasi un obicei bun de pastrat pe viata.

Mihacor, in ceea ce priveste branzica din lapte de vaca, eu stiu ca e ok, pentru ca ce e periculos in lapte ramane in zer, d-aia laptele e interzis in caz de diaree, dar branza e permisa (chiar recomandata). Si mai stiu ca grasimea din lactate e sanatoasa pentru creier si nu e recomandat sa dai copiilor mai mici de 2 ani lactate degresate, prin urmare si branzica se face din lapte normal (cu 3,5% grasime).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

hello
lexi,tare rau imi pare de necazurile voastre
aerlilian,un pupic la grasunicul de tudorica pt pofta lui de papacica;chiar vroiam sa te rog sa-mi trimiti si mie poza cu el si cu mine in parculet ,sa-l arat la sosulica ce copanele am (iti las adresa de email pe privat
ligia , buna structurarea info despre diversificare;de altfel cred ca ar fi tare util sa scriem fiecare(cine a inceput ) cum dam mesele la bebici
sophia , bine ai revenit
leti , poti mulge ,doar asa de intretinere a lactatiei ,dar stii si tu ca pompa e nika pe langa gurita lui bb;incearca sa-i dai sa papa cand e adormit
alexa,doamne ce frumos ..n-am mai dormit o noapte intreaga hahaaaa de cand haul si dudaul.de fapt mint am dormit acumvreo cateva zile cand era maimu rupta de oboseala si mi-=a dormit de la 23.00 la 5.30..nu-mi venea sa cred ca era lumina afara si eu nu dadusem copilei sa manance peste noapte
vorba unei prietene ,pe la 6 luni constati ca iti sunt suficiente ,6 ore de somn;suficiente nu-mi sunt dar asta e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Iar eu nu am mutat ora meselor: am inceput cu masa de pranz de legume si aveam
lapte, lapte, legume, lapte, lapte; apoi am introdus fructele si aveam
lapte, fructe, legume, lapte, lapte, iar apoi am introdus si cerealele:
lapte, fructe, legume, cereale, lapte - iar cu schema asta cred ca am mers pana pe la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia

Iar eu nu am mutat ora meselor: am inceput cu masa de pranz de legume si aveam
lapte, lapte, legume, lapte, lapte; apoi am introdus fructele si aveam
lapte, fructe, legume, lapte, lapte, iar apoi am introdus si cerealele:
lapte, fructe, legume, cereale, lapte - iar cu schema asta cred ca am mers pana pe la 2 ani.

Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

idem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

Mi-a venit si mie prima menstra,iar fetita nu imi refuza sanul


Alina de Isabella Andreea
[14.12.2011]

Chiar mai e cineva fara menstruatie, ca mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Eu ii dau fetei pireul de legume intre 12-13 dupa completare de lapte
fructele o sa i le dau intre 8-9 la fel completare de lapte ,
cerealele ii dau la masa de dimineata adica la ora 5 asa ma sfatuit pediatru.

Azi i-am pus fetei in pireul de legume o pic. de zeama de lamaie si o pic. de ulei de masline si a papat un piculet mai bine tot la recomandarea dr. ca m-am plans la el ca nu se omoara ff mult cu legumele dar nici nu le refuza.

De luni o sa-i introdc marul copt, stiti cat e valabil marul? pot sa ii dai si a 2 zi din el? ca nu prea as da druumul la cuptor in fiecare dimineta mai ales pe caldurile astea .


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Lexi, imi pare tare rau de patanie, si noi o lasam pe Andra cu Cristi dar cu un ochi pe ei, macar de la distanta, ca e casa mica... eu stiu ca i-am mai lasat si nesupravegheati pt 5-10 minute. Tin pumnii sa nu fie nimic grav.

Ileana, nu ai facut nimic rau cu cele 10 lingurite de mancare, mai ales ca lui Tudor i-a placut. Ce-ar putea fi nasol in caz de neacceptare? Diaree si parturi in general, dar de la morcov e putin probabil. Dar daca a dormit bine dupa, da-i inainte.
Fructele cred ca le poti introduce dupa vreo saptamana, cum zice Letitia, ca gustare de dimineata. Zic eu asa ca asa ar fi ideal, dar niciodata programul de masa nu a fost batut in cuie, nu cred ca e un capat de tara daca o data ii dai legumele cu carne spre seara.

I-am dat lui Cristi progresiv cateva lingurite de suc de morcov crud. Nu stiu daca asta inseamna sau nu inceputul diversificarii
Si aseara pt prima data a ras 60ml de LP din biberon.

Si branza de casa as face-o linistita cu lapte de vaca, da-le-n colo de precautii, doar il fierbi, ce naiba! Hai sa zic sa nu i-l dai ca masa de lapte pe cel de vaca, din cauza aportului scazut de fier, dar sa folosesti topfer pt branza calcica e usor exagerat. A mon avis, vorba francezului.

Aly_k, am mers la mai multe stranduri, cu diversi prieteni. Umt, Heaven, Termal... cam pe unde au vreut ceilalti, eu m-am dus dupa ei.

M-am intalnit cu Lali din intamplare, Andrei e un scumpel! Ne cerem scuze inca o data Lali ca l-am trezit din somn cu povestitul nostru, sper ca a fost ok dupa.

Ana, eu am avut un fel de menstruatie acum o luna si jumatate, de atunci nimic.

Si last but not least, te pup Sophia. Andra m-a intreabat de mai multe ori unde e fata aceea frumoasa care i-a cedat Tiramisu sau.

Mergi la inceput