Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Altesa, Maria are aproape 6 ani deci ne bazam pe ea la un ajutor micut cu Johanna, adica asa, stat si uitat la cea mica sa nu planga, sa-i zornaie cate o jucarie...Insa acum a spus sotul ca nu se mai bazeaza deloc pe ea, prefera s-o ia pe cea mica peste tot cu el, chiar si la wc. Maria merge la gradinita, ba chiar la anul incepe scoala, dar acum, avand bubitele astea pe corp, ni s-a spus s-o tinem acasa pana cand vor trece.
In rest nu avem niciun ajutor aici, nu avem pe nimeni. O sa vina mama pe 22 iulie pentru 3 saptamani, dar atat.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Aerlilian, mi-am luat medical dar doar pentru ieri, e foarte mult de lucru la birou si oameni putini ca e perioada concediilor, asa ca trebuie sa stau pe baricade.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Merci Ligia buna idee, ar trebui sa ma apuc si eu sa fac o husa, ca de unde am luat scaunul nu aveau si huse, iar daca pun in cearsaf de bumbac nu o sa ii pot scoate centurile. Merci ma duc sa masor scaunul, sunt curioasa ce va iesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

lexi imi pare rau de bubuline,amandoua cu probleme,cred ca esti stresata rau...
noi am fost la doctora lui si ne-a zis sa mai asteptam putin ,ca se pare ca se trage singura galca si e mai moale,dar tot vom lua antibiotic,ea crede ca e vreu stafilococ si tre sa facem tratament.
leti merci,pai nu stiu ce sa zic de gris,ca aici scrie ca se da de la 4 luni,pe cutie,sincer nu am intrebat doctora,cat despre cereale,aici nu am gasit nimic fara banana de la 4 luni,doar de la 6 luni cu mar si alte fructe.
lili sunt uimita de ce scaune auto poti sa gasesti in romania,deci clar si categoric vreau si eu ce ai tu...al meu saracul nu mai incape in scoica,problema e ca nu gasesc aici,deci tre sa il iau de acasa,o rugaminte: in ce magazine pot sa il caut?,ca nu am timp sa il comand si vreau sa il cumpar din magazin.
de doua nopti face scandal si e agitat rau,ii iasa dinti,nu mai vrea nici suzeta...nu mi-a facut febra,doar kk putin mai moale.
o zi faina va doresc gagici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Of mai Lexi!! Ce rau imi pare! Si eu ii mai las singuri pe ai mei, o sa fiu mai atenta! Pe de alta parte e posibil ca si noua sa ni se intample accidente, asa ca nu e cazul sa se invinuiasca sotul tau... Sanatate multa si multumesc ca ne-ai pus pe prima pagina!

Ileana, eu stiu ca fructele se baga cand ai terminat de inlocuit masa de legume (nu ii mai dai lapte dupa), dar ma uit in schema si iti spun exact.

Altesa, daca realitatea e alta, meriti un Oscar

Cum am promis, haideti sa va spun despre noi: vacanta la mare a fost frumoasa, dar mi-a lipsit jumatate din familie... tati si Sofia aveau alt program decat Tudor si cu mine. Noi ne trezeam pe la 7:30 si plecam pe plaja, ei veneau pe la 10, cand noi ne intorceam in camera. La masa mergeam tot separat in functie de programul lui Tudor, de multe ori am ales sa mananc in camera, ca Tudor dormea. Ne intalneam toti patru in camera dupa pranz. Ei ieseau iarasi pe la 16, noi pe la 17-18. Seara ramaneam eu cu copiii si tati a mai iesit la meciuri. Am apucat chiar sa citesc si o carte.

Pe Tudor l-am bagat un pic cu picioarele in mare, dar nu i-a placut, asa ca nu am insistat. Piscina nu am incercat-o, am stat doar la umbra cu el, uns bine.

Cat eram acolo pe Sofia a piscat-o ceva de arcada si i s-a umflat ochiul foarte tare, de nu-l mai putea deschide, iar in drumul de intoarcere mi-a facut Tudor febra si a avut niste muci monstruosi!! Febra nu mai face de marti, dar inca mai are muci. Azi noapte a fost prima data cand nu s-a mai trezit de muci, dar s-a trezit sa manance, recupereaza mititelul. Din pacate vad ca peste zi inca nu mananca cum trebuie si ma mulg ca sa nu pierd laptele. Intrebare: eu nu sunt adepta mulsului, dar in conditiile date nu cred ca am de ales, ce ziceti?

In rest vineri mergem la dr si vedem ce ne spune cu diversificarea. Avem de facut doza 2 de la Rotarix si e posibil sa ne puna sa asteptam cateva zile inainte sa incepem sau sa nu ne faca vaccinul din cauza racelii.

Ieri m-au chemat pana la birou sa ii ajut cu o chestie... mi-a facut placere sa imi pun mintea la contributie si m-a si flatat atentia, dar nu-mi vine sa cred ca in mai putin de o luna ma intorc la munca! Nu ma simt pregatita.

Gata, mi s-a trezit puiutul, mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

leti tu din lapte de vaca faci branza?laptele de vaca nu e recomandat decat de la un an,e ok daca ii fac branzica din el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Leti cand am vrut sa dau la actorie nu m-a lasat mama a zis ca nu ies bani,cand am vrut la medicina la braSOV nu m-a lasat a zis ca-i greu.

Ma refeream ca nu-s asa informata ,ba chiar is incuiata citesc ,citesc si tot nu stiu cu ce sa incep diversificarea asta,mie imi convine cum sutem acum pe lapte si atat,e asa comodddd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

buna fetele, bine v-am gasit in casa noua, noi am cam lipsit de la inaugurare, sa ne fie cu iertare, dar timpul asta e atat de scurt si trebuie sa facem atat de multeeeee


ce sa va spun.. Davidutz are 4 luni jumatate, este un ingeras de copil, sanatos, frumos, precoce, cuminte, minunea lui mami si a lui tati
stiti si voi la ce ma refer
avem 7,100 gr, vreo 66 cm, stim sa stam in patru labe si sa ne balansam inainte si inapoi, de multe ori ii iese sa dea marsarier, in fata inca nu ii iese si se enerveaza, stam si in fundulet sprijiniti, dar pentru putin timp, a inceput sa zica/faca ta-ta-ta, bu-bu, beeee:)), radem in hohote, se loveste singur cu mainile in burtica, in cap, se trage de pampers, de par, de astea, d-ale piticilor crize de personalitate:)
de papat, papam mixt 3 mese san, 3 mese lp, cred ca in jur de 1,1 l pe zi
de diversificat inca nu, mai asteptam.


le uram si noi La multe lunite sanatoase bulgarasilor sarbatoriti!!!!
va pupam

********************************************

mamicuta de ursulet mic si grasunel - Davidutz -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mihacor, treaba asta cu laptele si branzica e tare delicata. Daca m-a surprins ceva la dr mea, asta m-a surprins...ea mi-a recomandat branzica din lapte praf, dar numai Topfer, ceea ce nu-mi suna foarte "natural" si cred ca e si destul de costisitor... Iti cam trebuie jumatate de cutie la jumatate de litru de lapte...Daca fetele care au al doile copil au procedat altfel si le-a fost ok copiilor, astept si eu sfaturi.
Letitia, asa este, acum mi-am amintit ca asa a zis. Dar cand voi face chestia asta, vor intra fructele la masa de 9-10 si mut legumele la 13-14?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Mihacor, treaba asta cu laptele si branzica e tare delicata. Daca m-a surprins ceva la dr mea, asta m-a surprins...ea mi-a recomandat branzica din lapte praf, dar numai Topfer, ceea ce nu-mi suna foarte "natural" si cred ca e si destul de costisitor... Iti cam trebuie jumatate de cutie la jumatate de litru de lapte...Daca fetele care au al doile copil au procedat altfel si le-a fost ok copiilor, astept si eu sfaturi.
Letitia, asa este, acum mi-am amintit ca asa a zis. Dar cand voi face chestia asta, vor intra fructele la masa de 9-10 si mut legumele la 13-14?

eu cred k muti legumele la 17
branzica de vaci 1 litru de lapte napolact de 3.5 si cand fierbe pui zeama de la o jumate de lamaie si amesteci pana se branzeste apoi o strecori in sita


Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community

Mergi la inceput