Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Ma bucur mult Aerlilian ca ii place lui Tudor in scaun, trebuie sa il montez si eu dar eu din pacare nu am husa de bumbac. Din ce imi aduc eu aminte tu l-ai montat direct cu fata inspre parbriz sau ma insel? Ca eu daca pun copilul cu spatele catre directia de mers nu are loc cu picioarele, dar nici nu a ajuns inca la 9 kg, e inalta si slaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multe lunite sarbatoritilor din ultimele zile: Sara, Toma, Maria Elisa, Adela Alexandra, Cristian, Patricia Maria, Alexandra, Ariana si Sofia Ioana!

Eu sunt intoarsa pe dos, Maria sta de luni acasa din cauza eruptiei de pe piele, nu stie nimeni ce e, am fost cu ea si la spital si la pediatra si am aflat doar ca nu e alergie, ci mai degraba o infectie virala, un fel de boala a copilariei dar ne-clasica, pentru ca nu o deranjeaza nimic, nu are mancarimi, nici usturimi si nu face nici febra. Asa ca nu ni s-a dat niciun tratament, asteptam sa treaca de la sine. Si nu ar fi nicio problema, pe corp se mai estompeaza dar pe picioare arata rau de tot, parca ar intepa-o cineva cu mii de ace mici, sunt sangerii bubitele. Nu stiu ce sa-i mai fac. Acum au inceput sa arate rau si in zona chiloteilor, o dau cu Sudocrem de la sora-sa si parca-parca e mai bine, dar nu trec...
Colac peste pupaza, ieri a inceput sa urineze din 5 in 5 minute asa ca sotul i-a incalzit apa si a pus-o intr-o butelcuta din cauciuc ca sa stea pe ea. In timpul asta a lasat-o pe cea mica in carucior si a rugat-o pe Maria sa se uite la ea, ca sa nu planga. Nu stiu ce-a facut Maria, cert e ca s-a rasturnat caruciorul cu Johanna cu tot, noroc ca era bara pusa, dar fata a alunecat pe sub ea, a cazut pe parchet cu piciorusele, cu burta apoi cu fata. A inceput sa-i curga sange din nas, i s-a umflat nasul, m-a sunat Cristi disperat la serviciu, am venit acasa intr-un suflet, am plecat cu Johanna la spital, acolo au vrut sa ma interneze ca s-o tina sub observatie pentru ca e foarte mica si a cazut cam de la 1 m distanta direct pe parchet. Nu am vrut sa raman la spital, prefer s-o observ de acasa, asa ca am iesit pe semnatura. Mi-a spus ca abia peste 3-4 zile, dupa ce i se dezumfla nasul, ne va putea spune daca il are rupt sau nu. Pana atunci stau cu frica in san si-mi vine sa-mi smulg parul din cap. Eu mi-am rupt nasul in copilarie si stiu ce inseamna asta... S-au tinut lant ghinioanele de noi zilele astea...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna dimineata, fete dragi!

Uca, bine ai venit! Sa stii ca Altesa doar pare fioroasa, in realitate e o fata de pus pe rana si o mamica minunata, care cel putin pe mine ma surprinde de fiecare data cu cat e de informata si experimentata in ciuda varstei mici-mici!

Ileana, Ligia, felicitari pentru startul perfect al diversificarii! Oricum, la cum ii stiu eu pe flacaii vostri nu ma asteptam la altceva! Cred ca fii-mea nu a avut fericirea aia pe fata pana la 3 ani cand a mancat prima data inghetata
Ileana, schema aia de diversificare este exact cea pe care am aplicat-o la Sofia si o voi aplica si acum la Tudor.

Alice, nu ma asteptam sa aplici autodiversificarea... Radu cel curios!

Lady, continui sa cred ca ai ceva cu mine Dupa atata vreme tot nu sunt pe prima pagina. La inceput am zis ca trebuie sa imi fac penitenta pentru ca am stat mult in umbra, dar vad ca doar la mine se aplica asta. GLUMESC!!! Imi esti draga oricum si stiu ca nu m-ai omis cu intentie!

Alexa, felicitari pentru Alexandru! Si tie pentru rabdare! De medici incompetenti nu mai zic nimic... mi se pare ca sunt din ce in ce mai multi!

Mady, sper ca sunteti bine acum! daca nu s-a repetat si copilul e bine, sigur a fost de la mancatul prea repede. Noua asta cu vomatul in jet nu ni s-a intamplat decat acum, la prima repriza de muci... Spor la invatat!

Aly_k, felicitari si voua pentru blw si succes cu primul dintisor, sa iasa usor.

Fetelor, nu vreau sa ma intelegeti gresit, poate daca as avea timp as aplica si eu blw, dar Tudor va manca cu mama mea 2-3 mese pe zi (iar celelalte doua sunt de lapte) si nu o vad in stare sa aplice asa ceva.

Gabrielarusu, super bilant! Mi se pare cam devreme pentru diversificare, dar sunt sigura ca ai mai auzit asta si ai ales sa faci cum ai simtit tu ca e mai bine

Ursulet, si mie imi place Mihaela Bilic, opiniile ei sunt pertinente, dar e greu cel putin pentru mine sa aplic aia cu moderatia... la ce e buna o galetusa de inghetata, daca trebuie sa mananc doar o cupa??

Ellenii, sanatate multa Mirunei!

Mihacor, iti raspund la ce stiu: branzica de casa o fac cu 2 pastile de calciu gluconic la 500 ml de lapte, stiu ca se poate face si cu zeama de la 1/2 lamaie. Stiu ca sunt mai multe feluri de cereale, as mai cauta in locul tau. Nu stiu insa cat de ok e grisul la varsta asta, pediatra ce zice? Va tin pumnii cu galca, sa nu fie ceva serios si sa treaca usor!

Ma duc sa imi spal vasele si sa pun sa fac ceva de mancare si revin sa va povestesc despre noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Letitia, n-o certa pe Lady, eu sunt de vina, caci eu am fost cea care a deschis capitole noi in ultimul timp (in afara de acest capitol). Dar sunt asa de ametita in ultima perioada incat nu mai stiu nici cum ma cheama cu buletinul in mana, daramite sa mai tin minte si alte chestii. Uite acum intru si te trec in listuta. Te rog doar, daca vrei, sa ne spui si data nasterii tale, ca sa te trecem in listuta de sarbatorie.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

Doamne Lexi imi pare asa de rau, sper sa nu fie nimic grav la Johanna, iar despre bubilele Mariei, habar nu am ce sa zis sper din tot sufletul sa descopere medicii.
Te admir ca poti sa "duci" atatea, dar nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ian.feb2012 spune:

Gata, Letitia, sunteti in listuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Bela, da, direct cu fata spre parbriz, pe mijlocul banchetei, dar in cea mai "culcata" dintre cele trei pozitii. Eu l-am asezat in scaun deja la 8,600 kg. Problema kg copilului si a scaunului nu este legata de faptul ca nu ar putea sta copilul pt ca e prea slab. E vorba de siguranta lui in caz de impact, in sensul ca ei au coloana vertebrala suficient de fragila si smucitura produsa de impact i-ar putea pune in pericol. Ce-i drept, eu am riscat mizand pe prudenta si experienta mea la volan.
Letitia, atunci sigur ma lamuresti tu cand introduc fructele!
Nu cred ca v-am spus, dar m-am apucat de regim. Il tin pe cel disociat (mancat o zi intreaga acelasi lucru). Este regimul la care am apelat mereu in situatii de criza. Dar de regula nu mergeam la mai mult de 3kg. Acum e vorba de vreo 10.... Sper sa-mi iasa, ieri am mancat legunme, azi e ziua de carne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Vai lexi ,ce urat a mica lovita la nasuc,Maria cu bubu ,tati socat ,tu disperata,off ce situatie grea ,nu aveti pe nimeni acolo sa va ajute cu fetele? o cumnata ,o prietena ,Maria cati anisori are? nu ar putea merge la cresa sau nu te induri? Tu nu ai putea sa ceri scurtarea programului pe motiv ca alaptezi?


Leti ,ce imagine buna ai despre mine ,insa realitatea e diferita.

Uca ,chiar regret ca am sarit pe tine ,daca eram in locul tau nu as fi ramas asa pasnica


Ileana e de vis ce povestesti tu acolo,succes in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lexi, draga de tine, nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau...Si evident, trebuie sa mergi la serviciu in continuare, nu? Ma gandeam daca este posibila vreo forma de concediu medical pentru astfel de situatii, ca la noi se mai dau cand e copilul bolnav. Ca oricat de priceput si atent ar fi tati, tot tu stii si simti cel mai bine...S0per din tot sufletul sa fie bine si mizez pe ceea ce mi s-a tot spus, ca bebelusii sunt foarte trezistenti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Lexi imi pare raupt fetite dar DD e mare
maine incepem si noi legumele sa vdm cu merg
Bella noi avem scaun chicco -eletta l-am pus de la 3 luni cu spatele dar acum a depasit 9 kg si merge cu fata si sta mult mai bine numai k transpira si am zis sa-i fac o husa de prosop sa vad dak ii merge mai bine
uca ma cauti pe facebook la ligia lapadatu-tebeasa si te introduc eu in grup

Mergi la inceput