Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihacor

mai fetelor raman tampita,sa vad ca, acasa se gasesc mai multe lucruri pt bb decat aici.
scaun de bb de la 0-18 kg,deci cel al lui tudor,e beton,am vazut si prezentare video...aici abia l-am gasit,la pret dublu...
cereale de toate felurile....si eu care vroiam sa imi aduc lp si borcanele de aici in concediu,pai cred ca gasesc mai multe acasa...

mamica de bebeloi Eduard...
Edy


Mihacor, nu e chiar asa. E adevarat ca nu prea gasesti produse ale firmelor italienesti (de ex. Chicco...Nu stiu daca si Inglesina e italieneasca sau nu) dar incearca totusi o cautare si pe amazon.de In plus, chiar daca nu au produse italienesti, gasesti scaune de copii beton si aici cam la aceleasi preturi. Noi, de exemplu, am luat si scoica Johannei si scaunul Mariei de la Cybex iar urmatorul scaun al Johannei va fi tot de la Cybex. Asta pentru ca ei sunt de cativa ani castigatorii testelor ADAC air pentru noi siguranta e foarte importanta, mai ales de cand am avut accidentul. Cat despre papica pentru bebe, daca vrei sa faci economie, eu zic sa te aprovizionezi cat poti de mult din Germania. Pai o cutie de cereale Humana, in Bucuresti cel putin, e vreo 24 de lei (cutia de 250 de gr) iar eu o iau de aici, din Kaufland sau de la Mueller cu 1,45 euro. Borcanul de ceai e 1,75 aici iar in Ro e 22 de lei. Setul de 4 pachete de servetele umede Hipp aici e 4,79 euro iar in Ro un singur pachet e 9 lei. De borcanase nu mai zic, un borcanas Hipp pe care aici il iau cu 85 de centi, in Ro e vreo 9 lei... Asa ca eu zic sa te gandesti bine daca vrei sa le cumperi din tara. Daca nu gasesti in magazine chiar toata gama de produse, gasesti sigur pe net (ebay, amazon, schlecker, windeln.de, etc) Noi trimitem regulat acasa pachete cu papica pentru bebe verisoarei mele care are si ea o fetita de 8 luni, tocmai pentru ca acolo sunt muuuult mai scumpe decat aici.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

neata fetele

ne-am intors de la mare unde a fost super ok...super...pacat ca s-a terminat cam repede...filip a papat la greu, a trecut la bibe de 200 ml si le cam termina, are 6650...a inceput sa se taraie pe coate si pe genunchi e simpatic foc ...o s apun si poze mai tarziu

lexi sanatate multa multa piticelor si tie putere
de luni incepem si noi diversificarea cu legume piuree sper sa ii placa


mihacor ma uimeste ce zici tu, noi anii de zile faceam drum special in germania si luam cuzecile de cutiii de lapte, cereale plus carucior si hainute ptr rares...si acum mai pe toamna vreau sa fac un drum ptr laptele lui filip

alina filip papa bine legumele si fructele?

noi nu am cazut din pat in schimb si-a spart buza tot dand cu gurita in canapea...si si-a facut o vanataie pe mana ptr ca si-a supt manuta

revin ca se cacaceste domnisorul





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

'neatza.ce liniste!

Lexi, cum sunt fetele?

Mihacor-baiatul?

Restul puilor bolnaviori se simt mai bine?


sunt suparata.Alexa a intrat pe a treia zi de febra.Azi trecem pe antibiotic-Ospamox si probiotic-Linex.


Rebecca are doar putin rosu in gat, fara alte simptome.

Ucabooboo-bine ai venit printre noi!

Oare Annisia o fi ok?

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

of lady asa micuta si asa racita,oare de la ce vine febra asta a ei?

Mihacor si eu stiam ca sunt produse ieftine si muuult calitativ pe langa ce-i la noi.


Imi doresc de mult sa ajung sa-mi iau tapet pentru toata casa si perdele,insa nu este timp,dar cand o sa ajung cu siguranta o sa-mi iau si detergenti,cafea,ciocolata,ceaiuri ,parfumuri si haine pentru bb.

Lexi costa mult transportul di germania in tara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

Ne-am intors si noi de la tzara de cateva zile. Am fost ok acolo dar Eva s-a cam plictisit ca nah e sat micutz si nu prea am avut unde sa o plimb, multe muste...Dar a fost ok per ansamblu...
Acum suntem pe lapte praf seara, ii dau san cat este si completare LP. Doarme mult mai bine, la fel si eu si adoarmea muuuult mai usor seara. Asta a fost decizia mea ca mi se parea ca obosesc si chinui copilul fara rost...
Cateva zile am avut o senzatie neplacuta ... dar dc fata e bine, asta este!
Acum suntem acasa din nou si murim de cald. Plus ca un vecin a spart un perete 3 zile la rand in intervalul orar 07:00 dimi - 20.00 seara. Pickhammer + burghiu.............Groaznic a fost! Bubuia de ziceai ca se darama blocu'! Dar Eva a dormit de amiaz' ..... foarte ciudat, nu?
Eva e foarte energica se trage din brate in toate partile si ii place grozav dupa ce ajungem in parc sa o iau in brate si sa ii arat arteziana, porumbeii...plimbarea in general!
Ane Maria - Tu spuneai la un mom dat ca ai sunat sa intebi de dos de indemnizatie! unde ai sunat? Ca aici la noi dosaru' se depune la Directia pt prot copilului si asistenta sociala, dar am sunat acolo si am vorbit prin diverse birouri si toate doamnele alea amabile imi ziceau ca nu la ele, ca ele se ocupa de copii cu handicap, etc... Sa merg pana acolo nu am energie si timp...


Mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)


De acolo de unde am depus dosarul adik de la asistenta sociala mi s-a dat un nr de telefon unde am sunat si s-a clarificat situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alina, ce mult ma bucur ca ai vesti bune! Sa vezi tu ce flacau mare si frumos se va face Filipone...Ca, slava Domnului, gena o are!
Noi suntem in a treia zi de mancat piure de legume. Aceiasi mare placere, imi trage de castronel, vrea sa-si bage si el mainile, ii tremura capul de placere cand vine lingurita spre gurita lui...
Legat de decalotat, ne-a "rezolvat" si pe noi d-na dr, dar asa cum spunea Alina, a facut-o pe "uscat" si i-a plesnit un pic pielea in varf. Nu l-a usturat deloc, nu s-a aratat deranjat, dar eu disperata cum sunt am intrebat cu ce sa-i dau acolo ca sa nu pateasca ceva. Mi-a zis Nidoflor si asa am facut. E super ok, dar nu garantez ca pe viitor o sa fiu in stare sa ma bag acolo...
Scaunul Happy Snak de la Chicco vi se pare ok? Ca il vad la reduceri la firma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

Anca, ce simpatica esti
merge binisor treaba cu slabitul..nu prea se mai vede burta de ex pregnozaurus, apar muschiuletii, memoria musculara e de vina
in cursul saptamanii mananc destul de regulamentar, in weekend mai bag un cartofior la cuptor, sau o pizza.
fac si mult sport, sport intens, de fapt asta este si a fost baza mea, sportul
cu astea ma distrez eu..
http://www.youtube.com/watch?v=GbZWQq7ek_w

mai fac si Insanity, Chalene, Rev, etc..
nu mai incarc topicul, te asteptam la extraplate


Lady, offf, multa sanatate micutei
la fel si pentru voi Lexi

Alina, doctorita la care am fost zilele trecute mi-a zis ca nu se rupe asa usor pielicica, sa trag cu mai mult curaj, iti dai seama ca nu ma lasa sufletul si trag de n-as mai trage.
parca vad ca ajung cu el la cutitas..din punctul meu de vedere e mai igienic si mai safe la cutit, decat sa ma apuc sa trag eu de putza, sa fac ceva aiurea si sa dea in alte alea.
doctorita de familie imi zicea : "lasa-i, nu le plange de mila, ca noi tragem mai mult decat ei in viata, pe ei ii ustura 2 zile la urinat si a trecut, nici n-o sa-si mai aminteasca "

noi am reusit sa picam din pat ieri dimineata, norocul lui ca a cazut pe burta si nu s-a lovit, mai mult m-am speriat eu decat el (dormea si nu a apucat sa realizeze ce s-a intamplat ca l-am luat imediat in brate, l-am pipait peste tot, nu a schitat nimic, a supt un pic de la san si s-a culcat la loc )
azi dimineata am avut cosmaruri, m-am trezit tipand "maiiiiii cade copilul"...s-a speriat al meu saracul, facea "ceeee, undeeee?? femeie ai innebunit??" :))

va pupez, vad ca s-a culcat copchilul, ma apuc de scandal

********************************************

mamicuta de ursulet mic si grasunel - Davidutz -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Multumim pentru incurajari si vorbe bune! Johannei i s-a mai dezumflat nasucul si chiar nu cred sa fie ceva rupt, cum spuneam eu mi-am rupt nasul in copilarie si stiu ca vezi negru in fata ochilor de durere. Ori ea e linistita, ca de obicei.
Maria sta si ea mai bine cu bubitele, in continuare cel mai urat arata cele de pe picioruse, din zona chilotului si din gurita. Nici de mancat nu prea a mai mancat in ultimele zile, cu toate ca spune ca n-o dor aftele din gurita. Nu stiu ce sa mai zic, oricum nu am altceva de facut decat sa astept.
Lady, multa sanatate fetelor, offf, numai probleme zilele astea!
Altesa, noi trimitem pachetele cu Atlassibul, costa 1 euro/kg pana in Bucuresti, ai voie sa trimiti maxim 20 de kg intr-un pachet.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

lexi sanatate la fetite,sper ca Johanna nu are nasul rupt
Si noi am fost aseara la urgente,avea fera mare si mi se parea ca are starii de lesin.Cand am ajuns acolo o descoperit ca are puroi in gat,ia pus perfuzii si neam intors acasa.Acum ii cam greu,ca nu prea vrea sa inchita mancare,ca o doare gatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Altesa, acum am citit cu mai multa atentie mesajul tau. Tapet si perdele de unde vrei sa iei? Pentru ca noi suntem extrem de nemultumiti de tot ce inseamna lucruri pentru casa aici. gama de gresie si faianta e incomparabil mai saraca decat ce gasesti in tara, modele urate, daca vrei calitate cat de cat te ustura rau la buzunar, ce sa spun, noi, acum ca am reusit sa ne luam duba (a se citi masina cu 7 locuri) suntem hotarati sa ne luam gresie, faianta, parchet si mobila din tara.
Iata de ce:
In anul 2009 ne-am pus parchet in toata casa. In sufragerie am ales un parchet inchis la culoare, cu o grosime mai mare ca sa tina cald si al carui pret nu a fost deloc de neglijat. Avand o sufragerie de aprox 34 m2 iti dai seama ca am avut ceva parchet de cumparat. Ei bine, acum, la nici 3 ani dupa ce l-am pus, parchetul nostru minunat din sufragerie e patat cu alb in zona biroului unde se afla PC-ul (din cauza scaunului cu rotile), pata care nu se mai ia, indiferent cu ce solutii dam, fiind inchis la culoare se vede orice zgarietura (e drept, aici am gresit noi alegand o astfel de culoare) si, mai nou, au inceput sa sara bucati din el (din placajul de deasupra). Ieri am fost la Hornbach, de unde am luat parchetul asta si ne-am uitat sa vedem cat ar costa parchetul din lemn masiv (de curiozitate, ca oricum suntem hotarati sa-l luam din tara): 80 de euro/mp.
Mobila: am cumparat o garderoba pentru hol, care ne-a fost livrata cu piese gata rupte, astfel ca un sertar nu poate fi folosit deloc, e doar de frumusete, cand a montat Cristi un dulapior din set, s-a rupt o bucata laterala, noroc ca l-am putut pune in asa fel incat sa nu se vada acea ruptura. Si crede-ma ca nu a fost asa ieftina garderoba aia, cel putin nu pentru noi, care eram proaspat mutati si aveam o groaza de cheltuieli de facut pentru amenajarea casei. Si ar mai fi multe. Acum, dupa nici 3 ani de cand stam aici, trebuie deja sa-i schimb sifonierul Mariei, abia mai sta in picioare, e desfacut peste tot... Si problema e ca nu sunt ieftine deloc, te-ai astepta sa fie cat de cat calitative, macar 5 ani sa tina, dar calitatea e 0 absolut. Spre comparatie, avem un sifonier si 2 comode de la Ikea care, toate 3 au costat impreuna undeva pe la 200 de euro cu tot cu transport si pe care le mai folosim si acum cu succes.
Asa ca, daca nu esti sigura ca le cumperi dintr-un oras mare, de unde poti alege, unde ai o gama larga de produse si unde esti sigura de calitate, nu te-as sfatui sa iei de aici. Noi clar, nu mai cumparam nimic pentru casa in Germania, doar din Ro.
Scuze ca m-am lungit atata cu mesajul.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput