Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multe lunite, Natalia Ioana!

Aly_k, multa sanatate bulgarasei tale!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Sanatate la toti bulgarasii!

Raportam si noi primul episod de febra aseara. Am actionat cu eferalgan si comprese cu apa si a scazut intr-o ora de la 38,6 la 37,5.
De dimineata cand s-a trezit nu avea nimic, acum iar are 38,2. Vad ce se mai intampla in urmatoare jumatate de ora.
E vioi, rade, gangureste dar se musca rau de manuta. Simt cu degetul ceva tare care agata putin pe gingie jos si banuiesc ca febra e de la dinti.


edit: de dimineata kinetoterapeuta ne-a spus ca nu merge dea busilea inca pentru ca are un usor torticolis si a inceput pe langa exercitiile la picioruse unele noi ptr gat / cap



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

La multe lunite, Natalia Ioana!

Aly_k, multa sanatate bulgarasei tale!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara


si de la noi !!!
si la alexa multa sanatate,mariei si johannei...sa va faceti bine bubulinelor!!!
lady noi tot asa,galca e la fel,dar edy nu are dureri la palpare,in schimb azi noapte am facut 13-14,din 2 in 2 ore sticlutza si maraieli,doar cu degetul meu la el in gura a dormit,gingiile nu sunt umflate deloc,dar se vad dintisorii inauntru...
lexi si eu am de gand sa ii iau pampersuri si servetele umede,pentru ca am cupoane de reucere si le iau mult mai ieftin...chiar si borcanele o sa iau sa am cu mine,oricum aveam in plan...doar ca am fost suparata ca nu am gasit nici un scaun de bb de la 0-18 kg care sa se monteze si invers directiei de mers,pentru siguranta lui...intradevar am gasit inglesina,dar mult mai scump decat acasa,pe amazon,cu husa de vara undeva la 280 de euro...am sunat la babyone stuttgart sa ii intreb ce solutie imi ofera avand in vedere ca bb meu are doar 5 luni,nu sta in fundulet si capul ii iasa afara din scoica,la care am primit un raspuns foarte deranjant pt mine,sa il las asa...pai si in caz de accident,nu e periculos?pai da,dar nu au ce sa imi ofera...am stat ieri ca turbata pe net si am gasit si aici unul care se poate monta si invers,britax de la römer,si e la pret la fel ca cel de la inglesina,cu tot cu husa ajung la 200 de euro...
lexi spune-mi te rog tu ce cereale folosesti,si de la cat timp le-ai dat fetelor?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_G

Lexi muulta sanatate Johannei! Poate totusi nu are nasucul rupt. Mariei ai incercat sa ii faci baita cu ceai de musetel, poate ajuta (zic si eu )

Ligia, Bella eu am o husa ceva de www.bestkids.ro/p-8866-husa-duo-comfort.aspx" target="_blank">genu si imi place super mult. Se poate folosi si la carucior si la scaunul de masina si la cel de masa.


Aerlilian noi papam fruct la 9 - 9:30 si la pranz 12 - 12:30 legumele, dar avem 6 mese pe zi in continuare (papam tot la 3 ore).

Fetele m-ati bagat in ceata rau cu branzica de casa. La problema asta cu lapte de vacuta / lapte praf nu m-am gandit off. Noi mai avem pana atunci dar mi-ati dat un nou subiect de studiu.

Zicea cineva de cerealele bagate in masa de seara, la noi nu a tinut ideea ca ar fi mai satioase si nu s-ar mai trezi. Asa ca i le dau la masa de 18, iar la masa de la 21 papa doar lapte simplu si doarme dus de la 21:30 la 6:00.
edit: intre timp am recitit; Suzieq, tu nu stiai cum sa le bagi , cred ca depinde de copil. Alex s-a trezit dupa masa de cereale in fiecare noapte asa ca am mutat-o mai devreme si nu se mai trezeste. Nu stiu daca are legatura dar asa a functionat la noi.

Nu stiu daca am luat cele mai bune decizii cu mesele dar am mers undeva la mijloc fata de ce mi-a dat pediatra si ce am mai citit, totul adaptat dupa programul pe care Alexandru si l-a format singur.






Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012


Alexa, si noi la fel..initial ii dadeam cereale la masa de seara, dar apoi am inceput sa ii dam 2 mese cu cereale, ca ea e mai micuta...faza e ca dupa ce manca mult si bine lp cu cereale pe la 17, seara nu prea mai manca mult din LP cu cereale, in schimb papa mult daca ii dau doar lapte simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Buna dimi fetelor....bine, pentru mine e dimi ca abia acum reusesc sa imi beau cafeau decaf ofcourse;-).
Legat de scaunul de masina. Noi tot Inglesina am luat si a avut si husa inclusa, a fost parca 850 lei si este de 0-18 kg. are o pernita pentru bebei ca sa nu stea in fund. Este foarte bun si il recomand. Intra pe www.inglesina.ro. Poti comanda si online.
Offf...atatia bebei bolnaviori......sa va ajute DD sa se faca bine repede repede. Si noi am avut pe la 3 luni un episod de febra, da cica a fost de la mucii din nas care se infectasera deoarece noi nu bagasem batista bb prea des...Am auzit ca ar fi ceva epidemie de rosu in gat, infectie virala, ca se ia din parc...am o prietena cu fetita in spital de la rosu in gat plus o erupie pe manute si picioruse. Asa se pare ca se manifesta. Sper sa nu fie cazul la nici un bulgaras.
Si al meu de vreo 2 zile " tuseste" . Am pus ghilimele pentru ca parca se prosteste, gen...nu ma aude nimeni? tuseste numai cand nu e bagat in seama. In alte circumstante nu....acum ma gandesc ca face intentionat....sper din suflet sa nu fie ceva la plamani...ca alte simptome nu are smecheritul.
Va pupam si sa azi numai de bbi sanatosi si sa treaca odata canicula asta ca nu o mai suport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

lexi din Austria vreau tapet si perdele.

Horror ce povestesti tu de mobila.

Masina cum este? o schimbam si noi ca a inceput s dea rateuri cea pe care o avem si sotul r vrea tot duba voi ce aveti?ww?

Bine ca nu are nasucul rupt pitica!


Voi ce activitati mai desfasurati cu bbeii ca eu nu mai stiu ce sa fac cu el,e si foarte agitat de la caldura,as pleca cu el din casa dar unde pe caldurile astea? Se pl;ictiseste f repede si eu la fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

off,alexa si voi!!!imi pare rau de piscotelul tau!multa sanatate!
nici al meu nu merge de-a buselea si e mai mare decat al tau si noi am fost si la fizioterapeuta si ne-a zis ca nu trebuie facut nici un tratament,doar sa ii atrag atentia mai mult in cealalta parte,el de fapt acum nici nu mai sta cu capul doar pe partea stanga...dar de vazut ,vad si eu parca putin la cap diferenta intre cele doua parti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite, Natalia Ioana!

Mihacor la noi nu se vede nici o diferenta! Ori sunt eu tampa(exista si varianta asta), dar in momentul in care incepi sa-i "sucesti" capul dintr-o parte in alta se observa ceva care il retine (mi-a aratat kinetoterapeuta). Nu e ceva grav dar am ramas foarte surprinsa ca m-a intrebat daca stiam din maternitate sau mi-a zis medicul pediatru si mie nu mi-a zis nimeni nimic.
Vineri am programare la ortoped si voi vorbi cu el si despre subiectul asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mihacor, eu la ambele fete am folosit/folosesc Humana, am fost si sunt foarte multumita, Maria le-a papat foarte bine, i le-am dat pana aproape de 4 ani si vad ca si Johannei incep sa-i placa. Johannei am inceput sa-i dau de-acum, am mai incercat pe la 4 luni jumate dar nu i-au placut si am lasat-o in pace o perioada. Mariei i-am dat initial cereale Bebelac pentru ca ea si-a facut bebelusia in Ro si pe vremea aia nu-mi permiteam orice. I-am dat cereale Bebelac pentru ca si laptele praf era aceeasi firma si n-am vrut sa i le amestec. Dupa ce am ajuns aici am inceput cu Humana, dar era deja marisoara, avea 1 an si 3 luni.
Altesa, poate in Austria gasesti lucruri mai frumoase si de mai buna calitate! Cat despre masina, noi avem un MB Vito. Suntem foarte incantati de ea. E spatioasa, confortabila, iti ofera conditii foarte bune cand ai familie numeroasa. e drept ca nu e foarte economicoasa ca si consum, dar pentru o duba e super bine.
Mai fetelor, nu va mai stresati atata cu mersul de-a busilea, sunt copii care nu merg de-a busilea deloc, trec direct la ridicatul in picioare si la mers. Maria mea nu a mers de-a busilea nici macar 1 minut, fetita verisoarei mele face maine 8 luni si, la fel, nu da niciun semn cum ca ar vrea s-o ia de-a busilea. Sunt copii si copii, eu zic ca nu e un motiv de stres, parerea mea.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Aly_k, Lexi - multa sanatae fetitelor!!! Si baietelului tau Alexa!

Eu abia acum am reusit sa recuperez din urma un capitol si ceva...
Citeam la fetele cu diversificarea - noi masa de legume i-o dam la pranz pe la 13, iar pe la 10-10:30 masa de fructe - bine momentan nu i-am dat decat mar copt. Branzica ce va trebui facuta in casa eu stiu ca se face di lapte de vaca. Asa cum spune Adc, e vorba de branzica, nu biberon cu lapte de vaca, care clar nu se da. Ileana, precautie precautie, dar branzica din lapte praf, mie una mi se pare cam exagerat...ma refer aici ca sunt medici care exagereaza.

V-am tot admirat bebeii pe FB, acolo intru mai des. Care mai de care mai mare si tare Cristina, al tau m-a dat gata cum se ridica el la 5 luni si ceva!!!! Si eu care ma bucuram ca a mea merge de-a busilea acum la 5 luni si 3 sapt Si sta in fundulet f bine, de multe ori fara nici un sprijin (adica fara perne si alte cele). Se intoarce dupa o parte pe alta - de pe spate pe burta si invers. Si ii mai place sa stea pe spate sprijinita in coate.

Sophia - bine ai revenit!
Cati Felicitari pentru rabdare!!! Iti tin pumnii sa iti reauseasca treaba cu EC!

Ah, nici noi nu suntem pe blw. Ca Beatrice in timpul zilei cand ia mese de fructe si legume e cu mama, si am preferat sa ii spun sa aplice metoda clasica. Si-asa sunt cateodata enervata ca este atat de exagerata cu grija!!!! Da exagerata bine de tot, ma bate la cap de sute de ori sa nu cumva sa uit mai multe geamuri deschise ca se face curent...ca o jucarie daca pica pe jos ea o spala cu apa cum i-am zis si i-o da inapoi dar nu i se pare ok, daca se rasuceste in toate felurile ea se baga acolo sa "ajute copilu'" ca isi striveste manuta auzi tu, si de-astea...si cand ma gandesc ca maica-mea nu era deloc asa. Evident, nu a fost o mama neglijenta cu mine, dar nu era nici asa exagerata cum e acum ca bunica

Am si eu o intrebare. Eu cand m-am dus sa depun dosarul pt alocatie, mi-a zis ca tot acolo trebuie sa depun si dosarul pentru stimulentul de insertie. Inca nu am depus dosarul desi am reluat activitatea pe 8 mai. Exista vreun termen limita de depunere? Stiu ca se da retroactiv, dar nu stiu daca exista vreun termen. Atentie - vbesc aici de dosarul pt stimulent, nu dosar pt CIC. Stiu ca s-au mai discutat diverse pe temele dosarelor dar nu prea m-a interesat la momentele respective si nu am retinut daca nu cer prea mult..si are cineva...m-ar ajuta si o lista concreta cu ce trebuie sa contina dosarul

Mama ce m-am intins cu vorba...







Mergi la inceput