Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {25}

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

Mi-a venit si mie prima menstra,iar fetita nu imi refuza sanul


Alina de Isabella Andreea
[14.12.2011]

Chiar mai e cineva fara menstruatie, ca mine?

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)




eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

gata, l-am intrebat pe nea' gogu ce e ala torticolis:)
m-am lamurit, ma gandesc ca daca ar fi avut mi-ar fi zis tanti doctoritele astea la care am tot fost.
si mie mi se pare ca uneori tine capul cam stramb, dar daca nimeni nu mi-a zis nimic de unde sa stiu eu de torticolis, as fi zis ca-i vreo specialitate de paste..o s-o rog pe doctorita de familie sa se uite mai atent la el, sa ma linistesc ca acu' ma pusesi pe ganduri.


ligia, mie mi-a zis acum sa ii fac si pe uscat..mi se pare cam aiurea, nu stiu, se si inroseste acolo, desi nu pare sa il deranjeze, din contra..
aseara i-a facut taica-su si iar s-a inrosit si i-am zis sa-l lase in pace, la care ta-su: 'nu vezi ca i s-a sculat, ii place'
doctorita de familie mi-a zis ca ea ca medic si tot a ajuns cu el la cutit. daca e sa nu se decaloteze, nu se decaloteaza si basta.

********************************************

mamicuta de ursulet mic si grasunel - Davidutz -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dragi mamici de bulgarasi, revin pe aici cu o intrebare: in prima luna in care imi va intra pe card indemnizatia va fi pe o luna sau pe doua? postnatalul s-a terminat pe 6.05, dosarul l-am depus pe 10.05. pe mai primesc ceva banuti (in afara de restul de salariu aferent celor 6 zile..)?

multumesc!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Lexi, sanatate fetitzelor. Si multa putere si rabdare tie!

Leti, programul vostru de la mare coincide cu programul nostru zilnic

Alice, deci te-ai hotarat sa iti pui sterilet.. Eu stau in cumpana, nu stiu daca sa imi pun sau nu..



Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Bella, ma intrebi daca sta bine Tudor in scaunul auto...Cred ca nicaieri nu se simte mai bine! E fascinat de masina, de miscare, doarme si foarte bine in scaun...chiar ma felicit ca l-am luat. Da, am scos buretele acela, dar folosesc husa de frotir (prosop bumbac) pe care ne-au facut-o cadou la scaun. E super ok, nu transpira, sau daca transpira absoarbe. E super usor de dat jos, o spal o data pe saptamana.
Ane, nu a tastat gresit Mihacor. Bebeloiul ei a fost recordenul odiseei...
Fetelor, mananca Tudor de sparge. Astazi deja am dublat cantitatea...ieri i-am dat 5 lingurite, astazi a mancat 10...Si tremura de placere, maraia sa-i mai dau...Mi-e teama acum ca i-am dat prea mult, sa nu-i faca rau. Habar nu am ce placere a gasit el in fiertura aia de morcov cu patrunjel, dar a mancat de a rupt. I-am mai dat doar 90 ml de lapte, ca mi-a fost frica...A umflat matul si acum doarme dus. I-am dat prea mult, nu-i asa?

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community





Am o prietena care are un bebe de 4 luni si a inceput diversificarea, e pe lp copilul. Eee...imi zice ca mananca 200 ml piure plus 90 de ml de lapte. Sincer m-am cam socat ca david al meu nu mananca mai mult de 150 ml de piure si nu mai vrea lapte dupa....asa ca fiecare bebe cu apetitul lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Sophia Daca il decalotezi "pe uscat" risti sa ii rupi pielea, apoi se poate inflama si nu e de bine.. Nici eu nu reusisem nimic singura, asa ca la 4 luni l-a decalotat (asa, jumatate..) asistenta dr pediatru. N-a zis copilul nimic, dar l-a usturat putin in noaptea de dupa. La 6 luni il mai viziteaza asistenta si a spus ca se rezolva complet decalotarea. Apoi urmeaza "munca" mea.

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Citat:
citat din mesajul lui tebligia
uca ma cauti pe facebook la ligia lapadatu-tebeasa si te introduc eu in grup



Ti-am dat request.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna tuturor!
La multe lunite sarbatoritilor din ultimele zile: Sara, Toma, Maria Elisa, Adela Alexandra, Cristian, Patricia Maria, Alexandra, Ariana si Sofia Ioana!

Eu sunt intoarsa pe dos, Maria sta de luni acasa din cauza eruptiei de pe piele, nu stie nimeni ce e, am fost cu ea si la spital si la pediatra si am aflat doar ca nu e alergie, ci mai degraba o infectie virala, un fel de boala a copilariei dar ne-clasica, pentru ca nu o deranjeaza nimic, nu are mancarimi, nici usturimi si nu face nici febra. Asa ca nu ni s-a dat niciun tratament, asteptam sa treaca de la sine. Si nu ar fi nicio problema, pe corp se mai estompeaza dar pe picioare arata rau de tot, parca ar intepa-o cineva cu mii de ace mici, sunt sangerii bubitele. Nu stiu ce sa-i mai fac. Acum au inceput sa arate rau si in zona chiloteilor, o dau cu Sudocrem de la sora-sa si parca-parca e mai bine, dar nu trec...
Colac peste pupaza, ieri a inceput sa urineze din 5 in 5 minute asa ca sotul i-a incalzit apa si a pus-o intr-o butelcuta din cauciuc ca sa stea pe ea. In timpul asta a lasat-o pe cea mica in carucior si a rugat-o pe Maria sa se uite la ea, ca sa nu planga. Nu stiu ce-a facut Maria, cert e ca s-a rasturnat caruciorul cu Johanna cu tot, noroc ca era bara pusa, dar fata a alunecat pe sub ea, a cazut pe parchet cu piciorusele, cu burta apoi cu fata. A inceput sa-i curga sange din nas, i s-a umflat nasul, m-a sunat Cristi disperat la serviciu, am venit acasa intr-un suflet, am plecat cu Johanna la spital, acolo au vrut sa ma interneze ca s-o tina sub observatie pentru ca e foarte mica si a cazut cam de la 1 m distanta direct pe parchet. Nu am vrut sa raman la spital, prefer s-o observ de acasa, asa ca am iesit pe semnatura. Mi-a spus ca abia peste 3-4 zile, dupa ce i se dezumfla nasul, ne va putea spune daca il are rupt sau nu. Pana atunci stau cu frica in san si-mi vine sa-mi smulg parul din cap. Eu mi-am rupt nasul in copilarie si stiu ce inseamna asta... S-au tinut lant ghinioanele de noi zilele astea...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara




Offf ce rau imi pare pentru cea mica va tinem pumnii sa nu fie nimic grav si sa treaca totul repede! Ar grija DD de puii nostrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Citat:
citat din mesajul lui ursulet33

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

Mi-a venit si mie prima menstra,iar fetita nu imi refuza sanul


Alina de Isabella Andreea
[14.12.2011]

Chiar mai e cineva fara menstruatie, ca mine?

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)




eu :)

Mamica Iuliei (24 ian 2012)


Si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

Mi-a venit si mie prima menstra,iar fetita nu imi refuza sanul


Alina de Isabella Andreea
[14.12.2011]

Chiar mai e cineva fara menstruatie, ca mine?

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)





Da, eu! Lasa ca e bine!!!

Mergi la inceput