Aspirante optimiste(798)!Felicitari Katy82!!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ankcta, fetelor, nu va bazati pe asta...varsta optima nu e 38-40...din punct de vedere biologic, varsta optima este 25 de ani. Stiu foarte bine ce spun. Chiar am vazut recent o emisiune a lui Dr. Oz care spunea ca nu este in regula ca medicii le calmeaza pe femei si chiar le incurajeaza sa aiba copii dupa 35, chiar 40 de ani spunand ca exista metode medicale...ce nu spun ei e ca riscurile de a avea probleme sunt enorme si anume: riscul de a nu ramane gravida natural, riscul de a pierde sarcina, riscul de malformatii, (la 40 de ani, riscul de Sindrom Down este de aproximativ 1 la 50)...apoi, ovulele nu mai au aceeasi calitate, trebuie sa apelezi la donare de ovule si asta costa...fertilizarile in vitro, iar costa...si tot asa...Stiu ca e greu din punct de vedere material si social sa faci un copil la 25 de ani, eu insami nu am facut asta...de la 30 de ani am incercat sa facem un copil, nici macar nu speram sa avem 2! Si iata ca au trecut 5 ani de incercari si 3 sarcini pierdute...Asta e alta problema, ca stii cand te apuci de treaba, dar nu si cand reusesti...
Nu vreau sa va demoralizez, ci sa va prezint o varianta realista...sigur ca se poate si mai tarziu, vedem asta la vedete...Dar cu ce pret? Cu ce riscuri? Cum e sa stai cu sufletul cat un purice de frica sa nu aiba malformatii si alte alea?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osuparata spune:

Mihaela, daca nu aveti contract incheiat si daca n-ati investit foarte multi bani, poare ar fi bine sa va reevaluati posibilitatile si sa abandonati ideea! O baba senila(iertare fata de ceilalti batrani suferinzi si macinati de viata!) va mananca sufletul, iar stressul e tocmai ce n-aveti nevoie in lupta pentru bebita!Am si eu o cunostinta care a recurs la aceasta metoda si i-a iesit pe nas apt. Ajunsese baba sa arunce lucrurile din casa si feca.... pe pereti!Plus ca baba poate mai traieste vreo 10 ani , ce faceti atunci? E ca la ctr. de leasing, tot spui ca mai achiti o rata, si tot asa, in final dupa ce ai mai dat niste bani, ai toate "sansele" sa ramai fara masina tocmai pentru ca n-ai mai platit ultimele 3 rate! E bine sa mai discutati si cu alte persoane apropiate care va pot sfatui obiectiv! Oricum, bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

buna fetelor
va pe toate

Alex sunt de acord cu tine, oricine ar spune asa de incurajare noi stim realitatea, esecurile mai ales datorate varstei, oract ne-am stradui cu tratamente, alimentatie etc corpul numai are functiile ca pana in 25

pe masura ce timpul trece sansele scad si mai mult ,noi inca speram dar..

eu ma intreb daca voi mai merge luna viitoare la doctor, nu prea-mi mai arde, in ultimul timp nu am mai avut grija la nimic, numai m-am ferit de greutati DPO daca o fi fost, nu-mi mai planific nimic, daca-mi vine pe moment atunci iau hotararea sa mai merg la doctor , am fost si eu ca un om normal

katy la multi ani(cu intarziere) a fost prima luna cand ai luat aspenter?

Moni ma bucur ca astazi esti mai bine

Ancuta numai retin, tu ai ovulatie?

Fetelor noi bine ati venit

Cixinica, Cosminuta, Camcris

Dyarnina cum esti, ai ovulat?

tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:



asta e graficul meu pe luna asta, nu-mi fac sperante mai ales ca nu am prestat in alea doua zile, daca aveti graficele(gravidutele )din luna in care ati ramas si vreti sa postati sa pot face si eu o comparatie
http://www.fertilityfriend.com/ttc/chartgraph_module.php?d=2012-07-05&mode=a&ts=1341485091&u=

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Draguta, din pacate, cam asta e adevarul. Sigur, sunt sanse bunicele si peste 30, 35...din ce in ce mai dificil la 40...dar totul merge mai greu.
Eu zic sa mergi la dr. ca nu se stie de unde sare iepurele. Eu am fost la Fundeni, la hematologie si am repetat analizele legate de coagulare si, desi nu am facut tratament din februarie, au iesit perfect! Pentru prima oara in 2 ani. Vorba unui Bob_Pixel_purtator_de_dragonel, nu am fost relaxata, ci resemnata...eu ma dusesem sa vorbesc cu dr., nici nu m-am gandit cum imi ies analizele, nu ma asteptam la schimbari.
A ramas ca ma duc la inceputul lui august cand termin tratamentul pentru refacerea endometrului dupa histeroscopie (cycloprogynova, 2 luni).

LE: nu se incarca graficul de pe fertility friend.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Draguta , am facut ieri dimineata un pregnyl de 5000ui, Dr mi-a zis ca ovulez azi-noapte, din pacate nu am deloc dureri e ovulatie. Ar fi prima luna din viata mea cand nu m-ar durea ovarele la ovulatie. Nu m-a mai chemat la eco deoarece mi-a zis ca nu are rost sa mai facem o eco inainte de ovulatie, am cerut eu un eco marti (ziua 18) sa verific daca am ovulat, daca se vad corpurile galbene. Asa ca nu stiu ce sa-ti zic, daca am ovulat sau nu, simptome nu am avut, nici macar scurgerea ca albusul de ou nu am avut deloc, de fapt secretie nu am deloc poate o fi de la tratamentul cu femara.... Conform pregnylului in seara asta sau maine dimineata ar trebui sa ovulez (se implinesc 36-48 ore de la aministrare)....cine stie....
Sunt un pic trista, mi-e teama ca nu am ovult si mi-e teama daca nu ovulez. Marti eram atat de fericita de productia mea de 3 foliculi, si azi am picat in butoiul cu tristete....Cert este ca in ziua 9 si pana aseara (ziua 12) am prestat in fiecare seara ca sa nu ratam momentul. Poate totusi se intampla o minune.
Va pup pe toate si va multumesc ca va interesati de starea mea


in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Alex cat ma bucur ca ti-au iesit bune analizele, sunt sigura ca-ti dau alta stare mai ales fara tratament, ne mai alina putin sufletul

eu asa zic sa merg dar ca numai stau cu gandul acolo si plina de emotii, ca si tine m-am cam resemnat si le iau mai cu detasare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Bine, asta cu analizele bune e o parte a situatiei...partea a 2-a e ca mi-a marit oricum doza de anticoagulant si a zis ca imi va recomanda si prednison pana in saptamana 12...

Diarnyina_s, eu zic sa stai linistita, si eu simteam in general ca ovulez si totusi, am avut luni cand nu am simtit, dar am ovulat. Din moment ce au fost foliculi mari si ai facut injectie de declansare, eu zic ca sunt toate sansele sa fi ovulat. Ati si prestat OK...ce mai...acum asteptam!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Dyarnina iti spun din experienta mea si testata ecografic, cand lipseste albusul de ou endometrul este micut si trebuie suplimentat neaparat cu progesteron, cu durerile de ovulatie e discutabil, se poate si fara dureri, hai ca din trei foliculi poate e unul invingator, acum nu-ti dau voie sa fi suparata ca superi foliculii si le trebuie buna dispozitie sa-i pupe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Draguta te ca m-ai facut sa zambesc, trebuie sa-mi regasesc optimismul sa nu supar foliculii, sa le dau energie si veselie sa se pupe cu . Cat despre endometru in ziua 11 era 6.4 mm, si dr mi-a zis ca e ok pt ziua 11. Pana la ovulatie si pana la implantare tot o sa mai creasca...Pregnylul va ajuta la suplimentarea de progesteron, si mai fac un pregnyl marti tot pentru suplimentare de progesteron. Din cate stiu progesteronul ajuta sa creasca endometrul nu? Plus de asta am zis ca de duminica (ziua 16) voi lua de capul meu si cate un ovul de utrogestan de 200. Progesteronul inhiba ovulatia? As putea sa iau ceva progesteron chiar daca nu am ovulat? Ma gandeam ca maine sa-mi fac un eco sa vad cum mai stau cu foliculii, ca imi sta pe creer ca nu am dureri de ovulatie. Eu dintotdeauna am avut, fara exceptie.Dar nu stiu unde pot sa ma programez la un eco de pe azi pe maine.La clinica unde merg eu au programul incarcat . Stiti vreuna une as putea sa fac maine un eco?


in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput