Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Felicitari Anabel !!! Sa-ti traiasca si sa creasca mari si sanatosi prichindeii !!!
Cand mai poti scrie, mai zi-ne si noua detalii din jurul nasterii.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
19+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

felicitari anabel, sa-ti traiasca
de ce ai stat asa mult in spital?

apropo si eu am o fetita blonda si una bruneta....blonda nu stiu de unde-a venit :)); la spital chiar l-a intrebat o asistenta pe sot dc avem pe cineva blond in familie :); ei dar blonda, Eva, seamana cu el, si famlia din partea tatalui lui, din Maram, sunt blonzi, asa ca are de unde veni. Imi pare rau ca cea bruneta nu e creata, sa fi semanat cu tatal meu; am sperat ca dc noi copii lui nu am avut parul cret, vor avea nepotii...dar poate la tura viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anabel!!!! Mi-au dat lacrimile! Sa va traiasca blondina si brunetelul, sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii!
E grea perioada de inceput, iti doresc sa te acomodezi cat mai usor la viata de mamica, puiutii sa se adapteze repede si sa va bucurati pe deplin de minunile voastre!
Si evident ca te asteptam cu detalii cand poti, aveam un feeling ca esti la spital de nu zici nimik.

Anne, te asteptam cu relatarea vizitei la bucuresti


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

seara buna fetele
Anabel felicitari!!!
Sa va traiasca copilasii!

Brigit Anne va multumesc tare mult de info!
Am vb si azi cu o graviduta si mi-a zis ca a facut triplu test in sapt 13,,,sa inteleg ca e un pic altfel... dar abea astept sa se intoarca dr din vacanta sa clarificam treaba asta..
Inca nu am 35 de ani impliniti crek sunt cam in aceeasi oala cu cele de 35,,
Am cautat intre timp si alte pareri de alti medici, dar mi-e ca ma preumblu degeaba, ca daca asa e sistemul aici, probabil toti fac asa.
Brigit, aspenter am luat inainte si dupa ET si parca aveam un gand sa nu-l opresc,si continui cu 1/la 2zile,,ma gandesc sa trec de trimestrul 1 si apoi il opresc usor.. (Am in familie cazuri de AVC si boli coronariene, dar aici nu au vrut sub nici o forma sa-mi faca trombii,,asa k am zis sa iau preventiv)

Ralu ai niste caise la avatar, moama "balesc" mereu cand le vad mai ales ca noi am trecut pe fructe si legume multee,, nu ne place carnea si prajelile delocc,,,,

Ana ai niste fetite superbeeee! si imi place cum le alinti "caprite"(te citeam de cand erai graviduta)

va poopic si va multumesc pentru tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anabel felicitariiiii . Sa-ti traiasca fetele. Da-i de baut, nu :) Eu doresc un whisky asta asa de sarbatoare

Eu m-am dus bou si m-am intors vita. Am zis ca fac si dreg si am plecat plangand de la bucuresti. Colul era la 3 cm si a zis sa fac cerclaj daca vreau sa ajung fara probleme la 37 de sapatamani. Bun ! Nu-i problema, dar hai sa vorbim despre relatia dr-pacient care acum imi da semne ca e defectuoasa. EU fiind hormonita, de teama sa nu ii alerg prin cabinet, il rog pe Lucian sa preia el fraiele discutiei pt ca el este mai calm de felul lui. Incepem "dl dr, noi suntem hotarati de la 11 sapt sa nastem aici cu dvs" "da, dar stiti ca sunteti de la BUzau si e distanta mare". COntinuam (de parca noi trebuia sa-l linistim pe el) "pe ultima suta de metri ne vom muta la BUcuresti ca sa fim aproape de spital ca doar nu-mi doresc sa ma trezeasca nevasta in miez de noapte ca i s-a rupt apa si eu sa bat 100 km pana la spital. Dar cum va contactam, cum tinem legatura?" Raspuns? Nada, nothing, zip...nu a raspuns, a continuat cu Buzaul. In conditii normale m-as fi nervozat. Acu` vreo 3 luni a nascut cu el o prietena de la Rm Sarat. Aia ce avea ce eu nu am? Aaaaa aia era sotie de primar si nu conta ca este de la 150 de km de Bucuresti? Dar in loc sa ma enervez, eu ma deprim. Ma vede ca mai aveam putin si o dadeam in plans si o incheie cu Buzaul si o da cu ecografiile "ne vedem la 32 de saptamani si apoi la 36". "domle, eu stiu ca perioada 30-36 de sapt este critica pe sarcina gemelara si eu vreau sa ne vedem mai des: 32,34,36".... oftand si dand ochii partial peste cap imi spune ca pot sa vin de cate ori vreau, ca el este zilnic in spital. Si gata! se fini la conversation. Nu stiu nimic despre baieti: pozitia, greutatea, valoarea IRR-ului, daca iau in continuare aspenter...nimic. Ma internez, ma cazez si ma apuca plansul caci de mult ma abtineam. Operatia cu el ma costa 13.000 lei + cazarea (si aia vreo mie de lei) scazand probabil 4000 de lei ce primesc de la stat. Niciodata nu am invocat aspectul asta, dar serios vorbind, pt atata banet nu poti face un efort sa fii mai omenos? Ajung in sala de operatii si pana sa isi faca efectul anestezia il aud "domle ce este cu ziua de miercuri? Toata saptamana e liniste si miercurea parca e ca la nebuni".... nu inteleg? trebuia sa ma simt vinovata cumva?
Am plecat demoralizata, de primata si cu un stres in plus caci nu stiu incotro sa o iau. Am zis toata sarcina ca pt baietii mei vreau ce este mai bun si cel mai bun pt mine era Herghelegiu desi auzisem zeci de voci care spuneau ca este un chirurg bun dar atat. Dar eu nu aveam pretentii sa imi dea umarul sa plang pt ca am avut o sarcina usoara, fara probleme, fara sa fiu nevoita sa-l sun pt orice mi se intampla.... dar acum, am luat-o razna. Sunt panicata din cauza simptomelor care se inmultesc, din cauza simptomelor avute dar care se accentueaza. nu mai sunt rationala si cerebrala ci mai degraba paranoica, ilogica si anxioasa, nu ma mai linistesc singura atunci cand patesc ceva ci mai degraba ma gandesc la ce este mai rau, nu mai stiu sa interpretez logic simptomele ci am nevoie sa ma linisteasca altii si prin altii ma refer la tine, doctor idiot. Peste toate starile mele de panica eu am un stres suplimentar. Nu am pe cine suna, nu are cine sa ma linisteasca pt ca eu nu am cum sa comunic cu dr meu....dr ala pe care eu l-am considerat cel mai bun pt copiii mei. Eu trebuie sa astept pana la 32 de saptamani si sa ma rog la toti zeii sa nu patesc ceva pana ma vad cu acest dr foarte bun. Sa-l schimb? OK. il schimb! Imi bag picioarele in el de dr bun si in ea de asistenta tupeista....dar cine ma ia pe mine la 28 de saptamani?
Si cand ma gandesc ca mi-a spus de mai multe ori Lucian sa mergem la Dascalu ca ea te urmareste asa cum ar trebui sa te urmareasca un dr. Dar eu nu... Batman! Batman! Eu nu sunt ca acele gravide care pt orice bubita aparuta la sub=brat il suna pe ginecolog la 12 noaptea ca sa-i spuna ala ca e de la transpiratie....eu sunt informata, eu stiu ce se intampla cu corpul meu, eu stiu la ce sa ma astept, eu sunt si eu fac si dreg ca eu sunt Tudor Vladimirescu. Si acum, la 7 luni, constat ca sunt o semi-leguma, incapabila sa ma regrupez si sa ma linistesc singura.
In fine! Sotul spune ca nu raman eu nenascuta si sa ma calmez. Ma doare burta de la cerclaj, am scurgeri maronii-rosiatice dar pot suna eu la bucuresti sa intreb daca e normal si cat timp sa ma astept la dureri si scurgeri? Pai nu prea pot! Cand m-au externat, intrebam in stanga si in dreapta "ma doare burta. Cand pot lua un no spa?" "pai nu va spus dr? Pai sa va spuna dr. Vorbiti cu dr"
Am ajuns la 8 acasa si adormit in 5 minute. Pana la ora 4 nu am deschis ochii si cred ca as fi dormit mai mult daca nu aveam o urgenta la baie.

Anabel iubita, inca o data felicitari pt fetite si pt greutatile bune. Laptic ai? Mananca?
puup pe toate

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, te-ai intors cerclata de la bucuresti?

Eu sunt in soc! cat despre stilul tzak-pak, spun o vorba si-am plecat eu sunt de mult lamurita si satula de pomi laudati. In cazul asta e decizia ta insa eu iti zic ca nici de nebuna nu ma prindea a doua oara la consult. Iar ca sa imi faca cerclaj hop tzop...ohohooooo....

Hai ca m-am enervat acum, dar revin


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

felicitari anabel, sa-ti traiasca
de ce ai stat asa mult in spital?

apropo si eu am o fetita blonda si una bruneta....blonda nu stiu de unde-a venit :)); la spital chiar l-a intrebat o asistenta pe sot dc avem pe cineva blond in familie :); ei dar blonda, Eva, seamana cu el, si famlia din partea tatalui lui, din Maram, sunt blonzi, asa ca are de unde veni. Imi pare rau ca cea bruneta nu e creata, sa fi semanat cu tatal meu; am sperat ca dc noi copii lui nu am avut parul cret, vor avea nepotii...dar poate la tura viitoare

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011


anna stai linistita cu cretul ca nu e pierdut trenul Si eu am soacra creata si eva mea a inceput sa se onduleze, apoi s-a facut cret dupa 1 an.
Pe la 8 luni era asa

La 1 an era asa

iar la 1 an si 3 luni asa

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anabel79

SUNT MAMICA DE FETITA BLONDA SI BAIETEL BRUNET!




32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
34+


Felicitari!!! Sa-ti traiaca minunile, sa fie sanatosi si plini de noroc, sa aiba o viata frumoasa si sa va aduca numai motive de bucurie si mandrie! Refacere rapida, laptic mult si crestere usoara!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

anne`mary, adica ti-a facut cerclaj la 26 de saptamani si dupa operatie te-a trimis acasa, 100 km??!!? WTF!?! Scuze, dar mi se pare o mare neglijenta. Se stie ca cerclajul este cu risc de avort. Cum sa nu te tina macar 24 de ore sub supraveghere?! Daca faci vreo infectie post-operatorie?! Cum sa nu iti spuna ce sa faci mai departe, nici macar daca si cat no-spa sa iei!?!? Uau!




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigitone nu te enerva Asta e invatatura de minte pt mine si pt altele. Ti-am mai spus "prostul invata pe pielea lui si desteptul de la prost" iar eu, in ecuatia asta, sunt prostul. Intentiile mele pt baietii mei au fost bune ca sa nu-mi reprosez mai tarziu ca nu am facut ce era mai bine pt ei, dar.... soarta? Norocul? Ce sa invoc?

Laura, cam asa a fost cu singura corectie ca aveam 27 de sapt si 5 zile. Data trecuta ((23 de sapt) aveam col de 4.1 si mi-a spus sa ne vedem la 27 caci pana la 28 se poate face cerclaj.
Am iesit din operatie la 4 si in jur de 6 am plecat. Aveam dureri de burta (ca de ciclu) dar nu si scurgeri. Pe drum, baiatul de jos m-a tot lovit si acasa, la toaleta, am vazut ca aveam si scurgeri maronii-rosiatice. De dimineata nu mai aveam dureri asa mari dar am gasit pete. Am luat un no spa, vad ca m-au lasat durerile iar scurgerile s-au diminuat. Herghelegiu nu mai era in sala si nu l-am mai vazut pana am plecat. Pe biletul de externare, la recomandari, scrie "repaus la pat" si ceva de continuarea tratamentului dar ce tratament nu stiu.



+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput