Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

la recomandari scrie "medicatie tocolitica" atat, dar eu habar n-am ce inseamna...sa caut sa vad

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Nu-mi venea sa cred Anne, cand citeam ce ai patit ... nci nu-mi trecea prin cap ca-ti va face cerclaj la varsta asta ... si m-am documentat si eu mult si nu am gasit ca s-ar face atat de tarziu si pe 3cm care sunt ok ...
Iar cum s-a purtat cu tine legat de comunicare de inainte si de dupa operatie, mi-a sunat fff asemanator cu ce am patit eu cu el ... dar am zis ca eu eram insignifianata, aveam 7sap si o soe, dar cu tine ce a avut ??!!??
Eu sper sa fii bine legat de cerclaj, si banuiesc ca vei fi, dar totusi trebuia sa ai niste recomandari, tratament etc...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
19+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, eu sunt de-a dreptul revoltata, nu doar de cum a decurs cerclajul ci de tot.

Eu am povestit deja cum a decurs cerclajul meu in cap anterioare, si mentionez ca era facut la rece, deci cu scop profilactic, nu se scurtase niciun col, aveam 14 sapt, uterul necontractil. Eu am facut si culturi de col inainte, si teatament pregatitor cu ovule polyginax vreo 5zile. Iar dupa antibiotic vreo 10 zile, pt a preveni infectia. Pe medicatie tocolitica eu sunt de mult, meaning no spa si uscosin, astea le am in meniul zilnic.

Cat despre plecat la 2ore dupa cerclaj.... Fata mea...eu nu am cuvinte, decat unul singur,DOBITOC, la adresa marelui dr. Pai vreau sa iti spun doar atat, eu am stat internata vreo 16ore dupa interventie, dr mea a venit sambata fiind la 7 dimi mi-a facut cerclajul, a stat in spital pana la ora 18.00 timp in care venea sa ma vada intre interventiile pe care le facea, pe la 14 mi-a adus ecograful in camera sa imi arate ca sunt bine buburuzii, ca o tot intrebam cum stiu daca ei nu au patit nimik. Pe la 17 m-a curatat si m-a spalat la locul interventiei, am avut vreo cateva perfuzii cu amestec litic puse, cred ca vreo 3 la interval de cateva ore una fata de alta, la 10 seara ma suna pe mobil sa ma intrebe daca ma doare ceva si cand i-am zis ca sunt ok si-a dat acordul sa pkec acasa dupa ce imi mai fac aia o perfuzie ca sa imi tina uterul relaxatA


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Scuze pt greseli dar sunt si suparata pe modul in care ai putut fi tratata, ma si grabesc, si uneori nu ma lasa sa editez

La trei zile dupa cerclaj am fost la consult, ca sa nu zic ca dr mea m-a sunat inclusiv a doua zi acasa sa vada cum imi e.

Cat despre consultatii la 4saptamani dupa interventie, ce sa zic...inconstienta
Iarasi cu aspenterul lamureste-te, el nu se ia dupa sapt 28 decat in cazuri exceptionale. Unul dintre pericole este deschiderea colului - ca sa vezi!
Nu stiu iara cum sa nu iti spuna cum stai cu IRurile, in conditiile in care le aveai marite. Pai fata mea, eu nu vreau sa te sperii, dar retardul de crestere intrauterina e o chestie care tb tratata f serios.
Schimba-l cat poti de repede, si cand zic asta ma refer la putinta fizica, pt ca tu acum dupa cerclaj nu poti sa colinzi prin dr toata ziua



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ok, ok sunt si mai speriata. Am sa caut sa vad daca gasesc nr lui Dascalu. Am vb cu cineva care a nascut cu cotorcea la Regina maria dar nu mai avea nr ei de telefon.

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, eu nu am vrut sa te sperii, insa nu cred ca e cazul sa lasi lucrurile asa. Daca vrei iti pot da contactele dr mele pe privat, tot la regina maria e.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Anabel, felicitari!! Acomodare cat mai rapida iti doresc!
Intrebare pt mamicile de baieti: cum a fost cu decalotarea? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ei ca sa vezi. O cunostinta a nascut acu` 2 luni la sanador cu dascalu. Fac rost de nr ei de tel si o rog sa-mi dea si mie nr personal al drlui ca sao intreb in prealabil daca ma primeste la 28 de sapt. Cica nu mai are nr ei de tel. Este adevarat ca Lucian s-a certat cu sotul ei, dar ce are ciorba lor cu ciorba noastra? In fine! am lasat-o asa.
Brigitone cu cine nasti? Bineinteles ca-mi poti trimite datele ca sa intreb daca ma primeste in conditiile astea, caci eu vin cu probleme si conditii :)))

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irip

Anabel, felicitari!! Acomodare cat mai rapida iti doresc!
Intrebare pt mamicile de baieti: cum a fost cu decalotarea? multumesc


La baita poti trage f, usor, fara sa fortezi deloc, ca sa speli bine zona. Nu te panica daca orificiul e f. mic (e perfect normal) sau daca mai aduna scamite, galme albe in zona. Speli bine si asta e tot. Nu trage tare, nu forta si mai ales nu lasa eventualii medici plini de elan muncitoresc sa ti-i decaloteze fortat. Pana spre 3 ani fimoza fiziologica este perfect normala. Atata timp cat baietelul face pipi in jet continuu, nu face infectii urinare e ok asa. Posibil uneori de la pipi adunat in pampers sa mai apara inrosiri , iritatii. Daca nu trece repede cu bephanten unguent, poti pune o compresa cu rivanol.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, ai pm cu datele, poti sa iei legatura cu dansa sa ii spui pb si conditiile, vezi daca rezonati and so on.
Brigitone asta e un alint ?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput