Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Am avut si eu centura din aia, dar am purtat-o exclusiv dupa nastere ptr. ca inainte nu mi s-a parut necesara. Am suportat-o doar cateva zile ptr. ca apoi am descoperit niste chiloti fff elastici si inalti, care vin pana sub sani si strang burta pentru a se retrage frumos uterul. I-am luat de la Debenhams. Stiu insa mamici care au purtat astfel de centuri si in timpul sarcinii.

Femibion 1 si 2 am luat si eu. Pe langa asta, am mai luat Ladyvit (astea din urma sunt unguresti si le gasesti numai in Ungaria, din cate stiu eu).

IRIP, eu am avut si am ajutor cu copiii 4 ore pe zi, dupa-amiaza. In rest, totul by myself. E greu in primele 3 luni, zic eu, pana isi formeaza ca lumea programul, pana va obisnuiti unii cu altii. Nici eu nu i-am tinut in brate non stop ptr. ca nu erau plangaciosi. Pe picioare, niciodata. Ii scoteam afara in fiecare zi, in general in timpul in care nu dormeau ptr. a observa si ei in jur, iar apoi dormeau f. bine. Adevarul e ca te solicita non stop, rar mai ai 5 min. ptr. tine. Incearca sa-i mai pui in scoici si sa-i duci cu tine in casa, in camerele in care mai ai treaba, sa vorbesti cu ei sa le explici ce treburi casnice faci etc. Toate lucrurile noi pe ei ii solicita mult si obosesc repede. Cat priveste somnul, eu de la inceput, aproape fara exceptie, ii puneam in patut, trageam draperiile, inchideam usa si culcarea amandoi! Obiceiul asta il avem si acuma si cred ca e mai bine si ptr. ei si ptr. tine: ei adorm mai repede (in timp, nu din prima) si tu mai ai un pic de ragaz sa-ti tragi sufletul. Daca mai ai intrebari, sunt aici!

Va pe toate mamicile si burticile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui touchstar

Buna tuturor mamicilor de gemeni. Sunt usor fresh pe aici si sunt in cautare de noi sfaturi program masa bebei. Am 2 baietei gemeni nascuti pe 4 febr 2012. Nu am stat sa caut prin tot forumul de gemeni din lipsa de timp. Asa incat va cer ajutorul referito laa programul mesele pe care le ati facut gemenil de 5 6 lunici. Va multumecs si astept cu drag sfaturi link uti experiente personale si la randul meu va voi impartasi experienta mea de pana acum.pupici


Bun venit si sa iti traisca gemenii!

Eu nu le=am facut un program strict de masa. Lapte au mancat la cerere (baiatul a fost alaptat pana dupa 1 an cand a vrut el zi si noapte, fata nu a putut suge dar i-am dat si ei din biberon lapte de la mine pana dupa 8 luni, la fel, cand vroia ea). Cand am inceput diversificarea, aveam niste ore orientative la care ii puneam la masa, dar nu am avut un program propriu-zis. Bebelushii isi schimba des ritmul si programul si daca nu vrei razboi mancator de nervi e mai bine sa te adaptezi tu lor decat sa ii fortezi pe ei sa intre in niste tipare. o rutina este foarte buna (sa faceti mereu anumite lucuri, in aceeasi ordine, as stie dinainte ce urmeaza), dar impunerea unor ore fixe, batute in cuie, de masa/somn eu nu le vad benefice pt nimeni Desigur, depinde si de firea ta si a lor, cat de docili sau de "caposi" sunt.
Ca idee, baza alimentatiei in primul an de viata este laptele. Diversificarea , mai ales in primele luni, are ca scop expunerea si obisnuirea copilului cu noi gusturi, noi texturi, mancatul cu lingurita etc. Caloriile care ii fac sa creasca mari tot in lapte vin .

Pofta mare si crestere usoara!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, TOUCHSTAR!

Eu intotdeauna am fost adepta organizarii. Eu cred ca e benefica organizarea, mai ales cand ai gemeni. Eu, una nu am avut rabdarea necesara sa stau cu lingurita toata ziua dupa ei, ca acum ii e foame la unul si peste jumate de ora la celalalt, apoi sa realizez ca primul nu a mancat destul si sa mai incerc sa-i dau si peste o ora... Eu le-am stabilit de la inceput un program, de care a fost foarte greu, la inceput, sa ne tinem, dar cu timpul, am reusit. Programul lor a fost asa: dimineata, la 09.00: lapte, la pranz, la 12.00: legume, dupa-masa, pe la 3-4: fructe si la 18-19: cereale, iar ultima masa, la 23.00: lapte.
Nu stiu in concret ce te-ar interesa...Daca mai ai nelamuriri, suntem aici sa-ti dam sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Un program este foarte bun daca se muleaza si pe dorintele si nevoie copilului. Dar daca celui mic nu ii e foame la 9 si te refuza, ce faci? ii indesi pe gat ca la curcani? sau il lasi flamand pana la 12? De asta cred eu ca niste repere sunt bune si utile, dar e nevoie si de maleabilitate si disponibilitate sa iti asculti si sa mergi si pe mana copilului. Daca nu ai copii foarte docili, pana reusesti sa le formezi reflexe (sa li se faca foame la ora x pt ca numai atunci primesc mancare) iese razboi mare si daca parintele e afectat doar la modul ca il apuca nervii, pt cel mic ar putea fi un real chin sa se plieze in tiparele impuse de parinte.

Parerea mea, desigur, strict din experienta mea cu copiii mei .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns touchstar spune:


uooof...au aproape 6 luni si teoretic ar trebui sa le impun programul de la dr. la 9-11 suc de fructe completare cu lapte si cereale apoi 11-14 lapte simplu, 16-18 lapte si cereale mai grosute apoi iar lapte...deci...nu stiu cat de important ar fi programul in conditiile in care unul se trezeste de 2 ori pe noapte celalalt aproape deloc iar dimineata unuia ii este foame celuilalt mult mai tarziu..sunt fff diferiti....deci...as vrea sa stiu cat a contat programul . cum eprogramul de joaca...cum v-ati jucat cu ei...cand..cat..unul dintre ei este fff plangacios s marait inainte de fiecare doza de somnic indiferenet de zi sau searA...deci...cat mai multe as vea sa stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns touchstar spune:

imi este si f greu cu iesitul afara...pe langa faptul ca singura n-as putea niciodata(carutul vreo 18 kg, ei impreuna cam 15 kg...si nu sunt vreo zdrahoanca) fiind diferiti si ca ora cu mancatul trebuie musai sa iau biberoane dupa mine...e tare greu...dar in general este un greu frumos...nu ma plang..insa as vrea sa aud si alte idei..alte pareri alte experiente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

succes cu programul touchstar, eu nu prea am reusit as le fac; desi au aproape 8 luni
la noi e cam asa;
- la 7-8 lapte
- 10 -11 uneori se duce spre 12 fie fructe piure fie iaurt cu frcute, fie cereale cu fructe
- apoi pe la 2-3-4-5 hahahha, numai program nu e, ar fi supa de legume, care e tot un piure
- apoi pe la 5-7-8 lapte
- si daca mai reusesc le mai dau si pe la 22-23-24 iar lapte....dar uneori vor, alteori dc adorm pe la 9 nu reusesc sa le mai trezesc, uneori mananc in somn, alteori nu vor...asta e

oricum dc ai tai au 7 kg fiecare la 6 luni sunt f bine, la mine cea mica are 5.7 si cea mare aproape 7
dar n-am ce sa le fac, din pacate nu le pot indesa e gat ca la curcani cum zice Laura; si asa am incercat sa le mai formtez cand nu vroiau nimic si au capatat aversiune, cum le pui pe spate sa le dai biberonul cum urla, desi le e foame; asa ca am renuntat, incerc de 2-3 ori si dc nu vor le las si asta e; presupun ca dc le e foame or sa tipe de foame; desi cea mica asa-s suge degetul mare de zici ca curge lapte din el; treb sa-i montez acolo un biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

touchstar, ai putea sa incerci usurel sa muti masa celui mai flamand la prima ora putin mai tarziu (10 minute azi, 5 minute maine) si sa ii il aduci pe cel mai lenes la masa un pic mai devreme. Aseaza-i unul langa altul la masa chiar daca nu le e foame simultan. Incearca-i pe amandoi cu lingurita, daca unul refuza, nu insista, da=i celui care vrea. Dupa 10 minute intreaba din nou pe cel ce te-a refuzat prima data, e posibil sa si se faca pofta vazandu-si fratele cum papa.
Zici de biberoane, deci nu ii alaptezi. Pai e simplu: pui in 2 pungute lapte masurat de acasa pt fiecare, intr-un termos apa calda, ia 2 biberoane, totul intr-un rucsacel si plimbare placuta! Cand mai cresc pune in rucsacel si cate un iaurt sau cereale intr=un borcanel peste care vei turna doar apa si masa e gata.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

eu n-am reusit sa le dau suc de fructe, nu vor si pace, dar baga apa

in schimb ce le dau de pe la 5 luni, poate chiar 4, sunt cereale, le pun la fiecare masa in lapte si cate 1-2 cupe de cereale de orez simplu si le dau cu biberonul cu tetina mai mare, am din alea cu flux variabil de la avent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

SUNT MAMICA DE FETITA BLONDA SI BAIETEL BRUNET!

Buna fetelor imi pare rau ca abia acum scriu dar intre timp am nascut.Dupa cum stiti m am externat marti ca joi seara la 22.00 sa mi se rupa apa iar la 34 sapt si 2 zile sa aduc pe lume minunile mele fetita 2220 gr si baiatul 2480 gr.
Am stat 11 zile in spital de ieri suntem acasa...e foarte greu dar merita...

promit ca va tin la curent dar acum nu prea am timp....va pup pe toate

ps eu nu am de ce sa ma supar pe voi stiu si eu ce important e sa afli ce au facut alte mamici....asa eram si sunt si eu...chiar dc eu nu scriu asa mult......




32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
34+

Mergi la inceput