Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna..

scriu msj de dimineata si incerc s il termin acum ca fata doarme.Ieri va ziceam ca mi-a dormit pana la 10.30,bun,apoi la 1 iar o ora,apoi de la 3.30 pana la 7 seara,acum nu inteleg,ea nu a dormit niciodata atatea ore nici cand avea o luna,maxim 3 ore pe zi doarme,ieri nu a facut nici caca pana seara la 8,dupa ce a papat,a fost si somnoroasa,e semn de ceva?deshidratare?i-am cantarit si pampersurile de ieri(care si alea au fost 4 in loc de 6)si aveau 850 gr-110 cat cantRESC goale,deci a mancat 740 ml lapte,adica 4 mese de lp a cate 120 ml si tata de la mine,e putin?ieri mai aveam un pic si mergeam la urgente m-am speriat ca doarme atat de mult.Si aseara cand cand a facut caca,avea un aspect ciudat parca era apa de culoarea mustarului..ieri a fost si maraita cat a stat treaza.
Citeam la bulgarasi ca e bine sa faci lp un pic mai diluat de cat zice pe cutie ca poate da constipatie daca e asa concentrat si am facut si eu am pus 20 ml mai multa apa si am pastrat tot 4 masuri,de la asta s-o fi dereglat asa?azi i-am facut laptele normal cum il fac de obicei,vedem azi daca e altfel.

ma gandesc ca resimte si ea de la mine stresul de dinaintea plecarii,stres din alte cauze,caldura care ne doboara..

dati-mi o parere,sa merg cu ea la pediatra?
va pup mersi ca ma ascultati,sunt o moara stricata cateodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, si eu am fol colargol asa cum zice Tala, dar nu stiu de la ce varsa merge. Sunteti bine cu vaccinurile?
Disrara facem si noi Rotarix

Meg, super poza

Tala, as stiam si eu, ca LP nu are tot ce trebe, asa cum are laptele de mama, si se incepe mai devreme, sa nu aiba bebe lipsuri.

M-a sunat azi dr de fam sa-mi spuna ca a primit de la stat Infanrix, gratuit, pt 6 luni. Dar pt 4 luni inca oscileaza. Asa ca stay tuned si aruncati o intrebare inainte sa cumparati.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ronina, lasa ca raman pentru urmatoarea fetita lucrusoarele frumoase nepurtate
Magdalenna, nu stiu ce sa zic, mai bine mergi la pediatra ca sa te linistesti...sper sa nu fie nimic, dar in mod sigur te simte ca esti stresata cu plecarea
Meg, foarte fain o alaptezi in manduca


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cine a facut deja vaccinul de 4 luni? daca la 2 luni ati facut infanrix hexa, la 4 ce vi s-a recomandat? infanrix penta sau infanrix-ipv+Hib? sunt nitel in ceata, ca neonatoloaga ne-a dat pe reteta penta, dar eu cred ca ar trebui ipv-hib, ca penta are si hepatita B si nu are hemophilus..si la 4 luni nu se mai face de hep B, abia la 6....am fost cat de cat coerenta?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Multumesc pt. raspunsurile legate de apa ;)
Asa e, daca bea mai mult ceai papa mai putin, dar poate papa putin si pt ca e cald...nico noi nu prea mancam pe caldura asta....
Magdalena eu stiu ca nu e ok sa diluezi lp scrie si pe cutie.
Sa nu se constipe primeste suplimentar ceai, dar tu si alaptezi cred ca nu se constipa, la mine era ok pe vremea cand primea si san si lp.
Acum nu mai e constipata dar nu face caca singura trebuie stimulata cu supozitor, dar nu il bag detot, doar asa cat sa simta ca are ceva acolo si sa impinga.
Nu i-mi place chestia asta dar ce sa fac..... si face 1 la 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mie mi-a zis doctora ca are si pentru 4 luni infanrix gratis, insa pe mine nu ma ajuta, ca daca fac toata schema GSK, oricum primesc unul gratis de la ei, iar celelalte 2 oricum sunt optionale, nu obligatorii, deci cu bani - si atunci ies tot acolo. Cumpar 2 si primesc unul gratis oricum. Azi noapte a fost mai agitata, de obicei doarme de pe la 10-11 la 5-6 dimi, dar azi noapte s-a trezit la 3:30 si a adormit cu greu la 6 si se cam zbatea saracuta, e adevarat ca fiind o masa in plus, nu i-am pus nici debridat, nici motilium si s-a frichinit rau de tot saracuta fara ele.

Meg, ai mare dreptate, se face infanrix hexa si apoi infanrix ipv hib, penta e vechiul hexa, eu asa stiu, pe care l-au imbunatatit, adica penta a devenit hexa.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Dara si eu i-am dat fetei colargol in nasuc timp de 7 zile cate 1 pic. de 2/zi dar dupa varsta de 3 luni ni la recomandat dr. dupa tratament nu am mai folosit batista beb. nu mai avem munisori decat rar si nu mai fornaie.

Si fetei i-a aparut cojite in varful capului ii dau tot cu gel de la Avene de cateva zile, s-au mai dus dar tot mai are .
Tala cum pregatesti solutia de bicarbonat? o clatesati dupa baita cu ea?

Cu diversificarea am inceput la sfatul pediatrului nu am inceput eu de una singura sa stiti, ca si eu mi-am pus intrebarea ca de ce asa de repede ? azi i-am pus o picatura de ulei de masline si o pic. de zeama de lamaie si a papat mai binisor legumele. Pediatru ne-a spus la inceput sa bagam 4 legume si pe urma dupa 7 zile sa bag o alta leguma si tot asa pana epuizez legumele.
De luni ne-a spus sa ii dau mar copt inainte de masa de la 9 sper sa-i placa.

Si mandra mea se rostogoleste pe burtica intr-o veselie stie sa-si scoata si manutele de sub ea dar nu stie sa se intoarca pe spate si se oftica tare, sarca ea incearca dar nu reuseste si da in plans.
O sa aiba cat de curad primi dintisori , face bale la greu, o manaca rau de tot si devine nervoasa de nu-i intri in voie cu nimic dar scapam si de asta.



mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

4 legume din prima, gabi?

cojitele din cap i-au disparut anei dupa a doua folosire de aveve pediatril gel, dar nici nu erau chiar asa galbene si aderente cum le-a avut matei; la el am folosit si diprosalic, la recomandarea pediatrei..am dat f putin..si am considerat atunci si eu si ea ca se absoarbe o cantitate prea mica sa fie vreun risc..dar nici nu exista avene pediatril (in RO, cel putin) acum 5 ani..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

da 4 legume (morcov, pastrnac, patrujel si telina toate radacinoase) si nu a avut nimic nici o alergie, i-am introdus de cateva zile si dovlecelul la fel nu are nimic, de luni o sa introduc si cartoful si tot asa.
Am de la pediatru o schema pe zile ce si cum sa-i introduc si cat sa-i dau.
Am uitat sa va spun ca am intodus de 2 zile si cerealele la masa de dim de la ora 5 si vad ca i-au placut nu a ripostat la inceput a simtit pitica ca ceva este in neregula cu laptele dar le-a papat pe toate.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

gabi, bine ca accepta tot..mie mi-e un pic groaza de diversificare..ana scuipa orice ii bag in gurita cu lingurita (am incercat cu lapte muls de-al meu si cu apa..a, si cu ceai o data)..impinge totul afara..nu stiu cand o sa ii dispara reflexul asta de protruzie a limbutei (a limbutei sau al limbutei? cu cine fac acordul : cu reflexul sau cu protruzia?)




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput