Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lelu, ne-a zis pediatra 80 ml de apa sau ceai in total pe zi, chiar 100 pe canicula, dar eu nu cred ca ajungem sa-i dam atata, poate max. 50.

Ronina, pai la sprancene am avut coji si ne-au trecut cu Trixera. In cap au aparut pt. prima oara acum 2 zile abia. Am dat 2 zile cu avene pediatril pt. cruste si inca nimic (parca Meg a zis ca au trecut in 4 zile de avene pediatril pentru cruste), o sa mai incercam cu ulei Bimbi din ala, poate si cu Stelaker de la Mustela, pt. ca pediatra ne-a recomandat Diprosalic unguent si nu ma bag la asta deocamdata, si din cauza de cortizon si de acid acetilsalicilic (desi nu scrie in prospectul de la Diprosalic, stiu ca nu se da aspirina copiilor sub 12 ani din cauza de risc de sindrom Reye).

Azi am facut rapel la Rotarix si prima oara Synflorix. Sper sa fie ok, ca cica la Synflorix apar efectele intre 24 si 48 ore, deci de maine seara stam si mai pe ghimpi.

Am intrat sa va zic de o idee pentru batista bebelusului, de curatat cu periuta Dr. Brown http://www.farmaciastejara.ro/drbrowns-rezerve-perii-de-curatat-p-5691.html (e ca o perie de sticle dar in miniatura, ca e pt. tevusca biberonului Dr. Brown) pentru ca a venit batista bebelusului Benny http://www.farmaciastejara.ro/benny-set-aspirator-nazal-cu-conectare-la-aspiratorul-casnic-p-4449.html si in interior avea o periuta asemanatoare cu cele de mai sus. BTW, am incercat curatatul cu peria asta la Ariana si a mers si la aia, nu numai la cele tip Benny. Ca stiu ca Amy intreba de curatat la un moment dat.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pliz, am uitat, stiti ceva de http://www.ymed.ro/colargol-prospect/ ?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

am pus poze pe picasa din timpul alaptarii in manduca!!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Ronina a fost intamplare ca a dormit atat. De obicei doarme 2-3 ore dupa amiaza ...cu noroc. Azi nu stiu ce a avut
Nici eu nu fac nimic in timpul zilei ca daca vede ca plec de langa el plange. Sta mai rar singur . Poate de acum incolo ca vad ca si-a descoperit picioarele si bluzele de pe el pe care le suge

Lelu fiecare copil e aparte. Unii beau mai multe lichide altii mai putine. Eu nu ma iau dupa doctorite idioate care de altfel ma invatau si pe mine sa-i dau suc pana sa faca 3 luni.
Eu i-am dat ceai de mic si nu e nicio problema. Acum cu caldurile bea mai mult. Azi de ex. i-am facut ceai slab de anason 100 ml si spre seara inca 80 baby drink adica un plic in 80 ml apa.
Eu ii dau pt gazele la burtica tu poti sa-i dai si apa. E totusi o prostie pe caldura asta sa nu-i dai si alt lichid decat lapte care este totusi destul de gras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara multumesc. A mers si pusa la inmuiat in apa cu solutie chicco.

Al meu inca mai are mucisori si nu scapam de ei. MI s-a zis ca scapam dupa ce va sta in fund. Asa e? Nici BB nu mai folosesc des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Si Miruna mai are mucisori si in functie de cat plange seara, daca nu-i scot pe la 4 dimineata cu BB, da sa stranute intruna de la ei, se ineaca...
Dr. a zis ca-s normali, a ascultat-o cu stetoscopul si nu se auzeau haraieli de muci, dupa care, dupa plans, dupa vaccin, se auzeau...deci sunt de-aia de la plans.

Meg, ce-i aia roz care atarna de lant de suzeta intr-una din pozele cu Manduca, pe breteaua de la Manduca? E port-suzeta sau altceva?
Sambata poate-mi iau si eu curaj sa testez Manduca pe-afara cu Miruna in ea, in loc de carut. Sa vedem si cat o fi de cald.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sa ne lamurim mai intai : am fost un porc pt ca n-am multumit Darei pt link-uri
Dara eu am dat Colargol lui David in nas la raceala cu muci colorati (la sfatul medicului, bineinteles).
Noua ne trec cojitele usor usor cu sol de bicarbonat.
Ronina sa stii ca ai avut dreptate: chiar incepusem sa-mi fie frica sa o pun la san stiind ca plange si-l refuza. M-am calmat cat am putut si de ieri papam frumos si usor pt ca probabil nu mai stau nici eu incruntata ca o uracioasa de la stres si ii mai si zambesc copilului
Am inceput si noi sa avem ceva balute.
Cu aspirina asa stiam si eu, dar crezi ca patrunde prin pielea capului? Legat de interzise stiam si de marar la fetite pana la tot 12 ani parca (dar nu stiu de ce, doar banuiesc)
JD felicitari lui Finn!
Eu nu prea inteleg de ce se recomanda diversificarea mai curand la bb hraniti cu formula? Lor li se maturizeaza sist digestiv mai curand decat celor alaptati natural? Si de unde mitul asta cu citricele pt pofta de mancare? De parca in Ro cresc portocale pe marginea strazii. Eu chiar am infirmat mitul asta la David care bea suc proaspat de portocale si n-are nici un fel de pofta de mancare
Protesteaza printesa mea din patut, pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Gabriela, felicitari pentru bilant! ...si mult succes cu diversificarea!
(...parca nu demult ii spuneam Roninei ca pana la diversificare mai avem mult...si uite ca deja unii strengarei au trecut de 4 luni si intra in aceasta etapa)
...lamaia daca e amestecata in mancare (in pireu de legume) cred ca e ok in doze mici; suc de lamaie dat gol mi se pare mult prea acid, dar folosit asa, cateva picaturi pe post de condiment, ar trebui sa fie ok.

J.D. felicitari pt bilantul de 2 luni - super ca Euan e vesel mai tot timpul
(si la noi e apa dura... eu tocmai de aceea prefer sa folosesc gel de dus, ca altfel chiar ii usuca pielea)
Cu certificatul, noi am solicitat transcrierea, dar cererea e icna in curs; nu e necesara pt titlu de calatorie (poti cere titlu de calatorie si fara sa ai certificat romanesc ...problema e sa ai apoi tot ce trebuie sa te poti intoarce cu bebe inapoi - sa poti iesi din Romania); e o rubrica pe cererea pt titlu de calatorie, referitoare la CNP, dar am lasat-o necompletata, din moment ce inca nu are CNP romanesc.
Acte pt titlu de calatorie? certificatul de nastere al copilului, actele (pasaport / carte de identitate) ale parintilor, certificat de casatorie... si cred ca atat (+ 2 cererei care le primesti acolo + taxa consulara) - nu-mi amintesc de certificatele noastre de nastere... dar la noi pt consulat eu m-am ocupat de bebe si sotul de acte).
Dar intereseaza-te la consulat ca mai sunt diferente de la unii la altii...si aici teoretic ti-l face pe loc, dar in perioada asta sunt prea aglomerati si se fac programari si pt titlul de calatorie - desigur nu scrie nicaieri la ei pe site ... si uite asa noi am pierdut aiurea 2 ziler in loc de una.


Lelu, daca fata are vreun semn de deshidratare, probabil ar trebui mai multa apa; dara daca nu...fa cum crezi tu ca e bine (desigur, tine cont de sfaturile primite, asculta argumentele pe care ti le ofera cei din jur... dar fa cum simti tu ca e ok pt copilul tau). Daca ii dai apa mai multa sanse matri ca efectul sa fie doar mai mult pipi; exista si riscul sa inlocuiasca laptic cu apa si sa pape mai putin laptic... dar daca ia bine in greutate in principiu e ok.

Tala, din cate stiu eu la bebe care papa LP se recomanda diversificarea mai repede fiindca LP nu are toti nutrientii laptelui matern (sau daca ii are se absorb mult mai greu) - laptele matern are tot ce-i trebuie la bb pana pe la 6 luni...LP se pare ca sta un pic mai prost la acest capitol. Ideea e sa nu aiba bebe carente de anumite minerale, vitamine etc.

Sa stiti ca nu i-am citit Laviniei despre progresele altor bebelusi si rostogolirile lor pe burtica, dar a prins ea ideea cumva . De duminica exerseaza (in mod voit) rostologitul pe lateral...tot mai mult si tot mai mult, pana cand aseara a aterizat pe burtica (cu manuta sub ea, dar cu genunchii si nasucul in paturita)

In schimb am o problema...sedintele de kineto: dupa cea de marti am o febra musculara - la picioare, coapse, fesieri (desi exercitiile sunt pt intarirea centurii abdominale). De-abia merg - si peste o ora am alta sedinta de kineto ... mai ca as sari-o, ca si asa ma simt vinovata fata de Lavinia ...poate reusesc sa-i stric lapticul.
(pe de alta parte daca de la exercitii simple pt abdomen eu fac febra musculara la n alti muschi... vai de capul meu in ce hal sunt la capitolul forma fizica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, aia roz e o jucarica de la bouncer..sa o mai tin ocupata cat e in manduca




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Meg: asa e, si in carucior transpira la spate, eu chiar am schimbat aleza aia din material de prosopel si am pus un cearceaf subtire in landou sa vad daca e mai bine asa. Imi place cum te descurci tu cu alaptatul in timp ce porti fata, mega economie de timp faci
Lelu: daca ea cere mai multa apa/ceai eu cred ca poti sa-i dai, dezavantajul e insa ca va bea mai putin laptic si va lua mai putin in greutate, ca apa nu o si satura. Cantareste optiunile in functie de cat de bine ia in greutate.
Dara: sper sa fie totul ok dupa vaccin Colargol n-am folosit.
Amy: si Bianca si-ar manca hainutele de pe ea daca ar putea Noi doar rar mai avem mucisori si e suficient sa pun ser fiziologic sa ne treaca.
Tala: ma bucur ca a mers si la mine a fost o surpriza cum s-au schimbat lucrurile cand am reusit sa ma relaxez cat de cat. Asa stiu si eu explicatiile cu diversificarea mai devreme la formula cum zice Dia, dar parca totusi ma bucur ca am reusit sa ma tin tare cu alaptatul si sa depasesc poticnelile ca asa nu ma mai bate nimeni la cap sa-i suprasolicit sist digestiv, care si asa e cam incercat la noi cu parlitul asta de reflux. Insa la nevoie... nu stiu zau cum as fi procedat, probabil cedam si eu la mancare.
Dia_tm: hehe, recupereaza repede Lavinia cu rostogoleala Cu febra musculara ce sa zic, faptul ca o ai inseamna ca muncesti eu nu am ajuns nici macar acolo, sunt ca o epava, miscarea mea se rezuma la impins carutul

Mi-e ciuda ca am o droaie de hainute superbe care nu apuc sa i le dau ca e prea cald, si incep sa-i ramana mici

Mergi la inceput