Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


ronina, e super acasa! acum le am toate in ordine. noi o sa incepem diversificarea de saptamana viitoare. facem 4 luni si ne pregatim. discut intai cu pediatrul, apoi revin cu impresii.
gabriela, eu as renunta la lamaie.. e prea acida pt bebei asa mici.
lelu, eu Alexiei ii dau apa cand si cand intre mese, dar nu bea mai mult de 50ml zilnic. asta de cand cu caldurile, ca pana acum nu i-am prea dat.
meg, super tare alaptatul in manduca
dia, si Alexia prinde cu mana de par. mai nou, ma mangaie pe mine pe fata si ma ciupeste
anca, daca Nataliei i-ar fi foame, garantat nu te-ai intelege cu ea. Alexia are in jur de 6200g, chiar am sa o cantaresc azi. joi mergem si noi la vaccin. e grasuna. are momente cand mananca 170ml si momente cand mananca 130ml. dar cand nu mai vrea, eu nu insist. atat cat ea nu urla, inseamna ca ii e suficient ce mananca.
meg, super filmuletul de la munte. si pozele-s frumoase.. dar filmuletul e mortal. sunteti curajosi.
noi am zis ca anul asta nu mergem in concediu, decat sa plecam week end-urile. am planuit sa mergem peste 2 week end uri la slanic prahova. oare bebe are voie sa faca baie in lac cu apa sarata?
super util blogul colegei tale
gabriela, scrie undeva te rog schema de diversificare. mie mi se pare usor rapid.. dar sunt curioasa cum te-a sfatuit pediatrul
monna, super bilantul vostru de 4 luni! mi se pare super util sfatul pediatrului tau de a-i da cu lingurita. asa mi-a zis si al meu.. sa ii dau sucul cu lingurita de la inceput, chiar daca o sa ma chinui mai mult, dar se obisnuieste mai repede.
dorina, cum a fost la botez? cum a-ti rezolvat-o cu nasa pana la urma? parerea mea? e o prostie ce sustine!
dana? la voi cum a fost botezul?
dara, eu pe Alexia cand o spal la fund o tin fie cu pieptul pe mana mea (inteleg ca Mirunei nu ii mai place), fie cu spatele pe mana.. cand o spal si pe gat si piept.
amy, noi iesim dimineata in curte pana la maxim ora 11. eu mananc, imi beau cafeaua.. si Alexuta sta in carut. seara, iesim in jur de ora 19.00 la plimbare.
legat de invatat in brate, uite ce am gasit pe net legat de rasfatul la bebelusi:
Nu este posibil sa rasfeti un copil! Bebelusilor carora li se raspunde imediat atunci cand plang si carora li se satisfac nevoile, care sunt iubiti si ingrijiti constant, vor deveni adulti mai echilibrati decat bebelusii ale caror nevoi sunt ignorate si care sunt lasati sa planga.
super povestea
miha, si la noi pare sa fi trecut vaccinul. ma saturasem si eu
corina, super bilantul de 3 luni!
m-am apucat sa scriu mesajul asta de azi dimi la 8. intre timp, am cantarit-o pe alexia. are 6340g cu tot cu chiloti. deci vreo 6200g tot are. vedem joi dupa cantarul pediatrului.
dara, noi avem palarioare de la h&m care se leaga. nu le gasesc pe site la noi.. dar in magazin sunt cu siguranta.
dana, bine ai revenit!
asa.. acum despre noi. Alexia e fff multumita cand o tin in fund. stiu, o sa spuneti ca e mica, dar uneori nu vrea altfel. o sustin cat pot de mult, nu o las sa forteze in coloana. rade mult, gangureste, se bucura cand ne vede, maraie daca nu o scoatem afara cand vrea ea. cand iesim.. tace brusc. isi baga continuu mainile in gura, baleste la greu si se uita cu pofta cand ne vede ca mancam.
cand vrea sa se culce, incepe si se freaca cu manuta la ochi si isi trage o jucarie sau prosopel pe fata.. chiar daca in camera e intuneric. si asa.. in cateva minute adoarme.
PS. am cam bramburit postul asta.. sper sa fi fost cat de cat coerenta. pupici

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Dana am vazut ce cuminte a fost Vlad la botez, bravo! Va ies dintisorii deja? Deci el sparge gheata la capitolul asta
Meg sper ca acum aveti apa . De la oboseala a plans Ana pe drum sau nu-i place in masina? Foarte faine pozele, bravo voua pt excursii!
Cristina sa-ti traiasca printesa si sa va bucurati de ea mult timp de-acu incolo!
Corina bravo pt reusita!
Dia foarte frumoase pozele
Ronina poate cand mai creste putin se invata si adoarme singurica.


Noi vineri dupa vaccin am fost maraici rau dar bine ca am scapat cu atat si n-a facut febra. Am avut pt prima data sentimentul ala nasol cand iti vezi copilul suferind si n-ai ce sa-i faci. Il dureau si piciorusele (el de obicei pedaleaza la greu dar vineri nu-si misca deloc piciorusele), se vedea pe fata lui ca sufera si pe mine ma durea sufletul ca nu-i pot lua durerea. Bine ca a tinut doar vineri.
De ieri s-a mai racorit si la noi si e tare bine, se mai poate respira, asta dupa ce vineri si sambata au fost 40 gr

pupici la mamici si strengarei

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, super curajosi. Tu mai folosesti infant insert la Manduca?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

salutare! happy a fost frumos si implinitor, desi Giulia a plans intr-o veselie, ea nu mai sta pe spate decat foarte rar, cand o pun in playground se mai joaca pe acolo in rest doar in brate sa vada totul in jurul ei, abia astept sa mai creasca sa o pun partea sport a caruciorului ca daca iesim la plimbare face circ pe strada si urla ca ii trb in brate, cand o iau rade de parca nu ar avea nimic, succes cu diversificarea!
in rest.. suntem bine azi avem 3 luni, pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Happy si la noi e la fel, vrea sa stea numai in fundulet toata ziua si se uita cu pofta la noi cand mancam. Eu am zis ca mai asteptam putin cu diversificarea, cred ca pe la 5 luni jumatate poate incepem, sa vedem.
La multe lunite Rares, Antonia, Daria, Evelyne, Giulia si Elena!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Si lui Vladut ii place sa-l tinem mai ridicat, aproape in fund, sprijinit de noi, bineinteles...si se uita cu admiratie in jur, dar si la propriile sale picioare pesemne ca de-abia acum isi da seama ca-s ale lui, dupa ce-l schimb il ridic in picioare pe masuta de infasat si se tine drept de spate si de gat, eu il sustin de dupa subsuori si tot asa priveste cu admiratie toata camera de sus
Si noi vom incepe mai repede diversificarea, ca pare ca e pregatit, pofteste, baleste, vrea in fund....dar nu mai devreme de 5 luni, sper
Meg, pai Ana a ta cu siguranta va fi amatoare de natura si aventura, cum altfel va putea fi, tinand cont ca face parte dintr-o familie care iubeste muntele si natura?! eu zic ca(virgula) copiii care ajung sa-si petreaca majoritatea timpului in casa, la pc si alte dracovenii, in loc sa iasa in parc, la joaca, in tabere, la tara la bunici...samd isi imita proprii parinti, si ceea ce vad in familiile lor(asta pana la o anumita varsta)

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Ne mai tineti minte...?
As spune ca am scapat de greva suptului...sper sa nu mai vina alta prea curand.
Am citit pe bucati si am retinut destul de putine...dar am o mare intrebare... de ce va grabiti la diversificare?
ne luptam si noi cu caldura... si cu mofturile de la caldura... sper sa treaca macar mofturile ca am aflat ca vom avea canicula si in septembrie
Invidiez bucurestenii pt ca acolo se intampla toate chestiile faine si pt ca ajungeti repede la mare sau munte... da nush daca as face fata la canicula. La noi merge AC aproape toata ziua si tot e cald...
Meg unde ziceai ca ai pus pozele?
Dana admirat marinarul...
Gata merg la nani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza!

A fost tare frumos la botez, sarbatorita s-a simtit bine, nu a plans in biserica deloc, cred ca si datorita faptului ca am vb cu preotul si i-a pus doar apa sfintita pe cap, nu a bagat-o cu capul in apa si nu a speriat-o.
La petrecere a stat cu noi in restaurant in carut, am alaptat-o de vreo 3 ori, in rest am dansat cu ea si a mai si facut nani, nu a plans, nu a dat semne de agitatie.
Toata lumea a admirat-o ca nu a plans si ca e o frumoasa, eu m-am bucurat ca s-au simtit amandoi copilasii bine. Stef a avut un baietel cu care s-a jucat, dansat si alergat la petrecere, in biserica si el a fost cumintel asa ca declar ziua de duminica o zi perfecta! La baitza de ieri a fost cam suparata si a cam certat-o pe nana cand o imbraca. A primit multe hainute frumoase de la nana si de la invitati, sper sa le imbracam pe toate.

Eu ma simt insa obosita tare, fiindca nu prea m-am odihnit in ultima saptamana, am alergat ba colo ba dincolo cu pregatirile plus stress-ul sa fie bine copiii, sa nu cada de oboseala.

Am vrea sa plecam la munte, dar nu stiu daca reusim azi ca nu am avut timp sa pregatim bagajele, pana aseara am avut casa plina. Oscilam intre Cheia si Breaza, la ultima nu am fost niciodata....

Am admirat si eu pozele micutilor crestini frumosi pe FB, m-a topit filmuletul cu Ana vesela pe munte, voi pune si eu poze cand reusesc sa le strang de peste tot, nu am avut fotograf profesionist.

Va pupam amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Neata! Am revenit cu forte proaspete dupa un weekend luung. La noi a fost liber joi si vineri dar neavand bani am stat numai in parc. Euan a avut un puseu de crestere si a stat atasat zi si noapte de joi pana duminica. Azi noapte a dormit cum doarme de obicei si am recuperat si eu. Pe Finn l/am mutat la el in camera, dar vine la noi in pat in timpul noptii. Euan doarme mult mai bine la mine in pat, asa ca ne inghesuim cum putem. De cele mai multe ori sotul se muta in sufragerie pe la 3-4 dimineata si eu dorm la mijloc intre copii.

Magda, Dia, multumesc mult pentru informatii. Treaba e ca astia de la ambasada cer acte in original iar actele sotului sunt trimise, deci nu putem lua nimic de la ei.

Meg, mi/a placut foarte mult filmuletul de pe facebook.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dana, bine ai revenit! deci revii cu strengarel botezat si cu dintisori pe punctul de a iesi ...super
Si-mi place tare mult cum le povestesti

Cate grade sunt pe aici? well...acum vreo 15, si ziua ajungem la maxime de 21...cu nori si ploaie (pt week-end se anunta maxim,17-18 grade si ploaie); saptamana trecuta am avut si noi 23-27 grade ziua si soare (mai cu cativa stropi de ploaie din cand in cand, dar totusi, in ansamblu ok)...dar cam atat a fost vara pana acum. Si e frustrant rau cand ai marea la 100 de km; dar ce sa faci la mare pe asa o vreme?

Bebelina mea e bolnavioara ...de ieri tuseste urat de tot (nu des, dar urat), iar azi-dimineata avea nasucul infundat si mucos, si cred ca are si febra ... inca nu i-am masurat-o dar urmeaza.
Nu stiu daca a preluat ceva de la mine sau din alte parti (am fost in week-end cu ea prin locuri pline de lume) dar imi pare tare rau de ea... sper sa-i treaca repede.

Mergi la inceput