Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dorina, sa va fie de bine botezul. Ma bucur ca a fost o reusita, nici nu putea fi altfel
Dia, imi pare rau pentru raceala Laviniei.Tinem pumnii sa treaca repede si sa se vindece repede puiu mic.
Dana, esti superba,mami! Am dat multe like-uri. Am uitat sa-ti zic ca si roscatul parului te prinde ffff bine, dar si verdele smarald...indiferent cate kg ai in plus, tot esti papusica.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Hello, eu am avut pana de internet 5 zile, a fost horor insa ne cunoaste tot Romtelecomu' acum si nu ne iubeste asta-i sigur
Mi-a fost dor de voi


Dara acel cub de activitati il am inca de la David, e de la Tolo, e super!
Legat de constipatie Matilda a avut deja 3 episoade, dar nu cred ca le pot numi constipatie pt ca nu au deranjat-o. A avut pauza de 2, de3 si de 4 zile. A facut o tona apoi, dar cred ca de la caldura, poate e mai apos laptele si nu se oboseste sa faca prea des sportul asta
Noi am scapat de cojite cu apa cu bicarbonat de sodiu.
Dara eu o tin pe Matilda cand o spal la chiuveta culcata pe bratul meu cu fata in sus si cu piciorusele sprijinite pe gatul bateriei. Daca o tin de sub axile regurgiteaza fara exceptie si mi-e mila de ea. Totusi mi-e din ce in ce mai greu cu pozitia asta. La baie nu intorc cu burta in jos din acelasi motiv.
Nici eu nu cred ca un bebe vrea in brate fara motiv. Si faptul ca se plictiseste in patut cu ochii in tavan mi se pare un motiv suficient de corect ca sa vrea dragalit.
Noi mai nou adormim cu 'jjjjjjjjjjj' ca avionu.
Dana felicitari pt botez! Sunteti tare frumosi! Super culoarea parului, cu ce te-ai vopsit? Nasol cu sperietura cu febra. Din cate stiu dintii nu pot sa provoace febra asa mare. Eu cred ca doar ridica putin de la agitatia copilului.
Dia sper sa treceti repede peste raceala.
Anca curaj! eu m-am linistit, cu greu, dar m-am calmat pana la urma. Dupa episodul cu greva suptului si apoi diminuarea lactatiei, cu 2 din 3 saptamani de luat in greutate zero, am revenit la un normal. Nu suge cu placerea cu care o facea David, trebuie sa o rog sa ia tzatzica in gura la inceput, insa acum macar papa.
E f cald si la noi, eu stiti ca ma incapatanez sa nu am AC, asa ca le fac periodic dus la amandoi pe terasa cu furtunul de curte si apa incalzita de soare, cu pistolul pus pe pulverizare. Sunt in extaz amandoi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Eu nu zic de plictiseala cand vrea copilul in brate, ci doar de faptul ca s-a obisnuit asa. Asa cum adoarme cu tatica in gurita la fel e si cu bratele. Acum vad ca incet-incet incepe sa mai stea si fara mine in preajma.Mai nou a descoperit televizorul si nu-mi place dar se uita.
Sunt chiar incantata ca pare mai interesat acum si de carusel sau pozele de pe pereti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Am facut si noi azi vaccinul de 2 luni Infanrix hexa (desi noi avem 4 dar facem dupa varsta corectata) Rotarixul ne-am hotarat sa facem peste o luna.
Ca precautii pentru azi am primit sfatul de a aplica :) imediat ( preventiv) un paracetamol de 125mg , o compresa cu o felie de lamaie, aplicata pe intepatura, sa nu facem baie azi si sa nu iesim afara. Asta nu am stiut ca nu avem voie la plimbare dupa vaccin, cred ca o sa se agite diseara pt. ca ei i place la plimbare, asa sa obisnuit ...
Deocamdata e bine bebe, a plans la intepatura, sa mai marait un pic dar apoi a fost ok, a papat sa jucat si acum doarme de numa sper sa fie bine si mai tarziu.
Asistenta ne-a spus ca sunt bune Infanrix, de la prevenar mai apar febra si iritatia ... nu stiu ...

Am intrebat cand putem incepe si noi divrsificarea si ne-a spus ca de luna viitoare am putea incepe cu suc de mere si morcov, acum stiu de pe la voi ca nu e ok sa incepi cu suc, ar trebui cu supa de legume. Eu asa ma gandeam ca o sa fac, supa de legume apoi legume pasate si mai departe o sa vedem ce mai introducem. Nu mi-a placut ce sfaturi am primit despe cum sa incepem diversificarea, a fost foarte vasta in explicatii.

Dara voiam sa te intreb, tu ce crezi despre faptul ca tot stimulam sa faca caca cu supozitor? Asistenta ne-a spus ca nu e ok, ca o sa se obisnuiasca asa si nu mai face singura, ca ar fi mai bine cu termometrul. Problema e ca nu face doar cu termometru, nu stiu cum sa procedam





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Ieri am fost la un pas de o nenorocire... Am iesit la plimbarea de seara in centru si am parcat intr-o intersectie de 2 strazi cu sens unic regulamentar, pe loc trasat), practic prima masina de la intersectie, la cativa metri de coltul intersectiei. Am scos caruciorul din portbagaj, am pus-o pe Natalia si am apucat sa facem cativa pasi cand am auzit o busitura de masini, ne-am intors si am vazut un taxi indreptandu-se spre masina noastra. A intrat in ea, i-a distrus haionul si bara de protectie in stanga, stopul s-a spart, roata stg spate, cu janta cu tot si a impins masina (cu frana de mana trasa si in viteza) in masina din fata noastra. M-am panicagt instantaneu, gandindu-ma ca, cu cateva secune inainte, noi eram acolo, exact in locul impactului, in partea stanga a portbagajului, cu Natalia cu tot. Si am alaptat-o in masina, pe acel loc de parcare, de cateva ori. Un tampit nu a oprit la stop, a intrat in intersectie si taxiul care venea pe drumul cu prioritate a intrat in laterala spate, l-a invartit pe ala, care a intrat in alte 2 masini parcate pe sensul lui de mers, iar taxiul a intrat frontal in masina noastra, pe celalalt sens de mers. Taxiul a fost distrus rau, un pasager a fost dus la spital. In fine, pagubele noastre se ridica la 11000 lei, sper ca vinovatul are asigurare, ca altfel nu stiu ce facem. In total au fost avariate 5 masini nasol si 1 usor (cea din fata noastra). Important este ca am avut un noroc chior, a fost vorba de cateva secunde... Am fost socata ieri cu gandul la ce s-ar fi putut intampla. Aveti grija de voi, nu circulati NICIODATA cu bebelusii in brate, nici macar in oras, se pot intampla tragedii. La un impact, un bebelus poate zbura din brate si poate fi proiectat in fata, ba chiar prin parbriz - Doamne fereste!!!!!!!!
Va pup si aveti grija de voi!

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca este ingrozitor, nici nu am cuvinte, bine ca sunteti tefere.!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Anca groaznic, nici imi pot imagina o sperietura ca asta. Eu am avut accident de masina cand eram insarcinata, din vina unui idiot si am tras o sperietura pana am vz la echo ca e bine bebele.

Se poate sa il ia colicii la 3 luni si ceva?! A mai avut dureri de burtica pana acum, dar acum il apuca dupa-masa/seara program de plans, se mai calmeaza dc iese un gaz, si e de neconsolat cateva ore Azi am reusit sa-l calmez in marsupi, a adormit de obosit ce era, si am putut si eu sa spal biberoanele purtandu-l. Nu stiu ce faceam azi fara el.

Eu n-am avut parte de caca iesit din scutec pana n-am incercat scutecele Pampers. Eu foloseam Babylove de la DM, dar am zis ca poate nu retin bine umezeala si de aia nu sta Adrian pe burta. Am murdarit body-uri, pantaloni.. Ma gandeam ca fiind mai scumpe or fi mai bune, dar raman la Babylove, mi se par mai bune.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aoleu, Anca, prin ce ai trecut, bine c-ati avut noroc!!!!!!!!!

Lelu, in afara ca citisem candva pentru mine ca supozitoarele nu dau dependenta, ca-s dintre laxativele care nu dau, mi-au zis 5 medici ca nu dau dependenta. N-or fi toti tampiti. Asta cu "obisnuitul asa" circula popular, fara dovezi stiintifice, ci preluat din gura in gura, ca asa se stie, si nu e exclus sa fi preluat si asistenta tot asa, nu au invatat-o la colegiu. Am prietena la care fata (din gemeni dizigoti, parca asa le zice) a facut pana la un an numai cu termometru. Adica nu s-a invatat cu supozitor, dar nici fara supozitor, numai cu termometru, n-a facut singura. Iar apoi de la 1 an a facut singura, insa s-a constipat rau baiatul (tot dintre gemeni), care facuse pana atunci bine merci, fara supozitor si fara termometru, de la 2 ani baiatul facea numai cu microclisme. Deci nu prea tine de chestiile astea.
Eu daca o las 2-3 zile fara sa faca, nu ne mai intelegem cu ea, se screme, nu-i iese nimic si se enerveaza si o da in plans.

Tala, bine c-ai scris ca ma pregateam sa-ti dau sms :P Nush ce-i aia Tolo, sper sa apuc sa caut. Ai un link?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Vai Anca ce sperietura! Dar asa cum zice Dara, bine ca ati avut noroc! Ai mare dreptate cu tinutul in brate.
Dara prima data nu l-am gasit, dar uite-l


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Anca bine ca v-a ferit Dumnezeu!
Apropo de bebei in brate, una din surorile mele a avut acu 14 ani accident grav de masina si avea bebele de 6 luni in brate. L-au gasit intre portiera si scaun cumva , operat la cap si acum e ok. Dar de atunci am un fix cu scaunul de masina

Bebeii vostri se trezesc des din cauza caldurii? Al meu se trezeste iar la 2-3 noaptea, suge putin si adoarme.

Mai nou nu ne mai intelegem... are o zapaceala ca vrea numai pe burta. Il las intr-un loc si-l gasesc intors.Acum si noaptea face la fel dar mi-e teama sa-l las. Seamana cu ma-sa, eu si cu burtoiul in 8 luni si trei sferturi eram pe burta

Mergi la inceput