Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, si eu tin alternativ aerul, in camera unde nu e bebe. In general da, iese si dimineata si seara. Nu cred ca vrea afara, ca nu cred ca face diferenta intre afara si inauntru, dar o ducem noi asa, ca sa mai schimbe aerul si sa doarma mai bine. Se linisteste afara pentru ca e o schimbare. Pai eu cred ca-s programati sa vrea in brate, pentru ca sa se poata deplasa/dezmorti/exersa/pentru a putea supravietui, nu cred ca cei mici mici care nu vor in brate nu s-au invatat asa si s-au invatat cumintei, ci pur si simplu de la natura nu le place lor sa fie atinsi sau sa stea in anume pozitii, etc.. Poate pe unii ii doare ceva cand sunt tinuti in brate...iar lumea presupune ca au fost invatati mai cuminti. Cica eu plangeam cand ma puneai in fund, pt. ca aveam nu stiu ce anemie si probabil ma durea spatele, au dat de un dr. destept, mi-a dat nu stiu ce de anemie, si am stat si dupa aia si in pozitia aia. Oricum faza cu "invatat in brate" era valabila pana in 3 luni ca nu se invata, dupa aia da, se pot invata mai putin rasfatati sau mai mult. Si na, "3 luni" nu e fix batut in cuie. Cum era valabila faza ca nu tre' sa faca pauza de masa mai mult de 6 ori ca fac hipoglicemie numai cand erau mici mici si nu aveau rezerve. Sunt de acord cu Cristina care zice ca bebele e facut sa stea in brate. Si mi se pare logic, cat timp nu se poate deplasa singur si nu-si poate lua ce-i trebuie, etc. Nici mie nu mi-ar placea sa fiu lasata ca gandacul pe spate, si sa vina cineva sa-mi dea chestii numai cand are chef. Asta nu inseamna ca nu mi-e greu cand nu apuc sa-mi fac treburile, te inteleg. Super povestea, multumiri ca ne-ai impartasit-o. Vorba lu' Miha, ma simt norocoasa, tocmai ma duceam sa intreb de FIV cand am ramas, dupa 13 luni de incercari.

Ronina, merci, mi-am pregatit si eu termos si cutiuta, eu ma tot duceam la chiuveta ca aveam senzatia ca altfel o licioresc doar. Si apuci sa arunci mereu apa din cutiuta? Oricum Bianca si Miruna parca ar fi gemene la niste faze, ca aproape tot asa se misca si ea, chiar daca tot asa, nu-i place pe burta.

Azi am uitat sa-i dau apica (ca a dormit dupa inotat cu colacel in cadita, shopping, etc.) si s-a constipat S-a chinuit.

Tala, Dana?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Da, si eu vroiam sa inteb de Tala si Dana ce mai fac...gand la gand Dara
Asta cu cerutul in brate, eu am observat la ambii mei copii ca de fiecare data cand plangeau si se consolau in bratele mele/ noastre...de fiecare data aveau o problema, adica un ragait, un partz, un caca...deci nu pot decat sa infirm mitul ca se invata in brate, ci au neoie de bratele noastre calde sa-si faca si ei trebusoarele si pentru a se simti ocrotiti si iubiti; acum pe caldura Vlad mai maraie asa pana adoarme, dar il batai in bouncer si adoarme in 2 minute.
Dara, de unde ai comandat colacelul? in cat timp vine si daca se plateste si transport?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Supermami, as da like la postul tau, da' pacat ca nu e pe facebook :))
In alte ordine de idei, sustin ce ai scris cu bratele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, am luat de la http://colaceibebe.webs.com/ si cred ca am platit aprox 16 lei transport prin posta romana, parca. Ca am luat si un castronel giroscopic de la ei si nu mai retin exact sumele, am dat 105 pe colacel, castronel si transport.
Miruna a rezistat cam 20-25 minute in el, parea sa ii placa. Nu stiu cat stau alti bebei. Nu am studiat daca e safe pentru gatut/coloana etc.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

merci, Dara
Noua vad ca nu ne mai coace vaccinul ala de pe bratul stang....yuhuuuu!La voi cum e? parca ma saturasem sa vad acolo asa puroi si aveam senzatia ca il si doare
Il laud pe-aici si pe Rares ca si-a dat drumul foarte usor la mersul pe doua roti...si in curand il luam cu noi pe trasee off road, iar pentru Vlad voi achizitiona Luna sau Manduca

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Si la noi s-a oprit din copt, deocamdata (sper ca de tot). Dr. ei de fam. zice ca cica atunci cand coace asa in prostie, e semn c-a fost facut prea adanc. Si ma intreba de cicatrice, nu stiu exact cum trebuie sa fie la un moment dat. Acum parea bine cand a vazut-o la 3 luni. Cum trebuie sa urmarim sa fie cicatricea?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Irinaelena: da, am bagat la cap cu relaxarea la diversificare, voi face tot posibilul sa nu ma stresez daca nu mananca, stiu ca bebe nu ramane flamand, va papa laptic cat ii trebuie, noroc ca este. Va fi pacat de timpul pierdut pt facut mancarica care ajunge la gunoi, dar voi invata sa ma resemnez si cu asta
Dara: mie imi pare ca se curata bine, dau de mai multe ori. Pediatra mi-a recomandat sa folosesc servetelele umede doar la drum si sa le evit cat pot acasa, asa ca asta mi s-a parut solutia cea mai comoda, mai ales la inceput cand o schimbam des si noaptea. Da, golesc apa de fiecare data, deja mi-a intrat in reflex. Oricum de regula schimb scutecul inainte de papa, si cat o tin la ragait am timp sa duc apa de 20 de ori. Nu stiu cum trebuie sa arate cicatricea de la vaccin, o las pe pediatra sa se uite la ea
Miha: dap, si la noi in 50% din cazuri cand plange si o ridic e cu ragaiala pe traseu. In celelalte cazuri e plictisita sau ii e somn. La noi nu mai coace de mult vaccinul, a copt doar o data. Nu stiu cum reusiti sa adormiti copii in leagan, bouncer, patut etc... eu ma las pagubasa, de 2 luni incerc zilnic cu orele si doar la san adoarme E atat de curioasa incat orice vede e cu ochii cat cepele, se chinuie efectiv sa-i tina deschisi. Cele care mai aveti un copil, stiti sa-mi spuneti ce se va intampla dupa diversificare cand ajunge sa-i fie complet inlocuita masa de pranz? Cum o mai fac eu sa doarma ziua? E foarte iritata cand ii e somn si absolut nimic nu o poate linisti decat sanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Noua nu ne-a copt deloc vaccinul BCG, de asta ziceati, nu? Trebuie sa intreb pediatrul la vizita urmatoare dc e vreo problema.

Ronina, buna ideea cu termosul, mie nu mi-a trecut prin cap

Chiar asta eram si eu curioasa, dc sunt sanatosi colaceii aceia pt gat la bebei asa mici.

Eu nu stiu cum suporta bebeii vostrii caldura, dar al meu la 26 grade in casa deja se agita tare, e nervos, nu are rabdare nici sa manance, nu doarme bine ziua. Si evident imi face mie peri albi.

Am fost si noi la control pt anemia aia urata, in sfarsit e in limite, limita inferioara, dar e in limita . Asa ca momentan facem pauza de la fier si vitamina C, ce ma disperau ca i le dadeam de 3 ori pe zi, si incepuse sa si verse de la ele.
Ne-a repetat eco tranfontalenara, la 2 luni se vazuse ceva nus ce acolo, nimic grav, si acum nu se mai vedea problema, era f bine. Singura chestie a spus ca e tot putin in urma, ca isi tine capul usor in partea dreapta, si ca nu-l tine f bine inca. A spus ca evaluam peste o luna, si dc pare a fi tot in urma, sa facem putina gimnastica medicala pt bebei. Dar eu vad progres pe zi ce trece la cum tine capusorul. Inca nu e f bine, pt ca nu vrea sa stea pe burta sa incerce, dar isi da el drumul. Oricum, nu mi se pare o idee rea sa faca putina gimnastica adecvata varstei, dar vedem.



Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, nici eu nu reusesc in leagan sau bouncer (ma rog, ceva similar), dar mai reusesc in brate s-o adorm leganandu-i usurel capul pe mana, insa dureaza...adica abia dupa vreo 25-30 de minute de la masa incep leganatul (timp in care ne plimbam pe umar), si nu stiu, sa zic ca dureaza 10 minute si adoarme. Si mai reusesc pe picioare pe o perna dimineata la 6-7, atunci cand crap mai rau de somn.

Dar sunt momente din zi in care nu adoarme in niciun fel, ci abia dupa ce mai oboseste, reluam leganatul.

Palarioara pt fetite http://www.breslo.ro/Product/Palarioara-copii_514171
mai gasisem ceva, dar nu mai stiu unde, asa ca am luat-o pe-asta. Daca mai stiti, va rog, mai aratati-mi si mie pentru vara.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Monna multumesc pt urari!!

Acum la 3 luni pot spune ca nu puteam sa am o fetita mai minunata, este absolut tot ceea ce mi-am dorit, o fetita extraordinar de cuminte si zambareata, nu am nici un fel de problema cu ea, mananca bine si doarme la fel.

Mergi la inceput