Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Citat:
citat din mesajul lui lelu

Am impresia ca scrie pe ambalajul luo Ipv-hib si Penta .....poate de aici confuzia. Sotul meu lucra la depozit farma si la fel zicea si el ca e acelasi lucru.
Mami de Mariuca, fetita dulce!


scrie un "5" pe ambalaj, ca e pentavalent..mare porcarie ca le-au dat denumiri asa apropiate la doua vaccinuri diferite, totusi!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Ce parere aveti despre scaunele care se monteaza pe masa de bucatarie? in felul acesta sta si bebe la masa cu noi ... nu sunt practice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Eh,Dara eu ma gandeam la codite peste vreun an-doi.

Meg, si eu va admir ca va duceti pe munte .

Lelu, noi am facut rotarix la 3 luni si mai facem la 5. N-am incercat scaun din acela ca noi nu avem o masa f solida la bucatarie....

Si noi refolosim scaunul de masa, n-am fost 100% multumita de el, dar nu mai iau altul. E de la primii pasi.

Am fost si noi la bilantul de 3 luni: 6400g si 63cm. Frate-su avea 5700 la varsta asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Irina, felicitari pentru bilant
Lelu si mie imi plac scaunele alea de se ataseaza la masa, daca nu-l aveam pe asta, sunt sigura ca as fi luat unul pentru ca e practic si usor de transportat

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

daca tot am putin timp ca doarme picea: vroiam sa va recomand blogul unei prietene, fosta colega de facultate cu mine; sigur veti gasi informatii utile - pe filmuletele cu diversificarea eu m-am uitat deja de 2 ori..nu ca ii fac reclama, dar mi se pare ca posteaza foarte clar si corect (si impartial) niste informatii

http://www.pediatricblog.info/2011/03/diversificarea-alimentatiei-1.html




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Meg,multumim, foarte fain blogul, multe informatii utile. Pe tipa o stiu de la emisiuni de mamici, chiar am admirat-o cat de deschisa si comunicativa e si imi doream un astfel de pediatru pentru copiii mei. Ai idee unde lucreaza?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

da, la regina maria :)




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Am fost si noi azi la controlul de 4luni si avem 7460 gr si 68 cm. I-au facut si vaccinuri: pentacel, prevnar 13 si rotateq. Speram sa scapam si de data asta de efecte adverse.
Mi-a zis pediatra ca daca vreau pot incepe sa-i dau cereale (n-o sa-i dau)) si daca vreau sa incep diversificarea pana in 6luni sa fie diferenta de 5zile pana la introducerea unui nou aliment. Am intrebat si daca trebuie sa-i dau apa acum pe caldurile astea si mi-a zis ca nu dar daca vreau pot sa-i dau max 1 oz pe zi (nu stiu cat inseamna in ml, sunt pe tel si nu pot sa fac conversia acum).
Am intrebat si de crema de soare si a spus ca daca nu mergem la plaja sau nu-l expunem mult la soare sa nu folosim pana la 6luni.
Mi-a spus sa-i dau vit D cate o masura pe zi.
Cam asta a fost vizita.

Meg distractie placuta la munte!
Pup mamicile si strengareii

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

am ajuns la calculator si am facut conversia 1 oz = aprox 30 ml

aaa... si mi-a mai spus ca daca vreau sa-i dau cereale sa i le dau cu lingurita sa se invete cu ea si sa ne fie mai usor la diversificare. oricum nu i-am dat pana acum biberon (nici nu cred ca-l accepta daca nici suzeta n-o ia decat uneori) si nici nu-i mai dau, cand o sa incep sa-i dau apa ii dau cu canita.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza!

Am cam tras chiulul sapt asta fiindca sunt intr-o continua alergare pt botezul de duminica si intr-un mare stress sa iasa totul bine pt invitati, dar mai ales pt copii...
Ce bilanturi bune, bv! Noi nu am atins pragul de 6 kg, deci tot categoria pana ca si Stef, dar e o frumoasa, are muuuulta energie, zambeste si vorbeste de ma abtin cu greu sa nu o pap de draga ce-mi e asa ca topmodel meu e f bine pt nici 3 luni zic eu.

Am si eu o problema existentiala: nasei fetei i-a venit menstra, cum procedam cu biserica? Ea zice ca nu poate intra in biserica, no really? Pai si cum va decurge botezul cu nasa la usa bisericii si cu nasul inauntru? Daca ii zice preotului ii citeste el ceva inainte sau cum? Are voie sa tina ea fata in brate la slujba sau nu? Nasul si nasa nu-s casatoriti, eu stiu ca nu-i asta o problema, nu? Help!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

neatza!
dorinutza si noi avem maine botezul si am mari emotii, in ceea ce priveste problema nasei nu stiu, dar daca nu sunt casatoriti nu este nici o problema ptr ca la fel am cununat si botezat o fetita si noi nefiind atunci casatoriti, o sa treaca cu bine nu te stresa....
va doresc un weekend racoros! pupicei

Mergi la inceput