Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, la diham poate ajungem duminica, daca e vreme buna..si urlatoarea mai e un traseu accesibil, pe care am fost si in octombrie anul trecut, aveam parca 22sapt+.
nu e iordan, dar e tot draguta si finuta neonatoloaga noastra.

pupam "miss biluta" si suntem dornici sa o admiram!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Am vorbit cu pediatra. O sa facem hexa gratis de 2 luni dar ea vrea sa ne faca si rotarixul tot acum, mie mi se pare prea mult deodata, parca citisem la voi ca a-ti facut peste o luna. A zis ca la 2 si 5 luni e prea rarziu sa- si faca efectul sigur, ar trebui la 2 si 4 luni pt rezultate bune (ma refer la rotarix)
Acu ma gandesc daca sa- l mai facem....daca si asa a zis ca e cam tarziu 5 luni
Voi l-ati facut? Cum l-ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Lelu, noi rotarixul il facem la 3 si la 5 luni...ca sunt luni libere(fara alte vaccinuri)
Meg, ce fain ca mergeti pe munte...va invidiez
Anca, bine ati revenit!sta foarte bine la capitolul kg Natalia, deci nu te mai stresa
Ronina, noi vom avea acelasi scaun de masa ca la Rares...ca mai merge o tura Am vazut ca au mare succes scaunelele de masa de la ikea...cred ca sunt si ieftine, dar nu aveti in TM ikea, asa-i?
Tala, chiar ca e precoce Matilda!
Dara, si noi vrem poze cu Bilutza

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

noi am ales sa facem rotarixul la 3 si 5 luni, ascultand recomandarea dr neonatolog de a nu suprapune mai multe vaccinuri (edsi aceasta nu reprezinta, totusi, o contraindicatie).

acum sunt de-a dreptul..bulversata..si inciudata: si pediatra cu care am vorbit in suceava pentru vaccinul rotarix de la 5 luni (ca vom fi acolo peste o luna) a zis ca infanrix penta=infanrix -IPB-HIB. NO COMMENT!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

daca tot am putin timp ca doarme picea: vroiam sa va recomand blogul unei prietene, fosta colega de facultate cu mine; sigur veti gasi informatii utile - pe filmuletele cu diversificarea eu m-am uitat deja de 2 ori..nu ca ii fac reclama, dar mi se pare ca posteaza foarte clar si corect (si impartial) niste informatii

http://www.pediatricblog.info/2011/03/diversificarea-alimentatiei-1.html




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Carstea ii dau sa pape in carucior sa in brate dar nu va ganditi ca papa mult, papa din pireul de legume maxim 10 lingurite ca pe urma incepe sa planga ca nu mai vrea si eu nu o fortez o las sa pape cat vrea ea sunt zile in care papa 4 lingurite dar nu ma stresez momentan are timp sa manance mai mult mai tarziu.
Carnita o sa i-o introduc la 5 luni la sfatul pediatrului, la inceput primele 3 zile o sa-i pun in pireul de legume cate o lingurita pe urma cate 2 dar maxim 5 lingurite nu mai mult.
o sa-i intoduc si branzica calcica pe 30.07 si o pot da cu fructele.

Daca vrea careva schema de diversificare care mi-a dat-o pediatru o sa o scriu cu palcere.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aoleu, Meg, unde le gasesti? (vorba vine, intelegi tu) Penta nu contine http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Haemophilus, asa cum ziceai si tu, esti geniala ca te-ai apucat sa spui ca poate si alti doctori fac greseala asta si asa ajuti mamicile sa fie informate, adica si mamicile de la noi de la odisee.

Lelu, eu am facut asa:
la 2 luni - Infanrix Hexa + Rotarix
la 3 luni - Synflorix + Rotarix
la 4 luni - Infanrix IPV-Hib
la 5 luni - Synflorix
la 6 luni - Infanrix Hexa
la 7 luni - Synflorix
la 12 luni - Infanrix IPV-Hib + Synflorix + Priorix

Am facut lunar ca sa nu fie 3 vaccinuri intr-o zi la interval de 2 luni cum prevede schema GSK, ci mai putine deodata, 2 intr-o zi. Nu stiu daca cele de la 1 an vor fi toate intr-o zi sau facem de ex. Priorix la 1 an si o luna.

Synflorix se poate face si la 2 ani, insa eu aveam nevoie sa fie asta mica protejata de mai inainte, ca-s niste chestii cu socrii mei, intra in contact cu f. multi copii care merg la gradi. In loc de Synflorix mi se pare ca se poate face Prevenar 13, care are o tulpina in plus fata de Synflorix.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Gabriela tocmai am citit ca 60 g carnita pe zi ar trebui sa pape bebe .Eu stiam ca trebuie cam cat o nuca adica un bol de carnita pasata de marimea unei nuci.
Accepti o parere?
Ai incredere in pediatru?eu as lua-o mai incet.dar daca zici ca-i place sa pape solid ....bravo voua.

O sa incepem si noi cu cereale simple de orez la jumatea lui august cand o sa faca 4 luni jumate si simt ca ma grabesc dar refluxul si faptul ca nu accepta biberonul si eu incep munca .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara , nu eu sunt geniala, uite, mai exista pe forum o postare mai veche:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=142750&ARCHIVE=true&nm=infanrix-ipv-hib-nu-e-acelasi-cu-infanrix-penta

pe mine m-a contrariat ca la farmaciatei nu aveau pe site penta, ci doar ipv-hib, si m-am apucat sa sap de diferente..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Am impresia ca scrie pe ambalajul lui Ipv-hib si Penta .....poate de aici confuzia. Sotul meu lucra la depozit farma si la fel zicea si el ca e acelasi lucru.
Dara, da, stiu ca tu ai decis sa faci schema GSK
Meg asa ma gandeam sa facem si noi la 3/5 luni dar a zis ca scade eficienta daca e facut spre 6 luni. Da rezultate optime daca e facut mai repede.
Nu stiu ce sa fac, pe de alta parte mereu am fost contra vaccinurilor am zis ca fac cat mai putin posibil dar acum e vorba de bebe

Mergi la inceput