Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, merci de idei, iar in plus: gasim de cumparat cubul ala de activitati?
Colargol pentru mucisori, face noaptea si se enerveaza, parca da sa stranute, nu poate, si incepe sa planga.
Sper sa apuc poze, poate capat un filmulet de la taica-miu (e complicat, un aparat lipit cu scoci pe care il duce mama la tata sa-l descarce si ma tot rog de el dupa aia sa-mi trimita filme/poze pe stick, de-aia asa greu cu pozele si filmele la noi, in afara de lipsa de timp.

Ronina, pai stiam ca la 1 anisor, de ziua bebeului, la baieti se taie motul si la fete se rupe turta, parca asa. Se face o turta rotunda si i se rupe deasupra capului, daca nu incurc eu cu ritualul de la nunta. E momentul ala cand aleg bebeii chestii de pe o tava...gen oglinda, bani, stilou... si lumea aclama in jur. Da' nu bag mana in foc, poate se taie si la fete motul?
La farma tei eu mereu gasesc cu cautare dupa cuvant, nu ma duc la categorii sau producatori. In ultima vreme, culmea, am tot gasit chestii rare si utile la farmacia stejara. Ba chiar tei nu trimite supozitoare prin curier, stejara trimite (vreau un anume fel, ca altele se crapa - la noi nu merge deloc cu termometrul, numai cu supozitor, ca sa-i provoace topirea lui contractiile alea locale - punem unul intauntru, iese prima "salva" (cum zice Sovi) si apoi tin unul bagat asa, ca Lelu, ca sa mai iasa cam doua "salve". Noi daca nu facem asta de 2 ori pe zi, e jale mare cu dureri de burtica si gaze si scremut, nu poate singura. Adica jumatati de supozitor taiate pe lung...o jumatate mai groasa asa :) - m-am specializat.)
Merci pt. link, sper sa apuc sa citesc astrograma.

Lelu, merci pt. docul cu vaccinuri, foarte misto. Nu l-am citit pe tot, insa misto structurat, la prima vedere.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, clar la bebe le cade parul (puful acesta moale cu care s-au nascut); cu tunsul...fiecare face cum vrea; dar la voi si cu cremel;e respective, plus cu caldura crunta din tara, ma gandesc ca ii e si ei mai bine cu parul mai scurt.
da, da, da ...vrem poze

Legat de mot, depinde de zona presupun; noi nu prea stim toate traditiile; la Adri i-au taiat nasii motul (simbolic...si am pastrat suvita amintire); la nepotica mea la care suntem noi nasi se patreaza mult mai multe obiceiuri si traditii, unele frumoase, nu zic, dar unele cam complicate. Cu motul de exemplu mi-a spus matusa-mea asa: se pune turta desupra capului fetei, se scoate motul prin gaura de la turta, se prinde in ceara topita de la lumanare si se taie apoi sub ceara. Deci nasa, descurca-te cu doua maini cu tura, ceara, mot, foarfece sic a sa ma incurajeze mi-au mai spus si ca fata nu suporta sa-i umble cineva prin par (aiurea, a fost o cumintica finuta noastra...din fericire... asa ca ne-am descurcat cu toate stangaciile specifice unui prim atentat de acest fel)

Lavnia si-a descoperit parul si se tine cu mana de el si uneori trage (inclusiv in timp ce mananca) ... e haioasa. Gestul il facea de mult, dar acum reuseste sa-si si prinda bine cate o suvita si sa nu-i mai dea drumul.

Ieri noapte a dormit toata noaptea - de la 22:30 pana la 6:30 (cand a trecut sora-sa pe la ea sa-i spuna "ceau" inainte de a pleca la gradinita - era treaza, dar nu zicea nimic, statea cumintica in patut).
Intre timp, mi-a trebuit mie sport (kineto) si azi cantarul zice un kg in minus ...dar cu efectele secundare de rigoare: ieri Lavinia a fost mai maraici si noaptea asta s-a trezit de 2 ori



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

La baiat se taie mot, la fata nu stiu ce se face, dar presupun ca voi afla
Eu l-am tuns pe Andrei la 8-9 luni pt ca ii venea in ochi, plus ca era f cald, transpira si era mai mereu cu parul ud. Nu stiu ce ma fac cu Maria, cum o sa ii las eu par lung, ca nu suport sa vad cum sta cu parul ud . Dar parca as vrea sa aiba parul lung, sa prindem codite, clamite, fundite etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Neata fetele!

Dara: asta cu turta eu chiar nu o stiam, decat cu motul si cu tava cu obiecte. Mie mi-au taiat mot ca la baietei Da, si eu tot gasesc chestii la farmacia stejara, inclusiv pampers de baie, incerc zilele astea sa fac o lista cu necesar sa nu comand de 100 ori cum am prostul obicei. Oh, ce va mai munciti voi cu supozitoarele, bine ca am scapat de asta si ca nu ma mosteneste Bianca la capitolul constipatie.
Dia_tm: wow, mi te si imaginez jongland cu toate alea Bianca se trage de urechiuse in loc de par (ca din ala nu prea are), mai ales cand ii este si somnic.

Ce scaune de masa recomandati? Nu prea stiu la ce sa ma uit, am gasit asa ceva: https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10026276

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu de ruptul turtei am auzit dupa ce am venit in bucuresti, la noi in bucovina obiceiul este cu taiat motul si la baiat si la fata..nu se rupe turta nici la nunta. si da, la un an bebelusii aleg de pe tava unul (sau 3) obiecte care cica spun ceva despre viitorul lor.

matei a ales prima data un procesor (spre marea bucurie a lu ta-su care il pusese acolo), apoi o maisnuta si apoi..verigheta! familist, nene, e clar!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ronina, noi am folosit la matei un scaun de masa de la chicco, chicco polly se numeste si este inca in stare impecabila, il va folosi si ana!

http:// www. bebelusultau. ro/detalii.php?cod=CH499




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

"reflexul de protruzie a/al limbutei" - eu as zice ca ambele variante pot fi corecte, adica poate fi si reflezul limbutei si protruzia limbutei.
A) atat acuzativul cat si genitivul se subordoneaza subst. "reflex", caz in care s-ar putea schimba si topica sintagmei, fara a se schimba sensul "reflexul limbutei de protruzie", deci limba are un reflex de protruzie
B) "protruzia limbutei" e un fenomen de sine statator care se manifesta ca urmare a unui reflex, deci reflexul de "protruzie a limbutei"

Noi ne-am intors duminica de la ai mei, dupa intalnire, cu 13 piscaturi de tantar si 100g in minus Da, din nou, obsesia greutatii... Recunosc, mi-e frica sa nu fie un simptom al vreunei chestii mai grave, D-ne fereste!!!! Am cantarit scutecele din ultimele 2 zile si ne invartim in jurul fabuloasei cantitati de 400 g de pipi/24 ore. Eu nu stiu de unde are energie copilul meu, ca mananca atat cat sa-i ajunga pt supravietuire, 600-700 ml/zi deci foarte foarte putin. Eu am acum lapte mai mult, de cand am descoperit ceaiul de rooibos, dar degeaba. Abia ieri am ajuns la pragul de 6kg - yeeeey!!!- greu de tot ne miscam...
In rest, nu pot sa ma plang, e absolut perfecta, ca tot n-am laudat-o niciodata si mi-e teama ca ma transform in mama mea. Rade in hohote ca un copil mare (n-am filmat, ca nu pot singura sa filmez si s-o fac sa rada, trebuie sa-l rog pe tati), zambeste toata ziua, chiar si cand plange, daca aparem in raza ei vizuala, trece direct pe zambet larg. Ba chiar rade si se smiorcaie in acelasi timp, nu e hotarata ce vrea sa faca, asta e cea mai tare faza. "Vorbeste" foarte foarte expresiv, trebuie sa-mi aduc aminte sa o filmez, ca eu tot intru in vorba cu ea si uit, chiuie tare si face niste figuri tare haioase. Prinde lucruri cu mana, le analizeaza si le duce la gura cu viteza, asa ca nu nimereste mereu si, in loc sa bage obiectul in gura, baga manuta (ca la figura aia cu pupatul mainii cuiva cand iti pupi mana ta). Nu se intoarce total de pe spate pe burta, ca inca nu stie sa-si scoata manuta, dar se intoarce de pe burta pe spate, iar pe parti se intoarce de mult, nici nu mai stiu, de pe la 2 luni, ca n-am dat atentie (obsedata de papa ce sunt!!!). Nu prea mai sta in carucior, vrea doar in brate si cu fata la lume, e foarte atenta in jur. Am dat comanda la un ergo de pe amazon, sper sa stea in el, chit ca va sta cu spatele la lume...
Cam asta cu laudatul, sper sa-mi intre in reflex s-o laud (nu altora, ci sa-i spun ei cat e de frumoasa, desteapta, sa-i spun bravo, etc.), ca pe mine nu m-a laudat niciodata mama mea si si acum tind dupa vorbe bune din partea ei.
Si ca sa fie toate bune si frumoase, ieri m-am dus sa ma tund, ca m-am gandit ca daca tot imi cade parul de cred ca mai am jumatate, macar sa fie mai scurt si m-a tuns ala atat de scurt, ca arat ca un copil tampit. Eu i-am zis sa-l scurteze in asa fel incat sa-l pot prinde, ca dimineata cand ma trezesc e par pe perna, pe pijama si in tot patul, daca nu mi-l prind, ca sa nu mai zic ce-i prin casa, dar cum gagiul nu prea le avea cu geometria in spatiu, a nimerit-o "perfect". Deci acum ma trezesc cu parul in toate directiile, fiind prea scurt, nu pot nici sa-l prind si se va ingrasa mult mai repede si uite asa nu mai ies eu din casa vreo 4 -5 luni.
Deci cam astea de la noi, acestea ziind fise, va doresc o zi racoroasa, poate poate se mai abat nori de ploaie deasupra noastra in viitorul apropiat.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

anca, ce mult mi-a placut postarea ta! natalia e copil de artisti, deci era oarecum de asteptat sa fie atat de minunata precum ne-o descrii! parerea mea SINCERA este ca nu are vreo "problema ascunsa" apropo de luatul in greutate, ci pur si simplu asa este ea, mai delictata. daca in rest a facut asemenea achitii psihomotorii, daca doarme bine si e vesela, este clar ca nu e vreo problema...dar, pe de alta parte te inteleg perfect ca mama, nici eu nu as fi fost probabil relaxata, mai ales la primul copil, daca lua in greutate mai incetisor.

vrem o poza cu tine tunsa! in 2-3 zile se mai aseaza parul...pana atunci foloseste clame sa il ridici de pe ceafa intr-un fel de coc, daca nu poti sa il prinzi in coada.

despre noi: maine ana face 4 luni si o vom serba la +2000m! mergem in busteni si eu am sa urc cu ea cu telecabina (parca nu am curaj pe jepii mici, desi INCA oscilez..) daca mergem cu telecabina si sus nu e prea vanty o sa facem traseul babele-omu; tati urca pe jepi cu bunicul, noi doua cu bunica cu telecabina deci.
am cantarit-o azi (ANCA, te rog sa sari peste partea asta)..are 8180g ; nu am masurat-o astept luni sa aflu cat a crescut in lungime.

am, cumparat si vaccin; am sunat neonatoloaga sa ii zic de dilema mea si a zis ca PENTA sau IPV-HIB e totuna si sa iau ce vreau ..am luat IPV-HIB ..si am printat cele 2 prospecte..daca imi fac curaj o sa ii arat ca sunt diferite daca prind un context favorabil si simt eu ca nu pare nesimtire din partea mea gestul..dar poate voi fi utila si altor mamici; pe de alta parte na..e neonatolog, nu pediatru, vede bebelusi de pana intr-o luna, noi la 4 luni ar trebui sa fim la pediatru de acum

s-a trezit mandra, fug




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Anca si noi tot asa ne taram cu kg.Alaltaieri a fost groaznic.Nu a mancat nimic voluntar de dimineata la 8, 5 min la san pan pe la 16 cand am prins-o in somn 20 min dar mai mult le-a dormit asa ca nu stiu cat a luat.Am incercat laptele meu la biberon,lapte praf nimic nu a luat mai mult de cativa ml(vreo 20-30 )intr-o ora.Am pus-o si la san si statea max 2 min sau nici atat.Noaptea in schimb a mancat bine.Am sculat-o la 3 ore si nu a zis nu .Rezultatul la cantar?nu a scazut.Dar nervii mei?!

Gabriela multumim pt info despre diversificare.Voi sunteti mai mari .In ce ii dai sa pape ca banuiesc ca nu sta in fundulet.Eu am folosit bouncerul la Rares pana la 1 an ca acolo se obisnuise si mie imi convenea ca nu alergam dupa el si aveam mainile libere sa ma maimutaresc.
Cand zice pediatru sa bagi carnita?Eu lui Rares i-am dat la 7 luni.Nu te grabi.Legumele si fructele ii ajung .Si voi trageti cu refluxul?


Dara si noi am avut cojite..La Emma aratau ca matreata.Am folosit un sampon special de la Dentinox si au disparut in cateva saptamani.Cred ca in Romania sunt prea multe variante si prea scumpe.In UK nu sunt brand-urile de care zici tu ca probabil le-as cumpara si eu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, parca nu merge chiar pe Jepii Mici, totusi, daca ziceai Jepii Mari sau Diham, Poiana Izvoarelor, altele mai lejere...dar parca Jepii Mici...cam greu, desi uneori e mai usor la urcare decat la coborare -nush, parerea mea, nu ma injura - cred ca ai decis bine cum ai descris. Oi fi influentata si de faptul ca pe Jepii Mici era sa cad in gol complet ca aveam rucsac din ala cu cadru, antic, care-mi ajungea in spatele genunchilor, si mi s-a proptit in peretele din spate, impingandu-ma in fata, in gol. Nici acum nu stiu ce m-a salvat.
Neonatoloaga e Iordan? Sau alta? Daca e Iordan cred ca poti sa-i spui ca penta nu e tot aia cu ipv-hib, totusi, ca intr-adevar ai ajuta alte mamici si copii, si nu cred ca-ti sare in cap, ca pare foarte finuta.

Dia, horror treaba aia cu turta, cu gaura, cu motul, OMG! Deja parca pare scarbos asa sa bagi par in turta, nu stiu...unele traditii sunt cam cu capul, scuze.

Am observat ca nu mai transpira acuma Miruna la ceafa daca am tuns-o, si in sfarsit pare sa fi functionat partial Avene la cruste, dupa tuns, dar se pare ca-s criminala, soacra cel putin a facut o fatza de zici ca a vazut-o batuta, nu tunsa, si m-a intrebat ingrozita "Ce-ai facut cu parul ei?" (asa retoric si teatral)...
Sper sa apuc sa pun diseara poze cu Miss Biluta (inainte era Miss Baluta) - o tot boteaza taica-su

LE:
Carstea, nu aveti Mustela (Stelaker), Avene si SVR Xerial in Anglia? Cel putin parca de primele 2 m-as mira sa nu fie. Poate nu o fi Bimbi, dar Bimbi sunt chestii din plante, poate-s prin alte parti.

Problema nu ar fi cojitele, ci stratul gros de sebum care e mai in frunte, cojitele sunt mai spre crestet.

Irina, da, si eu i-as face codite etc., dar parul asta tuns acum oricum incepuse sa-i cada, il tot gaseam pe cearceaf, zic ca are timp sa-i creasca pana la anul. Cred/sper - mie si lui taica-su ne creste foarte repede.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput