Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 9

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Magddalena: pe caldurile astea e greu sa te iei dupa cantarit pampers ca nu poti tine cont de cat transpira Nu-s deloc informata cu lp-ul dar eu cred ca nu l-as dilua.
SuperMami: pai cam asa va fi, nasa e insarcinata cu fetita, i le fac pachet
Meg: nu ma stiu cu vaccinurile ca in TM e moda sa procure pediatrul vaccinurile, eu doar i le achit daca e cazul la ce pret zice ea ca nu stiu de unde le comanda. Acordul limbutei se face cu reflexul (al cui reflex? al limbutei)
Lelu: de stimulat poti si cu termometru nu e nevoie sa strici supozitoarele.
Dara: sper ca e mai bine Miruna Nu mai retin de unde ai luat safe feeder din alea de pus fructele in ele? Incep sa procur necesarul pt diversificare
Gabrielarusu: pfff, eu sunt rea de somn, nu astept cu nerabdare sa ma trezesc la 8 sa pun mere la cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Vine si filologul:
"reflexul de protruzie a limbutei"- a cui protruzie? a limbii...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

amy, esti filolog? ce misto!! deci am scris corect, iupii!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Ia uite unde se ascundea filologul
Se pare ca am gresit, eu am considerat protruzia ca o proprietate a reflexului, ca si cum ai zice 'masina de cusut a Ioanei'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ronina, eu am problema inversa cu hainutele - n-ajunge sa le poarte pe cele de vara...i-am luat fetei chestiid e vara cu bretelute pt 3 luni si nu mai ajung sa i le dau fiindca aici rareori se poate iesi in bretelute, si la viteza cu care creste in lungime deja ii sunt fixe si pana mergem in Romania (peste 2 saptamani) tare cred ca ii vor fi deja mici

Mada, nu cred ca e cazul sa-ti faci griji - daca doar e somnoroasa...mai au bebe si perioade de acest fel; doar 4 pampersi nu suna foarte bine, dar oricum erau plini nu gluma. Si nu inseamna ca a papat doar 740ml lapte, fiindca o parte se mai transforma in energie, o parte se elimina prin transpiratie etc., nu tot ce papa un bebe ajunge in pampers.
Pentru deshidratare mai sunt si alte semne... dar daca te streseaza prea tare situatia, poti discuta cu pediatra, nu cred ca strica.


Ronina, nici eu nu ma tin de sport de una singura, desi imi tot propun...asa ca urmez sedintele de kineto asa cum au fost prescrise...in final cam asta e singura activitate strict pt mine si presupun ca-mi face bine. Acum mi-am mai gasit un pretext sa nu fac sport: daca tot am febra musculara deja, doar de la kineto...sa nu fortez nota si mai tare

...sunt curioasa cum va rezista Lavinia la socul termic cand ajungem in Romania... sper sa-i placa vara si caldura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

http://dr.herdea.ro/fisiere/schema_de_vaccinari_2012.pdf

Daca intereseaza pe cineva comparatie intre vaccinuri stat/GSK , pe mine m-a ajutat sa inteleg schema ca eram in ceata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, nu, unele produse sunt inca pe drum :) A zis dr. ca cei care apuca sa faca, tot fac adesea, pana la 2 ani uneori.

Mi-am facut curaj si am tuns-o pe Miruna cu masina de tuns, mai maricel asa, cam 1 cm lungime parul, cred, nu e f. uniform...ca il avea atat de des si lungut incat se lipea in cruste, iar cremele contra cruste se mai impotmoleau si in par. Acum e un pic biluta asa.
Bineinteles ca am avut niste certuri pe tema asta (cu mama, cu soacra)...ca nu se tund copiii pana intr-un an...de ce? e ceva in neregula dpdv sanatate/siguranta?...a, nu...dar se taie motul la un an si "nu e bine"...las' ca e fata si nu-i taiem mot, ii rupem turta Oricum ii va creste parul pana la anul in aprilie. Ii mai si cadea rau, a inceput brusc sa ne cada amandorura.
Si pe chestia asta s-au mai dus o parte din cruste in sfarsit, la baita, dupa ce i-am pus Avene mai inainte.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, eu luasem un device Munchkin de pe amazon si mai au si la magazinul to my baby (mai multe feluri, cred ca ii zice "dispozitiv de hranire sigur"). Dar erau scumpe, cam la 25 lei. Gasise Tala unele la 7 lei, dar nu mai stiu unde.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara asa-i, Colargol pateaza rau. De ce trebuie sa-i dai? A! parca pt ochisor, nu? Si pe noi ne bate gandul s-o tundem ca ramane cu creasta ca David, a chelit pe laterale. David a facut iar cojite si la 6 luni. Atunci am folosit crema aceea f unsuroasa de care ziceai tu ca iti este teama. Nu m-am gandit ca are putere asa mare sa patrunda prin piele pt ca acelasi lucru il stiam si eu despre aspirina. Insa era ff greu de spalat. Eu merg pe solutia de bicarbonat (cine intreba: 100ml apa si o lingurita de bicarbonat de sodiu - udat bine parul, apoi clatit cu apa) apoi periat cu periuta de bebe, ciufulit bine zona.
Vrem poze cu biluta!
Mai nou o adorm pe Matilda cand e cam suparata eu facand ca avionu', adica jjjjjjjjjjjjj (bate epilatorul) si alaptand in mers ofcors. Am mai gasit niste stimulente de hohote: bazaitul de albina si sa intorc fatza iar apoi sa apar brusc.
Ronina chestiuta de rontait fructe am vazut de la primii pasi, deci pe site-urile romanesti de lucrusoare pt bebei gasesti.

Eu sunt tare mandra ca azi m-am jucat cu Matilda si a priceput o miscare. Avem un cub cu activitati ca sa zic asa toate laturile sunt interesante si vizual si tactil si a priceput ca am bagat fluturasul atarnat intr-un buzunarel si l-a scos de acolo de fiecare data. Cat e treaza nu mai sta decat in brate vertical cu fata spre lume sau in sezut (desi am ceva reticente, dar am citit ca daca se straduieste sa se ridice inseamna ca e pregatita pt asa ceva)
mi-e somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dia_tm: daca va fi la fel de cald, chiar ca va fi soc termic pt ea, imi amintesc ce 'fuzzy' a fost Bianca prima zi de canicula, toata ziua a supt
Dara: multam de raspuns. Ce turta rupeti, e o zicala sau se face asa ceva?
Tala: multu', le-am gasit la farmacia tei, cautasem si ieri pe acolo dar e aiurea rau ca ei le au sortate pe firme si nu gasesc mai nimic din ce-mi trebuie asa ca imi pierd rabdarea Wow, ce precoce e Matilda

Ah, uitasem, poate va intereseaza o astrograma a strengarilor: http://www.nicolici.ro/horoscop/astrograma.php

Mergi la inceput