Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Adina, spune-mi te rog cam ce greutate are bebelusul tau acum?

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetelor,

Toata ziua am trebaluit prin casa cu manacare si curatenie , cand sa ma relaxez si eu a venit Stefan si mi-a tras un cap in burta de mi s-a taiat respiratia pentru cateva secunde... am stat suparat pe el 20 minute apoi nu am mai rezistat la cererile de scuze si plansete sa-l iert. Of, trebuie sa fiu tare atenta , el vrea sa se joace si uneori e brutal fara sa ii stea in caracter...

Anidaz - pentru tine am un sfat sau nu stiu cum sa-l iau.
Este foarte importanat sa scoti copilul cand are 7 luni, sa nu intre in 8 luni pt. ca riscul este mai mare... poate ai citit ce a patit verisoara mea cu bb scos la 8 luni si 3 zile ...
Tu numai bine ai 7 luni peste 3-4 sapt.(?), este bine de scos daca este deja dezvolatat.
Trebuie sa fii incezatoare, bine ca ai depistat problema si nu te-a luat prin surprindere, stii ce ai de facut, doar sa fii pregatita si relaxata.
Bafta si pup !


Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

adina si corina si lalu multa sanatate si odihna, sa dea dumnezeu sa fie doar o scurta perioada cu contractii si bebeii sa vina toti la termen.
in legatura cu greutatea eu am luat 10 kg pana acum la 27 sapt speram sa nu iau totusi asa mult dar asta e, se pare ca unele au o constitutie fizica mai avantajoasa pt silueta lor eu sunt printre cele care adun si kg o data cu bebe dar nu ma supar prefer sa fie bebe bine si restul trece cu timpul.


27+ Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Corina, Adina, imi pare rau pentru contractiile pe care le aveti. Corina, cat mai multa odihna, iar Adina, nici eu nu stiu daca sa ma bucur ca Mihnea va fi primul bobocel, sau sa plang pentru ca e asa grabit. Oricum, nu te panica, va fi cum vrea Dumnezeu si va fi totul bine, vei vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalu85

-Carmen, u in cate saptamani esti? k nu apare la semnatura...
-Corinuka, sa respecti ce spune medicul si sa stai la racoare...
-Adina, sper sa fie totul bine si bb sa stea cat mai mult in burtica.
Acum au inceput si la mine niste dureri nasoale pe jos si contractii...stau linistita in pat si ma rog sa-mi treaca, daca nu o sa ajung mai devreme de joi la doctor faza este ca de acum imi este frica, fff frica...uff...sper sa fie bine si sa stea bb in burtica cat mai mult

lalu85 33+ cu


Lalu, astazi incep 27 de saptamani.
Am uitat sa spun ca joi am fost si eu la eco, totul e OK doar ca la fel ca si la morfologia de 22 de sapt mi-a spus ca am lichid in exces, nu foarte mult dar mai mult decat normal. Deocamdata flacaul e dezvoltat normal, deci se pare ca nu il incomodeaza asta, inca; luand in calcul asta s-a uitat si la stomacelul bb ului si a spus ca e plin cu apa deci nu are o problema de intre gurita si stomac (sa nu poata inghiti lichid). Nu imi ramande decat sa ma consolez si sa ma incurajez ca totul e OK deocamdata si mai mergem sa mai vedem.


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

corinuka_g ma bucur ca ai fost la medic ... te-ai calmat si stii exact care e situatia ; daca tot stai intinsa incearca sa iti ridici un pic si salteaua , in asa fel incat picioarele sa fie ridicate , dar nu f mult ... e muuult mai relaxant !!!

anidaz nu te speria ... e foarte bine ca tu ai incredere in medicul tau si daca el ti-a spus ca bebelusul e deja perfect dezvoltat nu trebuie sa-ti faci alte ganduri negre ! fii sigura ca stie ce face si daca el te-a sfatuit sa mai asteptati un pic e pentru ca in perioada asta fatul pune multa "grasime" ce il ajuta la adaptarea temperaturii corpului in functie de mediu ...( fii sigura ca nu tine cont ca e "mai bine" sa nasti la 7 luni si nu la 8 - astea sunt supozitii si concluzii ale persoanelor care "stiu" din spusele altora -si nu au baze de studii medicale )...
te inteleg cand spui ca nu stii ce sa faci sa razi sau sa plangi ... cred ca eu as reactiona la fel ... ma bucur ca iti dai forta si esti pozitiva ...fiul tau va veni exact cand se va simti nevoia sa vina si nu o secunda mai devreme ... da-ti timp tie si lui , ca totul va fi bine !!!

!!!

29 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Multumesc de sfaturi si de incurajari fetelor.Eu ma pazesc ,nu fac efort nu ies pe caldura ,nu ma enervez asa ca de acum cum o vrea Dumnezeu si bebelusul.
Stella stiu cum e cu glicemia,eu am facut-o la inceput si-mi venea sa cad din picioare ,mai ales dupa ce am baut glucoza aceea.Sa speram ca iese ok si sa nu ai probleme.

Bebe are in jur de 1600 grame ,lalu .

29+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Carmen, imi pare rau sa aud asta, dar cred ca totul va fi bine...eu sincer nu prea stiu de ce este rau sa fie lichid mai mult, cu ce il afecteaza pe bb? imi cer scuze ca intreb asta dar nu am citit nimic despre chestia asta si nu prea stiu sa ai incredere in dr. ca stie el mai bine si daca spune ca nu sunt probleme sa nu stai stresata

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mihaela am fost azi la prietena mea la spital, i-au spus ca copilul traieste dar are fff putin lichid si o tin deocamdata sub observatie si pe antibiotic. Oricum nu e de bine.

Multumesc pt condoleantele transmise, ce sa va spun, eu si asa am o frica de cezariana, prima data nu am avut deloc dar acum fac pe mine de frica, imi vine sa nasc natural insa dr a zis ca nu, o sa fac cezariana cu rahieanestezie, sper sa fie ok.

Corina pot fi contractii, asa am avut eu acu vreo luna si am facut perfuzii cu gynipral, insa colul a fost ok. Dar sa stii ca se intarea si burta tare si o simteam f bine intarita. Cum e burtik? Ai facut mai mult efort?

Anida stai linistita si tine-l cat mai mult timp si o sa fie bine. Ai mare grija cu efortul!

Si eu am intepaturi vagin/col si dureri intre picioare, asa am avut si prima data si se tot punea pe seama firului de la cerclaj, acum chiar m-am ingrijorat si azi am fost la dr, colul e inchis si lung, bb e bine, m-a amuzat dr ca a zis ca e fetita si i-am zis ca nu e, ca n-are cum, eu am baiat! Ce naiba fac eu cu fra-su mai mare, el deja i-a cumparat papucei, una alta, i-a lasat mostenire unele lucruri de baieti. In fine, sanatos sa fie. E tot un grasun cu 2 sapt mai mare, totul e ok, maine ma duc la analize si tre sa repet toxoplasma si rubeola.

In schimb am patit o boacana, am fost ieri la iarba verde si m-am intepat intr-un cuisor care era si ruginit, azi i-am zis asa in graba dupa mine la dr ce am patit si i s-a parut f serioasa treaba asa ca m-a injectat cu un antitetanos, ca sa-mi zica medicul de familie ulterior ca oricum trebuia sa ma cheme sa-l fac pt prevenirea infectiilor din spital daca am inteles eu bine. A mai facut cineva?

Mi-a redus cateva zile progesteronul pt ca apoi sa renunt de tot la el si i-am spus de starile mele de lesin, slabiciune si ameteala si a zis ca de la el. Abia astept sa scap de el ca de 7 luni x 3 ori pe zi mi-l tot bag...

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Woow Adina, ce bb maricel este ff bine dezvoltat...al meu la 28s avea 1230g...sper ca joi cand mergem la control sa primim si noi o veste buna, sa fie mai mare

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput