Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

multumesc de raspunsuri!
da, au fost contractii...am fost la clinica si m-a vazut dr, mi-a zis ca de-acuma pot sa apara...mi-a zis sa continuam cu no-spa, 3/zi si sa fac si injectabil..nu m-a bagat pe gynipral tot din cauza efectelor adverse pe cardiovascular, mi-a zis ca in general trebuie internare si tratamentul facut sub observatie...
maine ma duc din nou sa ma vada, pana atunci cuminte acasa si no-spa...
tare au durut si tare nashpa senzatia...ma bucur c-au trecut totusi...deocamdata...
va pupic, sper ca sunteti bine!

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna, gata am si eu calculator, doar ca am ceva de recuperat si timp nu prea. Parca nu ma simt bine sa scriu, cand nu am citit tot. Am zis totusi sa va salut, sa stiti ca am revenit :) Felicitari tuturor pentru evenimentele frumoase, ecografii cu bine, insanatosiri, intrari in concedii de orice fel, zile de nastere sau tot mai multe saptamani implinite!

Eu sunt putin suparata ca medicul incearca sa ma convinga sa imi faca cezariana planificata, nu la cald, cand vrea bebe sa vina, ceea ce ma nemultumeste total. Eu nu m-am impus, dar nu sunt deloc de acord. Ar trebui sa fac o ecografie la Medicover, unde e dansul la privat si tre' sa caut sa vad cat costa. Pana acum le-am facut la Filantropia, unde sunt decontate de CASMB si nu am dat bani deloc. Ca tot intreba cineva cat costa la stat. Daca merg la camera de garda, eco e 40 RON, control simplu 20 RON (dar nu mereu ti se cer, alteori iti fac eco si iti iau tariful de control, cum vrea medicul). Iar la cabinetul de ecografii duci trimitere de la medicul de familie, adeverinta de serviciu si copie buletin si nu costa nimic. Iar serviciile sunt super, mai ales doamna Alina Veduta, doar ca deja nu va mai intereseaza ca mai toate ati depasit etapa la care face ea eco, adica pentru trim. I si II. La III se merge la alt cabinet, nu am fost acolo, cand am fost la prima sarcina era altfel, un singur cabinet pentru toate ecografiile, iar dansa mi-a facut si pt trim. II si pt. III.

Mai citesc si revin cand am ceva de spus. Ma intorc la citit din urma.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Kytana: Pentru arsuri e foarte foarte bun albusul de ou. Am incercat si eu cu miere, dar nici nu se compara cu albusul. Cu miere te ustura dupa arsura, cu albus dispare arsura, iar tesutul se reface repede, nu face basica, nu se inroseste. Dar lasi pojghita de albus cat mai mult timp, ca are colagen si reface tesutul. Dar imediat dupa ce te arzi, e bine sa pui mana sub apa rece, sa se raceasca zona, asa zic medicii, eu nu am procedat asa, dar nici nu m-am ars chiar asa de rau sau pe zona mare. E buna friteusa? Sotul meu e fan cartofi prajiti si zicea ca ar fi bine sa luam una. Doar ca eu stiu ca inghite foarte mult ulei, care nu e bine sa fie pastrat mult timp, ca se arde si devine cancerigen. Si daca il schimbi des, nu e rntabila investitia. Cum e? Cam cati cartofi faci intr-o transa si cam cat ulei trebuie sa pui. Si de cate ori prajesti in acelasi ulei?

Stella87: Si eu scap chestii din mana, ma si gandeam ca ar fi o problema, ca le scap pur si simplu, mananc un castravete si dupa ce bag in gura si musc, pac, cade restul pe jos. Si alte asemenea exemple, de cumnata m-a spus sotului, crezand ca e cazul sa ma duca la medic, sa vedem daca nu sunt alte probleme! Eu zic ca nu, e ceva de moment, sper sa treaca. Ma mai trezesc cu mainile amortite, desi nu dorm pe ele sau cu durere de degete, nu stiu ce lipsa o fi. Asa am simtit dupa nasterea trecuta, de ma gandeam ca am capatat un reumatism articular, dar a trecut de la sine, o fi fost ceva lipsa in organism, desi mi-am facut analizele clasice si nu am depistat nimic in neregula. Mai nou ma trezesc si eu cu durere de fese, de la dormitul pe o parte, ca de regula cum ma culc, asa ma trezesc, nu ma foiesc mult. Si am si eu intepaturi in vagin si dureri de oasele bazinului, dar stiu ca sunt firesti. Si totusi uneori imi fac griji, ca prea ma inteapa. La mine a fost mereu cu capul in jos, ma gandesc ca e firesc sa ma intepe, ca si capsorul tre' sa aiba loc sa se miste pe acolo :) La prima sarcina bebe a fost cu capul in jos toata sarcina si asa a ramas. Si acum a fost mereu cu capul in jos, sper sa ramana asa. Zicea cineva, parca Lulutza, ca bebelina era cu capul in sus, dar nu e tarziu sa se intoarca. Asa e, dar daca nu se intoarce, sunt niste exercitii foarte bune, sper sa fi retinut bine cum se numesc: rocking pelvin, ceva in genul acesta. Cauta si vezi ce zic, de la ce varsta a sarcinii e bine sa le incepi etc.

Of, mai am de recuperat muuult. Abia sunt la pagina 11 din capitolul anterior!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

neatza fetelor!
condoleante mirabela colegului
lalu eu nu te pot ajuta cu nici un sfta legat de analize k eu habar nu am sa le citesc pe ale mele si a trecut ceva timp de cand nu am mai facut analize de genul
corina ma bucur ca te simti mai bine, pune-te frumos la orizontala si odihneste-te eu nu am avut contractii pana acum si sper sa nu inceapa inca, k mai e timp destul.
bine ai revenit elfica, daca nu vrei sa faci cezariana la rece si dr nu accepta parerea ta nu il poti schimba? sau e chiar asa bun? analizeaza bine piatza de dr si vezi cum e mai ok pt tine.
si o saptamana frumoasa si usoara tuturor

27+ Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Corinuka ne luam de manuta!

Ziua buna!
Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang ...Sunt cam in stare de soc.

Am fost la medic din nou fiindca aveam eu impresia ca durerile mele de sale + junghiuri pe sub burta care-mi cam taie respiratia sunt contractii si nu m-am inselat...bebe este angajat pentru nastere ,nu se va mai intoarce,mai are cam 2 cm de lichid pana va incepe apasarea pe col si declansarea travaliului,iar asta dupa spusele medicului se va intampla in maxim o luna.
Sunt din nou pe gynipral ca sa lungim cat se poate perioada dar fara repaus la pat fiindca el nu-si face probleme nici macar acum .

A spus asa:

Bebelusul este mare,activ si cat se poate de bine,dar prefer sa-l mai tinem o luna la copt decat sa-l scoatem acum ,pentru maturarea plamanilor,fiindca logic, ca e mult mai bine inauntru in burtica decat in incubator,daaar daca tine mortis sa iasa inainte de aceasta ultima luna din punctul meu de vedere nu trebuie sa ne facem probleme,este complet dezvoltat doar acumuleaza grasime ,majoritatea organelor facandu-si deja singure treaba.

Asa ca o sa incerc sa ma calmez sa iau totul asa cum vine si sa sper ca Dumnezeu le va planifica pe toate asa cum stie mai bine.Desi sunt speriata in acelasi timp sunt optimista si simt ca va fi asa cum trebuie si atunci cand trebuie ,fie si cu o luna mai repede chiar.


29+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Incerc si eu sa ajung din urma cu cititul si sa ma apuc de scris .
Corinuka, bine ca au trecut contractiile; si eu le experimentez uneori, mai putin dupa ce am stat atunci in medical, dar tot mai am. Eu am observat ca ma deranjeaza tare pozitia "stat pe scaun", adica cum stau la birou, asa nu rezist foarte mult.
Cum ai mai hotarat cu plecarea la Suceava? Drumul e foarte bun, eu am fost in mai (vineri dus, sambata intors) si nu am avut probleme, am luat NO SPA, m-am inarmat cu pernute, mi-am lasat scaunul mai pe spate intr-o pozitie mai confortabila si a fost OK. Vii chiar in Suceava sau langa Suceava?
Incerc sa mai raspund din amintiri, pe rand: legat de dormitul in camera cu parintii sau camera separata, eu am urmatoarea experienta: la primul copil locuiam in garsoniera, deci am dormit in aceeasi camera dar Ana a dormit cel mai mult in patutul ei, evident ca au fost si situatii cand am luat-o in pat cu noi, dar nu era un obicei. Cu Daria a fost un pic mai usor, ca aveam cumva cumva o camera separata, dormea cel mai bine singura in patutul ei, doar cand avea colici sau era bolnavioara o luam cu noi in rest ea prefera patutul, locusorul ei privat .
Cos nu am avut, patutul pliabil pe care l-am folosit si pe care il voi folosi si acum, are pentru primele 3 luni un fel de cosulet care se punea deasupra patutului, ca sa nu te tot apleci, e foarte ok pana in 3 luni.
Lalu referitor la analize chiar nu te pot sfatui, mie nu mi-a dat sa fac colesterol si trigliceride. Stiu doar ca in sarcina unele rezultate e normal sa fie "diferite" de valorile normale.
Ma bucur asa mult pentru tine ca esti deja la 33 de saptmani, mai ai asa putin pana la marea intalnire.


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

noi am fost ieri la tara, a fost ziua bunicului meu si obisnuim sa ne vedem in fiecare an...am stat la umbra, dar in curte si a fost foarte cald...mi s-a spus ca si caldura mare da contractii, deci sa nu mai ies deloc din casa! sa beau apa multa, sa fac dusuri si sa stau la racoare..
nu mi-a dat multe detalii, era foarte aglomerat la clinica, doar ca contractiile s-au oprit momentan, colul e inchis, iar bebe era bine...merg maine din nou sa vedm pozitia, lichidul etc...
oricum morcovul e cat china!
adina imi pare rau de ce aud...sper ca pana la urma bebe sa mai stea in burtica, acolo unde e mai bine..
carmen nu stiu daca mai mergem la suceava (ne opream la vama)...am zis ca mergem in iunie, dar nu s-a putut...acuma e prea cald, daca au inceput si surprizele nu cred ca mai ajungem...oricum, mergeam doar sa ne vada soacra-mea, asa ca nu-s tare doritoare
mirabela am citit despre colegul tau...m-am cutremurat...sa-i dea Dumnezeu putere sa treaca peste...cat despre mamica si bebelus, n-am cuvinte, nu-mi vine sa cred..

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Imi pare rau sa aud de atatea probleme! Nu stiam ca si caldura mare poate influenta si sa se ajunga la contractii. Stati cumintele in patut, boboceii vin in septembrie,pana atunci e vremea piersicutelor!Doamne ajuta sa avem toate copii sanatosi si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

-Carmen, u in cate saptamani esti? k nu apare la semnatura...
-Corinuka, sa respecti ce spune medicul si sa stai la racoare...
-Adina, sper sa fie totul bine si bb sa stea cat mai mult in burtica.
Acum au inceput si la mine niste dureri nasoale pe jos si contractii...stau linistita in pat si ma rog sa-mi treaca, daca nu o sa ajung mai devreme de joi la doctor faza este ca de acum imi este frica, fff frica...uff...sper sa fie bine si sa stea bb in burtica cat mai mult

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna gravidutelor!

Am fost si noi la clinica pentru testul de toleranta la gulocoza, a fost greu, atata timp nemancata, nebauta, dar am supravietuit, iar maine aflu rezultatele

Imi pare rau sa aud Corinuk si Anidaz de pb cu contractiile si in acelasi timp, Anidaz, ma bucur ca bebele tau e deja in buna stare de functionare , desi sigur e mai bine inca in burtica, asa ca multa relaxare si odihna iti doresc, va doresc la amandoua!

Ciudat e ca si eu am uneori junghiuri pe jos si mici indispozitii ca la ciclu dar trec repede, n-au o periodicitate, sper sa nu fie tot asa un inceput de contractii. Eu credeam ca e de la bebe care s-a pozitionat cu capul in jos si poate mai loveste cu manutele, cu capsorul... Noroc ca am intrat in concediu si ma pot intinde oricand poftesc

Elfica, bine ai revenit!

Lalu, si eu am luat 15 kg pana in 30 de saptamani, la fel eram mai slabuta si nu se vede rau. Stau doar si ma intreb de ce unele gravidute iau asa mult, iar altele mai putin, sunt chiar curioasa.

fericita 30+ cu

Mergi la inceput