Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Mirabela, condoleante colegului tau. Trist :(... Prietena ta cu memebrane rupte cum e?

Pupici si o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Lalu si mie mi-au iesit colesterol si trigliceridele marite, mi-a explicat ca e normal in sarcina si mi-a dat sa iau omega 3. Stai linistita esti ok

29+ Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri
Adriana, tu ce concentratie de omega3 iei?

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

lalu mie mi-a iesit colesterolul 300 si trigliceridele 400. Nu am avut niciodata probleme cu ficatul. Mananc toata ziua numai lapte, branza de capra (indicat in cazul asta), salate, fructe si cereale si analizele repetate din 2 in 2 saptamani raman neclintite. Nu este o ideea rea sa tii un regim alimentar (pt tine, pt bb, pt sarcina) dar sa nu te astepti sa scada valorile ci doar sa le mentii. Sarcina da peste cap ficatul deci nu te impacienta.



+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Lalu eu aveam pe 25.06 colesterolul total 263 si trigliceridele 184, mi-au iesit mari si lipidele totale si celelate 2 tipuri de colesterol in conditiile in care eu nu mananc carne de 5 luni (o vars) nu mananc mezeluri sau grasimi, va ziceam ca niciodata nu am mancat asa sanatos, nici dulciuri nu am mancat pana acum 2 saptamani. Dr mea stie ca nu pot manca decat pe#537;te, legume si fructe si mi-a explicat ca e normal sa fie valorile marite in timpul sarcinii, cu atat mai mult cu cat in primul trimestru aveam analizele perfecte si nu mancam deloc sanatos pana sa inceapa greturile si varsaturile. Mie si la coagulograma au inceput sa-mi iasa valorile aiurea, m-a trimis la hematolog, am facut profilul ptr trombofilie desi hematologul imi spusese ca Inr ul poate fi modificat doar din cauza sarcinii si daca nu sunt dispusa sa cheltuiesc ataia bani ptr analize e ok, ca ea e convinsa ca e din cauza sarcinii,eu am preferat sa stiu sigur. Am facut analizele ptr trombofilie si mi-a iesit modificata doar Proteina S, iar laboratorul mi-a scris „mentionam ca proteina S inregistreaza o scadere fiziologica in timpul sarcinii!„ Eu ma speriasem si e totul ok, desi am repetat coagulograma dupa 2 saptamani si Inr ul e si mai mic. Pana ajungi la dr stai linistita e normal la varsta asta a sarcinii sa ni se modifice analizele
Eu iau omega 3 de 800mg o capsula pe stomacul gol dimineata.

29+ Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Voi cat ati luat in greutate pana acum? Eu am luat 17kg ...bine ca nu se vede fff rau, pt ca initial eram slabuta dar oricum sunt constienta ca am luat mult si problema este ca imi este foarte greu, ma dor picioarele ff rau si spatele...in concluzie un regim adaptat sarcinii nu mi-ar prinde rau

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici! NEED HELP!
aseara m-am pus in pat la un film cu dureri difuze de sale...a-nceput sa ma doara burta rau, ca pe vremuri cand venea ciclul...dar rau!... durerile ma tineau cateva minute, apoi scadeau in intensitate...cu vreo 2 ore inainte luasem o no-spa...m-au tinut tot asa vreo ora, durea rau apoi ma lasa...am transpirat toata, era exact ca pe vremuri cand ma durea burta la ciclu...am mai luat o no-spa si un magneziu, m-au lasat intr-un final..
azi am citit ca pot fi contractii, mi-a zis si o prietena ca sunt ca durerile de ciclu..
ati experimentat asa ceva? sunt contractii? baiu e ca au fost dureroase, ceea ce nu-i bine...
sunt tare speriata...am citit cum se manifesta contractiile bh, cred c-am avut si d-alea..
va pup

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

buna dimineata burticute !!!

corinuka_g eu nu am avut contractii pana acum . o singura data cand eram prin oras mi s-a parut ca am o forma de jena -asemanatoare menstrei , dar nu de aceeasi intensitate ...in ziua aceea am mers mult si eram obosita ... difera de la femeie la femeie , dar daca ai durere constanta , daca te sperie , e mai bine sa mergi la o vizita de urgenta ...
eu am mici dureri atunci cand simt ca se misca ... e clar ca ma bucur ca o nebuna ca o simt , dar deseori sunt un pic dureroase ... acum nu stiu daca pot fi in acelasi timp miscari si contractii , dar stiu ca daca ma relaxez , incet ,incet dispar ... eu nu am no-spa ; nu am luat nici un medicament in toata perioada asta ...

intrebarile de baza sunt : inca ai dureri ? s-au oprit contractiile? daca esti nelamurita suna doctorul sau fa-i o vizita neanuntata ... nu sta cu stres , ca mai mari sunt emotiile ...

!!!


29 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinuka_g

'neata burtici! NEED HELP!
aseara m-am pus in pat la un film cu dureri difuze de sale...a-nceput sa ma doara burta rau, ca pe vremuri cand venea ciclul...dar rau!... durerile ma tineau cateva minute, apoi scadeau in intensitate...cu vreo 2 ore inainte luasem o no-spa...m-au tinut tot asa vreo ora, durea rau apoi ma lasa...am transpirat toata, era exact ca pe vremuri cand ma durea burta la ciclu...am mai luat o no-spa si un magneziu, m-au lasat intr-un final..
azi am citit ca pot fi contractii, mi-a zis si o prietena ca sunt ca durerile de ciclu..
ati experimentat asa ceva? sunt contractii? baiu e ca au fost dureroase, ceea ce nu-i bine...
sunt tare speriata...am citit cum se manifesta contractiile bh, cred c-am avut si d-alea..
va pup

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!



Neata,

Te rog nu te speria, suna-ti medicul si sigur te cheama la un consult. Nu e bine sa neglijezi lucrurile astea . Poate sa nu fie nimic dar numaimedicul iti spune exact.Pana atunci stai cuminte la orizontala si ia nospa. Azi cum te mai simti?Te-ai necajit cu ceva/ai facut efort ieri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Corinuka, eu am contractii mai mereu acum, bine eu sunt in 33s si se apropie termenul dar eu zic sa-i spui doctorului pt ca el stie cel mai bine ce-i de facut. Mie a vrut dr. sa-mi dea gynipral pt contractii dar nu a putut pt ca eu am pulsul mare si atunci mi-a spus sa iau un no-spa de 80mg dimineata si unul seara si 2 pastile de magneB6 pe la pranz si multa odihna in zilele cand am contractii. Stai linistita si nu te stresa

lalu85 33+ cu

Mergi la inceput