Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

buna seara burticutze !!!

astazi am fost la cumparaturi . am reusit sa cumpar 3 cearceafuri de patutz si un cearceaf de pus direct pe saltea pentru a o proteja ( are ceva cauciucat - nu trece lichid ) ... + o chestie de pus in jurul patutului pentru curent ( imi scapa numele , dar sunt sigura ca stiti la ce ma refer )...+ manusi + perie de par si pieptan ( par de jucarie ) + termometru de baie si camera (2 in 1 )+ termometru ce se aseaza pe frunte si spune temperatura ( f fain si cred eu practic ) ...+ lantisor cu bilutze de lemn pentru a tine suzeta aproape ...
toate super faine si asa m-am delectat cumparandu-le , doar ca nu mai pot de picioare ... am calcat multe magazine pentru a le culege ... toate au inceput cu reducerile , dar nici un magazin nu avea reduceri la ce cautam , asa ca le-am cumparat la pret intreg ...
nu mai am f multe de cumparat , dar eram asa de obosita ca simteam ca nu mai pot sta in picioare ...



29 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

inca mai avem nevoie de biberoane si sterilizator ... suntem nesiguri intre Avent si Chicco - ne vom mai gandi , dar sigur cumparam pana in august ( si mai sigur nu vor fi in veci la reduceri - deci oricand le voi cumpara vor avea acelasi pret ) ...
mai am de cumparat camasi de noapte pentru spital ( speciale pentru alaptat ) ; mi s-a spus clar ca nu pantalon + bluza ...am gasit , dar din pacate nu-mi veneau ... mai am de cautat dar ma chinui sa-mi gasesc marimea ...

corinuka_g eu de la inceputul sarcinii am super scurgeri si am folosit absorbente de zi ... fara ele cred ca as fi innebunit ... cum spui tu , ar fi trebuit sa ma schimb in fiecare ora si nu as fi facut fatza ... am preferat absorbentele ... pana acum am folosit 1 maxim 2 pe zi , acuùm ajung si la 3-4 ... si nu stiu daca e colorat sau alb , cert e ca daca ajung dupa vreo cateva ore acasa vad ca s-a ingalbenit tamponul - ca de la pipi - , transpiratie , nu stiu ... dar la mine a fost mult lichid de la inceput si acum nu ma mai sperii ... daca inca ai nedumeriri nu ar fi rau sa suni medicul sa vezi ce spune ...


ramona7575 eu am evitat de la inceput contactul propriu-zis ; culmea e ca acum am mult mai multe chefuri decat inainte de sarcina ... dar sotul nu risca sa ne faca "rau" ...sunt multe alte metode ce pot fi interesante si placute fara sa fii nevoita sa risti ceva ...totul depinde de dorintele voastre ... eu mi-s mai ciudata si chiar imi este frica ca orgasmul poate provoca contractii urate si nu stiu ce sa fac ... imi ramane pentru moment sa rabd si sa astept !!!

o noapte lina tuturor !!!

29 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

aaaa am uitat sa spun ca eu am cumparat suzete 0-3 luni de silicon ... sper sa fie ok ... de le va folosi , voi cumpara pe parcurs in functie de varsta ...
biberoane sigur voi cumpara pentru ca va bea ceai si lapte ( cand nu voi mai avea suficient san )...
legat de saculetzele de dormit mi se pare super inventie !!! a fost primul lucru pe care l-am cumparat -pe bej ca nu stiam inca ce va fi - ( si asta la cel mult 3 luni de sarcina -atunci cand eram sigura ca sarcina e ok )... e pentru 0-6 luni ... mai am unul primit 0-3 luni pe galben ... si sigur voi continua cu saculetzele pana la vreo 2-3 ani ...mi se par ffff practice ; noaptea ( dupa ce va implini 3-6 luni ) ii voi putea da si sacul doar peste body-ul de piele - din acel cu picioruse goale si manecutze lungi - iar daca va fi iarna , doar cu o pijama flausata si sac - fara plapuma sau alte cele ...
nu stiu daca sunt pentru afara ; eu sincer prefer sa le folosesc doar in casa , in pat , noaptea ... ( exista posibilitatea sa adoarma ziua si sa nu risti sa trezesti copilul doar pentru a-l pune in sac) ...atunci prefer sa doarma asa cum este si sa invelesc cu ceva ...

!!!

29 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Buna dimineata mamici.
Scotocind dupa informatii am gasit acest site si m-am hotarat sa-mi iau dvd ul despre alaptat si cel despre igiena si masajul nou nascutului. Va pun linkul poate va intereseaza http://www.ingrijireacopilului.ro/magazin.html
O duminica frumoasa

29+ Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Da Anida despre cazul asta e vorba, era sotia si copilul colegului meu de serviciu... este cumplit, ce sa mai, m-a afectat foarte tare... ca sa nu mai spun ca in aceeasi zi de Sf Petru am sunat-o pe o prietena s-o felicit si ea imi zice ca e la spital cu membranele rupte, lichid aproape deloc dar bb inca mai traieste si are doar 20 sapt...

Corina si eu am asa, am avut o candidoza care am tratat-o dar vad ca inca mai am... oricum asa am avut si la prima si nu mai ingrijorez deocamdata.

Noi cu sexul deloc, nu ne-a dat voie si nici eu nu ma risc. E f greu dar ce sa facem, pt bb orice. Dar daca nu sunt probleme cu sarcina nu vad o problema.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata gravidutelor,

Am dat peste doua linkuri cu brosuri in care se compara nasterea naturala cu cezariana. Mie m s-au parut interesante.

http://www.nastecumsimti.org/wp-content/uploads/2010/07/cezariana-vs-nastere-naturala-comparatie.pdf

http://www.nastecumsimti.org/wp-content/uploads/2010/07/ce-trebuie-sa-stie-orice-femeie-insarcinata-despre-cezariana.pdf

Va si va doresc o zi minunata! Eu mi-am programat un maraton de comedii romantice si ma pregatesc psihic pt analiza de maine a indicelui glicemic. Doctora mi-a zis ca nu-i nevoie sa o fac, dar eu am pitici pe creier si vreau sa o fac, desi o sa fie cam chinuitor. Ideea e ca sunt in sapt 30, dar am inteles ca nu-i musai sa fac testul la 28 de sapt

fericita 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor heelp
Pe 6 iunie am fost la dr si am facut si analize, atunci dr sa uitat peste ele si mi-a spus ca sunt ok. Acum mi-a venit mie sa ma mai uit peste ele si am vazut ca am colesterolul 352mg/dL si trigliceridele 286mg/dL....si mi se pare ca sunt mari si nu inteleg de ce nu mi-a spus dr nimic....sunt speriata...voi ce valori aveti?
Joi merg la control si o sa i le arat iarasi...ma gandesc ca poate nu a observat....

lalu85 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Lalu, nu-ti dau un raspuns avizat, dar din cate stiu valorile acestea pot fi mai ridicate in timpul sarcinii. Nu cred ca doctorul nu a remarcat, deci n-ar trebui sa-ti faci griji

fericita 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Lalu, am gogalit nitel si am gasit ca sarcina in sine poate determina marirea colesterolului si a trigliceridelor, care ar trebui sa revina dupa o anumita perioada la normal, iar daca acest lucru nu se intampla terbuie facut sport.

fericita 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Am inceput sa iau de azi omega3, pt ca este singura chestie care poate ajuta in sarcina si bineinteles ca voi renunta total la grasimi si prajeli oricat mi-ar fi de pofta...voi incerca sa mananc numai salate si fructe si friptura slaba la gratar....aa si o sa incerc sa fac mai multa miscare desi obosesc ff repede si ma dor picioarele rau...


lalu85 33+ cu

Mergi la inceput